سرنوشت اتریوم در پنج سال آینده چگونه خواهد بود؟

شبکه اتریوم روزهای حساسی را می‌گذراند. در آستانه ۵ سالگی این رمز ارز، صنعت DeFi پیشرفت‌های شگفت انگیزی را تجربه کرده و آپدیت شبکه به نسخه اتریوم ۲.۰ (به منظور افزایش مقیاس پذیری) نیز به زودی فرا خواهد رسید. اما این تمام ماجرا نیست. رقبای تازه وارد همچنان در تعقیب اتریوم هستند و چالش‌های ذاتی این شبکه نیز روز به روز بیشتر نمود می‌یابد. با این حال سرنوشت اتریوم در پنج سال آینده چگونه خواهد بود؟ با ما در این مقاله همراه باشید.

0 974

شبکه اتریوم در تاریخ ۳۰ جولای ۲۰۱۵ رسماً راه‌اندازی شد؛ امروز با گذشت پنج سال از آن تاریخ، اتریوم به دومین رمز ارز مهم بازار سرمایه (بعد از بیت کوین) تبدیل شده است. اتریوم اولین (و تا همین اواخر) تنها بلاک چین چند منظوره‌ای بوده که ماشین مجازی تورینگ را به خدمت گرفته است و با استفاده از زبان برنامه نویسی بومی خود می‌تواند از ظرافت الگوریتمی کدها به تمامی بهره ببرد.

در حال حاضر تقریباً ۲۰۰،۰۰۰ توسعه دهنده فعال روی این شبکه کار می‌کنند و پیشرفت‌های هیجان انگیزی از جمله در صنعت مالی غیر متمرکز (DeFi) و اتریوم ۲.۰ که به زودی عرضه خواهد شد، اتفاق افتاده است. اما اتریوم با چالش‌هایی نیز روبرو است؛ تازه واردهایی که از راه می‌رسند و برتری آن را تهدید می‌کنند. با این اوصاف بیایید ببینیم تا ۵ سال آینده چه اتفاقاتی پیش روی اتریوم خواهد بود؟

تغییر مسیر به سمت اتریوم ۲.۰

اتریوم ۲.۰ قرار است در سال جاری (۲۰۲۰) پا به عرصه وجود بگذارد اما عرضه آن در فازهای مختلف انجام می‌شود. تاریخ فاز صفر، اواخر تابستان/اوایل پاییز تعیین شده است. با این کار هسته بلاک چین اتریوم و اکوسیستم آن کاملاً ارتقا یافته و از مدل اجماع گواه اثبات کار (PoW) به مدل گواه اثبات سهام (PoS) تغییر می‌یابد.

الکس باتلین(Alex Batlin) مدیر عامل تراستولوژی (Trustology) می‌گوید:

این ارتقا زمان تأخیر (زمان ساخت بلاک) را کاهش و توان عملیاتی را افزایش می‌دهد، موضوعی کلیدی که قول آن داده شده است.

در حال حاضر، هر یک از بلاک های اتریوم ۵۰۰ تراکنش را در خود جای داده و زمان ساختن (تأخیر) آن ۲۰ ثانیه است. ارتقا به مدل اثبات سهام به این معنی است که دیگر برای تأیید تراکنش ها نیازی به محاسبات وجود ندارد و بدین شکل سرعت افزایش می‌یابد.

یادآوری ویتالیک بوترین از مقاله سال 2013 وی در Bitcoinmagazine درباره اجماع اثبات سهام
یادآوری ویتالیک بوترین از مقاله سال ۲۰۱۳ وی در Bitcoinmagazine درباره اجماع اثبات سهام

یادآوری ویتالیک بوترین از مقاله سال ۲۰۱۳ وی در Bitcoinmagazine درباره اجماع اثبات سهام

باتلین اضافه می‌کند:

زمانی که صرف محاسبات می‌شود به منزله مکانیزمی برای پیشگیری از تقلب است، در مدل اثبات سهام اتریوم ۲.۰ شما بلاک چینی را می‌بینید که با استفاده از ساختار داده مبتنی بر شاردینگ (sharding)، تعداد تراکنش‌ها را در واحد زمان افزایش می‌دهد

کوزالا هماچاندرا (Kosala Hemachandra) مدیر عامل و بنیانگذار MEW (MyEtherWallet) می‌گوید:

تغییرات مداوم برنامه زمانی اتریوم ۲.۰ تقریباً به یک سوژه تمسخرآمیز در اینترنت تبدیل شده است. اما فراموش نکنید در بلاک چین، با تغییرناپذیری همیشگی سر و کار داریم. پس درست انجام شدن مهمتر از سریع انجام شدن است.

هماچاندرا افزود پاییز امسال دوره گذار اتریوم آغاز خواهد شد:

یکی از قابلیت‌های حیاتی اتریوم پیش از هر عرضه جدیدی، پشتیبانی چند زنجیره‌ای (multichain) آن است. این حساسیت در مورد اتریوم ۱ همیشه وجود داشته و درمورد اتریوم ۲.۰ نیز همیشه وجود خواهد داشت. در حال حاضر تقریباً هفت کلاینت بیکن چین (beacon chain) وجود دارند. با استفاده از این روش، ردیابی و رفع باگ های پیشبینی نشده آسان خواهد بود

بیکن چین (beacon chain) چیست؟
بیکن چین اتریوم ۲.۰ در واقع همچون ستون فقرات بلاک چین مبتنی بر اثبات کار خواهد بود. وظیفه اصلی بیکن چین، مدیریت پروتکل اثبات کار و تمام شاردهای بلاک چین است.
عملکرد بیکن چین چند جنبه اصلی دارد: مدیریت اعتبارسنج ها و سهام آن‌ها؛ کاندید کردن سازنده بعدی بلاک منتخب در هر شارد و در هر مرحله؛ سازماندهی اعتبارسنج ها در کمیته‌هایی به منظور رای دهی در خصوص بلاک های پیشنهادی، اعمال قوانین اجماع؛ پاداش دهی و جریمه اعتبارسنج ها؛ و ایفای نقش نقطه اتصال شاردها برای ثبت حالت‌های جدید آن‌ها و تسهیل تراکنش های میان شاردها.

پروژه‌های مطرحی که بر اتریوم بنا شده‌اند

تعدادی از تیم‌ها در حال ساخت کلاینت‌های اتریوم ۲.۰ هستند و هر کدام رویکردهای منحصر به فرد خود را در این موضوع دارند.

جاناتان زرا (Jonathn Zerah) مدیر بازاریابی استاتوس نتورک (Status Network) ، کلاینت نیمبوس (Nimbus) را مطرح می‌کند «که هدف نهایی آن ساخت کلاینتی با عملکردی مناسب در سامانه‌های نهفته (Embedded system) و موبایل‌های شخصی و گوشی‌های هوشمند قدیمی تر است که منابع سخت افزاری محدودی دارند».

زرا می‌گوید با ورود توسعه دهندگان بیشتر به این اکوسیستم، فضای اتریوم در چند سال اخیر به طرز چشمگیری تحول یافته است. به ویژه در بخش دیفای که به سرعت در حال رشد است. به عقیده او، ابزارهای DeFi راه‌های جدیدی را برای اختلال در سیستم‌های مالی سنتی و تغییر بازی به نفع خود یافته‌اند:

«ابزارهای DeFi همچون MakerDAO با DAI، یونی سواپ (Uniswap)، سینتتیکس (Synthetix) و کیکارد (Keycard) روش‌های نوینی برای برهم زدن سیستم‌های مالی سنتی یافته‌اند. ضمناً تعدادی پروژه جالب توجه مانند تورنادو دات کش (Tornado.cash) نیز در کنار فضای دیفای برای تراکنش‌های خصوصی و  LeapDAO وجود دارد که روی راهکارهای لایه دو برای مقیاس پذیری بیشتر کار می‌کنند.»

رونق دیفای اتریوم

دیفای در ماه‌های اخیر با بیش از ۴ میلیارد دلار موجودی قفل شده در پروژه‌های خود توجه گسترده‌ای را جلب کرده است. با این حال فضا هنوز بسیار ابتدایی است به این معنی که روند تمرکززدایی در حال پیشرفت است.

زرا در این خصوص اظهار داشت:

با توزیع توکن‌های حاکمیتی (governance token) و بالا رفتن ارزش آن‌ها تمرکز زدایی هم بهبود می‌یابد. ضمناً مشتریان عمومی دسترسی بیشتری به محصولات DeFi خواهند داشت. برای مثال، سال گذشته روند دسترسی به dapp های دیفای برای کاربران جدید واقعاً گیج کننده بود؛ اما اکنون یک کاربر به راحتی می‌تواند استاتوس اپ (Status app) را دانلود کرده با چند کلیک ساده در مرورگر ما از ابزارهای دیفای مانند Uniswap استفاده کند. این اپ یکی از اپلیکیشن‌هایی است که پورتال‌های کاربر پسند برای دسترسی به ابزارهای دیفای مانند آرجنت (Argent)، مت والت (MathWallet) و ایدو (Eidoo) را فراهم می‌سازد.

زرا می‌افزاید:

هر چقدر که تجربه کاربری اولیه ساده‌تر باشد، امکان جذب سودهای بیشتر از طریق پلتفرم‌های وام دهی یا پس‌انداز نیز بیشتر شده و این باعث ورود هرچه بیشتر مشتریان خرده پا به صنعت DeFi خواهد شد.

به عقیده باتلین در پنج سال آینده صنعت مالی غیر متمرکز می‌تواند به مورداعتمادترین استخر لیکوییدیتی در کل دنیا تبدیل شود:

مشخص است که این صنعت در مسیر رشد قرار دارد. درحالی که دیفای روز به روز جهانی‌تر و قابل اعتمادتر می‌شود، نقدینگی بیشتری به آن سرازیر شده و به تبع آن، باز هم نقدینگی های بیشتری جذب آن می‌شوند. تمام این اتفاقات به لطف تمرکززدایی ممکن است چرا که امنیت بیشتری دارد.

باتلین می‌گوید با قدم پیش گذاشتن سرویس‌های کاستدی (custodial serivce)، سرمایه گذاران سازمانی و مشتریان خُرد هر دو می‌توانند وارد دیفای شده و از تمام کنترل‌های امنیتی که در صنعت مالی سنتی وجود داشته و حتی مواردی بیشتر بهره ببرند. این کار بر ارزش قانونی آن افزوده و اعتماد بیشتری که لازمه بازار است را فراهم می‌سازد.

هماچاندرا می‌گوید رشد دیفای، به لطف اشتیاق فعلی برای فعالیت در فارم‌های بهره، رشدی انفجاریست. گرچه این رشد چشمگیر توجه زیادی جلب و به مقبولیت آن کمک می‌کند، با این حال طی چند سال آینده دیفای از روشی پرخطر و گذرا برای بیشینه سازی سود رمز ارز، به نیازی روزانه و واقعی برای انجام امور مالی معمول اشخاص مبدل می‌شود. کم خطرتر، قابل اعتمادتر، و با خدماتی همه جانبه.

چالش‌های آتی اتریوم

دو موضوع اصلی که همواره در آپدیت اتریوم ۲.۰ مورد توجه بوده، بحث مقیاس پذیری و کارمزد گس است.

هماچاندرا معتقد است پروتکل و راهکارهای گوناگونی مورد توجه قرار گرفته و یکپارچه سازی شده‌اند، اما اگر قرار است اتریوم برای صدها و یا هزاران dapp فعال واقعاً مفید واقع شود، این چالش باید همچنان مهم باقی بماند.

تغییر بزرگ دیگری که در جابجایی به اثبات سهام اتفاق می‌افتد، تعداد والت‌های فعال با موجودی ۳۲ اتر است (این مقدار برای استیکینگ و اعتبارسنجی در شبکه ضروری است). تعداد این والت ها در حال افزایش است اما اینکه چه تعداد از مشارکت کنندگان می‌توانند این مقدار سهام را واریز و نگهداری کنند، و این که تغییر پروتکل اثبات کار به اثبات سهام، چقدر برای کاربران و Dapp ها سخت یا آسان خواهد بود، موضوعیست که باید صبر کرد و نتیجه آن را دید..

منبع: decrypt.co

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.