سیستم پرداخت آنی TIPS) Target) چیست؟

سیستم TIPS یکی از سرویس‌‌های زیربنایی جدید بازار است که در نوامبر سال 2018 توسط بانک مرکزی اروپا راه‌‌اندازی شد. ارائه‌‌دهندگان سرویس پرداخت از طریق این سیستم می‌‌توانند همه روزه و در کل ساعات شبانه روز امکان انتقال پول را برای مشتریان خود فراهم آورند. این به این معناست که افراد و شرکت‌‌ها به لطف TIPS می‌‌توانند در عرض چند ثانیه پول را میان یکدیگر جا‌‌به‌‌جا کرده، بدون اینکه ساعت آغاز کار بانک محلیشان اهمیتی داشته باشد.

0 256

سیستم TIPS به عنوان نمونه‌‌ توسعه‌‌یافته‌‌ی “TARGET2 ” گسترش یافته و برای انجام پرداخت با پول بانک مرکزی مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. این سیستم در حال حاضر انتقال پرداخت‌‌ها را تنها با یورو به انجام می‌‌رساند. با این حال، در صورت تقاضا، دیگر ارزها نیز تحت پشتیبانی قرار خواهند گرفت.

چرا TIPS؟

به دلیل تقاضای بالای مشتریان برای امکان پرداخت آنی، راه‌‌حل‌‌هایی در سراسر اتحادیه اروپا توسعه یافته و یا در حال توسعه هستند. یکی از چالش‌‌هایی که سیستم یورو با آن مواجه است، این است که این راه‌‌حل‌‌ها نباید مجددا موجب چنددستگی بازار پرداخت اروپایی شود. هدف TIPS این است که از طریق ارائه‌‌ی سرویسی مبنی بر دسترسی تمام دارندگان حساب در اروپا، این ریسک را به حداقل برساند.

سیستم TIPS دو مشخصه‌‌ی اساسی دارد که موجب می‌‌شوند این سیستم در سراسر اروپا قابل دسترسی باشد. اول، TIPS مبتنی بر انتقال آنی اعتبار SCT Inst) SEPA)است؛ برنامه‌‌ای برای پرداخت‌‌های آنی پان اروپایی که انتظار می‌‌رود توسط تعداد زیادی از ارائه‌‌دهندگان سرویس پرداخت در اروپا مورد استفاده قرار گیرد. دوم، TIPS به عنوان نمونه‌‌‌‌ی توسعه‌‌یافته‌‌ی ” TARGET2 ” ایجاد شده و شبکه‌‌ای گسترده از اعضا در سراسر اروپا دارد.

این سیستم چگونه کار می‌‌کند؟

سیستم TIPS، در هر ساعت از شبانه روز و در هر روز از سال، پرداخت‌‌های آنی، پایانی و غیرقابل‌‌بازگشت را به یورو ارائه می‌‌کند. ارائه‌‌دهندگان سرویس پرداخت می‌‌توانند بخشی از نقدینگی را در حسابی اختصاصی قرار دهند که همزمان با بانک مرکزی مربوطه‌‌ی خود باز شده و پرداخت‌‌های آنی از طریق آن صورت می‌‌گیرد. امکان افزودن پول به حساب‌‌های TIPS تنها در طی ساعات کار ” TARGET2 ” وجود دارد.

با اینکه پرداخت در TIPS با پول بانک مرکزی صورت می‌‌گیرد، شرکت در TIPS به این بستگی دارد که صلاحیت دسترسی به پول بانک مرکزی را دارید یا خیر. به همین دلیل، موسسات به منظور باز کردن حسابی به یورو در TIPS، باید همان صلاحیتی را دارا باشند که برای عضویت در ” TARGET2 ” لازم است.

 1. یکی از اعضا یک پیام تراکنش پرداخت SCT Inst به سیستم TIPS ارسال می‌‌کند.
 2. TIPS مقداری که باید انتقال داده شود را تایید کرده و آن را ذخیره می‌‌کند.
 3. TIPS این تراکنش پرداخت را برای تایید به عضو دریافت‌‌کننده ارسال می‌‌کند.
 4. عضو دریافت‌‌کننده پاسخی مثبت برای TIPS می‌‌فرستد.
 5. TIPS پرداخت را به انجام می‌‌رساند.
 6. TIPS پرداخت به عضو فرستنده را تایید می‌‌کند.
 7. TIPS پرداخت به عضو دریافت‌‌کننده را تایید می‌‌کند.

TIPS بر مبنای راه‌‌حلی مدرن و فنی ایجاد شده که به طور ویژه با هدف انجام پرداخت‌‌های آنی توسعه یافته است. این راه‌‌حل جدید و فنی طراحی شده است تا:

 • امکان زمان پردازش سراسری در عرض 10 ثانیه یا کمتر را به وجود آورد.
 • حجم بالای معاملات را تحت پشتیبانی قرار داده و الزامات مقیاس‌پذیری را برآورده سازد.
 • امکان دسترسی در کل ساعات شبانه روز بدون پنجره نگهداری را فراهم آورد.
 • امکان پروسه‌ی گسترش بدون هیچ اختلالی در سیستم را فراهم آورد.

مشارکت

TIPS به همان قوانین عضویت ” TARGET2 ” پایبند است.

سه راه برای دسترسی به TIPS وجود دارد:

 • عضو – صلاحیت افتتاح یک حساب یا بیشتر در TIPS را داراست.
 • گروه قابل‌‌دسترسی – می‌‌تواند از طریق یک قرارداد توافقی با عضو به حساب عضو دسترسی داشته باشد.
 • گروه آموزشی – وارد قرارداد توافقی عضو/گروه قابل‌‌دسترسی شده تا به آن‌‌ها آموزش دهد.

قیمت‌‌گذاری

عملکرد TIPS بر مبنای بازیافت کامل بها و بدون سود است.

هیچ کارمزدی بابت ورود یا نگهداری از حساب مطالبه نمی‌‌شود.

هزینه به ازای هر تراکنش پرداختی حداقل تا ماه نوامبر سال 2020 دقیقا 0.20 سنت یورو خواهد بود.

10 میلیون پرداخت اولی که پیش از سال 2019 توسط اعضای TIPS انجام بگیرد نیز کاملا رایگان خواهد بود.

جدول زمانی

کار بر روی پروژه‌‌ی TIPS در اکتبر سال 2016 آغاز گردید. پیش‌‌نویس سند ملزومات کاربر (URD) در مرحله‌‌ی تحقیق آماده گردید. یک گروه کار مخصوص، شامل بانک‌‌های مرکزی و اعضای بازار، نیز در تهیه‌‌ی این پیش‌‌نویس همکاری و کمک کردند. دو گروه مشاوره بازاری در آغاز سال 2017 شروع به کار کردند تا به ترتیب در مورد ملزومات کاربر TIPS مشاوره‌‌های لازم را ارائه داده و بازده بازار و کاربرد آینده‌‌ی TIPS را ارزیابی کنند. پس از اینکه در ماه ژوئن سال 2017، شورای حکومتی بانک مرکزی اروپا پروژه‌‌ی TIPS را تایید کرد، این پروژه وارد مرحله‌‌ی توسعه‌‌ی خود شد.

MIB)Market Infrastructure Board) یک گروه ارتباطی ایجاد کرد تا ورودی پروژه‌‌ی TIPS را در مرحله‌‌ی تحقق فراهم کند. اعضای این گروه ارتباطی، از بانک‌‌های فعال در زمینه‌‌ی پرداخت‌‌های جزئی، دفاتر تسویه حساب خودکار و بانک‌‌های مرکزی حوزه یورو هستند که در حیطه‌‌ی برنامه‌‌‌‌ریزی، آزمون مدت دوام و فعالیت‌‌های مدیریت انتشار به MIB مشورت می‌‌دهند.

آزمون پذیرش در سه ماهه‌‌ی دوم سال 2018 آغاز شد و آزمون محدود با کاربران آینده‌‌ منتخب نیز به دنبال آن شکل گرفت. TIPS در سی‌‌ام نوامبر سال 2018 شروع به کار کرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.