سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین و بیت‌کوین کش در سال 2017

سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین و بیت‌کوین کش هم خطرهای بزرگ و هم شانس های بزرگ به دنبال دارد. در این مقاله، به شما توضیح داده خواهد شد که چه چیزهایی بیت‌کوین را ارزشمند می‌کند؛ علاوه بر این برایتان تاریخچه بحث‌های پیرامون بیت‌کوین که به سرمایه‌گذاری مربوط می‌شود را نیز خواهم داشت، همچنین به بیت‌کوین کش، هسته بیت‌کوین و SegWit2x نگاهی خواهیم داشت و حرکات و شرایط مختلف تحلیل خواهد شد.

0 139

چند تحلیل فنی سریع را با هم می‌خوانیم:

بیت‌کوین از ژانویه تا به امروز از نظر قیمت، چهار برابر افزایش داشته است و رشد آن به شکل سهمی‌بوده است که این موضوع خطرناکی برای سرمایه‌گذاران و کسب و کارها خواهد بود.

مدها معمولا کمی‌بیشتر از چیزی که همه انتظار دارند باقی می‌مانند و فروش آن‌ها خطرناک می‌شود. در همین حال، چنین بازارهایی معمولا با تصحیح‌های اساسی همراه می‌شود که به تاجران دنبال کننده بازار آسیب جدی وارد می‌کند.

اگر بیت‌کوین این فرصت تاریخی که امروز تلقی می‌شود، نبود، صبر کردن بهترین اقدام برای یک بازار شفاف تر و بهتر در خرید و فروش محسوب می‌شد.

حالا بیایید درباره مسائل اساسی صحبت کنیم. شاید این سوال ها را از خود بپرسید:

  • چرا ارزش بیت‌کوین افزایش شدیدی داشته است؟
  • آیا رشد آن ادامه دار خواهد بود؟
  • کل داستان این بیت‌کوین کش جدید چیست؟
  • این SegWit و SegWit-2X چه چیزهایی هستند که همواره درباره آن‌ها می‌شنوم؟

نوید ابتدایی Bitcoin

بیت‌کوین ویژگی‌های زیادی دارد که آن را به بهترین شکل پول تبدیل می‌کند و به طور کلی کمیاب‌تر، پایدارتر، قابل ذخیره‌تر، قابل تقسیم‌تر و قابل تعویض‌تر از پول فیات یا فلزهای با ارزشی همانند طلا (موارد دولتی) است. همچنین تایید اعتبار بیت‌کوین آسان‌تر بوده و جعل آن سخت‌تر از دیگر اشکال پول می‌باشد.

ارز بیت‌کوین با یک سیستم پرداخت که سریعتر، ارزانتر و قابل اعتمادتر از تمام سیستم‌های پرداختی سنتی می‌باشد همراه شده است و شما می‌توانید هر مقدار پول را از هر جای جهان به صورت تقریبا رایگان ارسال کنید.

بزرگترین نقطه ضعف Bitcoin این است که به اندازه دیگر شکل‌های پول مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. بنابراین، این نگرانی وجود دارد که بیت‌کوین هرگز به پذیرش عموم مردم دست پیدا نکند. اما در همین حال، پتانسیل قابل توجهی برای آن وجود دارد و همین مسایل سبب ایجاد سناریو ریسک سرمایه‌گذاری بالا و  سود هنگفت می‌شود و به همین دلیل است که برخی افراد قدیمی در این ارز، سود هنگفتی به جیب زدند؛ اما در این مرحله هم، هنوز شانس‌هایی وجود دارد. اکنون بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری است زیرا خطر نسبت به پنج سال پیش بسیار کمتر شده اما شانس پیشرفت همچنان وجود دارد. ارزهای رمزنگاری شده به وضوح آمده‌اند که بمانند! این موضوع دقیقا همان علتی است که سرمایه‌گذاران را شدیدا مجذوب خود کرده است.

بحث بر روی مقیاس‌پذیری بیت‌کوین

متاسفانه، اگر Bitcoin نتواند کاربران قابل توجهی را جذب کند، آینده و ارزش اساسی آن در خطر خواهد بود. این خطر مدتی است که به وجود آمده زیرا بیت‌کوین کمی‌کند و هزینه بر شده است.

بیت‌کوین که به جز افراد مرکزی در اجتماع خود، زیاد مورد توجه قرار نگرفته، در چهار سال گذشته به منظور “مقیاس‌پذیری شبکه” بحث‌های فراوانی را در خود داشته است. به بیان دیگر، بحث روی این موضوع بوده که چگونه ظرفیت تراکنشی را افزایش دهند تا کاربران بیشتری را جذب کنند.

در حالی که شاید این موضوع کمی‌قدیمی‌به نظر برسد، فهم آن به عنوان یک سرمایه‌گذار بسیار حیاتی است.

همواره 2 خط فکری متفاوت و متضاد وجود داشته است. اولی نوشته‌های سازنده بیت‌کوین، ساتوشی ناکاتومو ‌و دیدگاه او نسبت به Bitcoin به عنوان یک پول الکترونیکی همتا به همتا می‌باشد. این خط فکری از مقیاس‌پذیری شبکه از طریق افزایش اندازه بلاک‌های شبکه بیت‌کوین تا حد لزوم حمایت می‌کند.

خط فکری دوم که هسته مرکزی سازندگان به آن اعتقاد دارند این است که خود بلاکچین‌ها نمی‌توانند به خوبی مقیا‌س‌پذیر شوند، آن‌ها می‌گویند از آنجایی که بیت‌کوین نمی‌تواند مقیاس‌پذیر شود، باید به جای آن لایه‌ای توافقی بر روی آن ایجاد شود.

اطلاعات غلط از هسته اصلی سازندگان Bitcoin

با این که شاید کمی‌دور از ذهن باشد، حقیقت بدون تحریف این است که هسته اصلی سازندگان بیت‌کوین، سال‌ها اطلاعات غلطی را منتشر کرده‌اند و در یک کمپین عظیم سانسوری شرکت داشته‌اند تا بحثی صادقانه و صریح درباره مشکلات را متوقف کنند.

این موضوع شاید جای بحث زیادی داشته باشد، اما شدیدا مرتبط است و در اینجا به شما اطلاعات قابل استفاده‌ای داده شده و به چند موضوع مهم بسنده نمی‌شود.

در هر حال، یکی از اصلی‌ترین زمینه‌های “روایت هسته‌ای” این است که هاردفورک‌ها خطرناک هستند. یک هاردفورک به روز رسانی ساده سیستمی‌ است که با نودهای قدیمی‌شبکه سازگار نیست.

SegWit

با اینکه دوری کردن از هاردفورک‌ها کمی‌اغراق آمیز به نظر می‌رسد، گروه هسته ای در سال 2015 راه حلی با نام شاهد مجزا (“Segregated Witness (“SegWit ارائه کرد. SegWit یک مجموعه است (بیش از 5000 خط کد) و تغییرات اساسی همراه با انگیزه‌های تغییر یافته خطرناک اقتصادی ارائه می‌کند.

در همین حال، کسانی که بلاک‌های بزرگتر می‌خواستند، راه حلی برای افزایش اندازه بلاک‌ها در نسخه‌ای از نرم افزار با نام Bitcoin نامحدود (“Bitcoin Unlimited (“BU ارائه کردند.

در ابتدای سال 2017، BU حدود 40 درصد پشتیبانی استخراج داشت در حالیکه SegWit فقط 30 درصد برای خود داشت و در نهایت هیچکدام از دو گروه موفق نشدند اکثریت لازم برای تغییر سیستم را کسب کنند.

توافق نیویورک، UASF و UAHF

بعد از یک بن بست طولانی در رابطه با طرح‌های مقیاس‌پذیری، در ماه مه 2017 توافقی با نام SegWit2x صورت گرفت. در ابتدا قرار بود این توافق شامل فعال شدن SegWit شود اما در عرض 6 ماه افزایش انشعاب و اندازه بلاک از 1 مگابایت به 2 مگابایت نیز در دستور کار قرار گرفت.

توافق در شهر نیویورک و در یک جلسه پشت درهای بسته، بین بسیاری از بزرگترین افراد صنعت صورت گرفت که در بین این افراد درون جلسه، سازندگان هسته حضور نداشتند.

از اینجا به بعد شرایط جذاب شد:

با عملی شدن موضوع 2x، تلاش اساسی برای اجبار استخراج‌کنندگان به فعال کردن SegWit، توجه زیادی را معطوف خود ساخت. این موضوع را “سافت فورک فعال شده توسط کاربر” (UASF) نامیدند

در پاسخ به UASF مخرب احتمالی، شرکت استخراج بیت مین (Bitmain) یک برنامه جدید با نام هارد فوک فعال شده توسط کاربر (UAHF) ایجاد کرد.

قرار بود UAHF صرفا یک پشتیبان برای شکست توافق SegWit2x باشد. هر چند توافق 2x به خوبی پیش رفت و بیت مین برنامه خود را اجرا نکرد.

اما در حرکتی که بسیاری از افراد را متعجب کرد، برنامه UAHF در هر حال اجرا شد (با این که توافق 2x صورت گرفته بود) و نرم افزار جدیدی را با نام بیت‌کوین ABC ایجاد کرد.

این تلاش توجه شدیدی را به خود جلب کرد و سبب ساخت هاردفورکی از Bitcoin و ایجاد ارز جدیدی با نام بیت‌کوین کش (Bitcoin Cash) شد که نهایتا اندازه توده را به 8 مگابایت افزایش داد و از SegWit هم استفاده نمی‌کرد.

در تاریخ یک آگوست 2017، بیت‌کوین کش و ارز آن ایجاد شد و از آنجا که انشعابی از دفتر کل بیت‌کوین بود، باعث شد که تمام دارندگان بیت‌کوین، بیت‌کوین کش نیز داشته باشند.

بیت‌کوین کش در حال حاضر، چهارمین ارز رمزنگاری شده بزرگ با ارزش بازاری 5 میلیارد دلار و قیمت 300 دلاری محسوب می‌شود.

93 درصد قدرت استخراج در بیت‌کوین، نشان از قصد آن‌ها در احترام گذاشتن به توافق نیویورک دارد اما تیم هسته‌ Bitcoin هرگز بخشی از این توافق نبوده است. هسته این توافق را دوست ندارد و در حقیقت، نرم افزار آن‌ها را تغییر داده تا هر نود شبکه نشانه SegWit 2x را رد کند.

این می‌تواند به این معنا باشد که در نوامبر، Bitcoin ممکن است بار دیگر تقسیم شود و شاید سه نوع مختلف از بیت‌کوین داشته باشیم.

نظریه‌هایی درباره رخ دادن یا ندادن این موضوع وجود دارد اما ما وارد آن ها نخواهیم شد. در عوض بیایید نگاهی به نتایج احتمالی داشته باشیم.

چه پیامدهایی وجود خواهد داشت؟

اگر Segwit2x فعال نشود، فقط هسته بیت‌کوین و بیت‌کوین کش وجود خواهد داشت. مسلما این موضوع برای بیت‌کوین کش خوب است زیرا تفاوت‌های بیشتری بین این دو نوع Bitcoin وجود خواهد داشت؛ بیت‌کوین مزیت مقیاس‌پذیری متمایز و کارمزدهای پایین‌تری دارد.

اگر SegWit2x فعال شود (و تقسیم شبکه‌ای نداشته باشیم)، قطعا در کوتاه مدت به دلایل مشخص، شرایط برای بیت‌کوین کش بد و برای خود بیت‌کوین خوب خواهد بود زیرا Bitcoin هارد فورک خواهد داشت و اندازه بلاک‌ها افزایش یافته است.

حالت سوم (اگر شبکه تقسیم شود و 3 نوع بیت‌ کوین داشته باشیم) کمی‌غیرقابل پیش‌بینی است. شاید برای دارندگان بیت‌کوین شرایط بهتر باشد زیرا آن‌ها توکن‌های خود را در دو زنجیره خواهند داشت، شبیه به چیزی که طی انشعاب بیت‌کوین کش برای آن‌ها رخ داد.

هنوز جای سوال است که آیا هر سه نسخه Bitcoin می‌توانند فعال باقی بمانند یا خیر. احتمالا تنها نسخه غیرفعال همان نسخه خالص SegWit باشد، زیرا قدرت هشینگ کمتری داشته و هیچکدام از مشخصات زنجیره SegWit2x را هم ندارد.

هر چند تیم هسته دوباره انشعاب خواهد داد و الگوریتم اثبات کار متفاوت با شگفتی‌های جدیدی را ایجاد خواهد کرد.

نگرانی‌های هاردفورک

به نظر نمی‌رسید بازار از تقسیم بیت‌کوین کش بترسد و در حقیقت قیمت آن چند روز مانده به یک آگوست به بالاترین میزان خود در تاریخ رسید چون همه می‌خواستند سکه‌های رایگان خود را دریافت کنند. شاید به همین دلیل، بازار از تقسیم SegWit2x هم ترسی نخواهد داشت.

این احتمال وجود دارد که تقسیم‌های زیاد باعث از دست رفتن اعتماد بین سرمایه‌گذاران برند بیت‌کوین شود، زیرا این موضوع به عنوان بی ثباتی تلقی می‌شود. اما من فکر نمی‌کنم این موضوع برای Bitcoin صدق کند زیرا افراد زیادی تاریخچه و شرایط آن را می‌دانند و از سرمایه خود حفاظت می‌کنند.

از نظر من، Bitcoin با حضور بیت‌کوین کش و حتی افزایش 2x ، رقابتی تر خواهد شد اما این موضوع با دستورالعمل تیم هسته سازگاری ندارد.

از آنجایی که بلاک‌های کوچک (حامیان هسته) و بلاک‌های بزرگ (حامیان بیت‌کوین کش) هر دو 2x را جذاب نمی‌دانند، تنظیمات عجیبی برای به روزرسانی‌های بیت‌ کوین وجود دارد.

بیشینه‌گرایی بیت‌کوین و تاثیر شبکه

دلیل اصلی برای این که Bitcoin ارزش بازاری بالاتری نسبت به دیگر ارزهای رمزنگاری شده دارد این است که بیت‌کوین مزیت اولین تحرک و به سبب آن، بزرگترین شبکه را دارد.

تاثیر شبکه برای کاربرانی ادامه می‌یابد که نسبت به استفاده از بزرگترین شبکه با بیشترین مزایا علاقه مند هستند. این همان دلیلی است که فیسبوک رقیبی جدی برای خود ندارد.

با این حال تاثیر شبکه، مطلق نیست. اگر یک شبکه غیرقابل اعتماد یا نامساعد شود، کاربران خود را از دست خواهد داد. اگر یک شبکه دیگر با ویژگی‌های بهتر وارد قضیه شود، کاربران شبکه بزرگتر و قدیمی‌تر را تا آنجا به سمت خود می‌کشد که شبکه جدید، پادشاه همه شود!

این دقیقا همان حالتی است که فیسبوک برای مای اسپیس به عنوان برترین شبکه اجتماعی ایجاد کرد. تجربه کاربری در فیسبوک به شدت بهتر از مای اسپیس بود.

علی رغم روش‌های متفاوت آن‌ها، بیت‌کوین کش رقیب مستقیمی‌ برای بیت‌ کوین محسوب می‌شود و احتمالا یکی از انوع بیت‌کوین می‌تواند کاربران، تاجران، سرمایه‌گذاران و استخراج کنندگان را به کنترل خود در آورد؛ ولی در حال حاضر برنده این رقابت Bitcoin است.

اما به یاد داشته باشید که تاثیر شبکه هم شاید فرسوده شده و به چالش کشیده شود. اگر Bitcoin نتواند نرخ‌های کارمزد رقابتی ارائه دهد، کاربران اعتماپ خود را به بیت‌کوین کش از دست خواهند داد. در ابتدا سرمایه‌گذاران به دنبال کاربران خواهند رفت و در نهایت استخراج کنندگان هم جدا خواهند شد.

سرمایه‌گذاران شرکتی، الزاما هوشمندانه‌ترین پول در بیت‌کوین نیستند

معمولا سرمایه‌گذاران شرکتی افرادی حرفه‌ای هستند که با نام “پول هوشمندانه” شناخته می‌شوند. این لقب به این دلیل است که آن ها برای امرار معاش، تجارت و سرمایه‌گذاری می‌کنند.

با این حال، Bitcoin بخشی از این رده دارایی است که بسیاری از صندوق‌های سرمایه حتی به اندازه ای از آن نمی‌دانند که در بازی شرکت کنند. بسیاری از سرمایه‌گذاران حرفه‌ای که سرمایه‌گذاری نمی‌کنند، اعلام کرده‌اند که به اندازه کافی درباره آن اطلاعات ندارم.

آیا بیت‌کوین یک حباب است؟

زمانی که تقاضای واقعی وجود نداشته باشد، حباب‌های بازاری باد کرده و می‌ترکند (در این مورد: وقتی از یک سکه واقعا به عنوان سیستم پرداخت که باید باشد و بر اساس آن ساخته شده، استفاده نمی‌شود این اتفاق رخ می‌دهد).

بخشی از پول‌های اصلی با امید به این موضوع که SegWit راه حلی خوب برای مقیاس‌پذیری محسوب می‌شود، در حالیکه اینگونه هم نیست، خریداری شده‌اند. همچنین یک باور غلط دیگر هم این است که SegWit2x یک موضوع به موفقیت رسیده است.

تا به امروز من هیچکدام از شرایط قیمتی Bitcoin را به عنوان یک حباب در نظر نگرفته ام، زیرا بیت‌کوین اساسا یک سیستم پرداختی و شکل برتر از پول محسوب می‌شود.

هرچند اگر سرمایه‌گذاری‌ها به سمت نسخه‌ای از Bitcoin که واقعا یک سیستم پرداختی مفید نیست ادامه یابند (که کند و گران باشد)، یک حباب واقعی شکل خواهد گرفت که نتیجه بسیار بدی برای سرمایه‌گذاران خواهد داشت.

استراتژی سرمایه‌گذاری پیروز

مسیر هسته بیت‌کوین، ساخت لایه‌های دوم می‌باشد اما این لایه‌ها در بهترین حالت از نظر فنی و تقاضا هم اثبات شده نیستند و احتمالا نسبت به بیت‌کوین‌های درون زنجیره سنتی، عقب‌تر باشند.

به همین علت است که برخی افراد می‌گویند بیت‌کوین کش، بیت‌کوین واقعی است، زیرا این پول همان ویژگی‌های همیشگی Bitcoin را حفظ کرده در حالیکه هسته بیت‌کوین می‌خواهد تغییرات اساسی و شدیدی اعمال کند.

بیت‌کوین کش، ساختارهای بهتر با شبکه‌ای کوچکتر دارد. از یک جهت، تقابل بیت‌کوین کش و Bitcoin به نوعی شبیه به تقابل Bitcoin و پول فیات در هنگام ظهور بیت‌کوین در صحنه می‌باشد.

تفاوت این است که Bitcoin می‌تواند ارزش بیت‌کوین کش را با ارائه بلاک‌های بزرگ به کلی ببلعد! اما به نظر می‌رسد احتمال این اتفاق بسیار کم باشد زیرا کل دلیل حضور بیت‌کوین کش، مشروط بودن زندگی آن‌ها به جلوگیری از این اتفاق بوده است.

به نظر می‌رسد داشتن بیت‌کوین و بیت‌کوین کش، یک استراتژی پیروزی باشد زیرا حداقل یکی از این دو زنجیره به ارائه پول اینترنتی همتا به همتا ادامه می‌دهد و نهایتا Bitcoin به بالاترین ارزش ممکن خواهد رسید.

با این نگاه، بیت‌کوین کش شبیه به یک سگ نگهبان همیشگی است و در هر حال همیشه باید حضور داشته باشد.

نبردهای استخراج

چیزی که این موضوع را پیچیده‌تر از قبل می‌کند، این نکته است که بیت‌کوین کش از الگوریتم اثبات کار SHA-256 مشابه بیت‌کوین استفاده می‌کند. این موضوع به آن معنا است که استخراج‌کنندگانی که در ASIC سرمایه‌گذاری کرده‌اند، می‌توانند از هر دو زنجیره استخراج خود را انجام دهند.

اگر فرض کنیم که استخراج‌کنندگان عموما به فکر خود و سودشان هستند، بنابراین روی زنجیره‌ای استخراج خواهند کرد که بیشتر از همه سود داشته باشد.

دشواری استخراج بیت‌کوین‌ کش به اندازه Bitcoin هنگام فورکینگ بود اما به واسطه الگوریتم جدید، خیلی زود با شرایط جدید تنظیم شد.

اگر بیت‌کوین کش برای مدتی طولانی، به اندازه بیت‌کوین و یا بیشتر از آن سودآور باشد، استخراج‌کنندگان زیادی زنجیره خود را تغییر خواهند داد.

فلیپنینگ (Flippening)

اگر استخراج‌کنندگان در Bitcoin نقصی ببینند و به سمت بیت‌کوین کش بروند، ممکن است برای آن‌ها عواقب مخربی به همراه داشته باشد، زیرا بیت‌کوین فقط می‌تواند سختی استخراج را هر 2016 بلاک یکبار تنظیم کند. بدترین حالت ممکن برای زنجیره بیت‌کوین این است که این زنجیره گیر کرده و مجبور به ایجاد یک هاردفورک و الگوریتم اثبات کار جدید شود.

اگر این موضوع رخ دهد، بیت‌کوین کش در یک مدت زمان کوتاه، ارزش بالاتری خواهد داشت و بیت‌کوین به سختی در هم خواهد شکست.

این موضوع ممکن است بخشی از دلیل قیمت بالای فعلی بیت‌کوین باشد و با توجه به تمام عوامل بالا، سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین کش، ریسک نسبتا مطلوبی دارد.

اما ما باید بدانیم که Bitcoin جهش و تقاضای جهانی قابل توجهی از خود نشان داده، پس نسبت به نقد کردن آن باید کمی‌احتیاط کرد.

سلب مسئولیت: این مقاله به طور کلی نظریات شخصی نویسنده در بر می‌گیرد و نباید آن را به عنوان یک توصیه سرمایه‌گذاری در نظر گرفت. ارزهای رمزنگاری‌شده خطرناک هستند. هرگز بیشتر از چیزی که در توان دارید در آن سرمایه‌گذاری نکنید و همیشه قبل از هر سرمایه‌گذاری، از مشورت افراد حرفه‌ای بهره بگیرید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.