شبکه آزمایشی اثبات سهام اتریوم ۲.۰ فعال شد

کاربران شبکه اتریوم مدت‌‌هاست منتظر نسخه ۲.۰ اتریوم هستند. توسعه‌‌دهندگان این رمز ارز‌‌ رسما اعلام کردند که شبکه آزمایشی این پروتکل فعال شده است و کاربران می‌‌توانند از برخی ویژگی‌‌های مورد انتظار استفاده کنند تا آشنایی بهتری را از آن به دست آورند. البته باید توجه داشت که امکان قراردادهای هوشمند فعلا در این نسخه آزمایشی وجود ندارد.

0 98

یکی از شبکه‌‌های آزمایشی (Testnet) اثبات سهام (PoS) اتریوم ۲.۰ اکنون به صورت آنلاین در اختیار کاربران قرار دارد. پرستون فن لون، بنیان‌‌گذار مشترک شرکت توسعه شاردینگ Prysmatic Labs این خبر را در روز ۷ مه در رسانه Medium اعلام کرد.

اتریوم ۲.۰ زنجیره جدید بلاک چین اتریوم است که حاوی ویژگی‌‌های جدید امنیتی، مقیاس پذیری و تمرکز زدایی است. اثبات سهام اتریوم ۲.۰ از طریق هارد فورک وارد شبکه فعلی نخواهد شد. به جای آن، کاربران قادر خواهند بود داده‌‌های خود را با استفاده از قراردادهای هوشمند از زنجیره اثبات کار (PoW) فعلی به سیستم جدید منتقل کنند.

این اعلامیه همچنین خاطرنشان می‌‌کند که شارد (shard) یکی از مفاهیم کلیدی اتریوم ۲.۰ است. شاردها به زنجیره‌‌هایی فردی گفته می‌‌شوند که قراردادهای هوشمند و تراکنش‌‌ها را مدیریت می‌‌کنند و از طریق یک زنجیره ابتدایی با نام زنجیره بیکن (beacon chain) هماهنگ می‌‌شوند. فن لون در این پست مزایای بکارگیری شاردینگ را توضیح می‌‌دهد:

در اختیار داشتن شاردها مقیاس‌‌پذیری افقی سیستم را ممکن می‌‌سازد، از آنجا که تراکنش‌‌ها می‌‌توانند به صورت موازی با زنجیره اثبات کار فعلی پردازش شوند

لون اذعان داشت که این شبکه آزمایشی به صورت عمومی قابل دسترسی است و به وب‌‌سایتی ویژه لینک شده است که نحوه شروع کار را توضیح می‌‌دهد. نسخه کنونی شبکه آزمایشی از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌‌کند، تنها یک کلاینت دارد و دارای پیکربندی متفاوت با چیزی است که از شبکه اصلی اتریوم ۲.۰ انتظار می‌‌رود.

توسعه‌‌دهندگان اصلی اتریوم هفته گذشته عنوان کردند که کدهای مربوط به اولین مرحله انتقال به الگوریتم اجماع اثبات سهام ممکن است تا آخر ماه ژوئن کامل شوند.

همانطور که کوین‌‌تلگراف اوایل هفته جاری توضیح داد، حجم تراکنش‌‌های اتریوم در اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز (DApps) رکورد جدیدی را در ماه گذشته بر جای گذاشتند، اما تعداد اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز جدید هنوز هم بسیار پایین است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.