سیستم جدید خرید آسان رمز ارز توسط پروتکل 0x معرفی شد

یکی از پروتکل‌هایی که در بستر بی‌نظیر اتریوم ساخته شده، قصد دارد با استفاده از سیستمی به نام Instant امکان خرید و فروش آسان رمز ارزها را برای کاربران فراهم کند. توسعه‌دهندگان نیز به سادگی می‌توانند از این سیستم، به موجب ماهیت آن، در اپلیکیشن‌ها و سایت‌های خود استفاده کنند.

0 160

پروتکل 0x پروتکلی باز است که برای تبادل همتا-به-همتای توکن‌های اتریوم ساخته شده است. این پروتکل امروز از سیستمی جدید و جهانی برای خرید توکن به نام Instant رونمایی کرد.

پروتکل 0x که توسط ویل وارن و امیر بنده‌علی تاسیس شده، می‌خواهد پلتفرمی بسازد که انواع دارایی‌ها به راحتی در آن تبادل شوند. این دارایی‌ها می‌تواند ارز فیات، سهام، اوراق قرضه، کالای اقتصادی، اوراق بهادار بدهی، ملک، آیتم بازی‌های ویدیویی، لایسنس‌های نرم‌افزاری و غیره باشد.

کسب و کارها و پروژه‌ها، که در این جا با نام رله (Relay) هم شناخته می‌شوند، از بستر 0x برای خدمت‌رسانی به رنج وسیعی از بازارها، از آیتم‌های بازی گرفته تا دارایی‌های سنتی مالی، استفاده می‌کنند. همین رله‌ها هستند که با تولید محصولات جدید در زیرساخت عمومی 0x، به کاربران اجازه می‌دهند توکن‌های رمز ارزی خود را که با استفاده از استانداردهای اتریوم، نظیر ERC-20 و ERC-721، ساخته شده مبادله کنند.

به دنبال انتشار نسخه‌ی دوم پروتکل 0x در ابتدای امسال، و ادامه‌ی تلاش‌ها برای رها شدن از بند محدودیت‌های جغرافیایی، این پروتکل می‌خواست سیستمی باز و جهانی بسازد که در اختیار تمام جهان قرار بگیرد، به همین دلیل آن‌ها Instant را به وجود آوردند.

مدیرعامل 0x، یعنی وارن، در توضیح نحوه‌ی کارکرد این سیستم می‌گوید Instant سرویسی است که بر روی بستر 0x ساخته شده و با یک کلیک به کاربر اجازه می‌دهد دارایی مدنظر خود را بخرد. این سیستم برای توسعه‌دهندگان و کسب و کارها انعطاف‌پذیری خوبی دارد و به راحتی می‌تواند در اپلیکیشن‌ها یا سایت‌های مختلف به کار گرفته شود.

هر کسی که در دنیا بخواهد از Instant استفاده کند، می‌تواند کد آن را درون محصولش قرار دهد. این سرویس نقدینگی رله‌های 0x را از توکن‌های ERC-20 یا ERC-721 گردآوری کرده، بهترین سفارشات را محاسبه نموده و به کاربر اجازه می‌دهد با اتر هزینه‌ی این دارایی‌ها را بپردازد.

برای مثال وارن می‌گوید اگر کاربر بخواهد وارد بازارهای پیش‌بینی Augur شود باید REP، یعنی همان توکن بومی Augur، را بخرد. تیم Augur از امکانات Instant برای ایجاد تجربه‌ی کاربری روان استفاده می‌کنند تا کاربران بتوانند با اتر REP بخرند. از جمله‌ سایر سرویس‌هایی که از Instant استفاده می‌کنند، می‌توان به Coinbase Wallet و CoinGecko اشاره کرد.

سیستم Instant قصد دارد به کسب و کارها و توسعه‌دهندگانِ سایت‌های خبری، کیف پول‌های رمز ارزی، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز یا سرویس‌های ردیابی قیمت کمک کند تا بتوانند از فعالیت‌های جاری خود درآمدزایی داشته باشند. بر اساس اطلاعات این پلتفرم، میزبان‌ها می‌توانند در ازای هر تراکنش ۵ درصد حق مشارکت دریافت کنند.

علاوه بر این، نکته‌ی کلیدی این است که 0x این سیستم را طوری طراحی کرده تا استفاده از آن راحت باشد. اگر توسعه‌دهندگان به دنبال قابلیت خرید توکن در اپلیکیشن‌ها هستند، با انتخاب سبک طراحی رابط کاربری 0x می‌توانند چند خط کد را کپی کرده و با استفاده از Instant Configurator توکن‌هایی را انتخاب کنند که می‌خواهند آن‌ها را به کاربران خود ارائه نمایند و احتمالاً از آن‌ها درآمدزایی کنند.

وارن می‌گوید:

اگر شرکت‌ها به دنبال راهکاری سفارشی‌تر هستند و می‌خواهند بر چگونگی طراحی رابط کاربری خود کنترل کامل داشته باشند، می‌توانند از موتور AssetBuyer استفاده کنند. AssetBuyer خیلی از پیچیدگی‌های یافتن منبع برای سفارش‌ها را مرتفع کرده و خریدهای بازار را در داخل شبکه‌ 0x انجام می‌دهد

همه‌ این‌ها باعث جذب کاربران جدید به پلتفرم 0x شده و با تولید تراکنش‌های بیشتر در شبکه و همچنین حفظ و استفاده از توکن‌ها به افزایش نقدینگی در کل این اکوسیستم کمک می‌کند.

با افزایش سرعت روند توکنیزه شدن دارایی‌ها، 0x در پی فراهم‌سازی پلتفرمی است که مشاوران املاک، هنرمندان دیجیتال و توسعه‌دهندگان بازی هم بتوانند توکن‌های خود را در آن خرید و فروش کنند.

برای نمونه، ماه گذشته، برای اولین بار اعلام شد که سرمایه‌گذاران آمریکایی می‌توانند املاک واقع در کارولینای جنوبی را در قالب توکن خریداری کنند. به گفته‌ی وارن، این اتفاق از اهمیت زیادی برخوردار است چون می‌تواند نخستین تراست سرمایه‌گذاری املاک (REIT) در ایالات متحده باشد که توکنیزه شده است. توکن‌های املاک به زودی برای مبادله در رله‌ای به نام The Ocean در دسترس قرار خواهند گرفت.

علاوه بر این، در حوزه‌ بازی نیز عنوان Gods Unchained در حال حاضر در مرحله‌ بتا قرار دارد و به زودی منتشر می‌شود. وارن در خصوص این مسئله می‌گوید:

آن‌ها از 0x برای فراهم‌سازی امکان خرید کارت‌های توکن غیرقابل تعویض (NFT) و ایجاد بازاری به نام Apollo استفاده کردند که در آن می‌توان آیتم‌های درون بازی را خریداری کرد. امروز، خیلی از توسعه‌دهندگان بازی‌های مستقل و هنرمندان دیجیتال علاقه دارند که از Instant برای عرضه‌ی NFT-های خود به بازار استفاده کنند

علاوه بر این، پروژه‌هایی نظیر dYdX، که یک استارتاپ مبتنی بر اتریوم در حوزه‌ توکن است – در رله‌هایی مثل Radar Relay یا Veil معامله می‌شوند. این رله‌ها بستر شکل‌گیری بازارهای جدید را فراهم می‌کنند.

وارن می‌گوید: «Instant با کاهش قابل توجه زمان و انرژی لازم برای افزودن امکان خرید ارزهای رمزنگاری شده به اپ‌ها و وبسایت‌ها، به توسعه‌ این بازارها کمک می‌کند.»

در حال حاضر، وقتی مردم به این فکر می‌کنند که چگونه رمز ارز بخرند، دو چیز یادشان می‌افتد: نخست، خرید از طریق سرویس‌های نظارتی که لازم است در آن‌ها اکانت بسازید، اطلاعات شخصی حساب بانکی خود را در اختیارشان قرار دهید و بعد سپرده‌گذاری کنید. دوم، خرید از طریق تبادل دفتر سفارش، که به بیان وارن ترکیب پیچیده‌ای از چارت‌های کندلی و شکاف قیمت خرید و فروش است.

ولی Instant می‌خواهد نحوه‌ خرید دارایی‌های کریپتو را مجدداً تعریف کند. با معرفی این سیستم به جمع اپلیکیشن‌هایی که در شبکه‌ رله‌های 0x حضور دارند، کاربران امکان خرید توکن را خواهند داشت، و در نتیجه ابزار نقدینگی شبکه و همچنین تعداد رله‌های آن را افزایش می‌دهند.

وارن در آخر اظهار داشت: «نهایتا این سیستم گام دیگری به سوی فراهم‌سازی بستری برای تبادل آسان و آزاد شکل‌های مختلف ارزش و محقق کردن دسترسی مردم به یک سیستم مالی جهانی است.»

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.