سهم ۷۴ درصدی چین از استخراج بیت‌‌کوین، شبکه را تهدید می‌کند

بیت کوین، پرتقاضاترین رمز ارز جهان، می‌‌تواند در چنگال غول اقتصادی آسیا قرار بگیرد. مطالعه تازه‌‌ای با عنوان ” تهدید رو به رشد چین: تحلیلی بر تاثیر چین بر بیت‌‌کوین” که به صورت مشترک توسط محققان دانشگاه پرینستون و دانشگاه بین‌‌المللی فلوریدا انجام شده است عنوان می‌‌کند که عرصه استخراج چین تاثیر چشم‌‌گیری بر بیت‌‌کوین داشته است، چیزی که می‌‌تواند شبکه را در معرض دستکاری قرار دهد.

0 98

کشور چین که محققان آن را قوی‌‌ترین دشمن بیت کوین می‌‌خوانند، مدت‌‌هاست به عنوان کشوری شناخته می‌‌شود که بیشترین تعداد استخراح‌‌کننده را در جهان دارد و بیت‌‌مین نیز که شرکت استخراج‌‌کننده‌‌ی نیمی از بیت‌‌کوین جهان است در آن قرار گرفته است.

شبکه بیت کوین وابستگی زیادی به استخراج کنندگان آن دارد که از مقداری زیادی از توان رایانشی خود (نرخ هش) برای تایید تراکنش‌‌ها، پیدا کردن بلوک‌‌ها را برای ادامه‌‌ی دفتر کل شبکه‌‌ و ایجاد سکه‌‌های جدید استفاده می‌‌کنند (۷۴ درصد توان رایانشی هم‌‌اکنون در چین قرار دارد).

جامعه بیت کوین از این روند نگران‌‌کننده و پتانسیل حملاتی که می‌‌تواند از جانب عوامل بیرونی انجام شود به خوبی آگاه است. در اختیار داشتن بیش از ۵۱ درصد از توان هش شبکه، امکان حمله ۵۱ درصد را افزایش می‌‌دهد که در آن استخراج‌‌کنندگان می‌‌توانند تراکنش‌‌ها را به نفع خود در دفتر کل تنظیم و دستکاری کنند.

طبق این گزارش، دولت چین نگاه ویژه‌‌ای بر فعالیت‌‌های مرتبط با بیت کوین در حوزه خود دارد و با وجود تمرکز استخراج‌‌کنندگان در این ناحیه، پتانسیل مختل کردن شبکه‌‌ی بیت‌‌کوین را دارد.

این گزارش ادعا می‌‌کند که دولت تلاش‌‌های دقیقی برای کاهش سرعت شبکه بیت کوین انجام داده است. محققان به فایروال بزرگ چین و Great Cannon به عنوان ابزارهای اصلی تعدیل و ردگیری ترافیک اینترنتی در کشور برای تاخیر انداختن در شبکه، اشاره می‌‌کنند. این گزارش در حالی که به تفصیل به توانایی فنی چین برای تضعیف بیت‌‌کوین می‌‌پردازد، توضیحاتی را هم درباره روش به‌‌کارگیری فایروال بزرگ برای تشویق استخراج‌‌کنندگان به استخراج بلوک‌‌های خالی ارائه می‌‌کند (قابلیتی که در آپدیت نرم‌‌افزاری جدید بیت‌‌کوین غیرفعال شده است).

این مطالعه روش‌‌هایی که دولت چین برای تضعیف این رمز ارز در اختیار دارد را بررسی کرده است که از این میان می‌‌توان به یک سری اقدامات قانونی و فنی اشاره کرد. یکی از اقدامات قانونی واضح انجام‌‌شده، نظارت بر IP کاربران بیت‌‌کوین برای پیش‌‌گیری از انجام تراکنش در بلاکچین است. اقدام دیگر کشور از بین بردن ویژگی ناشناس ماندن کاربران بیت‌‌کوین و ارتباط دادن آنان به هویت واقعی و مختل کردن فعالیت‌‌های استخرهای استخراج برای ایجاد کنترل بر بیت کوین است.

تحلیل پایانی این مطالعه به توانایی چین در استفاده از بیت‌‌کوین به عنوان ابزاری در تضعیف ملت‌‌هایی است که با استفاده از رمر ارز توانسته‌‌اند در اقتصادشان گشایش به وجود بیاورند.

محققان این مطالعه اشاره می‌‌کنند که «چین برای تاثیر گذاشتن بر کشورهایی که از بیت‌‌کوین استفاده می‌‌کنند، قصد تضعیف یا حتی نابودی کامل بیت‌‌کوین را دارد. این امر می‌‌‌‌تواند با هدف قرار دادن کاربران یا استخراج‌‌کندگان برای حمله، یا توسط تضعیف اجماع برای افزایش نوسان انجام شود».

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.