سرمایه گذاری‌‌ در اکوسیستم توکن بهادار

در ژانویه 2019 و در کنفرانس Security Token Realized لندن، موضوع سرمایه گذاری‌‌ در اکوسیستم توکن بهادار ارائه شد. در این مطلب، خلاصه‌‌ای از ایده‌‌های کلیدی آن ارائه آورده شده ‌‌است. اگر نسبت به نقطه‌‌نظرها و ایده‌‌های سرمایه گذاری‌‌ در این فضا، علاقه‌‌مند هستید، مطلب زیر را از دست ندهید.

0 115

1- مزایای مهم توکن‌‌های بهادار

 اکوسیستم توکن بهادار

شفافیت و قابلیت‌‌برنامه‌‌ریزی: ایجاد اعتماد بین اشخاص مختلف، اهمیت منطقه‌‌ای، ملی و جهانی دارد. بلاکچین، میز سرمایه گذاری‌‌ نهایی “چه کسی چه چیزی دارد” و ثبت تمام تراکنش‌‌های پیشین است. به علاوه با قراردادهای هوشمند می‌‌توانیم سازگاری ایجاد کنیم تا تبادلات به طور خود به خودی در صورت همخوانی سرمایه‌‌گذاران انجام شود و در غیر این صورت یک خطا سبب مسدود شدن تراکنش‌‌ها خواهد شد. این مسئله می‌‌تواند تراکنش‌‌ها را سریع‌‌تر و موثرتر کند.

نقدینگی: در حال حاضر، خریداران و فروشندگان نمی‌‌توانند یکدیگر را پیدا کنند و برای انجام دادن تراکنش‌‌های خود نیازمند مدیران سرمایه هستند زیرا قوانین قراردادی سبب تغییر مسائلی مثل چه کسی مبادله انجام می‌‌دهد/ کدام دارایی‌‌ها/ چه محلی برای انجام تبادل‌‌ها می‌‌شوند. این مسئله می‌‌تواند چند ماه یا چند سال زمان ببرد تا از جایگاه ثابت خارج شود و همچنین خطرات زیادی برای سرمایه‌‌گذاران ایجاد می‌‌کند.

بازار شبانه‌‌روزی و قابلیت‌‌حمل: بلاکچین به دارایی‌‌های دیجیتالی امکان قابل‌‌حمل‌‌بودن در صرافی‌‌ها و پلتفرم‌‌های مختلف را می‌‌دهد، زیرا از لایه فناوری مشابه استفاده می‌‌کنند. این مسئله، چیزی است که تا به حال ممکن نبود و هر شرکت فناوری، یک سیستم بسته را تشکیل می‌‌دهد. با استفاده از یک لایه مشترک که همه ما آن را قبول داریم، می‌‌توان بازار کاملا جهانی را ممکن کنیم.

کاهش هزینه: پیش از ظهور ایمیل‌‌ها، مردم از نامه‌‌حلزونی برای ارسال پیام استفاده می‌‌کردند و در این پیام‌‌ها می‌‌بایست پیام را چاپ می‌‌کردید و آن را در پاکت قرار می‌‌دادید. سپس 0.50 دلار پرداخت و 3 روز برای تحویل نامه خود صبر می‌‌کردید. بعدا ایمیل‌‌ها ظهور کردند و با یک کلیک، می‌‌توانستید پیام خود را فورا ارسال کنید و هزینه کمتر و کار ساده‌‌تری را صورت دهید. به همین شکل با توکنی‌‌شدن می‌‌توانید به اوراق قرضه، شکلی الکترونیکی بدهید و این مسئله می‌‌تواند هزینه‌‌ها را شدیدا کاهش دهد، تبادل را آسان کند و امکان تعامل با صرافی‌‌های مختلف را فراهم سازد.

با توجه به این حقیقت که توکن‌‌های توزیع‌‌شده شدیدا ارزان‌‌تر و ساده‌‌تر از روش‌‌های متداول هستند، می‌‌توانیم از موارد استفاده و مدل‌‌های تجاری که قبلا عملی نبوده‌‌اند، استفاده کنیم. به عنوان مثال، پیش از ظهور ایمیل، شما به کسی برای برنامه‌‌ریزی نهار نامه نمی‌‌نوشتید اما این مسئله اکنون با کمک ایمیل شدنی است. این موضوع ما را به فکر فرو می‌‌برد، مخصوصا با پتانسیل صنایع و کسب و کارهای جدید که از فناوری جدید منشا می‌‌گیرند.

این مسئله هنوز در بازار رخ نداده اما به عنوان مثال، توکنی‌‌کردن تیم‌‌های ورزشی، مثلا سلتیک را در نظر بگیرید. در حال حاضر می‌‌توانید مالکیت یک تیم را به یک سرمایه‌‌گذار قدرتمند بفروشید، اما اگر هزینه‌‌ها به اندازه کافی پایین باشند، می‌‌توانید 10 درصد تیم را توکنی کنید و آن را به 2000 نفر بفروشید که این رقم، حداکثر تعداد سهامدارانی است که می‌‌توانید برای یک رده دارایی داشته باشید. توکن می‌‌تواند سودآوری داشته باشد و ویژگی‌‌های جذاب دیگری برای شما ایجاد کند که شامل صندلی‌‌های عالی در استادیوم، ملاقات با بازیکنان بعد از بازی‌‌ها و انواع و اقسام موارد دیگر می‌‌شود. اگر مجبور بودید این کار را اکنون انجام دهید، فرایندی نسبتا پیچیده و پر هزینه برای مدیریت دارایی‌‌های افراد را در پیش داشتید. این مسئله با روش برخی از مصرف‌‌کنندگان که در نت‌‌فلیکس و اسپاتیفای مشاهده می‌‌کنیم، به خوبی همخوانی دارد و آن‌‌ها تجربیات را نسبت به مالکیت برخی محصولات، مقدم می‌‌دانند. با توکن‌‌های بهادار، می‌‌توانید به هواداران یا سرمایه‌‌گذاران اصلی، مالکیت تیم محبوب و دسترسی احتمالی به تجربیات جدید را هدیه کنید.

نتیجه‌‌گیری

روی هم رفته، 8 Decimal Capital به دنبال تکامل و نه دگرگونی است: ما انتظار یک دنیای هیبرید دیجیتالی و نه دنیای کاملا دیجیتالی را داریم، زیرا باز هم به نهادهای مرکزی برای محافظت مطمئن نیاز خواهیم داشت. این دنیای هیبرید (دو رگه یا دوگانه)، دنیای تجاری سنتی را با فناوری جدید ترکیب می‌‌کند و نیازی به جایگزینی کامل ساختارهای تجاری فعلی ندارد.

ما فکر می‌‌کنیم که اوراق توکنی‌‌شده، جایگزین تمام خدمات مالی ما نخواهند شد. اوراق توکنی‌‌شده به سادگی ابزار بهتری را مهیا خواهند کرد. به عنوان مثال، Salesforce جای فروشنده‌‌ها را نخواهد گرفت بلکه برای آن‌‌ها ابزاری بهتر خواهد داد. همچنین، اوراق توکنی‌‌شده می‌‌توانند به شرکت‌‌ها، کارگزاران و بانک‌‌های سرمایه گذاری‌‌ کمک کنند تا پول بیشتر و اثربخش‌‌تری را به دست آورند اما باز هم این افراد باقی خواهند ماند. بنابراین، توکنی‌‌های بهادار تمام افراد واسطه را حذف نخواهند کرد، بلکه فرایندهای آن‌‌ها را شدیدا اثربخش‌‌تر خواهند کرد.

2- چرخه حبابی فضای توکن بهادار:

این مسئله از نمودارهای چرخه حبابی که گارتنر معمولا برای فناوری‌‌های نوظهور ایجاد می‌‌کند، به دست آمده‌‌است.

 چرخه حبابی فضای توکن بهادار

مرحله اولیه

تا به امروز ما هنوز در مراحل اولیه اکوسیستم توکن بهادار هستیم و راه‌‌حل‌‌های مختلف و صرافی‌‌ها هنوز در حال توسعه و آزمایش هستند. ما باور داریم که حدود 4 سال برای اکوسیستم STO زمان لازم است تا رشد پیدا کند و از نقطه‌‌نظر قانونی و فنی، بالغ شود تا انتقال بهتری از سیستم‌‌های متداول داشته باشد. تا هنگامی که این فضا بالغ‌‌تر شود، اکثریت پذیرندگان اولیه STها، از فضای ارزهای رمزنگاری‌‌شده و نه موسسات متداول خواهند بود. با رونمایی از STOها و صرافی‌‌های سال جاری، ما پیش‌‌بینی می‌‌کنیم که عدم نقدینگی که با نقدینگی پایین برخی از صرافی‌‌های بهادار خود را نشان می‌‌دهد و موارد استفاده و قوانین اوراق بهادار را پیچیده‌‌تر از قبل می‌‌کند، ما را به واقعیت دیجیتالی نزدیک کرده و حباب کلی و انتظارات پیرامون STOها را کاهش دهد.

عدم نقدینگی توکن بهادار

ما با ده‌‌ها پروژه صرافی توکن‌‌های بهادار صحبت کرده‌‌ایم و همیشه از آن‌‌ها یک سوال مشترک را پرسیده‌‌ایم: چگونه برای توکن‌‌های فهرست‌‌شده در پلتفرم خود، نقدینگی ایجاد خواهید کرد؟ اغلب اوقات، آن‌‌ها این سوال را با ذکر موسسات سازنده بازاری که با آن همکار هستند، پاسخ می‌‌دهند. از نگاه ما، این روش، نتایج مورد نیاز در فضای کریپتو را تولید نخواهد کرد. موسسات سازنده بازاری می‌‌توانند برای افرادی که از یک موقعیت خارج می‌‌شوند، نقدینگی ایجاد کند اما نخواهد توانست توکن‌‌ها را با سودی غیرواقعی و با توجه به تقاضای شدید خریداران، به فروش برساند. پیش از نقدینگی، افراد حاضر در این فضا می‌‌توانند روی مدل متداول‌‌تر کارگزاری تمرکز نکنند، کارمزدهای ارتباط بین پروژه‌‌های عالی با سرمایه‌‌گذاران را به دست آورند و نیاز به توکنی‌‌شدن را تا هنگامی که صنعت بالغ‌‌تر شود، به حداقل برسانند.

مسیر به سمت پذیرش

در آینده، صرافی‌‌های سنتی بزرگ مثل Nasdaq هم راه‌‌حل‌‌های خود را برای تسهیل خرید و فروش توکن‌‌های بهادار در سال 2019، توسعه خواهند داد. به عنوان مثال ما یک پروژه تازه با عنوان Bakkt که توسط صرافی The Intercontinental Exchange) ICE) تولید شده را مشاهده کرده‌‌ایم. این صرافی یک مرتبط‌‌کننده صرافی‌‌های متعدد جهانی از جمله صرافی New York Stock Exchange می‌‌باشد که اخیرا 182 میلیون دلار به دست آورده تا مشتریان و موسسات قادر به خرید، فروش، نگهداری و خرج‌‌کردن دارایی‌‌های دیجیتالی باشند. ارائه توکن‌‌های بهادار برای آن‌‌ها بسیار ساده خواهد بود.

چگونه بدانیم که این صنعت به مرحله بلوغ خود رسیده است؟ روی هم رفته از نظر فنی، فناوری بلاکچین هنوز از نظر قابلیت استفاده، مشکلاتی را دارد و ما به UI/UX های کاربر پسندتری نیاز داریم. می‌‌دانیم که این صنعت به اندازه کافی برای پذیرش بالغ شده و هنگام استفاده از فناوری مبتنی بر بلاک‌‌چین ما حس می‌‌کنیم از نرم‌‌افزارهای عادی و اصلی خود استفاده می‌‌کنیم و می‌‌توانیم روی کیفیت پروژه‌‌های سرمایه گذاری‌‌ و نه رفع محدودیت‌‌های کوتاه‌‌مدت فناوری، تمرکز کنیم. با گذر زمان، فناوری و قوانین جدید و اثربخش‌‌تر ظهور خواهند کرد و این موضوع به افزایش رشد و پذیرش افراد سنتی کمک می‌‌کند.

3- معیارهای سرمایه گذاری‌‌ ما در توکن بهادار؛ پروژه‌‌های مرتبط:

این معیارها سطح بالا هستند و ما برای سرمایه گذاری‌‌‌‌های خود در این فضا از آن‌‌ها استفاده می‌‌کنیم. هرچند تصمیم ما به عواملی که در این مقاله توصیف نشده هم بستگی دارد و باید موارد دیگر خارج این چارچوب را هم بررسی کنیم.

معیارهای سرمایه گذاری‌‌ ما در توکن بهادار

تیم: از آنجایی که اغلب پروژه‌‌ها در مراحل ابتدایی خود قرار دارند، ما روی پیش‌‌زمینه تیم تمرکز ویژه‌‌ای خواهیم داشت. ما تیم‌‌هایی را ترجیح می‌‌دهیم که در صنعت رمزنگاری یا مالی فعالیت کرده‌‌اند و تجربیات استارت‌‌آپی و البته خروج از این فضا را داشته باشند. در مورد مبادله توکن بهادار، موسسین ترکیبی از هر دو گزینه را دارند. روی هم رفته، صرافی‌های رمز ارز موجود با خرید و فروش کریپتو‌‌ها آشنایی زیادی دارند، اما اغلب مجوزهای ضروری را ندارند. درحالیکه صرافی‌های سنتی دقیقا برعکس هستند.

مجوزها: ما پروژه‌‌های متعددی را دیده‌‌ایم که مجوزهای خود را از مکان‌‌های کوچک دارای قوانین توکن بهادار دریافت کرده‌‌اند. به واسطه اندازه مدیریت آن‌‌ها، این کشورها می‌‌توانند با سرعت بالاتری نسبت به کشورهای بزرگتر سازگاری پیدا کنند. اما ما ترجیح می‌‌دهیم که مجوزها از کشورهای بزرگتر مثل آمریکا، سنگاپور و کشورهای اروپا و نه از کشورهای کوچک مثل جبل‌‌الطارق، موریس و مالت به دست بیایند. کشورهای بزرگتر می‌‌توانند اعتبار بیشتری به شرکت دهند و برخلاف ICOها، بسیاری از قانون‌‌گذاران سراسر جهان، نسبت به بازار STO و حتی SEC، علاقه بیشتری نشان می‌‌دهند. پس فقط بحث زمان است تا قوانین مشخص دارایی‌‌های دیجیتالی رسمی‌‌تر از قبل شوند.

به علاوه، دانستن محل کسب مجوز این پروژه‌‌ها، حائز اهمیت است و شاید ATS (مجوز سیستم تبادل جایگزین)، RIA (مجوز مشاوره سرمایه گذاری‌‌)، BD (مجوز کارگزار- معامله‌‌گر) یا RAE (مجوز انجام تراکنش و شفاف‌‌سازی) باشند. همچنین ما برای تقسیم سود، به اینکه آیا آن‌‌ها مجوز شخصی دارند یا اینکه از مجوز یک فرد واسطه استفاده می‌‌کنند توجه می‌‌کنیم. اگر این مجوز از یک شخص واسطه باشد، ترجیح می‌‌دهیم تا جزییات بیشتری از نظر همکاری داشته باشیم.

مزیت رقابتی: با در نظر گرفتن تمام موارد، ما سعی می‌‌کنیم تا شرکت‌‌هایی را انتخاب کنیم که در این بازار نوظهور، بهترین شانس را دارند. شبیه به روشی که دان ولنتاین از سکویا در پیش گرفته، ما هم روی فهم بازار نوظهور، نحوه پیشرفت آن تمرکز می‌‌کنیم و افراد مختلف حاضر در این فضا را هم زیر نظر می‌‌گیریم. وظیفه ما تعیین هویت شرکت‌‌هایی است که می‌‌توانند در این بازار، به خوبی وفق پیدا کنند.

ارزش‌‌گذاری: ما صرافی‌‌های توکن بهادار و پلتفرم‌‌های توزیع زیادی را دیده‌‌ایم که برای ارزش‌‌گذاری بسیار بزرگ بوده‌‌اند. فکر می‌‌کنیم این مسئله به خاطر ارزش‌‌گذاری مبالغه‌‌آمیز قبلی و حباب پیرامون پیشرفت ارزهای رمزنگاری‌‌شده باشد. اگر فقط تیمی با یک ایده و بدون مجوز یا فناوری بود، ارزش‌‌گذاری زیر 10 میلیون دلار می‌‌شد. اگر کمی مجوز یا فناوری داشتند، ارزش‌‌گذاری می‌‌توانست به 20 میلیون یا بسته به شرایط و جذابیت‌‌های دیگر، به 40 میلیون دلار هم برسد.

فناوری: این مسئله شاید مهمترین جزء نباشد، زیرا ما در مراحل اولیه هستیم و می‌‌توانید نسبتا سریع با فناوری جدیدتر و راه‌‌حل بهتر و تازه‌‌تر همراه شوید. اما طرز فکر کارآفرینان به توکنی‌‌کردن و نیازهای سازگاری (فهرست‌‌سفید سرمایه‌‌گذار، مجوزهای تبادلاتی در قرارداد هوشمند، راه جایگزین برای کمک به توزیع‌‌مجدد توکن‌‌های بهادار در صورت وقوع مشکل و غیره)، محدودیت‌‌های قانونی (اطلاعات پیرامون GDPR)، افشا کردن، حریم خصوصی و دیگر موارد، به شما کمک خواهد کرد.

فهم این مسئله که برخلاف ارزهای رمزنگاری‌‌شده، توکن‌‌های بهادار بیانگر مالکیت نیستند و ثبت مالکیت را نشان می‌‌دهند، شدیدا حائز اهمیت است. این مسئله اساسا متفاوت و ضروری بوده زیرا اگر یک سرمایه‌‌گذار کلیدهای خصوصی خود را از دست بدهد یا فوت کند، باید بتوانید مالکیت توکن او را حذف و توکن‌‌های جدید توزیع کنید. سهام یک شرکت را نمی‌‌توان در صورتی که همچنان وجود دارد، ناپدید کرد. و این مسئله همان دلیلی است که ما فکر می‌‌کنیم آینده، مدلی دوگانه و نه کاملا دیجیتالی خواهد بود. مثلا این نوع مکانیسم جایگزین در هاربور (Harbor) وجود دارد.

رفتن به بازار: ما نظر شخصی خود را داریم اما همیشه نسبت به شنیدن برنامه کارآفرینان برای حل این مشکل، نحوه نگاه آن‌‌ها به این فضا و زمان انتشار محصولات برای ایجاد یک کسب و کار قوی، مشتاق هستیم. مثلا اگر بلوغ یک صنعت کامل نباشد و نتواند نقدینگی ایجاد کند، تمرکز بر روی پیدا کردن پروژه‌‌های عالی، توکنی‌‌کردن آن‌‌ها و انتقال سرمایه از سرمایه‌‌گذاران سنتی ممکن است در این مرحله منطقی به‌‌نظر برسد و سپس آغاز کسب و کار تبادلاتی هنگامی که صنعت بالغ شد و نقدینگی بیشتری پیدا کرد، بهتر خواهد بود. اساسا باید شرکت را طبق رشد و بلوغ صنعت ایجاد کرد.

4- چه نوع دارایی‌‌هایی برای توکنی‌‌شدن در اولویت هستند؟

از آنجایی که ما در این صنعت، تازه وارد محسوب می‌‌شویم، شناخت این که کدام دارایی‌‌ها زودتر توکنی می‌‌شوند و نیازها و حساسیت‌‌های خاص خود را خواهند داشت، منطقی‌‌تر خواهد بود.

چه نوع دارایی‌‌هایی برای توکنی‌‌شدن در اولویت هستند

اخیرا ما یک پرسشنامه به 20 کانال همکار خود ارسال کردیم و از آن‌‌ها پرسیدیم که علاقه به سرمایه گذاری‌‌ در چه چیزی در چارچوب محصولات توکنی دارند. اکثریت پاسخ‌‌دهندگان، املاک و دارایی‌‌های درآمدزای ثابت را ترجیح دادند. آخرین چیزی که آن‌‌ها می‌‌خواهند سهام است. مردم در حال حاضر به دنبال دارایی‌‌های با ثبات، حتی با سود پایین 3 تا 5 درصدی هستند. آن‌‌ها ترجیح می‌‌دهند مدل مشخص و واضحی داشته‌‌باشند، مثلا اگر هواپیما بخرید و آن‌‌ها را اجاره دهید، می‌‌توانید سود خود را به سادگی محاسبه کرده و آن را در سهام یک استارت‌‌آپ سرمایه گذاری‌‌ کنید.

چیزی که در این مقطع زمانی ارزش توکنی‌‌شدن را دارد، چیزی است که در عین قانون بودن، سرمایه‌‌طلب (capital intensive) بوده و در آن هویت سرمایه‌‌گذار چندان مهم نباشد. به‌‌عنوان مثال، املاک مثال خوبی است که می‌‌توانید آن را به واحدهای کوچک‌‌تر سرمایه گذاری‌‌ تقسیم کنید، از سرمایه‌‌گذاران اطراف جهان سرمایه به دست آورید و هزینه سرمایه در مقابل سرمایه گذاری‌‌ استارت‌‌آپ‌‌های فناوری را کاهش دهید. به علاوه، استارت‌‌آپ‌‌های فناوری زودهنگام دوست ندارند تا سرمایه‌‌گذاران سهام خود را مبادله کنند زیرا شایعات می‌‌تواند ارزش سرمایه آن‌‌ها را نابود کند و روی رشدشان تاثیر بگذارد. توکن‌‌های بهادار، ICO جدید نیستند. این توکن‌‌ها بیشتر برای شرکت‌‌هایی که سود ثابت‌‌تر دارند و در آن‌‌ها ارزش توکن‌‌ها را می‌‌توان به خوبی ارزیابی کرد، مناسب است.

ما به روش خوب دیگری برای پیدا کردن دارایی رده و توکنی‌‌کردن آن در ابتدا فکر می‌‌کنیم و بررسی خود را بر اساس میزان اطلاعات مورد نیاز از نظر سرمایه‌‌گذار قرار می‌‌دهیم. هرچقدر که اطلاعات کمتری نیاز داشته باشید، کشش کمتری برای پذیرش وجود خواهد داشت. ارز آسان‌‌ترین چیز برای توکنی‌‌کردن می‌‌باشد زیرا که واقعا به دانستن اطلاعات سرمایه‌‌گذاران (هیچکس مالکان پول را پیگیری نمی‌‌کند)، کالاها، املاک و در نهایت سهام ندارید اما این مسائل از سوی اغلب KYC/ AML مورد نیاز هستند. این مسئله همان روش TrustToken است که در ابتدا روی استیبل‌‌کوین‌‌ها تمرکز دارد. در حال حاضر، نیازی به دانستن هویت افراد دارای TUSD ندارید، دقیقا مثل اینکه نیازی به دانستن افراد دارای پول ندارید اما ممکن است این مسئله در آینده تغییر کند.

و در نهایت این مسئله توسط پلتفرم‌‌ها به خوبی بررسی نمی‌‌شود. ما به چند توکن بهادار که کیفیت بسیار بالایی دارند فکر می‌‌کنیم، زیرا که افراد زیادی به دنبال حباب ایجاد شده هستند و از این فرصت برای افزایش سرمایه استفاده می‌‌کنند. هرچند در نهایت، برای پروژه‌‌ای که بخواهد نقدینگی داشته باشد، قدرت اساسی، ارائه ارزش واقعی حتی در شکل توکنی ضروری است تا بتواند دارایی غیرنقدی بماند که هیچ سرمایه گذاری‌‌ قصد فروش یا تبادل آن را نداشته باشد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.