شبکه‌‌ آزمایشی گورلی (Görli) به بازار عرضه شد

در ماه سپتامبر، پس از هاکاتون ETH برلین، یک پروژه شروع به ایجاد یک شبکه آزمایشی جهانی و معتبرتر کرد. حالا این شبکه‌‌ آزمایشی به بازار عرضه شده و نام آن گورلی (Görli) است.

0 79

پس از ETH برلین در ماه سپتامبر، یک گروه از هکرها از ChainSafe همراه با افری شودن (Afri Schoedon) پریتی (Parity)، شروع به کار بر روی گورلی کردند. گورلی یک شبکه‌‌ی آزمایشی (Testnet) جهانی اثبات اعتبار (Proof Of Authority) برای توسعه دهندگان اتریوم است. پس از هاکاتون، افری شودن یک پست در توئیتر و گیت هاب به اشتراک گذاشت و درخواست همکاری کرد. شودن در این پیشنهاد، فقدان “دسترسی مداوم و قابلیت اطمینان بالا” در میان شبکه‌‌های آزمایشی چند کلاینت (cross-client ) را عنوان کرد. امید است که گورلی این جای خالی را پر کند.

اکنون، تنها پس از دو ماه، شبکه آزمایشی فعال است و کار می‌‌کند. هنوز هم اشکالاتی وجود دارد که باید رفع شود و README  گیت هاب آن را “pretestnet v0.2” می‌‌نامد و هشدار می‌‌دهد که “هر لحظه ممکن است خراب شود.”

در طول آخر هفته سازگاری گره‌‌ی پریتی با یک سری خطا مواجه شد و لحظاتی بود که شبکه آزمایشی به علت مسائل مربوط به افلاین بودن اعتبار سنج‌‌ها غیرفعال می‌‌شد و از دسترسی بقیه‌‌ی اعتبار سنج‌‌های به اجماع اطراف دو بلاک متضاد جلوگیری می‌‌کرد. هرچند، برای لحظه‌‌ای به نظر رسید که همه چیز با سرعت تقریبا یک بلاک هر ۱۳ ثانیه، تقریبا یکنواخت پیش می‌‌رود.

شودن به ETHNews گفت: “گورلی اولین شبکه‌‌ اثبات اعتبار است که در سراسر کلاینت‌‌های مختلف که توسط متخصصین مختلف به زبان‌‌های مختلفی نوشته شده‌‌اند کار می‌‌کند. بنابراین، هر مشکلی که کشف می‌‌کنیم، به بهبود موتورهای کلاینت و پروتکل POA Clique کمک می‌‌کند.”

در سپتامبر گذشته، وقتی که اولین پیشرفت‌‌ها صورت گرفت، بحث‌‌هایی در مورد اینکه از کدام موتور اجماع باید استفاده شود، به وجود آمد. شبکه‌‌ی تستی بومی گث (Geth)، رینکبای (Rinkeby) است و از کلیک (Clique) استفاده می‌‌کند. شبکه‌‌ تستی بومی پریتی، کوان (Kovan) است و از آرا (Aura) استفاده می‌‌کند. در نهایت تصمیم بر این شد که هر دو شبکه کار کنند و شبکه‌‌هایی آزمایشی PoA چند کلاینت مجاز شود.

علیرغم توجه شودن پریتی به این پروژه، گورلی از موتور کلیک استفاده می‌‌کند. این امر مشکلاتی را که کلاینت‌‌های پریتی با آنها روبرو هستند توضیح می‌‌دهد، اما در هر صورت به نظر می‌‌رسد که تیم به این موضوع رسیدگی می‌‌کند. هنگامی که این اشکالات رفع شوند، آنها به اجرای Aura در Geth رسیدگی خواهند کرد. مشخص نیست که این شبکه‌‌ آزمایشی چه چیزی نامیده خواهد شد.

در حال حاضر، گورلی توسط گت، پانتئون (Pantheon) و ندرمایند (Nethermind) – یا هر کلاینتی که از موتور کلیک پشتیبانی می‌‌کند- قابل استفاده است. انتظار می‌‌رود که بعدها، پس از رفع اشکالات و یک مجموعه‌‌ ارزیابی معتبر، شاید در ماه ژانویه یک راه اندازی رسمی صورت بگیرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.