سفارش توقف (Stop Order) چیست؟

سفارش توقف در واقع سفارشی برای خرید یا فروش یک نوع اوراق بهادار است، زمانی که قیمت آن از یک نقطه‌‌ی خاص عبور می‌‌کند، و این‌‌که حصول اطمینان از احتمال رسیدن به قیمت ورود یا خروج مورد انتظار، باعث محدود شدن ضرر و زیان سرمایه‌‌گذار یا بسته شدن معامله با سود می‌‌شود. وقتی که قیمت سهام از نقطه‌‌ی ورود/خروج از پیش تعیین شده رد می‌‌شود، سفارش توقف تبدیل به سفارش بازار (market order) می‌‌شود. همچنین به عنوان “سفارش توقف ضرر” (stop-loss order) نیز شناخته می‌‌شود.

0 213

تجزیه تحلیل سفارش توقف

سرمایه‌‌گذاران و معامله‌‌گران می‌‌توانند دستورات خرید یا فروش خود را با استفاده از استراﺗژی‌‌های سفارش چندگانه برای محدود کردن احتمال ضرر و زیان، به اجرا درآورند. سفارش به قیمت بازار، در واقع دستور بازار را با قیمت در حال افزایش سهام به انجام می‌‌رساند. برای مثال، اگر در 5 ژانویه سال 2018، AAPL با قیمت 175 دلار در هر سهم در ساعت 1:00pm، در حال معامله بود، در این صورت تضمینی وجود ندارد که قیمت خرید یا فروش سرمایه‌‌گذار در قیمت 175 دلار بسته شده باشد. ممکن است سرمایه‌‌گذار به قیمتی پایین‌‌تر یا بالاتر از 175 دلار برسد، این بستگی به زمان انجام معامله دارد. در مورد اوراق غیر نقدینه یا بسیار ناپایدار، قرار دادن سفارش بازار احتمالا منجر به اجرای قیمتی می‌‌شود که تا حد چشم‌‌گیری با قیمت 175 دلار اختلاف دارد.

از سوی دیگر، سفارش حد (limit order )، دستور خرید یا فروش را با قیمت مشخص شده توسط سرمایه‌‌گذار اجرا می‌‌کند. با استفاده از مثال AAPL، اگر که یک سرمایه‌‌گذار حد 177.50$ را برای دستور فروش قرار داده باشد، و اگر که قیمت تا 177.50$ یا بالاتر از آن افزایش یابد، در این صورت سفارش او انجام می‌‌شود. در حقیقت، سفارش حد یک قیمت حداکثر یا حداقل برای خرید یا فروش یک سهام خاص را تعیین می‌‌کند.

سفارش توقف وقتی قرار داده می‌‌شود که یک سرمایه‌‌گذار یا معامله‌‌گر بخواهد سفارش خود را پس از رسیدن قیمت سهام به نقطه‌‌ای خاص اجرا کند. این قیمت به‌‌عنوان قیمت توقف شناخته شده و معمولا از سوی سرمایه‌‌گذارانی که به تعطیلات می‌‌روند آغاز می‌‌شود، چون وارد موقعیتی می‌‌شوند که نمی‌‌توانند اوراق خود را تحت نظارت داشته باشند، یا با دارایی‌‌های ناپایداری، مانند ارزهای رمزنگاری شده، معامله می‌‌کنند که یک شبه می‌‌تواند تاثیر نامطلوبی برجای بگذارد.

سفارش توقف خرید (buy stop) با قیمت توقفی بالاتر از قیمت جاری بازار اجرا می‌‌شود. سفارش توقف فروش (sell stop) با قیمت توقفی پایین‌‌تر از قیمت جاری بازار اجرا می‌‌شود. یک سرمایه‌‌گذار که AAPL را با قیمت 145$ خریداری کرده است را در نظر می‌‌گیریم. و هرچند هم اکنون سهام با قیمت 175$ معامله می‌‌شود، برای محدود کردن هر گونه ضرر و زیان ناشی از سقوط قیمت سهام در آینده، سرمایه‌‌گذار دستور فروش در قیمت توقف 160$ قرار می‌‌دهد. اگر که در اثر یک اتفاق نامطلوب AAPL سقوط کند، سفارش سرمایه‌‌گذار وقتی که قیمت تا 160$ افت کند، اجرا می‌‌شود.

دستور توقف وقتی به سفارش بازار تبدیل می‌‌شود که به قیمت توقف برسد. یعنی این‌‌که سفارش توقف لزوما در قیمت توقف اجرا نمی‌‌شود. چون تبدیل به سفارش بازار شده است، قیمت اجرا شده ممکن است بدتر یا بهتر از قیمت توقف باشد. ممکن است سرمایه‌‌گذار بخواهد سهام خود را با قیمت‌‌های 160$، 159.75$، یا 160.03$ بفروشد. بنابراین تضمینی نیست که دستورات خرید و فروش صد درصد به نقطه‌‌های ورورد/خروج مورد نظر برسند. این می‌‌تواند یک عیب محسوب شود، چون اگر قیمت سهام شکسته شود، دستور توقف معامله‌‌گر احتمالا در قیمتی بسیار پایین تر از حد انتظار اجرا می‌‌شود، این به نرخ افت قیمت، ناپایداری اوراق یا سرعت اجرای سفارش بستگی دارد.

با توجه به این مثال، می‌‌توان دید که توقف تا چه حد می‌‌تواند در محدود کردن ضررو زیان یا بدست آوردن سود موثر باشد. اگر سفارش سرمایه‌‌گذار AAPL ، در قیمت توقف 160$ اجرا شود، می‌‌تواند هنوز هم سودآور باشد: 160$-145$=15$ در هر سهم. اگر قیمت از حد راه اندازی آن رد شود، سرمایه‌‌گذار از این توقف راضی خواهد بود. از سوی دیگر، سفارش توقف زیان می‌‌تواند سریعا ریسک خروج از موقعیت را افزایش دهد. به‌‌عنوان مثال، فرض می‌‌کنیم AAPL تا 160$ سقوط کند، اما مسیری رو به بالا تا 185$ را طی می‌‌کند. از آنجا که دستور سرمایه‌‌گذار در160$ اجرا می‌‌شود، بنابراین سودهای مازادی که می‌‌توانست بدون دستور توقف بدست آورد را از دست می‌‌دهد.

معامله‌‌گرانی که از تحلیل‌‌های تکنیکی استفاده می‌‌کنند، دستورات توقف را کم‌‌تر از میانگین‌‌های متغیر، خطوط روند، نوسانات بالا یا دیگر سطوح اصلی حمایتی و مقاومتی قرار خواهند داد.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.