شبکه‌ی کایبر (Kyber) چیست؟ راهنمای مقدماتی

شبکه‌ی کایبر پروتکلی مبتنی بر اتریوم است که تبادل و تبدیل سریع دارایی‌های دیجیتال (مانند توکن‌های کریپتو) و ارزهای رمز‌نگاری‌شده (مانند اتریوم و بیت‌کوین و زی‌کش) را با نقدینگی بالا ممکن می‌سازد. کایبر چیزی شبیه‌ پروژه 0x است اما در عوض همه‌ی کارهای خود را بر روی بلاکچین انجام می‌دهد.

0 761

شبکه‌ی کایبر (Kyber) چیست؟

صرافی‌های متمرکز همیشه به دلیل شکنندگی امنیتی‌ و کندی سرعت پردازش‌ مورد انتقاد قرار گرفته‌اند. حتی در مواردی دیده شده است که برداشت پول از یک صرافی آنلاین چندین روز طول کشیده است. صرافی‌های غیرمتمرکز محبوب نیز نواقص خاص خود را دارند. آن‌ها اغلب نقدینگی کافی برای پشتیبانی از تبادل فعال و سریع را ندارند و هزینه‌های تبادل هم درصورت باقی‌ماندن لیست رزورها در داخل زنجیره بالا می‌روند.

شبکه‌ی کایبر (Kyber Network)
شبکه‌ی کایبر (Kyber Network)

شبکه‌ی کایبر (Kyber Network) یک صرافی غیرمتمرکز بر روی زنجیره (on-chain) را ارائه می‌کند اما دفتر پیشنهادات معامله را حذف می‌کند. این کار اجازه می‌دهد تا بستر موجود، ارز شما را با امنیت بالا، سریع و با کارمزد حداقلی تبادل کند.

در این راهنمای شکبه‌ی Kyber، درباره‌ی موضوعات زیر می‌نویسیم:

 • شبکه‌ی کایبر چگونه کار می‌کند؟
 • توکن کریستال شبکه‌ی کایبر (KNC)
 • تیم شبکه‌ی کایبر و پیشرفت آن
 • تبادل
 • کجا KNC بخریم
 • کجا KNC نگه‌داریم
 • نتیجه‌ی بحث

شبکه‌ی Kyber چگونه کار می‌کند؟

شبکه‌ی Kyber به غیر از صرافی، به عنوان وسیله‌ای برای انتقال توکن از فردی به فرد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این برای تبادلات بین‌فردی و ICOها نیز بی‌نظیر است. توکن‌هایی که یک نفر ارسال می‌کند لزوما نباید همان‌ توکنی باشد که فرد مقابل دریافت می‌کند. کایبر در طول انتقال کار تبدیل آن را انجام می‌دهد. به این مثال توجه کنید:

انتقال ساده‌ی شبکه‌ی کایبر

باب به سالی ۰.۰۱ ETH (اتریوم) بابت اتاق هتلشان بدهکار است. متاسفانه باب فقط REP) Augur) دارد و سالی هم فقط اتریوم می‌خواهد، پس آنان می‌توانند از پروتکل Kyber برای انجام این تراکنش استفاده کنند.

باب در شبکه‌ی کایبر مشاهده می‌کند که نرخ تبدیل هر اتریوم مساوی ۱۶ REP است.

او معادل REP 0.01، اتریوم درخواست می‌کند و برای سالی می‌فرستد. قرارداد Kyber ابتدا وارد کردن مقدار کافی REP توسط باب، در قرارداد تبادل را چک می‌کند.

پس از تایید، ۰.۰۱ اتریوم برای سالی ارسال می‌کند. با وجود کیف پول استاندارد شبکه‌‌ی Kyber، سالی تصور خواهد کرد که پولش مستقیما از آدرس باب برای او ارسال شده است.

در نهایت هم REP باب به همراه کارمزد اندکی به آن استخر مجازی‌ که اتریوم از آن خارج شده است واریز می‌شود.

نقش‌های شبکه‌ی Kyber

نقش‌های مختلفی در شبکه‌ی Kyber وجود دارند که باید درموردشان بدانید:

 • کاربران توکن‌هایی را به شبکه ارسال می‌کنند و یا از آن دریافت می‌کنند. این کابران می‌توانند افراد، معامله‌کنندگان و یا حساب‌های قرارداد هوشمند باشند.
 • نهادهای رزرو که به این بستر نقدینگی وارد می‌کنند. این نهادها می‌توانند داخلی باشند و یا توسط شخص ثالثی میزبانی شده باشند. بسته به اینکه آیا عموم افراد بتوانند به رزروهای آن‌ها کمک مالی بکنند یا خیر، به دسته‌های خصوصی و عمومی تبدیل می‌شوند.
 • کمککنندگان رزرو نهادهای رزرو را تامین مالی می‌کنند. آن‌ها تنها با نهادهای عمومی سر و کار دارند و از سود آنان هم سهمی دارند.
 • مدیر رزرو کارش نگهداری رزرو، محسابه‌ی نرخ تبادل و وارد کردن آن‌ها به شبکه است.
 • اپراتور شبکهی کایبر هم نهادهای رزرو را حذف و اضافه می‌کند و لیست توکن‌ها را در کنترل خود دارد. در ابتدا تیم Kyber این نقش را بر عهده دارد اما بعدا به یک مدیریت غیرمتمرکز تغییر خواهد یافت.

همه‌‌ی این نقش‌ها به طور متفاوتی با قراردادهای هوشمند شبکه‌ی Kyber تعامل می‌کنند.

شبکه‌ی کایبر (Kyber Network)
شبکه‌ی کایبر (Kyber Network)

استخر مجازی رزرو پویا (Dynamic Reserve Pool)

شبکه‌ی کایبر از طریق استخر رزرو پویا نقدینگی خود را تامین می‌کند. این استخر مجازی حاوی تمام نهادهای رزرو در سیستم است. داشتن چندین نهاد در استخر باعث پیش‌گیری از انحصارطلبی شده و نرخ‌ تبادل را هم در سطح رقابتی نگه می‌دارد. وقتی کاربری درخواست تبادل دهد، قرارداد هوشمند کایبر این تبادل را از طریق نهاد رزرو با بهترین نرخ تبدیل برای کاربر انجام می‌دهد.

شبکه‌ی Kyber با ایجاد نهادهای رزرو جانبی، از تمرکز اجتناب می‌کند و به توکن‌های کم حجم هم اجازه‌ی ورود می‌دهد. نهادهای جانبی هم با ذخیره‌سازی توکن‌های نه چندان محبوب هم که خود کایبر آن‌ها را ندارد مشکلی ندارند.

شبکه‌ی Kyber برای پیش‌گیری از خرابکاری در استخر رزرو، اقدامات امنیتی خاص خود را دارد. شبکه هر نرخ تبدیلی که خارج از قوانین باشد را اعلام می‌کند. کایبر برای محافظت از سرمایه‌ها موجود در رزرو عمومی، همه‌ی صرافی‌های که از آن‌ها استفاده می‌کنند را از طریق مدل مدیریتی شفاف مالی در دسترس قرار می‌دهد. رزروهای عمومی نیز تنها خواهند توانست سرمایه‌ها را به آدرس‌های از پیش تعیین شده ارسال کنند.

مدیران رزرو هم از طریق انتشار سرمایه‌ای که برای رزرو‌های خود انجام می‌دهند سود دریافت می‌کنند. آن‌ها سود حاصل از مقادیر افزوده‌ توسط ورود به شبکه‌ی کایبر را هم دریافت می‌کنند.

توکن کریستال شبکه‌ی کایبر (KNC)

KNC یک توکن ERC20 است که مدیران رزرو برای مدیریت یک رزرو در شبکه باید آن را خریداری کنند. شبکه با انجام هر تبادل مقداری کارمزد برای رزرو حساب می‌کند.

بخشی از کارمزدها برای هزینه‌های عملیاتی و پاداش به اشخاصی که حجم معاملات را در شبکه افزایش داده‌اند اختصاص داده می‌شود و پس از اینکه بخشی از KNC برای موارد بالا استفاده شد، مابقی توکن‌ها هم سوخته می‌شوند (از گردش خارج می‌شوند).

شبکه‌ی کایبر (Kyber Network)
شبکه‌ی کایبر (Kyber Network)

شرکت ۲۲۶.۰۰۰.۰۰۰ توکن KNC را در طول پیش‌فروش خود منتشر کرد و کمی بیش از ۶۰ درصد آن را به عموم مردم داد. هم اکنون چیزی در حدود ۱۳۴.۰۰۰.۰۰۰ KNC در گردش وجود دارد. با ورود توکن‌های موسسان و مشاوران به بازار در دو سال آینده، این عدد بالاتر خواهد رفت.

سوختن توکن‌ها در نهایت باعث کاهش عرضه‌ی درگردش می‌شود که قیمت توکن را افزایش می‌دهد. این مسئله به همراه افزایش تقاضا، باید باعث افزایش قیمت شود. البته بازار رمز ارز پیچیده است و تضمینی برای این اتفاق وجود ندارد.

تیم شبکه‌ی کایبر و پیشرفت آن

تیم Kyber حیرت‌آور است. لوی لو (Loi Luu)، یارون ولنر (Yaron Velner) و ویکتور تران (Victor Tran) موسسان این پروژه هستند. لو پیشتر اولین آنالیزور امینت متن باز برای قراردادهای اتریوم به نام اوینت (Oyente) را ساخته و موسس مشترک پروژه‌ی استخراج SmartPool هم هست. ولنر هم در برنامه‌ی کشف باگ در اتریوم فعال بوده است و تران هم یکی از توسعه‌دهندگان اصلی SmartPool می‌باشد.

شبکه‌ی کایبر (Kyber Network)
شبکه‌ی کایبر (Kyber Network)

این تیم یک هیئت مشاور بسیار خوب و مشاور برجسته، ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) نابغه‌ی اتریوم را در اختیار دارد.

Kyber در آگوست ۲۰۱۷ نسخه‌ی آزمایشی خود را با موفقیت منتشر کردند. آن‌ها برنامه دارند تا محصولات زنده‌ی خود را امسال معرفی کنند؛ محصولی که قابلیت تبادل بین اتریوم و توکن‌های ERC20 را فراهم می‌کند.

این پروژه مجموعه‌ای از شرکایی همچون Request Network، Wax و Storm را دارد.

پروژه‌ی 0x project) 0x) بزرگ‌ترین رقیب شبکه‌ی کایبر است. هر دو تیم تلاش می‌کنند تا به بازار صرافی‌های غیرمتمرکز وارد شوند. تفاوت اولیه‌ی آنان این است که کایبر کل فرایند تبادل را در درون زنجیره انجام می‌دهد در حالی که پروژه 0x لیست رزرو و تطابق را خارج از زنجیره نگه می‌دارد.

کایبر با بستر جدید Shapeshift یعنی Prism نیز رقابت دارد که البته خیلی وقت است اخبار جدیدی در مورد آن نشنیده‌ایم.

تبادل

Kyber پس از پیش‌فروش سپتامبر ۲۰۱۷ وارد یک ثبات قیمت حدودا ۱ دلاری شد. این توکن از روند بسیاری از سکه‌ه‌های جایگزین پیروی کرد (افزایش قیمت در ماه دسامبر و کاهش تدریجی آن تا اوایل ژانویه).

با افزایش طرف‌هایی که از شبکه‌ی کایبر استفاده می‌کنند، قیمت آن نیز بالا می‌رود. اجرای نسخه‌ی نهایی کایبر در اول سال جاری نیز می‌تواند دلیلی بر افزایش قیمت باشد.

همان‌طور که پیشتر هم گفتیم، عرضه‌ی ثابت و سوختن توکن هم باعث فشار به توکن برای افزایش قیمت می‌شوند.

کجا KNC بخریم؟

KNC اغلب در صرافی باینانس (Binance) و OKEx در قبال بیت‌کوین تبادل می‌شود. می‌تواند از اتریوم هم برای تبادل KNC استفاده کنید اما حجم آن بسیار کمتر است.

برای خرید بیت‌کوین به دلار آمریکا باید به سایت‌های جی‌داکس (GDAX) و جمینی (Gemini) بروید.

کجا KNC ذخیره کنیم؟

به این دلیل که KNC یک توکن ERC20 است می‌توانید آن را در هر کیف پولی که ERC20 را پشتیبانی می‌کند ذخیره کنید. MyEtherWallet محبوب‌ترین گزینه‌ی آنلاین است. MetaMask هم گزینه‌ی خوبی است.

بسیاری از سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند از یک کیف پول سخت‌افزاری استفاده کنند. کیف پول های Trezor و Ledger Nano S از گزینه‌های سخت‌افزای مناسب هستند. شبکه‌ی کایبر هم به تازگی کیف پول Rospen Testnet را معرفی کرده است که اگرچه هنوز در مرحله‌ی آزمایشی قرار دارد اما برای آشنا شدن با یک کیف پول رسمی و تجربه‌ی کار با آن بد نیست.

شبکه‌ی کایبر (Kyber Network)
شبکه‌ی کایبر (Kyber Network)

نتیجه‌ی بحث

شبکه‌ی Kyber پروتکل جالبی است که سرعت، امنیت و نقدینگی را به فرایندهای تبادل رمز ارز وارد می‌کند و از پروژه‌ی ذخیره‌سازی رزرو برای کسب بهترین عملکرد در سیستم‌های متمرکز و غیرمتمرکز استفاده می‌کند. قیمت KNC هنوز به مقدار واقعی خود نرسیده است اما تیم Kyber نتایج خوبی را در انتشار نسخه‌ی آزمایشی اخیر خود به دست آورد و شراکت‌ آنان با چندین شرکت مشهور بلاک چین نوید روزهای خوبی را برای این شبکه می‌دهد. سال ۲۰۱۸ با وجود یک نقشه‌ راه خوب می‌تواند سالی باشد که شبکه‌ی کایبر بر حوضه‌ی تبادل غیرمتمرکز تسلط می‌یابد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.