سرمایه گذاری اولین صندوق‌های بازنشستگی در کریپتو؛ آیا خبرهای خوب در راه است؟

برای اولین بار یک صندوق بازنشستگی آمریکایی به طور مستقیم در دارایی‌های کریپتو سرمایه گذاری کرده است. پس از ۱۲ ماه طاقت‌فرسا، این تصمیم نشانه‌ای مثبت برای اکوسیستم رمز ارز است و در پی آن‌ تحرکات مثبتی در این بازار دیده می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند که میزان وجوه ورودی از جانب سرمایه‌گذاران نهادی در بازارهای کریپتو رو به افزایش است و سرمایه‌گذاران نهادی بیشتری در آینده وارد این بازار خواهند شد.

0 132

علی رغم بازار یک سال بازار خرسی، جنبش‌های مثبتی از سوی سرمایه‌گذاران در بازار رمز ارزها دیده می‌شود.

این اتفاق پس از آن می‌افتد که ۴۰ میلیون دلار از سوی شرکت سرمایه گذاری کریپتو Morgan Creek Digital به رهبری آنتونی پومپلیانو (Anthony Pompliano) موسس آن جمع‌آوری شد. این صندوق پوشش ریسک متمرکز بر کریپتو بخشی از Morgan Creek Capital بوده و بیش از ۱ میلیارد دلار دارایی را مدیریت می‌کند.

با وجود این که سرمایه جمع‌شده بی‌سابقه نیست، این حرکت از آن جهت جالب توجه بود که از مجموع سه برنامه مزایای سیستم بازنشستگی Fairfax کانتی ایالات ویرجینیا (FCRS)، دو برنامه در این صندوق سرمایه گذاری کرده‌اند. این اولین باری است که یک صندوق بازنشستگی آمریکایی به طور مستقیم در دارایی‌های کریپتو سرمایه گذاری می‌کند.

این شرکت ابتدا هدف جمع‌آوری سرمایه خود را ۲۵ میلیون دلار تعیین کرده بود، اما توجه بالای سرمایه‌گذاران سرمایه را به ۴۰ میلیون دلار افزایش داد. این وجوه در صندوق فرصت‌های بلاکچین مورگان کریک به کار گرفته خواهند شد.

بی‌پروا

پس از قله‌های رفیع ۲۰۱۷، بازار رمز ارز متحمل دوره‌ای فروتنانه از تصحیح قیمت شد که کماکان نیز ادامه دارد. در نتیجه، سرمایه‌گذاران، که طعم تلخ بازار خرسی فعلی را چشیده‌اند، در خصوص استفاده از سرمایه خود بسیار محتاط‌تر شده‌اند.

با توجه به این حقیقت، پس از ۱۲ ماه طاقت‌فرسا، تصمیم مورگان کریک دیجیتال یک نشانه مثبت برای اکوسیستم رمز ارز است.

Cointelegraph برای اطلاع از برخی از جزئیات این صندوق، این که چگونه این صندوق توانسته است رضایت طرح‌های بازنشستگی را برای سرمایه گذاری جلب کند، و چالش‌های مدیریت یک شرکت سرمایه گذاری کریپتو در شرایط طاقت‌فرسای بازار، به طور مستقیم با پومپلیانو گفتگو کرد.

اولا، تلاش برای تأمین سرمایه از سوی برنامه‌های پلیس و کارکنان Fairfax کانتی فرآیندی نبود که یک شبه اتفاق بیافتد. آن‌طور که پومپلیانو به Cointelegraph گفت، کارهای زیادی باید انجام می‌شد تا مدیران صندوق اطمینان حاصل کنند که این سرمایه گذاری کار درستی است.

سرمایه‌گذاران نهادی به طور کلی هنوز در حال آزمایش دارایی‌های دیجیتال هستند. زمان زیادی گذاشته شد تا به این سرمایه‌گذاران حرفه‌ای تفهیم شود که مزایا و معایب این عرصه چه هستند. علاوه بر این، CIOها مسئولین ارشد سرمایه گذاری افرادی هوشمندی هستند که شجاعت اولین بودن را دارند

با توجه به روزهای بد بازار و عدم ثبات رایج در این حوزه، به نظر می‌رسد که این بزرگترین مانع برای سرمایه گذاری رمز ارزی باشد. پومپلیانو می‌گوید صبر عامل کلیدی آینده بازارها است:

سرمایه‌گذاران بیشتری در طول زمان با دارایی‌های دیجیتال آشنا خواهند شد و این در نهایت منجر به احساس راحتی در آن‌ها می‌شود. زمانی که سرمایه‌گذاران احساس راحتی پیدا کنند، سرمایه بیشتری را به این حوزه تزریق خواهند کرد

شاید بزرگترین پیروزی این واقعیت باشد که صندوق دارایی‌های دیجیتال موفق به جذب سرمایه از صندوق‌های بازنشستگی شده است، که به منظور اطمینان از تامین درآمد برای ذینفعان در دوران بازنشستگی، این صندوق‌ها ماهیتا محافظه‌کار هستند.

بر خلاف این باور که بیت کوین یک دارایی بسیار بی‌ثبات است، پومپلیانو اصرار دارد که این رمز ارز حائز معیارهای یک پروفایل بازده نامتقارن است؛ یعنی مزایای بالقوه این سرمایه گذاری بیش از معایب بالقوه آن است.

«بیت کوین یک دارایی ناهمبسته با پروفایل بازده نامتقارن است. این برای سرمایه‌گذار نهادی آرزویی دست‌نیافتنی است.»

پومپلیانو در پاسخ به این سوال که آیا سرمایه گذاری در یک صندوق متمرکز بر کریپتو کار دشواری بود یا خیر، پاسخ داد که این شرکت کاملا از خطرات مرتبط با آن مطلع بوده و از سرمایه‌ای تحت کنترل برای این کار استفاده کرده است.

«ما قصد کرده بودیم که ۲۵ میلیون دلار جمع‌آوری کنیم ولی آن را به ۴۰ میلیون دلار افزایش دادیم. ما تنها پولی را پذیرفتیم که احساس می‌کردیم می‌توانیم آن را به صورتی هوشمندانه و با ریسک پایین بکار بگیریم.»

Fairfax به ذینفعان صندوق اطمینان می‌دهد

پس از این که هفته گذشته این اتفاق به تیتر خبرگزاری‌ها بدل شد، Fairfax County Retirement Systems در ۱۴ فوریه بیانیه‌ای رسمی برای تسکین نگرانی برخی از سرمایه‌گذاران منتشر کرد.

به طور طبیعی، با توجه به طولانی شدن بازار خرسی و نوسانات بازار ارز رمزنگاری شده در ۱۲ ماه گذشته، این حرکت سبب نارضایتی برخی از افراد شد.

به گفته جف وایلر (Jeff Weiler)، مدیر اجرایی FCRS، سیستم بازنشستگی کارکنان ۱۰ میلیون دلار در صندوق مشارکت کرده است که تنها ۰٫۳ درصد کل دارایی‌های این سیستم را تشکیل می‌دهد.

سیستم بازنشستگی افسران پلیس ۱۱ میلیون دلار در صندوق سرمایه گذاری کرده است که برابر با ۰٫۸ درصد کل دارایی‌های این دایره است.

علاوه بر این، وایلر روشن به وضوح گفت که سرمایه گذاری‌ها تنها بر بیت کوین متمرکز نبودند:

حداقل ۸۵ درصد از صندوق فرصت‌های بلاکچینی مورگان کریک در شرکت‌های فن‌آوری بلاک‌چین سرمایه گذاری خواهد شد. به این ترتیب، این اتفاق بسیار شبیه به سایر سرمایه گذاری‌های خصوصی است که پیش از این توسط سه سیستم بازنشستگی Fairfax انجام شده است. در عمل تنها ۱۵٪ وجوه در رمز ارز‌ها سرمایه گذاری خواهند شد و تا به امروز، صندوق به هیچ‌وجه در هیچ رمز ارز‌ی سرمایه گذاری نکرده است.

وایلر همچنین به ذینفعان اطمینان داد که تحقیقات قابل توجهی توسط کارکنان، اعضای هیئت مدیره و مورگان کریک در این زمینه صورت گرفته است. برای تهیه قراردادهای سرمایه گذاری با وکلای کانتی و افراد خارج از صندوق نیز مشورت صورت گرفته است.

با این حال، شروع این برنامه برای مردم یادآور ریسک ذاتی سرمایه گذاری و واقعیت بی‌ثبات این عرصه است. همانطور که وایلر شرح می‌دهد، ریسک مربوطه به واسطه مقدار پولی که در واقعیت در صندوق سرمایه گذاری شده کاهش یافته است.

همه سرمایه گذاری‌ها شامل خطر هستند و این سرمایه گذاری نیز استثنا نیست. با این وجود، تیم سرمایه گذاری Fairfax مانند هر سرمایه گذاری دیگری، به این نتیجه رسید که بازده مورد انتظار از این سرمایه گذاری با سطح ریسک همخوانی داشت. این نقش مهمی در مبلغ سرمایه گذاری داشت

Cointelegraph برای توضیحات بیشتر با وایلر تماس گرفت و وی اشاره کرد که برخی از ذینفعان این صندوق نگرانی‌هایی در رابطه با این حرکت ابراز کرده‌اند، که این امر منجر به انتشار بیانیه کامل منتشر شده در هفته گذشته شد.

هنگامی که از وی پرسیده شد آیا انتظار دارد که سایر صندوق‌های بازنشستگی دولتی نیز در این فضا سرمایه گذاری کنند یا خیر، او پاسخ داد که «نظری ندارد».

جالب است که این مدیر اجرایی همچنین گفت که به جای این که مورگان کریک برای تامین سرمایه به سراغ این دایره برود، تیم سرمایه گذاری داخلی Fairfax کانتی مسئول یافتن فرصت سرمایه گذاری بود.

شروع روندی جدید؟

همانطور که در هفته گذشته توسط Cointelegraph گزارش شد، شورای جهانی کسب و کار بلاکچینی (GBBC) نتایج یک مطالعه در حال انجام را منتشر کرد که نشان می‌دهد ۴۱ درصد سرمایه‌گذاران نهادی شرکت‌کننده سرمایه گذاری در دارایی‌های دیجیتال در ۵ سال آینده را بررسی خواهند کرد.

این نظرسنجی بین دسامبر ۲۰۱۸ و ژانویه ۲۰۱۹ انجام شد و ۷۱ سرمایه‌گذار جهانی نهادی شامل سرمایه‌گذاران خصوصی، صندوق‌های پوشش ریسک و صندوق‌های بازنشستگی در آن شرکت کردند.

علاوه بر این، صندوق مدیریت دارایی دیجیتال Grayscale Investments آخرین نتایج سه ماهه خود را منتشر کرده است که نشان می‌دهد میزان وجوه آورده سرمایه‌گذاران نهادی در بازارهای کریپتو رو به افزایش است.

داده‌های آن‌ها نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران نهادی مسئول ۶۶ درصد از سرمایه‌های جمع‌آوری شده در سه ماهه آخر سال ۲۰۱۸ بوده‌اند، در حالی که اثر بازار خرسی سرمایه‌گذاران وادار به برنامه‌ریزی بلندمدت کرده است.

مشخصات سرمایه‌گذاران بر اساس نوع

در اکتبر سال ۲۰۱۸، غول خدمات مالی مورگان استنلی (Morgan Stanley)، تا آن جا پیش رفت که در گزارشی رمز ارز‌ها را به عنوان یک رده سرمایه گذاری جدید معرفی کرد.

سرمایه‌گذاران خرده‌فروش علی رغم عنوان سرمایه‌گذاران نهادی بر سر جای خود ایستاده‌اند

همانطور که پومپلیانو در پاسخ خود به Cointelegraph گفت، برای سرمایه‌گذاران نهادی که مایل به سرمایه گذاری در فضای کریپتو هستند، زمان آزمون نهایی خواهد بود.

شاید این چند قدم اول مهم‌ترین قدم‌ها باشند؛‌ چرا که چند موسسه معدود چراغ راه بوده و مبالغی کوچک، اما مهم را در بخشی سرمایه گذاری می‌کنند که پتانسیل بالایی برای رشد شدید دارد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.