سرمایه گذاری‌‌ تدافعی برای یک بازار سهام بی‌‌ثبات

نوسانات بازار و کاهش و افزایش ناگهانی ارزش سهام مسئله‌ای است که خریداران سهام همواره باید با آن دست و پنجه نرم کنند. در این مقاله انواعی از سرمایه گذاری‌‌ معرفی شده است که در برابر تغییرات بازار، واکنش دفاعی داشته و نسبت به این نوسانات تا حدی مقاومت دارند.

0 129

نوع سهامی که هنگام مضطرب شدن باید در نظر داشته باشید

زمانی که بازار وال استریت (Wall Street) متغیر و بی‌‌ثبات می‌‌شود، بسیاری از سرمایه‌‌گذاران نگران سبدهای سرمایه گذاری‌‌ خود می‌‌شوند. به عنوان یک سرمایه‌‌گذار قدیمی، من این شرایط را به عنوان فرصت‌هایی برای به‌دست آوردن سهام بیشتری از شرکت‌های مورد علاقه‌‌ام در معاملات می‌‌بینم. اما مطمئنا مضطرب شدن برای آن دسته از افراد طبیعی است که سرمایه‌‌گذاران حرفه‌‌ای نیستند و یا رویکردی متفاوت برای به‌دست آوردن اوراق مالکیت دارند.

بعد از درست شدن اوضاع، یکی از دوستانم از من پرسید که چه نوع سبد سرمایه گذاری‌‌ برای شخصی ایجاد می‌‌کنم که می‌‌خواهد صاحب سهام شود، اما می‌‌خواهد در مقابل تغییرات قیمت محافظی هم داشته باشد.

همانطور که هنگام صرف قهوه با هم مکالمه‌‌ای داشتیم، به این فکر افتادم که این اطلاعات ممکن است برای خوانندگانم هم مفید باشند. در اینجا بعضی از جزئیات را می‌‌بینیم که برای این شرایط مناسب هستند.

سهام‌های همراه با بازده سود قابل‌‌توزیع، نسبت به سهام‌های با بازده‌‌ طولانی‌‌مدت، در برابر تغییرات بازار حفاظی مناسب‌‌تر هستند

اولین و شاید قدرتمند‌‌ترین دفاع سهامی هستند که درآمدهای سالم، نسبت بازپرداخت سود و بازده سود سهام مناسبی دارند، مخصوصا زمانی که آن‌‌ها را با بازده‌‌ای مقایسه می‌‌کنیم که در اوراق خزانه‌‌ی ایالات متحده وجود دارد و بدون ریسک هم می‌‌باشد. منطق پشت آن در واقع بسیار ساده است: سرمایه‌‌گذاران همیشه همه‌‌چیز را با این نرخ به اصطلاح “بدون ریسک” مقایسه می‌‌کنند. دلیل آن چیست؟ زمانی که در ایالات متحده سند وام می‌‌خرید، می‌‌توانید خاطرجمع باشید که قرار است درآمد داشته باشید. به عنوان ثروتمندترین ملت در جهان، تمامی چیزی که دولت ایالات متحده برای پرداخت بدهی‌‌اش باید انجام دهد این است که مالیات را بالا ببرد و یا مقداری از دارائی‌‌های خود را به‌فروش برساند.

زمانی که بازده سود سهام به اندازه اوراق خزانه‌‌ای است، بسیاری از سرمایه‌‌گذاران ترجیح می‌‌دهند که اولی را داشته باشند. شما در واقع می‌‌توانید از بازده سود پول بیشتری بگیرید که به خاطر روش مالیاتی مطلوب می‌‌باشد (سود سهام نرخ مالیاتی حداکثر 23.6% دارند، در حالی که اوراق خزانه‌‌ای، با وجود عدم مشمولیت در مالیات دولتی و محلی، باز هم نرخ مالیاتی در حدود 39.6% دارند).

شاید مهم‌‌ترین مسئله این باشد که شما درآمدهای سرمایه‌‌ی حاصل‌‌شده از قیمت سهام رو‌‌به‌‌رشد را هم دریافت می‌‌کنید. هر چه باشد، کدام آدم منطقی نمی‌‌خواهد با وجود صرف هر چیزی باز هم بیشتر از قبل داشته باشد؟

زمانی که بازار در حال نزول است، این روند به این صورت از شما محافظت می‌‌کند: با افت قیمت سهام، بازده سود سهام افزایش می‌‌یابد چرا که سود نقدی سهام درصد بالاتری از قیمت خرید هر سهم را تشکیل می‌دهد. برای مثال، یک سهم 100 دلاری با سود 2 دلاری، بازده سود 2 درصدی دارد؛ با این حال، اگر قیمت سهام به 50 دلار به ازای هر سهم کاهش پیدا کند، بازده سود 4% خواهد بود (2 دلار تقسیم بر 50 دلار = 4%). در میان یک بازار در حال سقوط، بازده سود گاهی اوقات چنان بالا می‌رود که سرمایه‌‌گذاران با نقدینگی زیاد به سمت بازار رفته، سهام موجود را می‌‌خرند و قیمت‌‌ها را بالاتر می‌‌برند. به‌همین خاطر است که سهام با بازده سود بالا اغلب ضرر کمتری را در بازارهای رو به نزول متحمل می‌‌شوند. اگر بخواهیم این مطلب را به همراه پژوهش انجام شده توسط جرمی سیگل (Jeremy Siegel) ترکیب کنیم، این دلیل دیگری برای سرمایه‌‌گذاران است تا چنین مولدهای پول نقد را برای سبد سرمایه گذاری‌‌ خود در نظر داشته باشند.

شرکت‌‌های لوازم خانگی و سهام پررونق دیگر که به‌واسطه ترازنامه‌‌های محافظه‌‌کارانه و مزایای رقابتی پایدار می‌‌باشند، بعضی از بهترین انواع سرمایه گذاری‌‌ تدافعی هستند

سرمایه‌‌گذاران واقعی تنها به یک چیز علاقه‌‌مند هستند: خریداری شرکت‌‌ها با بالاترین درآمدهای ارزش خالص فعلی (Net Present Value) و جذاب‌‌ترین قیمت ممکن.

در مواقع اقتصاد پایدار، ثبات سودها بسیار حائز اهمیت است. اغلب، موفق‌‌ترین سهام آنهایی هستند که مزایای رقابتی پایدار دارند. این شرکت‌‌های لوازم فردی چیزهایی مانند دهان‌‌شویه، کاغذ توالت، خمیردندان، صابون رخت‌‌شویی، حبوبات صبحانه و سودا می‌‌فروشند. مهم نیست که اقتصاد تا چه اندازه نزول کند، بسیار بعید به‌نظر می‌‌رسد که مردم دندان‌‌هایشان را مسواک نزنند یا اینکه لباس‌‌هایشان را نشویند.

پیدا کردن چنین شرکت‌‌هایی چندان سخت نیست. آنها اغلب به‌عنوان سهام پررونق (Blue Chip Stocks) شناخته می‌‌شوند و میانگین صنعتی داو جونز (Dow Jones Industrial Average) را شامل می‌‌شوند. اینها شرکت‌‌هایی مانند 3ام (3M)، آلتریا (Altria)، آمریکن اکسپرس (American Express)، کوکا کولا (Coca Cola)، اگزون موبایل (Exxon Mobile)، جنرال الکتریک (General Electric)، هوم دیپات (Home Depot)، جانسون & جانسون (Johnson & Johnson)، مک‌‌دونالد (McDonald’s)، پراستر & گمبل (Procter & Gamble) و وال‌‌مارت (Wal-Mart) را دربرمی‌‌گیرند. این شرکت‌‌ها اغلب ارزش بازار بسیار بالائی دارند.

شرکت‌‌های خوب با برنامه‌‌های بازخرید سهم (Share Repurchase) بزرگ معمولا برای سهام‌داری تدافعی مناسب هستند

بعضی از شرکت‌‌ها مانند آتوزون (AutoZone) و کوکا کولا معمولا مقادیر بسیار زیادی از سهام خودشان را بازخرید می‌‌کنند.

در یک بازار رو به افول، این کار می‌‌تواند فشار موجود را کاهش دهد، زیرا هنگامی که سهام فروخته می‌‌شوند معمولا خود شرکت با دسته‌‌چک منتظر خرید است. در اینجا سودی دو برابر وجود دارد، به‌خاطر اینکه اگر ارزش سهام کمتر قیمت‌‌گذاری شوند، سهام‌‌داران طولانی‌‌مدت از این بازخریدها سود می‌‌برند. این امر به این دلیل است که شرکت قادر است مقدار کلی سهام معوقه را بسیار سریع‌‌تر کاهش دهد که به‌دلیل قیمت کمتر سهام، افزایش درآمدهای آینده به‌ازای هر سهم و سود نقدی بالاتر برای سهام باقیمانده می‌‌باشد. این کار به‌‌خصوص زمانی سودمندتر است که سهام دوباره ارزش قبلی را به‌دست می‌‌آورند، چرا که سهام‌‌ باقیمانده بسیار بیشتر رونق می‌‌یابند.

سهام‌های که بر اساس معیارهای سنتی با ارزش‌‌های معقول معامله می‌‌شوند، پتانسیل مناسبی برای تدافعی بودن دارند

البته اگر فقط سبد گسترده‌‌ای از سهام بخرید که از لحاظ سنتی خصوصیات مرتبط با سرمایه گذاری‌‌ مانند نسبت‌‌های قیمت به درآمد (Price to Earnings Ratio) پایین، نسبت قیمت به ارزش دفتری (Price to Book Ratio) پایین، نسبت قیمت به فروش (Price to Sales ratio) پایین، فعالیت‌‌های گسترده، ترازنامه‌‌ی محافظه‌‌کارانه و غیره دارند، و احتمال اینکه در طولانی‌‌مدت از زیر بار شدیدترین فشارها هم بدون ضرر عبور کنید افزایش خواهد یافت. به همین خاطر است که کارگاه‌‌های مدیریتی پول ارزش‌‌محور مانند تویدی براون (Tweedy Browne) موفق شده‌‌اند در طی چندین دهه چنین نتایج خارق‌‌العاده‌‌ای را برای سهام‌‌داران خود و همچنین سرمایه‌‌گذاران خصوصی به‌دست آورند. برای بیشتر سرمایه‌‌گذارانی که فاقد تجربه هستند، این امر از طریق صندوق سرمایه گذاری‌‌ در سهام شاخص با قیمت پایین ممکن می‌‌باشد.

چند نکته‌ی دیگر

  • اگر قادر به تجزیه و تحلیل صورت‌‌حساب‌‌های مالی و محاسبه‌‌ی تخمین محافظه‌‌کارانه‌‌ی ارزش داخلی برای دارائی‌‌های سبد سرمایه گذاری‌‌ خود نیستید، توزیع گسترده‌‌ی دارائی‌‌ها می‌‌تواند یک سیاست عاقلانه باشد.
  • این را هم در نظر بگیرید که بخش از سبد سرمایه‌‌ی خود را برای سرمایه گذاری‌‌‌‌های بین‌‌المللی در صندوق‌‌های مشترک یا صندوق‌‌های سرمایه گذاری‌‌ در سهام شاخص نگه دارید که ارزش بالا و ریسک کمی دارند.
  • هیچوقت در آن دسته از سهام تصاحبی سرمایه گذاری‌‌ نکنید که ممکن است در پنج سال آینده نیاز داشته باشید.
  • اگر نمی‌‌توانید با تغییرات قیمت مقابله کنید، به‌فکر این باشید که گردش کلی سبد سرمایه گذاری‌‌ خود را توسط قرار دادن مقادیری خاص از اوراق قرضه یا مولفه‌‌های درآمد ثابت کاهش دهید. اگرچه این کار ممکن است در طول چند دهه درآمد حاصل‌‌شده‌‌ی شما را کاهش دهد، باز هم می‌‌تواند مبلغی قابل توجه را برای شما به ارمغان بیاورد، اگر باعث شود که همه چیز را با وحشت نفروشید.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.