سهم بزرگ ایران از صنعت رمز ارز و ماینینگ در خاورمیانه و جهان

به گفته رییس انجمن بلاک چین، اگر موانع اداری و تعرفه‌ای که برای صنعت رمز ارز در کشور به‌وجود آمده است مدیریت شود، می‌توانیم به یک هاب رمز ارز در خاورمیانه و جهان تبدیل شویم. یکی از موانع موجود در برابر صنعت ماینینگ، عدم تمایل بانک مرکزی و دولت ایران نسبت به تبدیل رمز ارزها به بستری برای سرمایه گذاری و نگرانی از ظهور مجدد شرکت‌های به‌ اصطلاح هرمی مجازی است.

0 2,223

تازه های اقتصاد در گفتگویی با سپهر محمدی، رییس انجمن بلاک چین ایران ، به موضوع استخراج رمز ارز ها و صنعت ماینینگ در ایران و موانعی که بر سر راه آن وجود دارد، پرداخته که در ادامه بخش هایی از آن را می‌خوانیم:

استخراج رمز ارزها در ایران با محدودیت‌هایی مواجه است؛ این محدودیت‌ها چیست و چه چالش‌هایی ایجاد خواهد شد؟

از این بابت که استخراج به‌عنوان یک صنعت در کشور شناخته شد، گامی مفید و درست در جهت صحیحی بوده است؛ اما از این جهت که محدودیت‌های بسیاری برای ماینرها و استخراج، اخذ مجوز، استاندارد، و هزینه‌ای که برای برق باید پرداخت شود اعمال شده است، باعث شد سرمایه‌گذار بخش خصوصی از این بخش فراری شود و سرمایه‌گذاران این حوزه هم از کشور فراری شده‌اند.

در اصلِ موضوع اقدامات خوبی صورت گرفته، اما در جزئیات در زمینه‌های اداری، تعرفه‌ای، و … مشکلاتی ایجاد شده که به‌نظر من باعث دورشدن سرمایه‌گذار بخش خصوصی از این حوزه شده است.

ماینرها درحال مهاجرت از ایران‌اند؛ دلیل این موضوع چیست؟

بله؛ متاسفانه شاهد خروج و مهاجرت ماینرها از ایران هستیم و مهاجرت آن‌ها از چندین ماه پیش که برخوردهای قضایی با ماینرها شروع شده، آغاز شده است و همچنان نیز ادامه دارد. امیدوارم مسئولان ذی‌ربط در این زمینه تجدیدنظر جدی داشته باشند، زیرا هنگامی که سرمایه‌گذار خارجی شاهد شرایط بهتر با هزینه کمتر و درآمد بیشتری در سایر کشورهاست، به‌هیچ‌عنوان انگیزه‌ای برای نگهداری سرمایه‌گذار در داخل کشور نخواهد داشت.

مقصد مهاجرت ماینرها بیشتر به چه کشورهایی است؟

گرجستان، ارمنستان، روسیه، قزاقستان، و … همه شرایط خوبی دارند و مقصد ماینرها هستند. البته، باید به این نکته توجه داشت که در این کشورها هیچ زیرساخت خاصی در اختیار ماینرها قرار نمی‌دهند و فقط دیگر محدودیت‌هایی که در کشور دارند، در کشورهای ذکرشده وجود ندارد. کنتور برق با تعرفه مشخصی در اختیار آن‌ها گذاشته می‌شود.

در صورت حضور و فعالیت ماینرها در کشور، چه فرصت‌های اقتصادی برای کشور ایجاد خواهد شد؟

یکی از بزرگ‌ترین فرصت‌های اقتصادی که ماینینگ می‌تواند برای کشور ایجاد کند تسهیل فروش برق و انرژی است؛ به‌طور مثال، در امر صادرات برق به کشوری مثل عراق پس از گذشت چندین سال تاکنون عواید حاصل از آن به ایران پرداخت نشده است و اگر هم قصد پرداخت داشته باشند، به دلایل مختلفی ازجمله تحریم، پیشنهادشان به‌صورت تهاتر و امثال آن خواهد بود. درصورتی که از طریق فروش برق به واحدهای ماینینگ، مبلغ ناشی از فروش انرژی را نقدی و بدون ریسک دریافت می‌کنیم.

ما برق را به‌راحتی صادر می‌کنیم و ماینر برق را به کالای قابلِ‌عرضه تبدیل می‌کند و به فروش می‌رساند و به ما ریال تحویل می‌دهد که در مقایسه با صادرات برق به کشورهای دیگر، که هنوز پس از چند سال پول برق صادرشده دریافت نشده است، به‌مراتب راحت‌تر است.

یعنی ما باید بازاریابی‌های دشوار و هزینه‌های کلان برای انتقال برق به کشورهای همسایه برای شبکه انتقال انجام دهیم و در نهایت پس از چند سال پول برق را دریافت کنیم، درحالی‌که ماینر بدون شبکه زیرساخت و بدون بازاریابی بین‌المللی این کار را با تعرفه موردنظر ما انجام می‌دهد که فرصت اقتصادی بسیار خوبی است و به‌نظر من درحال حاضر هدیه الهی است که متاسفانه در شرایط اقتصادی فعلی، محدودیت‌ها باعث شده است سرمایه‌گذاران بخش خصوصی از کشور فراری باشند.

مزیت کشورهای همسایه برای حضور ماینرها نسبت به ایران چیست؟

کشورهای همسایه فقط محدودیت و سنگ‌اندازی برای ماینرها ندارند، درحالی‌که در کشور ما محدودیت‌ها و کاغذبازی‌های متعددی بر سر راه ماینرها وجود دارد.

در کشورهای همسایه، برق متناسب با نیاز سرمایه‌گذار قرار داده می‌شود و او می‌تواند بلافاصله استخراج را آغاز کند و علاوه‌براین هنوز در کشور ما تجهیزات ماینینگ به‌صورت قانونی به کشور وارد نشده و متاسفانه تمهیدی هم برای فراهم‌کردن این تجهیزات با توجه به مصوبه جدید هیئت دولت انجام نشده است، درحالی‌که در کشورهای همسایه تجهیزات قانونی و بدون کمترین مشکلی وجود دارد. اما، صنعتگران ما به‌دلیل اینکه از بازار تجهیزات موردنیاز خود را خریداری و تامین کرده‌اند، به آن‌ها قاچاقچی گفته می‌شود.

اگر دولت قصد واردشدن به این عرصه را داشته باشد، علاوه بر رفع محدودیت‌ها، چه سیاست تشویقی را در پیش بگیرد که ماینرها به ماندن در کشور تشویق شوند؟

در خصوص بند تعرفه‌ای که در مصوبه هیئت دولت آمده است مخالفت‌های بسیاری وجود دارد، زیرا اگر قرار است از نگاه سیاست‌گذار ماینینگ به‌عنوان صنعت شناخته شود، باید شامل تعرفه صنعتی نیز شود؛ درحالی‌که مطابق با مصوبه هیئت دولت، ماینینگ به‌عنوان صنعت شناخته شده، اما تعرفه مجزایی برای آن در نظر گرفته شده است.

تعرفه‌ای در کشور با عنوان تعرفه سایر وجود دارد که حتی صنعت ماینینگ جزو این گروه هم نیست و با این روند هیچ منفعتی برای بخش خصوصی وجود ندارد.

در بخش استانداردها هم سنگ‌اندازی‌هایی شده است و شرایط مناسب نیست؛ یعنی اگر برای استفاده از گاز تعرفه مناسبی در نظر گرفته می‌شد، ماینر حاضر بود نیروگاه ماینینگی در کشور ایجاد کند که با گاز تغذیه و به‌صورت سه‌ساله، چهارساله، و … عرضه، و در پایان نیز به دولت واگذار شود.

همچنین، می‌توان از ظرفیت گاز استفاده کرد تا در اختیار سایر کشورها برای ماینینگ قرار گیرد و سرمایه‌گذاران برای ماینینگ، ایران را فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری بدانند.

آیا متقاضیان سرمایه‌گذاری خارجی در صورت مهیا بودن شرایط وجود دارد؟

ما در ایران می‌توانیم با حدود ۵ درصد تولید گاز کشور، حدود ۱۰ درصد ماینینگ کل دنیا را پوشش دهیم که سهم بسیار بزرگی است.

ارزش‌افزوده تولید رمز ارز در ایران چیست؟

ارزش‌افزوده تولید رمز ارز در ایران فروش منابع انرژی است که درحال حاضر به‌ سختی انجام می‌شود و ما با تولید رمز ارز می‌توانیم منابع انرژی کشور را، که یکی از برجسته‌ترین نکات راهبردی کشور است، به‌سهولت انجام دهیم.

پیش‌بینی شما از آینده این صنعت در کشور چیست؟

اگر موانع اداری و تعرفه‌ای که برای صنعت رمز ارز در کشور به‌وجود آمده است مدیریت شود، می‌توانیم به یک هاب رمز ارز در خاورمیانه و جهان تبدیل شویم.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.