سرمایه گذاری‌‌ استخراج‌‌کنندگان بیت کوین به امید برق ارزان

استخراج‌‌کنندگان بیت کوین در چین در حال خرید تجهیزات دست دوم و بستن قرارداد با مزارع استخراج و مزارع انرژی خورشیدی هستند و امید به این دارند که پرآبی امسال باعث شود کسب‌‌وکارشان دوباره پررونق شود. به همین دلیل است که در طول این فصل، انتظار می‌‌رود مقادیر زیادی انرژی الکتریکی توسط صدها ایستگاه برق‌‌آبی، به‌‌ویژه در استان‌‌های کوهستانی سیچوان و یونان در جنوب شرقی چین، تولید شود. این سطح از انرژی مازاد منجر به قیمت رقابتی برای استخراج‌‌کنندگان بیت کوین می‌‌شود و احتمالا این زمان را به یکی از نادرترین فرصت‌‌ها برای به دست آوردن سود در بازار خرسی کنونی که استخراج‌‌کنندگان را تحت تاثیر قرار داده است، بدل می‌‌سازد.

0 147

Hashage، شرکتی مستقر در شهر چنگ‌‌دو در سیچوان که شش مزرعه استخراج و 200 هزار قطعه دستگاه دارد گفته است که هزینه برق در سیچوان در طول تابستان برای تجهیزات استخراج حدود 0.25 یوان یا 0.037 دلار به ازای هر کیلووات ساعت (kWh) بوده است.

ژون ژنگ (Xun Zheng) مدیرعامل شرکت به کوین‌‌دسک گفته است که شرکت در ماه گذشته با استخراج‌‌کنندگان و مزارع بزرگ استخراج با تقاضای کل 1 میلیون قطعه برای اجرای تراشه‌‌های استخراج گفتگو کرده است. طبق گفته ژنگ، استخراج‌‌کنندگان فردی به طور متوسط قصد میزبانی 1000 تا 3000 واحد تجهیزات استخراج را دارند، در حالی که مزارع بزرگ‌‌تر به دنبال میزبانی د‌‌ه‌‌ها هزار دستگاه هستند.

او اضافه کرد که اگرچه هزینه‌‌های دقیق برق با ایستگاه‌‌های محلی برق‌‌آبی تا پایان ماه مارس نهایی نمی‌‌شوند، اما استخراج‌‌کنندگان از همین الان گشتن به دنبال منابع و مذاکره با مزاع استخراج را شروع کرده‌‌اند تا زمان کافی برای انتقال تجهیزات به کوه‌‌ها و راه‌‌اندازی آنان داشته باشند.

ژنگ گفت «سود آنجاست» و اضافه کرد که بیشتر استخراج‌‌کنندگانی که ابراز علاقه‌‌مندی کرده‌‌اند، از استان‌‌های ژین‌‌ژیانگ و مغولستان داخلی هستند که در آنجا با استفاده از سوخت فسیلی مزارع استخراج را اداره می‌‌کنند. هزینه بر در آنجا معمولا حدود 0.35 یوان یا 0.052 دلار به ازای 1 کیلووات ساعت است.

حتی اختلاف 0.01 یوان چینی (0.0015 دلار) برای استخراج‌‌کنندگان بیت کوین مهم است، به‌‌ویژه در بازار خرسی کنونی که بیت کوین ارزشی در حدود 3700 دلار دارد. آنت‌‌ماینر S9 Bitmain را در نظر بگیرید که در هر روز 30 کیلووات ساعت، یعنی تنها 1 کیلووات ساعت بیشتر از مصرف میانگین خانوار آمریکایی در سال 2017 مصرف دارند.

این یعنی برای هر دستگاه می‌‌توان یک 0.045 دلار در هر روز صرفه‌‌جویی کرد که خود تفاوت قابل‌‌توجهی است. برای استخراج‌‌کننده‌‌ای که 10 هزار دستگاه دارد، این مبلغ معادل 450 دلار در روز و 13500 دلار در ماه است.

تقاضای دست‌‌دوم

ژنگ می‌‌گوید قیمت نسبتاً ارزان خرید ASICهای دست‌‌دوم هم، به‌‌ویژه آنت‌‌ماینر S9s دست‌‌دوم به این علاقه می‌‌افزاید.

بنا به گفته او، قیمت یک S9 کار کرده بسته به سطح آسیبی که دارد شاید حدود 150 دلار باشد و ظرفیت رایانشی معادل 10 تریلیون هش بر ثانیه (TH/s) داشته باشد.

چندین فروشنده انبوه امسال در چین S9های دست‌‌دوم خود را در بازار آنلاین علی‌‌بابا با قیمت‌‌های 100 تا 200 دلار به فروش می‌‌رساندند. در حالی که وب‌‌سایت رسمی Bitmain قیمت یک S9 نو را در حدود 450 دلار قرار می‌‌‌‌دهد، فروشندگان انبوه در حال تبلیغ کانال‌‌های جایگزین به کاربران برای خرید تجهیزات S9 نو با قیمت 300 دلار هستند.

تیلر ژیونگ (Tyler Xiong)، مدیر ارشد بازاریابی استخر استخراج و سرویس کیف پول بیژین (Bixin) همین نکته را متذکر شد و گفت که دور آخر تعطیلی استخراج در اواخر سال 2018 منجر به افزایش تجهیزات دست‌‌دوم شده است.

او گفت: «S9 در حال حاضر در ASICها مثل کلاشنیکف است. او حالا بهترین نسبت عملکرد به قیمت را در بازار دارد». بیژین برنامه دارد تا ظرفیت استخراج خود در سیچوان در تابستان را افزایش دهد، اما از افشای برنامه خود خودداری کرده است.

ژنگ با جمع بستن برآورد عرضه کل مزارع استخراج در منطقه، تصریح کرده است که در کل حدود 1.5 میلیون قطعه وجود خواهد داشت.

او توضیح داد که امضای قرارداد با ایستگاه‌‌‌‌های برق برای پیش‌‌خرید 80 درصد ظرفیت آنان توسط مزارع استخراج امری عادی است. این یعنی چه آن مزرعه استخراج‌‌کنندگان کافی برای مصرف آن برق داشته باشد چه نه، باید مبلغ مورد توافق را به شکلی بپردازد.

ژنگ می‌‌گوید به همین دلیل شرکت او در کنار میزبانی دستگاه‌‌‌‌های استخراج‌‌کنندگان، قصد دارد حدود 20 هزار ASIC را برای استخراج از طرف خودش با دستگاه‌‌های دست دوم بازار به کار بگیرد.

او برآورد کرد که نرخ هش کل شبکه بیت کوین می‌‌تواند در تابستان به 70 کوانتیلیون هش در ثانیه بالا برود که بسیار بیشتر از اوج تاریخی آن با 61 EH/s در تابستان 2018 است.

در واقع طبق آمار سایت blockchain.info طی دو ماه گذشته نرخ هش بیت کوین رشد سریعی را از 35 EH/s در اوایل ژانویه تا 42 EH/s نشان داده است.

HASH RATE

ژنگ گفت:

ما پیشتر فکر می‌‌کردیم که عرضه کل از تقاضا بیشتر خواهد بود، اما کل تعداد ASICهای بازار به اضافه دستگاه‌‌های جدید تولیدشده توسط تولیدکنندگان عمده می‌‌تواند عرضه کل را پر کند. حالا پرسش این است که چند استخراج‌‌کننده این ریسک را می‌‌کنند.

تغییر بازار

اما هر سال تابستان باران و آب زیادی در گارز (Garze) و انگاوا تبت (Ngawa) در غرب سیچوان وجود دارد و بسیاری از مزارع استخراج در این ناحیه واقع شده‌‌اند.

آنچه امسال را از سال گذشته متمایز می‌‌کند، تغییر در دینامیک بازار است.

یون ژائو (Yun Zhao)، موسس Hashage که مدیریت شرکت را برای شروع یک سازمان استخراج در سیچوان به نام ماینینگ سی (Mining Sea) ترک کرده است، توضیح داد که بازار پیشتر بر وفق مراد تولیدکنندگان تجهیزات استخراج و مزارع استخراج بوده است.

ژائو به کوین دسک گفت: در بازار گاوی، خریدن تجهیزات استخراج و یافتن قطعات موجود در مزارع استخراج سخت نبود چون هزینه الکتریسیته چندان مشکل بزرگی نبود.

به همین دلیل است که او امسال در گام اول شرکتی در سیچوان تاسیس کرد و هدف او افزایش نقدینگی بین عرضه و تقاضای مزارع استخراج بود.

ژائو گفت:

در بازار خرسی، باید دور هم جمع شویم و بهترین راه برای بهره‌‌برداری از منابع‌‌مان را بیابیم.

ژیانگ هم چنین دیدگاهی دارد. او گفت:

در این دور، تسلط بازار به دست استخراج‌‌کنندگان خواهد افتاد و بر همین اساس مزارع می‌‌توانند کمترین هزینه برق را بپردازند. آنان کسانی هستند که می‌‌توانند همه چیز را منفجر کنند.

او افزود:

سازندگان تجهیزات استخراج احتمالا در این دور چندان حضور نخواهند داشت، چون احتمالا مردم استفاده از دستگاه‌‌های دست دوم را ترجیح می‌‌دهند. پس دیگر بازار طرف آنان نیست.

عرضه برق مازاد

آنچه به میزان علاقه به استخراج اضافه می‌‌کند، نحوه رفتار دولت‌‌های محلی در قبال ایستگاه‌‌های برق‌‌آبی خصوصی در معامله‌‌ی برق ناشی از تحریک بازار است، طوری که انرژی مازاد می‌‌تواند به شرکت‌‌های خصوصی حاضر در صنایع پرمصرف فروخته شود.

مزارع برق‌‌آبی خصوصی در چین را می‌‌توان به دو دسته تقسیم کرد: آنانی که با شبکه توزیع برق کشور ادغام شده‌‌اند و آن‌‌هایی که ادغام نشده‌‌اند.

شبکه برای آن‌‌هایی که واجد شرایط ادغام هستند، مقدار مشخصی برق از آنان خریداری می‌‌کند تا منبع در آمدشان پایدار باشد. اما برای آن‌‌هایی که ادغام نمی‌‌شوند باید مشتریانی دائمی پیدا کنند که برق تولیدشده را مصرف کنند.

فرمانداری سیچوان در آگوست 2018 اعلامیه‌‌ای به عنوان راهنمای عملی «تعمیق اصلاحات انرژی» در منطقه را منتشر کرد.

اگرچه در این هشدار نامی از هیچ صنعتی خاصی برده نشده است، اما تاکید شده است که با توسعه طیف مشتریانی که می‌‌توانند در معاملات برقی حضور داشته باشند، مداخله دولتی در این بازار هم کاهش پیدا می‌‌کند.

هدف نهایی بهره‌‌برداری بهتر از برق مازاد تولیدشده در منطقه است که در صورت عدم مصرف به هدر می‌‌رود. در این اعلامیه آمده است که دولت آزمایش پارک‌‌های صنعتی در نزدیکی ایستگا‌‌ه‌‌هایی که برق مازاد زیادی دارند را ادامه می‌‌دهد.

طبق اعلامیه دیگری که توسط فرمانداری گراز منتشر شده است، مزارع برق‌‌آبی در منطقه حدد 41.5 میلیارد کیلووات ساعت برق را تنها در سال 2017 تولید کرده‌‌اند که 16.3 میلیارد کیلووات ساعت مازاد آن به هدر رفته است.

این کار هنوز یک ریسک است

با وجود فرصتی که در پیش روست اما این کار هنوز یک ریسک به حساب می‌‌آید.

هم ژائو و هم ژنگ گفته‌‌اند که ریسک اصلی، با وجود قیمت پایین برق، در احتمال سقوط قیمت بیت کوین به زیر 3000 دلار وجود دارد. طبق شاخص درآمد برای دستگاه‌‌های استخراج که توسط f2pool، چهارمین استخر برتر استخراج از نظر توان هش، منتشر شده است، استخراج با یک S9 با مصرف برق میانگین 0.05 دلار به ازای هر کیلووات ساعت می‌‌تواند روزانه به ازای هر دستگاه حاشیه سودی معادل 0.60 دلار داشته باشد.

ژائو افزود: اما اگر در تابستان قیمت به زیر 3000 دلار سقوط کند، بسیاری از استخراج‌‌کنندگان احتمالا دوباره دوشاخه‌‌هایشان را از برق خواهند کشید.

ژائو می‌‌گوید اگرچه صدور قراردادهای آتی بیت کوین برای استخراج‌‌کنندگان جهت جبران خسارت‌‌‌‌ها امری عادی به حساب می‌‌آید، یک ریسک بالقوه در آن شرایط این است که احتمال وجود نداشتن طرفین کافی برای گرفتن موقعیت‌‌های بلندمدت وجود دارد.

او افزود که یک مشکل بلندمدت‌‌تر در این صنعت، نبود خودمدیریتی برای حفظ استخراج‌‌کنندگان از دست خراب‌‌کاران است و این حوزه‌‌ایست که شرکت Mining Sea قصد دارد توسط به‌‌روز کردن اطلاعات اعضای خود درباره خراب‌‌کاران آن را بهبود ببخشد.

او گفت به عنوان مثال مواردی وجود داشته است که در آن مزارع استخراج به طور مخفانه آدرس شبکه تجهیزات استخراجی که برای مشتریان میزبانی می‌‌کردند را در ساعت 2 شب به آدرس خود تغییر داده بودند.

ژنگ گفت که مزارع استخراج دیگری هم هستند که استخراج‌‌کنندگان را با وعده برق ارزان فریب داده‌‌اند و پس از راه‌‌اندازی دستگاه‌‌ها قیمت‌‌ها را بالا برده بودند.

او افزود که آن استخراج‌‌کنندگان هیچ گزینه‌‌ای برای برگشت نداشتند و به موارد مشابهی که در استان کینگ‌‌های چین رخ داده بود اشاره کرد.

او در پایان گفت:

این صنعت همیشه با ریسک کردن همراه است. همیشه از جنبه‌‌‌‌های مختلف ریسک وجود دارد، به‌‌ویژه وقتی بازار در حالت خرسی است

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.