سرمایه‌ گذاری در بیت‌کوین با قراردادهای آتی

در سال 2017 بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، تیترهای بسیاری را به خود اختصاص دادند. ارزش بیت‌کوین به عنوان محبوب‌ترین ارز دیجیتال، از 997 دلار در یکم ژانویه، به 19000 دلار در اواسط دسامبر رسید. سرمایه‌ گذاری در ارزهای دیجیتال همانطور که می‌تواند بسیار پرسود باشد، خطرات و ریسک‌های بسیار بالایی را نیز به دنبال دارد، پس اگر قصد سرمایه‌ گذاری در بیت‌کوین را دارید، پیشنهاد می‌کنیم این نوشتار را بخوانید.

0 164

در حالی که جیمی دایمون، صراحتاً علیه بیت‌کوین است، “بورس بورد آپشنز شیکاگو (CBOE) و “بورس معاملاتی شیکاگو”  (CME)، دو تا از بزرگترین قطب‌های معاملاتی بورس، در دسامبر 2016، بیت‌کوین را در فهرست “قراردادهای آتی” خود قرار دادند. با وجود این نقطه عطف مهم در پایداری و موفقیت بیت‌کوین، آیا اکنون زمان پذیرش رسمی ارزهای دیجیتال است؟

سرمایه گذاری در بیت‌کوین
سرمایه گذاری در بیت‌کوین

قرارداد آتی چیست؟

اگر دنیای سرمایه‌ گذاری اختیار معامله برای شما جدید است، ممکن است واژه‌ی آتی (future) برای شما ناآشنا باشد. اختیار معامله و آتی، واژه‌هایی قابل استفاده به جای یکدیگر هستند و به معنی قراردادی برای خرید یک کالای ویژه با یک قیمت مشخص در یک تاریخ آتی می‌باشند. صدها سال است که “اختیار معامله”ها (options) رایج بوده‌اند، ولی یک بورس رسمی در ایالات متحده برای آن‌ها تأسیس نشده است. از نظر تاریخی، قراردادهای اختیار معامله برای کمک به کشاورزان و دیگر تولیدکننده‌های کالا به وجود آمده‌اند که برای فروش محصولاتشان پیش از آماده شدن آن‌ها، در یک بازار آزاد توافق کرده‌اند.

برای مثال یک شالی‌کار در چین، پرورش برنج را ماه‌ها پیش از اینکه برنج آماده‌ی برداشت و فروش باشد، شروع می‌کند. کشاورز می‌تواند یک خواربارفروشی یا یک عمده‌فروشی بیابد که تضمین می‌کند کل محصولش را با یک قیمت مشخص و در یک تاریخ آتی بخرد. این ضمانت تضمین می‌کند که کشاورز یک قیمت پیشبینی شده برای محصولش داشته باشد و خریدار، یک محصول با قیمت از قبل تعیین شده برای فروش خواهد داشت. این ضمانت، یک بازی برد-برد برای کشاورز و خریدار است، زیرا نیازی نیست که هیچ یک از آن‌ها، هیچ نگرانی در رابطه با نوسان زیاد قیمت داشته باشند که منافعشان را در هنگام برداشت تهدید کند. این قراردادها بعضی‌وقت‌ها “آتی” نامیده می‌شوند زیرا در زمان حال، با قیمت آتیِ یک دارایی، منعقد می‌شوند.

بسیاری از قراردادهای آتی به صورت اختیار معامله نوشته می‌شوند. در این مورد، فروش آتی تضمین شده نیست اما اختیار برای خریدن یک دارایی با یک قیمت مشخص تضمین شده است. برای مثال، فرض می‌کنیم امروز قیمت طلا 1500 دلار بر انس است و شما فکر می‌کنید که دو ماه دیگر ارزش آن بیش از 1700 دلار بر انس خواهد بود. شما می‌توانید امروز یک اختیار برای خرید طلا با قیمت 1700 دلار بر انس بخرید و اگر قیمت طلا بالاتر از 1700 دلار برود، می‌توانید قرارداد را عملی کنید و بنابراین سود ببرید. اگر قیمت طلا به 1800 دلار برسد، شما می‌توانید قرارداد خود را عملی کنید و ناگهان 100 دلار بر هر انس سود می‌کنید. اگر قیمت به زیر 1700 دلار بیاید، اختیار شما منقضی می‌شود و شما باید هزینه‌ی اختیار قرارداد را بپردازید ولی چیز بیشتری از دست نمی‌‌دهید.

این منطق در رابطه با سهام (stocks)، اوراق قرضه (bonds) و دیگر دارایی‌هایی که در بورس‌های سهام و دیگر بازارها معامله می‌شوند، نیز صدق می‌کند. بزرگترین بازارهای دارایی ایالات متحده، در شیکاگو هستند. شما می‌توانید هرچیزی، از ذرت گرفته تا پورک بلی (pork bellies) (نوعی غذای محتوی گوشت خوک) و فلزات گرانبها را در بازارهای بورس شیکاگو، معامله کنید. این بورس‌ها، به مرور زمان، دیگر دارایی‌ها، شامل اوراق بهادار اشاره‌ شده در بالا مثل سهام و اوراق قرضه را نیز شامل شده‌اند.

آتی‌های بیت‌کوین چگونه عمل می‌کنند؟

آتی‌های بیت‌کوین در 10 دسامبر 2016 به CBOE و یک هفته بعد در 17 دسامبر به CME اضافه شدند. این تاریخ‌ها، تاریخ آغاز رسمی و قانونی “اختیار معامله‌ها”ی پذیرفته شده، در بورس‌های کالای اصلی آمریکا هستند. این رویداد، یک گام مهم در قانونی‌شدن ارزهای رمزنگاری شده و فاصله گرفتن آن‌ها از کلاهبرداری مدنظر جیمی دایمون و اشخاص دیگری است که ارزهای رمزنگاری شده را کلاهبرداری می‌دانند.

یک اختیار معامله بیت‌کوین دقیقاً همانند مثال طلا که در بالا توضیح داده شد، عمل می‌کند. ارزش قراردادهای آتی براساس ارزش حال حاضر دارایی و نیاز بازار تعیین می‌شود. در اینجا نگاهی گذرا بر آتی‌های بیت‌کوین در 21 دسامبر، کمی بعد از اینکه اختیار معامله‌ها وارد بورس‌های مهم شدند، می‌اندازیم:

سرمایه گذاری در بیت کوین
سرمایه گذاری در بیت کوین

همانطور که در اسکرین‌شات فوق می‌توان دید، شما می‌توانید قراردادهای بیت‌کوین را با قیمت‌های بسیار متغیر در ژانویه، فوریه و مارس، خریداری کنید. قراردادهای آتی بیت‌کوین، از چندین موسسه کارگزاری قابل تهیه هستند که بزرگ‌ترین و قابل‌توجه‌ترین آن‌ها TD Ameritrade است. اگر شما از قبل در آتی‌های بازار سهام سرمایه‌ گذاری کرده‌اید، این نام برای شما بسیار آشناست. در غیر این صورت، شما باید قبل از سرمایه‌ گذاری، یک فیلم آموزشی “کرش کورس” (crash course) در رابطه با اختیار معامله‌ها ببینید.

آتی‌های بیت‌کوین دو مورد استفاده‌ی اصلی دارند:

  • hedging در مقابل سرمایه‌ گذاران حاضر در بیت‌کوین
  • سود بردن از بیت‌کوین بدون نگهداری سکه‌ها در سبد سرمایه‌ گذاری   ‌

استفاده از آتی‌ها به عنوان هج (hedge) یک تاکتیک رایج برای حفاظت از دارایی‌ها در صورت ورشکستگی‌های بزرگ، به ویژه در مورد سرمایه‌ گذاری در دارایی‌های فرار، مثل بیت‌کوین است. فرض کنیم شما 10 بیت‌کوین دارد و نگرانید که ارزش بیت‌کوین افت کند و آن کوین‌ها ارزششان را تا حد زیادی از دست بدهند. شما می‌توانید به جای اینکه بیت‌کوین‌های خود را بفروشید و سود آتی به دست آورید، یک قرارداد “اختیار فروش آتی” (future put) (اختیار فروش بیت‌کوین، به جای اختیار خرید آن) در بیت‌کوین و در یک تاریخ آتی بخرید. اگر قیمت سقوط کند، شما می‌توانید قرارداد خود را عملی کنید و دارایی از دست رفته در بیت‌کوین را جبران کنید. اگر قیمت بیت‌کوین افزایش یابد، اختیار شما مثل یک بیمه‌ی ایمنی استفاده نشده منقضی می‌شود و و ارزش سکه‌های شما بالا می‌رود و شما سود می‌کنید.

اگر شما می‌خواهید از بیت‌کوین بدون خرید کردن سود کنید، اختیار معامله‌ها یک روش عالی برای اینکار هستند. شما می‌توانید به سادگی یک قرارداد اختیار معامله را برای تاریخ آتی بخرید و اگر ارزش بیت‌کوین افزایش یابد و از ارزش اختیار معامله شما بیشتر شود، می‌توانید اختیار معامله خود را عملی کنید و به یک سود فوری برسید. این یک روش کم خطر برای ورود بسیار محتاطانه به استخر بیت‌کوین برای آزمایش آب این استخر است، بدون اینکه در ابتدا با سر به درون آن شیرجه بزنید!

CBOE و CME به بیت‌کوین وجه قانونی می‌دهند

وارد شدن بیت‌کوین به بورس‌های اختیار معامله اصلی، نقطه‌ی عطفی در قانونی‌شدن کل سیستم اعتبارهای دیجیتال است. در حالی که امروزه، بیت‌کوین، تنها دارایی بلاک‌چین دارای قراردادهای آتی رسمی است، لایت‌کوین، اتریوم و دیگر دارایی‌ها، خیلی از این نقطه دور نیستند. بسیاری از این اعتبار‌های نوظهور، وجهه‌ی قانونی بسیار کمتری دارند ولی احتمالاً اعتبارهای دیجیتال حاضر در CBOE، CME و بورس‌های مشابه در سراسر دنیا، جا خواهند افتاد و برخلاف آنچه که بعضی‌ها انتظار دارند، دچار سقوط مهمی که ارزش آن‌ها را به صفر برساند نخواهند شد.

با این حال، به خاطر داشته باشید که اعتبارهای دیجیتال هنوز تازه بوده و مرز غرب وحشی سرمایه‌ گذاری امروزی هستند. به گفته‌ی بسیاری از تحلیلگران، بیت‌کوین همانند یک حباب است و در حالی که دارایی از دست نمی‌رود، بعضی وقت‌ها در آینده‌ی نزدیک، کاهش قیمت قابل توجهی خواهد داشت. تنها زمان است که همه چیز را به صورت قطعی مشخص می‌کند، ولی با حداکثر احتیاط سرمایه‌ گذاری کنید و تنها چیزی را سرمایه‌ گذاری کنید که از دست دادنش برایتان مهم نباشد.

آیا بلاکچین کنترل CBOE را در اختیار می‌گیرد؟

هرچند که دارایی‌های مبتنی بر بلاکچین در فهرست CBOE قرار دارند، اما این تنها بخش کوچکی از چیزی است که بلاکچین می‌تواند در آینده انجام دهد. باز هم فقط زمان می‌تواند مشخص کند، اما جای تعجبی نیست که در سال‌های پیش رو، بلاک‌چین، کنترل آتی‌های بیت‌کوین و هر بازار کالا و سهام را دیگر را دراختیار بگیرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.