سرمایه گذاری بلندمدت در ترازنامه

سرمایه ‌گذاری‌ های بلندمدت و دارایی‌های بلند‌مدت، برخلاف دارایی‌‌ها و بدهی‌های فعلی، چیزهایی هستند که یک تجارت صاحب آن‌هاست اما نمی‌تواند آن‌ها را برای سرمایه گذاری‌های روزانه سریعا به پول نقد تبدیل کند. در این مقاله با تعریف سرمایه ‌گذاری بلندمدت در یک ترازنامه و دسته‌بندی سرمایه‌ گذاری‌ های بلندمدت وکوتاه‌مدت در ترازنامه و اهمیت آن‌ها آشنا می‌شوید.

0 1,165

درک تفاوت بین سرمایه‌ گذاری‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت

برای بسیاری از سرمایه‌ گذاران جدید باز کردن گزارش 10k یک شرکت و خواندن ترازنامه کار آسانی نیست. خوشبختانه، وقتی که یک بار شروع به چیدن این پازل کنید، درک اینکه تکه‌های آن چگونه به هم متصل می‌شوند بسیار آسان‌تر می‌شود. شما با درک درست و به موقع می‌توانید تنظیم برآوردهای ارزش خود را آغاز کنید. به بیان ساده، سرمایه گذاری‌های بلندمدت و دارایی‌های بلند‌مدت، برخلاف دارایی‌‌ها و بدهی‌های فعلی، چیزهایی هستند که یک تجارت صاحب آن‌هاست اما نمی‌تواند آن‌ها را برای سرمایه گذاری‌های روزانه سریعا به پول نقد تبدیل کند.

تعریف سرمایه‌ گذاری بلندمدت در یک ترازنامه

هنگامی که شما برای یک تجارت عمومی یک گزارش سالانه یا 10k را برداشته و به آن نگاهی می‌اندازید، سرمایه گذاری بلندمدتی که بر روی ترازنامه نشان داده شده است، بیان‌کننده‌ی دارایی‌هایی‌ست که یک شرکت قصد دارد آن‌ها را برای زمانی بیش از یک سال نگه دارد. این دارایی‌ها می‌توانند شامل اوراق قرضه و سهام دیگر شرکت‌ها، شرکت‌های معاملات املاک و پول نقدی شوند که برای پروژه یا هدف خاصی کنار گذاشته شده‌اند. علاوه بر سرمایه گذاری‌هایی که یک شرکت قصد نگه داشتن آن برای مدت زمانی طولانی را دارد،‌ سرمایه گذاری‌های بلندمدت نیز شامل سهام در انشعابات و ارتباطات شرکت می‌شود.

تفاوت بین سرمایه گذاری‌های بلندمدت و کوتاه‌‌مدت، به منظور‌ دسته‌بندی ترازنامه، در انگیزه‌ی یک شرکت برای مالکیت دارایی خلاصه می‌شود. سرمایه گذاری کوتاه‌مدت شامل سهام، اوراق قرضه و دیگر دارایی‌هایی شده که یک شرکت قصد فروش سریع آن‌ها تا دوازده ماه را دارد. یک بانک سرمایه گذاری که برای حساب خود در تجارت خصوصی شرکت کرده، ممکن است به راحتی بسیاری از جایگاه‌های خود را به عنوان سرمایه گذاری کوتاه‌مدت در ترازنامه دسته‌بندی کند.

ممکن است آن سرمایه گذاری‌ هایی که به عنوان سرمایه گذاری‌ های بلندمدت دسته بندی می‌شوند، هیچوقت فروخته نشوند. یک مثال عالی از این مورد ارتباط شرکت Berkshire Hathaway با شرکت Coca-Cola است. شرکت Berkshire صاحب 400,000,000 سهام شرکت Coca-Cola بوده و اگر این محصول به هر قیمتی هم در بازار آزاد به فروش برسد، باز هم شرکت Berkshire به مالکیت این سهام‌ها ادامه خواهد داد.

این سهام‌ها در نیمه‌ی سال 2017، مالکیت 9.4 درصدی سهام در شرکت کوکاکولای واقع در آتلانتا را نشان می‌داد. اگرچه شرکت Berkshire Hathaway شرکت Coca-Cola را کنترل نمی‌کند، اما به آن به عنوان بخشی دائمی از دارایی خود همچون شعبی مثل GEICO و Precision Castparts نگاه می‌کند.

مفاهیم دسته‌بندی

دسته‌بندی سرمایه گذاری‌های بلندمدت وکوتاه‌مدت در ترازنامه دارای مفاهیم مهمی‌ است، زیرا در بعضی موارد روش ارزش‌گذاری دارایی را تغییر می‌دهد.

هنگامی که یک شرکت مادر یا شرکتی دیگر اوراق قرضه و یا بخش‌هایی از سهام را به عنوان نوعی سرمایه گذاری خریداری می‌کند، به دلیل نحوه‌ی ارزش‌گذاری این دارایی‌ها در ترازنامه، تصمیم درباره‌ی اینکه آن‌ها را در دسته‌ی سرمایه گذاری‌های بلندمدت یا کوتاه‌مدت قرار دهیم بسیار مهم است.

به عنوان مثال، یک شرکت بیمه را در نظر بگیرید. فرض کنید که این شرکت اوراق قرضه‌ی شرکتی به ارزش 10,000,000 خریداری کرده و قصد دارد آن را تا دوازده ماه آینده بفروشد؛ یعنی معامله‌ای که به عنوان بخشی از یک معامله‌ی بزرگ‌تر و پیچیده‌تر شکل گرفته است. در این شرایط، اوراق قرضه به عنوان سرمایه گذاری کوتاه‌مدت دسته‌بندی شده و در معرض قوانینی قرار گرفته که آن‌ها را ملزوم به داشتن نشان در بازار می‌کند.

این به این معناست که اگر ارزش اوراق قرضه در عرض یک ربع به 9,000,000 دلار کاهش پیدا کند، این ضرر 1,000,000 دلاری حتما در صورت سود و زیان شرکت وجود خواهد داشت؛ حتی اگر به هیچ عنوان آن را درک نکرده و تنها بر روی کاغذ باشد.

حال یک موقعیت محتمل دیگر را فرض کنید. در این مورد اوراق قرضه با 10,000,000 دلار به دست آمده و شرکت بیمه قصد دارد آن را تا زمان سررسید به عنوان سرمایه گذاری بلندمدت نگه دارد. در این شرایط، اوراق قرضه می‌توانند تحت عنوان “روش هزینه‌های استهلاکی” (amortized cost method) توجیه ‌شوند.

نوسانات در ارزش اوراق قرضه از زمان حال تا زمان سررسید، بر ارقام گزارش‌شده در صورت سود و زیان به این شکل تاثیر نمی‌گذارد. در عوض هر حق بیمه یا تخفیفی در ارزش اسمی مستهلک می‌شود. این مسئله منجر به ثبات بیشتر در درآمد خالص می‌شود.

در بعضی دوره‌ها، ‌به خصوص بعد از تغییرات بزرگ در نرخ سود، این مسئله می‌تواند به این معنا باشد که صورت‌های مالی تجاری که سرمایه گذاری‌ های بلند‌مدت بسیار زیادی دارد، ممکن است در نگاه اول تصویر کامل واقعیت اقتصادی را نشان دهند و یا ممکن است نشان ندهند. شما باید گزارش سالانه و 10k را به طور کامل بررسی کرده تا درک بهتری از ارزش ذاتی داشته باشید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.