سه پیشنهاد فنی برای افزایش حریم خصوصی در بیت کوین

حریم خصوصی جدالی دائمی میان افرادی که بدنبال افزایش آن بوده با افرادی است که قصد خدشه‌دار کردن آن را دارند. این جدال درهیچ جایی بیشتر از بیت کوین نمود پیدا نکرده است، چرا که بر سر افزایش و تقویت حریم خصوصی آن، اختلاف نظر وجود دارد. از یک طرف شرکت‌های ناظر بر بیت کوین هستند که با آژانس‌ها، قانون گذاران و دولت‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند. از طرف دیگر رمزنگاران (cryptographers) و توسعه دهندگانی هستند که به دنبال معرفی پروتکل‌هایی هستند که حریم خصوصی بیت کوین را تقویت کنند.

0 107

حرکت آهسته!

معرفی تکنولوژی حریم خصوصی برای آلتکوین‌هایی که نسبت به Bitcoin Core و بیت‌کوین کش متمرکزتر هستند، نسبتا آسان است. تنها در هفته گذشته، بنیان‌گذار لایت کوین و Beam، به‌منظور افزایش حریم خصوصی، توافق‌نامه‌ی همکاری را با یکدیگر امضاء کردند.

این دو شرکت برای افزایش حریم خصوصی رمز ارز لایت کوین قصد دارند، زنجیره‌ی عادی لایت کوین را به Mimblewimble تغییر دهند (و بالعکس). اما برای رمز ارز بیت کوین نمی‌توان به این‌گونه نتایج و توافق‌نامه‌ها رسید، زیرا هیچ تیم رسمی‌ای برای امضای چنین قراردادهایی وجود ندارد. به همین دلیل، توافق جمعی برای ارتقاء و به‌روزرسانی Bitcoin Core سخت و پیچیده است (جلوگیری از تغییرات یک‌طرفه). بااین‌وجود قسمت نامطلوب اینجاست که ارتقای عمده‌ای که قابل پشتیبانی گسترده باشد، سخت است. تعدادی از ارتقاها در بخش حریم خصوصی که برای بیت کوین پیشنهادشده‌اند جزو این دسته‌بندی هستند: به لحاظ تئوری قابل عملی هستند اما بعضی‌اوقات تنها در همان حد تئوری باقی می‌مانند.

3 Technical Proposals for Increasing Bitcoin’s Privacy

Dandelion

هرزمانی که یک تراکنش به شبکه بیت کوین ارسال می‌شود، قبل از آن‌که یک ماینر آن را برداشته و در بلاکی ثبت کند، تراکنش موردنظر در چندین نود پخش می‌شود. در طی فرایند پخش (که آن را با عنوان diffusion می‌شناسند) یک هکر یا نفوذکننده می‌تواند به‌عنوان یک نود عمل کرده و معامله‌ی موردنظر را ردیابی کرده و آن را به مبدأ خود ارسال کند،
بنابراین شانس آشکار شدن IP فرستنده بسیار زیاد است.

Dandelion تکنولوژی است که از مسیرهای تصادفی، برای ارسال معاملات به تعداد متغیری از نودها، استفاده می‌کند؛ بنابراین ردیابی فرستنده را تقریباً سخت و دشوار می‌کند.

احتمال اجرا برای Bitcoin Core: بالا

جدول زمانی تخمینی: بین ۱۲ تا ۱۸ ماه

Mimblewimble

درحالی‌که Dandelion تشخیص منشأ تراکنش‌های بیت کوین را برای رقیبان سخت و پیچیده می‌کند، اما بااین‌وجود، حریم خصوصی onchain را تقویت نکرده و هنوز هم آدرس‌های گیرنده – فرستنده و نیز مقدار ارسال‌شده برای همگان در دسترس است. به همین علت، حریم خصوصی را افزایش نمی‌دهد.

Mimblewimble یک فناوری با حفظ حریم خصوصی است که به‌صورت پیش‌فرض، تراکنش‌ها را خصوصی می‌کند. این فناوری در سال جاری توسط شرکت‌های Grin و Beam عرضه‌شده است.

به دلایل سیاسی و فنی، بعید به نظر می‌رسد که Mimblewimble، به‌طور مستقیم بر روی Bitcoin Core و بیت‌کوین کش (به‌منظور افزایش حریم خصوصی) اعمال شود. این احتمال وجود دارد، Mimblewimble به‌ عنوان یک sidechain به بیت کوین اضافه شود. این امر موجب می‌شود طرفین به‌صورت خصوصی دریک Mimblewimble sidechain بدون ریسک امنیتی مبادلات خود را انجام دهند.

احتمال اجرا در Bitcoin Core: متوسط (به‌عنوان یک sidechain)

جدول زمانی تخمینی: بیشتر از ۱۸ ماه

3 Technical Proposals for Increasing Bitcoin’s Privacy

Mimblewimble نامش را از طلسم هری پاتر گرفته است.

امضاهای Schnorr

Schnorr یک فناوری مرتبط با حریم خصوصی نیست، بلکه فناوری است که تعداد زیادی از داده‌های ورودی را در یک تراکنش بیت کوین، ادغام می‌کند و درنتیجه موجب کاهش حجم بلاکچین می‌شود.

امضاهای Schnorr موجب معرفی میزبانی از ویژگی‌های ثانویه شده که می‌توانند حریم خصوصی بیت کوین را بهبود بخشند.
Coinjoin که در آن برای گیج کردن طرفین، تراکنش‌های تصادفی را با یکدیگر میکس می‌کند، باوجود Schnorr کارآمدتر می‌شود چراکه باعث کاهش هزینه‌ی تراکنش‌ها شده، انگیزه‌ی استفاده را گسترش داده و به‌نوبه‌ی خود نیز میزان حریم خصوصی را برای تمام کاربران افزایش می‌دهد.

Schnorr اغلب همراه با سگویت به کار می‌رود، یک فناوری که Bitcoin Core از ۱۸ ماه پیش تاکنون از آن بهره گرفته است. بیت کوین کش، سگویت ندارد اما به نظر می‌رسد که می‌تواند مولدی برای امضاهای Schnorr باشد.
بر اساس گزارش اخیرnews.Bitcoin.com ، آن‌ها برای معرفی به شبکه BCH مطرح ‌شده‌اند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن در ارتقا برنامه‌ریزی‌شده بعدی قابل‌دسترسی هستند. ازاین‌رو مجدداً مزایایی شامل افزایش مقیاس پذیری و حریم خصوصی را پیش رو خواهیم داشت.

احتمال اجرا در بیت کوین/ بیت کوین کش: بالا

جدول زمانی تخمینی: بیش از نه ماه برای بیت کوین و ۳ ماه برای بیت‌کوین کش.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.