شاید کابوس بیت‌کوین SV به واقعیت بدل شود

بیت‌کوین SV یکی از انشعاب‌های بیت کوین کش است که در ماه نوامبر راه خود را از شبکه‌ بیت کوین ABC جدا کرد. بازار این ارز به خاطر مشکلات متعددی که گریبان اکثر دارایی‌های دیجیتال را گرفته وضعیت وخیمی دارد و با توجه به گزارشاتی که از باگ خرج دوباره به گوش می‌رسد، شاید در نهایت شاهد پایان کار این شبکه باشیم.

0 89

بیت‌کوین SV، که ماه گذشته بر سر نزاع توسعه‌دهندگان خود از بیت‌کوین کش منشعب شد، در خطر خارج شدن از رده‌بندی ۱۰ رمز ارز برتر دنیا از نظر ارزش بازار قرار گرفته، چراکه رقبای این ارز یعنی ترون، کاردانو، آیوتا و مونرو در حال سودآوری هستند.

بیت‌کوین کش، که بسیاری از صرافی‌ها دیگر آن را با نام بیت‌کوین کش ABC خطاب می‌کنند، و بیت‌کوین SV، که موفق نشد اسم بیت‌کوین کش را برای خودش حفظ کند، هر دو از ماه نوامبر در حال افت بوده و از بقیه‌ی ارزهای موجود در بازار رمز ارزها ریزش بیشتری داشته‌اند.

بیت‌کوین SV این هفته به‌رغم عملکرد روبه‌رشد بیت‌کوین اصلی، ریپل و اتریوم، شرایط خوبی نداشت و نتوانست از این رقابت سربلند بیرون بیاید.

بر اساس اطلاعات وبسایت کوین‌مارکت‌کپ، بیت‌کوین کش از اواخر ماه نوامبر ۴۵ درصد از ارزش خود را از دست داده، در حالی که بیت‌کوین SV حدود ۳۵ درصد از ارزش خود را از دست داده است. این در حالی است که ارزش بیت‌کوین اصلی نیز در همین بازه‌ی زمانی ۱۵ درصد کمتر شده است.

مشکلات بیت‌کوین کش، که ماه اوت سال گذشته از بیت کوین منشعب شد، از نوامبر آغاز گردید، زمانی که توسعه‌دهندگان و ماینرهای این دو تیم نتوانستند بر سر انتخاب مسیر حرکت این ارز به توافق برسند. این‌جا هم مشکل اصلی همان چیزی بود که باعث انشعاب بیت‌کوین کش از بیت کوین شده بود: اندازه‌ی بلاک.

پس از وقوع این انشعاب، و خودداری هر دو تیم از عقب‌نشینی، این ترس در بازار به وجود آمد که جنگ هش، برای اثبات این که کدام یک توان رایانشی قوی‌تری دارد، باعث ضعیف‌تر شدن هر دوی این شبکه‌ها شود.

این هراس در کنار عوامل دیگری مثل سرعت پایین پذیرش رمز ارزها توسط خرده‌فروشان، خطر سخت‌گیری‌های قانونی، و گریز سرمایه‌گذاران حقوقی از شرکت در این بازار، موجب شد سرمایه‌گذاران دست به فروش دارایی‌های خود بزنند و در نتیجه طوفانی تمام عیار به وجود آمد.

بازار خرسی بیت کوین، که در تمام طول سال صدای همه را درآورده بود، کم کم به رکود کریپتو تبدیل شد و خیلی از توکن‌های بزرگ دیجیتالی تقریباً در عرض یک شب میلیاردها دلار از ارزش خود را از دست دادند و خیلی از توکن‌های کوچک‌تر به کلی نابود شدند.

bitcoin, bitcoin price, bitcoin cash

قیمت بیت‌کوین کش در بازار گاوی سال گذشته تا ۴ هزار دلار هم رسید ولی حالا حدود ۹۷ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

بیت‌کوین SV در هفته‌های اخیر پس از انتشار گزارشی که نشان می‌داد یک محقق توانسته کوین‌های خود را دو بار خرج کند تحت فشار زیادی بوده است. این ایراد تحت عنوان خرج دوباره‌ی «تراکنش تایید صفر» شناخته می‌شود.

محقق مذکور که با نام Reizu شناخته می‌شود در پستی در شبکه‌ی اجتماعی بیت‌کوین کش، موسوم به Honest Cash، نوشت: «تا به حال بارها توانسته‌ام در شبکه‌ بیت‌کوین SV، double spending انجام دهم.»

علاوه بر این به گفته‌ی Reizu بارها به کاربران بیت‌کوین SV هشدار داده شده که این شبکه بیش از حد متمرکز است، چون چهار گره آن حدود ۷۵ درصد از نرخ هش را کنترل می‌کنند، در نتیجه این شبکه در برابر حمله آسیب‌پذیر است و نسبت به سایر شبکه‌های رمز ارز غیرمتمرکز ضعیف‌تر است.

bitcoin, bitcoin price, bitcoin cash, bitcoin sv chart

علی‌رغم تقلای بیت‌کوین SV برای بقا، کریگ رایت، دانشمند ارشد شرکت تحقیقاتی nChain و یکی از معروف‌ترین طرفداران بیت‌کوین SV می‌گوید ارزش نهایی این رمز ارز از طریق کارکردی تعیین می‌شود که این ارز به عنوان واسط مبادله دارد.

رایت که قبلا مدعی شده بود ساتوشی ناکاموتو، سازنده‌ی مرموز بیت کوین و بلاکچین، است ابتدای همین هفته در توئیتر خود نوشت:

زمان آن فرا رسیده که ارزش بیت کوین را با قیمت صرافی آن نسنجیم. ارزش بیت کوین از کارکرد آن می‌آید. بیت کوین یک دفتر کل بر-زنجیره‌ای است. مقیاس اهمیت دارد. گام بعدی ۱۲۸ مگابایت است، بعد به سراغ ۵۱۲ می‌رویم. تجارت فضا می‌خواهد. آن‌ها اهمیتی به قیمت صرافی نمی‌دهند، چون آن‌چه اهمیت دارد هزینه‌ مصرف است. ماینرها پرداختی دریافت می‌کنند، و ارزش به وجود می‌آید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.