شبکه اجتماعی ویس (Voice) بر روی بلاک چین EOS عرضه شد

پس از ماه‌ها انتظار و هزینه ۱۵۰ میلیون دلاری، پلتفرم ویس (Voice) مبتنی بر بلاک چین EOS به عرضه عمومی رسید. این شبکه در حقیقت نسخه غیر‌متمرکزی از فیس بوک یا مدیوم است.

0 32

پس از ماه‌ها انتظار و هزینه ۱۵۰ میلیون دلاری، پلتفرم ویس (Voice) مبتنی بر بلاک چین EOS به عرضه عمومی رسید. این شبکه در حقیقت نسخه غیر‌متمرکزی از فیس بوک یا مدیوم است.

متن خبر: شبکه اجتماعی مبتنی بر بلاک چین ویس (Voice) که در ابتدا توسط شرکت Block.one راه‌اندازی شده بود، سر‌انجام در تاریخ ۴ جولای در دسترس عموم قرار گرفت.

این شبکه در حقیقت نسخه غیر‌متمرکزی از فیس بوک (Facebook) یا مدیوم (Medium) است و در حال حاضر هر شخصی که قصد استفاده از آن را داشته باشد می‌تواند به محیط کاربری آن دسترسی پیدا کند. البته لازم به ذکر است کسانی که قصد انتشار مطلب در پلتفرم این شبکه اجتماعی را دارند، تا تاریخ ۱۵ آگوست مهلت دارند تا مراحل ثبت نام خود را تکمیل کنند.

این عرضه عمومی قرار بود بعد از نسخه آزمایشی بتا در تاریخ ۱۵ آگوست اتفاق بیفتد؛ اما زود‌تر از چیزی که انتظار می‌رفت انجام شد. ویس در ایمیلی که به جهت خوشامد گویی با نام «سلام دنیا (Hello World)» منتشر کرده در این باره گفته است:

ما زود‌تر از موعد مقرر شروع به کار کردیم؛ چرا که دیگر نمی‌توانستیم صبر کنیم.

عرضه امروز توسط مدیر عامل این شرکت به نام صلاح مایکل زالاتیمو (Salah Michael Zalatimo) اعلام شد. به گفته زالاتیمو، ویس قرار است ویژگی‌هایی مانند «شفافیت، اعتبار و صحت اطلاعات و انسانیت» را به شبکه‌های اجتماعی بازگرداند؛ ویژگی‌هایی که از نظر آن‌ها امروزه در این شبکه‌ها به طور کلی نابود شده‌است.

این پلتفرم قصد دارد به کاربرانی که محتوای با‌کیفیت در این شبکه به اشتراک بگذارند، پاداشی را در قالب توکن‌های ویس اختصاص دهد و به این شکل برای انجام فعالیت مفید توسط کاربران ایجاد انگیزه کند.

شرکت مادر ویس یعنی Block.one ، همان شرکتی است که ۴ میلیارد دلار سرمایه اولیه برای ساخت پروتکل EOS را تهیه کرد. در ابتدا قرار بود ویس بر روی بلاک چین عمومی این پروتکل راه‌اندازی شود؛ اما اکنون در حال اجرا شدن بر روی نسخه خصوصی آن است.

عرضه همراه با تاخیر ویس

با این حال، عرضه ویس خالی از مشکل هم نبوده و تقریبا یک سال بعد از زمانی که Block.one برنامه‌ریزی کرده بود اتفاق افتاده است. Block.one در ابتدای امر وعده ساخت ویس در ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ را داده و قرار بود عرضه عمومی آن در پاییز همان سال اتفاق بیفتد.

در ماه مارچ سال ۲۰۲۰، Block.one 150 میلیون دلار دیگر را به پروژه ویس تزریق کرد. (این در حالیست که پیش از آن نیز مبلغ ۳۰ میلیون دلار را برای نام دامنه Voice.com هزینه کرده بود.)

مدیر عامل Block.one به نام برندن بلومر (Brendan Blumer) در آن زمان اعلام کرد که در حال سپردن کار‌ها به مدیر عامل ویس یعنی زالاتیمو است؛ ویس در نهایت از Block.one جدا شد و شرکت مستقل خود را راه‌اندازی کرد.

زالاتیمو دیروز به این عرضه همراه با تأخیر اشاره کرد و در این باره توضیح داد:

ما در حال آماده سازی برای یک عرضه بزرگ و با‌شکوه در پاییز بودیم اما ناگهان همه چیز تغییر کرد؛ در حقیقت کل دنیا تغییر کرد.

وی افزود:

بنابراین تصمیم گرفتیم که در این زمان عرضه عمومی خود را انجام دهیم و از مردم و کل جامعه دعوت کنیم تا بخشی از این فرآیند ساخت و شکل گیری باشند..

ویس اکنون به لیست بلندبالای نرم ‌افزار‌هایی می‌پیوندد که در تلاش هستند تا سیستم انحصاری شبکه‌های اجتماعی را از بین برده و همچنین از آن به عنوان ابزاری برای کسب درآمد استفاده کنند. برخی از این نرم افزار ها مانند DLive به نوعی موفقیت نسبی دست یافته‌اند و برخی دیگر مانند Steem با مشکلات مختلفی رو‌به‌رو شده‌اند.

در شرایط کنونی که بسیاری از شرکت‌ها در حال تحریم فیس بوک هستند و از طرفی ترامپ نیز با توییتر در کشمکش است، شاید این امکان برای ویس فراهم شود تا جای خود را در دنیای شبکه‌های اجتماعی پیدا کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.