سوخت تتا (Theta Fuel): توکن عملیاتی برای شبکه تتا

همانطور که به ارائه مین‌‌نت تتا در تاریخ پانزدهم مارس 2019 نزدیک می‌‌شویم، بازسازی برند یکی از مهمترین بخش‌‌های پروتکل تتا، یعنی توکن عملیاتی با عنوان سوخت تتا یا Theta Fue )TFUEL) را انجام می‌‌دهیم. سوخت تتا یک توکن دوم در پروتکل تتا است که در راستای توکن تتا (THETA) امروزی فعالیت می‌‌کند

0 161

اگر پروژه تتا را دنبال کرده ‌‌باشید، می‌‌دانید که این توکن عملیاتی مشابه با توکنی است که از ماه ژوئن بحث آن را می‌‌کنیم، اما قرار است نام آن از گاما به سوخت تتا تغییر کند. چند دلیل برای این کار وجود دارد:

1- ما نامی می‌‌خواستیم که کاربران از همان ابتدا با شنیدن آن، عملکرد توکن را متوجه شوند. سوخت تتا دقیقا چیزی است که باید باشد؛ سوخت شبکه تتا! سوخت تتا، انرژی شبکه را از طریق دادن انگیزه به کاربران و اشتراک محتوا با یکدیگر تامین می‌‌کند و هنگامی که کاربران با قراردادهای هوشمند تعامل برقرار می‌‌کنند، سوزانده خواهد شد.

2- بازخورد شرکای ما مثل MBN و CJ این بود که کاربران به خاطر معرفی توکن بی‌‌ربط با عنوان گاما، گیج شده بودند. سوخت تتا بر روی برند تتا ایجاد می‌‌شود و قصد ندارد جدا از آن باشد. از آنجایی که کاربران ما، پایگاه کاربران قابل‌‌توجهی برای خود دارند، بازخورد آن‌‌ها در رفتار کاربران، برای به حداکثر رساندن استفاده و پذیرش پروتکل تتا، حائز اهمیت است.

اگر به تازگی درباره شبکه تتا اطلاعاتی کسب کرده‌‌اید، در FAQهای زیر می‌‌توانید مطالعه بیشتری درباره سوخت تتا و نحوه کار آن در شبکه تتا داشته باشید:

تفاوت بین توکن تتا و سوخت تتا چیست؟

THETA

توکن تتا (THETA): توکن مدیریتی پروتکل تتا است. THETA به عنوان یک تاییدکننده در گره Guardian مورد استفاده قرار خواهد گرفت و به ساخت بلاک و پروتکل مدیریتی شبکه تتا کمک می‌‌کند. با اجرای یک گره، کاربران بخشی از TFUEL تولیدی را کسب خواهند کرد. عرضه THETA به طور ثابت 1 میلیارد می‌‌باشد و هرگز افزایش نخواهد یافت. THETA در حال حاضر به عنوان یک توکن ERC20 وجود دارد و در صرافی‌‌های اصلی خرید و فروش می‌‌شود. در رونمایی مین‌‌نت 15 مارس، ERC20 THETA با توکن‌‌های جدید THETA در بلاکچین تتا با نرخ 1 به 1 جایگزین خواهد شد.

TFUEL

سوخت تتا (TFUEL): توکن عملیاتی پروتکل تتا می‌‌باشد. TFUEL نیروی لازم برای عملیات روی زنجیره مثل پرداخت‌‌ها را به افراد به واسطه اشتراک ویدئو یا به‌‌کارگیری یا تعامل با قراردادهای هوشمند، تامین می‌‌کند. افراد می‌‌توانند برای هر ویدئویی که به دیگر کاربران شبکه می‌‌دهند، TFUEL کسب کنند. می‌‌توانید به سوخت تتا به عنوان Gas (بنزین) پروتکل نگاه کنید. در رونمایی مین‌‌نت 15 مارس، TFUEL به عنوان یک توکن بومی در بلاکچین تتا ایجاد خواهد شد.

سوخت تتا چگونه و با چه نرخی ساخته خواهد شد؟

توزیع سوخت تتا هنگامی که مین‌‌نت تتا در 15 مارس رونمایی شود، آغاز خواهد شد. برای هر THETA که هنگام رونمایی مین‌‌نت نگه می‌‌دارید، 5 TFUEL برای حضور در اکوسیستم دریافت می‌‌کنید. برای اطمینان از این مسئله که توزیع ابتدایی را دریافت می‌‌کنید، مطمئن شوید که از روش‌‌های انتقال مین‌‌نت توکن پیروی می‌‌کنید.

بعد از توزیع ابتدایی 5 میلیارد TFUEL، عرضه در نرخ هدف سالانه ابتدایی 5 درصد، افزایش خواهد یافت. نرخ جدید عرضه در سطح پروتکل تعیین خواهد شد و می‌‌توان آن را در صورت نیاز تواف پروتکل به منظور ارائه میزان مناسبی از عرضه پلتفرم‌‌های مورد تقاضا در شبکه تتا، تغییر داد. شرکت‌‌کنندگان هر شبکه که یک گره تاییدکننده یا محافظت‌‌کننده اجرا می‌‌کنند، بخشی از عرضه جدید TFUEL را کسب خواهند کرد و این میزان به نسبت میزان THETA آن‌‌ها خواهد بود.5 برای هر یک میلیارد THETA

آیا هر بازدیدکننده باید برای دیدن ویدئو در شبکه تتا، TFUEL پرداخت کند؟

از نظر فنی این مسئله در سطح پروتکل صحیح است، اما مدل اصلی پیاده‌‌شده در SLIVER tv و شرکای ابتدایی ما مثل MBN و Samsung VR این است که هزینه TFUEL به پلتفرم ویدئو منتقل شود. پلتفرم‌‌ها به کاربران، TFUEL ضروری برای مشاهده ویدئوهای درون شبکه تتا می‌‌دهند. این مسئله منطقی است زیرا پلتفرم‌‌های ویدئویی، پلتفرم‌‌هایی هستند که به صورت مستقیم از تماشای بیشتر ویدئو در شبکه تتا، در قالب هزینه‌‌های کمتر CDN و حضور بیشتر کاربران، سود می‌‌برند. ما فکر می‌‌کنیم که کاربر نهایی نباید توکن TFUEL را فقط برای تماشای ویدئو در شبکه تتا، به اجبار خریداری کند؛ این مسئله برای پذیرش هم تاثیر چندانی نخواهد داشت.

چرا باید یک ارز ثانویه را معرفی کنیم؟

دو دلیل اصلی برای معرفی توکن ثانویه وجود دارد:

1- ابتدا، این مسئله باعث جدایی هدف و کاربرد هر توکن می‌‌شود. THETA به طور جدی برای ایمن‌‌کردن و سودآور کردن شبکه به کار می‌‌رود، در حالیکه TFUEL برای انجام ریزتراکنش‌‌ها و عملیات شبکه مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. این مسئله به این خاطر ضروری است که سهامداری، عرضه در گردش را کاهش می‌‌دهد اما تراکنش‌‌های ویدئویی و قراردادهای هوشمند، نیازمند توکن با نقدینگی بالاتر هستند تا بتوانند میلیون‌‌ها تراکنش روزانه را تسهیل کنند.

2- دوم، دو توکن برای حل مشکلات مدیریتی که از استفاده از یک توکن یکسان در عملیات و سودآوری ایجاد می‌‌شود، ضروری خواهد بود. از آنجایی که توکن مورد استفاده در علمیات باید نقد باشد، افراد مخرب راحت‌‌تر می‌‌توانند تعداد قابل‌‌توجهی از آن را جمع کنند و در بازار آزاد، به فروش برسانند. اگر از یک توکن یکسان برای سهامداری استفاده شود، امنیت شبکه تتا با کسب میزان زیادی توکن سهامداری، به خطر می‌‌افتد. با جدا کردن این دو عملکرد (سهامداری و عملیات) به دو توکن مجزا، این خطر هم به طرز شدیدی کاهش می‌‌یابد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.