سرمایه شرکتی چیست؟

سرمایه شرکتی (Corporate Capital) ترکیبی از دارایی یا منابع شرکت است که می‌تواند در تأمین مالی آن به کار بیاید. مدیریت شرکت هنگام تصمیم‌گیری و مدیریت ساختار آن، تصمیمات مهمی درخصوص میزان بدهی و سهام برای حفظ وضعیت‌شان باید اتخاذ کنند.

0 91

توضیح سرمایه شرکتی

انواع سرمایه‌ای که در اختیار شرکت است شکل‌های متفاوتی دارد. سرمایه سهام یکی از انواع گسترده آن با اجزای مختلف است. سهام مشترک یا سهام خصوصی هم درکنار پرداخت سرمایه و ارزش برابر سهام توزیعی هم جزو سرمایه سهام شرکت هستند. درآمد حفظ شده و سودی که بجای پرداخت به سهامداران در کار دوباره سرمایه گذاری شده است، هم انواع دیگری هستند. ساختار سرمایه شرکت ممکن است شامل امنیت چندگانه مانند اوراق گردش‌پذیر هم باشد.

تصمیماتی که یک شرکت درخصوص سرمایه‌اش می‌گیرد می‌تواند بر دسترسی و هزینه مالی آن، تعهد مالیاتی (بخاطر رسیدگی دلخواه مالیاتی، پوشش مالیاتی، وصول بدهی)، نرخ اعتبار آن و نهایتا هزینه آن، اثرگذار باشد.هنگام انتخاب یک ساختار بهینه برای سرمایه، شرکت‌ها توجه زیادی به انعطاف‌پذیری ساختار موردنظر درباره حفظ نظارت بر مالکیت، امور مالی و مدیریت تجارت، دارند.

مدیریت سرمایه شرکتی

نحوه مدیریت سرمایه یک شرکت مطالب زیادی درباره کیفیت مدیریت، سلامت مالی و کارآمدی عملیاتی آن آشکار می‌کند. همچنین بخش مهمی از ارزش‌گذاری را شامل می‌شود. مثلا شرکتی که درآمد حفظ شده آن زیاد می‌شود، می‌تواند نشانه رشد زیاد چشم انداز آن باشد که در این صورت، انتظار می‌رود از درآمد جمع شده استفاده کند. ممکن است برای شرکت دیگری در بخش سرمایه فشرده، نشان‌دهنده این باشد که لازم است بیشتر سرمایه‌اش را به جای پرداخت با سهام نگه دارد یا با بازخرید، آن‌ها را به سهامداران برگرداند. همچنین ممکن است نشان‌دهنده شرکتی با عدم فرصت‌های سرمایه گذاری پرمنفعت باشد. به همین دلایل، درآمد حفظ شده باید در ترکیب با دیگر استانداردهای سلامت مالی شرکت بررسی شود.

ضرایب کلیدی برای محاسبه این فاکتورها شامل بدهی کل بر سهام و بدهی بلند مدت بر سهام هستند. هردو می‌توانند موقعیت مالی شرکت با آشکار کردن میزان اهرم مالی یا ریسک در ساختار سرمایه کنونی شرکت را، به تصویر بکشند. سطح و روند این ضرایب در طول زمان هم حائز اهمیت است. همچنین مقایسه عملکرد شرکت با دیگر شرکت‌ها در همان بخش لازم است. ساختار سرمایه زیادی اهرمی، می‌تواند به وجود مشکلات نقدینگی در حال ایجاد یا بالقوه اشاره کند. ساختارهای اهرمی کم ممکن است به این معنی باشد که هزینه سرمایه شرکتی خیلی زیاد است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.