سه دلیل برای اینکه رشد دیفای تازه شروع شده است

توکن‌های دیفای با آن که سهم زیادی از بازار رمز ارز ندارند، با این حال ظرفیت رشد بالایی دارند. برای مثال شمار دارایی‌های عرضه شده (به منظور وام دهی) در پلتفرم کامپوند از جولای ۲۰۲۰ تا کنون ۱۴ برابر شده است. این صعود در پلتفرم‌های دیگر مانند بلنسر هم کم و بیش اتفاق افتاده است. در این مقاله سه دلیل مهم برای ادامه رشد دیفای را بیان خواهیم کرد.

0 190

صنعت مالی غیرمتمرکز (DeFi) رشد سرسام آوری را در هفته اخیر تجربه کرده است. اگر چه آن روزهای درخشانی که دارایی‌های دیفای هر هفته سودی ۱۰۰ درصدی داشتند به سرآمده است؛ با این حال هنوز هم فضای زیادی برای رشد وجود دارد.

دلایل مهمی برای تکمیل نشدن ظرفیت بالقوه این بخش از بازار وجود دارد؛ اما این در حالیست که برخی از داده‌ها نشان می‌دهد که نرخ سود دهی این بخش کمتر از واقعیت ارزیابی شده است. یک سرمایه گذار ریسک پذیر در مقاله اخیر خود برخی از این عوامل را نام برده و چنین نتیجه گیری کرده که رشد دیفای تازه شروع شده است.

۱- کامپوند (Compound) رشد چند جانبه خود را ادامه می‌دهد

کامپوند در حال حاضر دومین پروتکل مالی غیر متمرکز بوده و درست پشت سر میکر (Maker) قرار گرفته است. تا این لحظه ارزش دارایی های قفل شده در این پلتفرم در مجموع ۴۸۱ میلیون دلار است.

اخیراً مجموع ارزش قفل شده این پروتکل رشد چشمگیری داشته است و شمار دارایی‌های عرضه شده (به منظور وام دهی) در کامپوند، از ژوئن ۲۰۲۰ که توکن حاکمیتی کامپ (Comp) برای اولین بار عرضه شد، ۱۴ برابر شده است.

اسپنسر نون (Spencer Noon)، سرمایه گذار رمز ارز و مدیر DTC Capital در اینباره می‌گوید که ذخیره دارایی‌ها از ۱۲۴ میلیون دلار در ماه ژوئن به ۱،۸ میلیارد دلار رسیده است.

با نگاهی به ذخیره DAI در این پلتفرم (که از ۴۸ میلیون دلار ماه قبل به سطح ۱،۱ میلیارد دلاری فعلی رسیده است)، می‌توان بخشی از این رشد عظیم را مشاهده کرد.

این داده‌ها نشان دهنده آن است که این تقاضا برای پروتکل‌هایی مانند کامپوند چیزی بیش از یک روال گذراست.

۲- رشد سریع بلنسر لبز (Balancer Labs)

کامپوند تنها پروتکلی نیست که رشد فوق العاده‌ای داشته است. اسپنسر نون صحبت‌هایی هم در مورد سه نقطه عطف پلتفرم بلنسر لبز در هفته‌های اخیر داشته است. این پلتفرم در حال حاضر از نظر میزان دارایی قفل شده جایگاه ششم را داراست.

این نقاط عطف از این قرارند:

  • رسیدن به حجم کلی ۵۰۰ میلیون دلاری بازار
  • ۶ میلیون دلار نقدینگی حاصل از کارمزد
  • ۱۰ میلیون دلار حجم روزانه حاصل ۱۰۰۰ معامله گر رمز ارز

 

پروتکل‌های دیگری هم نظیر ست پروتکل Set Protocol و Aave جهش عظیمی را در فعالیت کاربران خود تجربه کرده‌اند.

۳- توکن‌های دیفای هنوز سهم کوچکی از بازار رمز ارزها را تشکیل داده‌اند

رشد پلتفرم‌هایی مانند کامپوند و بلنسر نشان می‌دهد که صعود بسیاری از توکن‌های رمز ارز دیفای صرفاً ریشه در حدس و گمان و هایپ ندارد.

گفته می‌شود این دارایی‌ها صرفاً سهم ناچیزی از کل بازار رمز ارزها هستند.

بر مبنای داده‌های  CryptoSlate’s proprietary، ارزش انباشته بازار ۶۵ توکن برتر دیفای در حال حاضر حدود ۸،۶۴ میلیارد دلار است. اگر شبکه اوراکل چین لین (Chainlink) را از این محاسبات کنار بگذاریم، این تعداد به ۵،۲ میلیارد نزول می‌کند.

با نیم نگاهی به این موضوع، بیت کوین کش (Bitcoin Cash) که از سوی بسیاری به دلیل حجم بسیار اندک تراکنش به عنوان «ghost chain» شناخته می‌شود، ۵،۶ میلیارد دلار سرمایه در بازار دارد.

اندازه نسبتاً کوچک این بخش از بازار و سود در حال رشد آن نمایانگر این است که هنوز فضای زیادی برای صعود بسیاری از این توکن‌های رمز ارز وجود دارد.

منبع: cryptoslate.com

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.