سرویس استخراج کریپتو به نام Coinhive در ماه مارس عملیات خود را متوقف می‌‌کند

سرویس استخراج کریپتوکارنسی Coinhive‌‌ تعطیل می‌‌شود، چرا که طبق گزارشات صورت گرفته این پروژه از لحاظ اقتصادی قادر به ادامه فعالیت نیست. گروه پشت Coinhive‌‌ این خبر را در 26 فوریه در یک پست وبلاگ اعلام کردند.

0 83

طبق این اعلامیه، این سرویس استخراج در تاریخ 8 مارس 2019 عملیات خود را متوقف خواهد کرد، در حالی که داشبورد کاربران تا تاریخ 30 آوریل 2019 قابل دسترسی خواهد بود. در بین دلایل این توقف، توسعه دهندگان به کاهش 50 درصدی نرخ هش در پی آخرین هارد فورک مونرو (XMR) اشاره کردند.

طبق گزارشات صورت گرفته این سرویس از کاهش فروش بازار کریپتوکارنسی و سقوط ارزش XMR به میزان 85 درصد در عرض یک سال نیز ضربه خورده بود. در پست وبلاگ امده است که:

این موضوع و اعلام خبر هارد فورک و به روزرسانی الگوریتم شبکه مونرو در 9 مارس نیز ما را مجبور کرد که Coinhive‌‌ را تعطیل کنیم

Coinhive‌‌ یک سرویس استخراج رمز ارز مبتنی بر جاوا اسکریپت است که برای نصب در وب‌‌سایت‌‌ها به یک کد کامپیوتری تکیه دارد. این سرویس پس از نصب، برای بارگیری سایت مورد نظر از بخشی از قدرت محاسباتی مرورگر استفاده می‌‌کند. اگر چه Coinhive‌‌ ذاتا یک کد مخرب نیست، اما برای سرقت کریپتو در بین هکرها محبوبیت پیدا کرده است.

اوایل ماه جاری، غول فناوری، مایکروسافت، پس از شناسایی کد محرمانه استخراج کوین XMR توسط شرکت امنیت سایبری سیمانتک (Symantec)، هشت اپلیکیشن ویندوز 10 را از فروشگاه نرم افزار رسمی خود حذف کرد. تحلیل شرکت نشان داد که بدافزار استخراج موجود در اپلیکیشن‌‌ها همان کد استخراح XMR Coinhive‌‌ موجود در مرورگر وب است.

در ماه ژانویه، شرکت سایبری اسرائیلی چک پوینت (Check Point)، شاخص خطر جهانی خود را برای دسامبر 2018 منتشر کرد و اعلام کرد که سه مورد از مهم ترین بدافزارها، همگی بدافزارهای مرتبط با سرقت کریپتو Coinhive‌‌ بودند که برای 13همین ماه متوالی رتبه اول را در این زمینه داشتند.

گزارشی که آزمایشگاه تحقیقات امنیت سایبری، آزمایشگاه‌‌هایKaspersky اخیرا منتشر کرد، نشان داد که سرقت کریپتو – به ویژه در خاورمیانه، ترکیه و آفریقا- به عنوان بزرگترین تهدید امنیت سایبری از باج افزارها پیشی گرفته است. نه تنها کاربران PC، بلکه حتی کاربران گوشی‌‌های هوشمند نیز مورد حمله نرم افزار غیرمجاز استخراج قرار گرفته‌‌اند – طبق گزارشات صورت گرفته از سال 2016 تا 2018 این نوع حملات تا 5/9 درصد افزایش یافت.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.