سرمایه‌ گذاری در بازار بورس با ریسک و خطر کم‌تر

در این نوشتار راه‌کارها و توصیه‌هایی بیان شده است که با خواندن و رعایت کردن آن‌ها می‌توانید میزان خطر سرمایه‌ گذاری در بازار بورس را بسیار کمتر کنید.

0 123

اگر علاقهمند به سرمایه‌ گذاری در بازار بورس هستید اما در عین حال نگران نواسانات بورس هستید، چندین برنامه متفاوت برای انجام خواهید داشت تا ریسک آن را کاهش دهید.

نکتههایی برای سرمایه‌ گذاری عادی در بازار بورس

بعد از شوکهای کوتاه مدت، وحشتزده نشوید.

اگر به روند بلند مدت بازار بورس نگاهکنید، هرگز حرکت آرامی ندارد.  برای نواسانات آماده باشید.  به خاطر افزایش بعضی قیمتها کنترل خود را از دست ندهید (در اصطلاح جوگیر نشوید) و وقتی که وضع بازار خراب میشود، ناامید نشوید.  اگر هر موقعی که بازار در حال نزول است، از روی وحشت سهامتان را بفروشید، سرمایه‌ گذاریتان نتیجهای نخواهد داشت.

سرمایه‌ گذاریهای عادی و منظم

به‌جای اینکه کل پولتان را به یکباره سرمایه گذاری کنید، مقداری را هر ماه سرمایه گذاری کنید.  این کار میتواند باعث جلوگیری از در دسترس نبودن پولتان به هنگام رونق بازار بشود و حتی در هنگام سقوط بازار، میتوانید با خرید سهام بیشتر، سرمایه خود را افزایش دهید.  روزی اوضاع بورس دوباره روبه‌بالا خواهد بود.

از سرمایههای اشتراکی استفاده کنید

همهپولتان را در بازار بورس نگذارید

اگر زحمتهای انتخاب سهام را نمیخواهید، میتوانید سهام Unit Trusts و سهام Investment trusts را بخرید.  در اینجا مدیران حرفهای دارایی، پول شما را بین کمپانیها و سپردههای مختلفی پخش می‌کنند.  این اعتماد واحدها تمایل زیادی به افتیاسای (FTSE-100) و آلشیر (FTSE All Share) دارند.

پست های مرتبط

به عنوان مثال؛ در انگلستان، میتوانید از حسابهای سپردهگذاری آیاسآ (ISA) استفاده کنید.  این حساب

سودهای سرمایه و مالیات درآمد شما را ذخیره خواهد کرد.

پیدرپی خرید و فروش نکنید

وقتی سهامی میخرید، با خود قرار بگذارید که تا مدت خاصی آن را نگهدارید.  اگر به خرید و فروش پیدرپی برای گولزدن بازار ادامه دهید، در آخر فقط کارمزد بیشتری برای کمیسیون پرداخت خواهید کرد.

در کشورهای خارجی سرمایه گذاری کنید

با توجه به بحران رهن اخیر در ایالات متحده، به نظر میرسد بازارهای در حال ظهور و توسعه مثل هند، چین و برزیل نسبت به بازار “به بلوغ رسیده” غرب، به شما ثبات بیشتری ارائه میدهند. کل پول خود را در یک کشور سرمایه‌ گذاری نکنید و سعی کنید آن را در واحدهای مطمئن جهانی مختلفی سرمایه گذاری کنید.

در طول تاریخ، بازارهای سهام همیشه پول دریافتی بیشتری نسبت به بانکها ارائه داده‌اند.  اما این تضمین نمیکند که همیشه اینگونه بماند.  طبق چشمانداز‌های میان‌مدت اقتصادی، دلیلی وجود ندارد که این روند ادامه نیابد.  اما خیلی از سرمایه‌ گذاران گرفتار قطار وحشت حکمفرما در طبیعت بازار بورس میشوند.

با این وجود، اگر نکات بالا را دنبال کنید، میتوانید خطرات سرمایه‌ گذاری را به مقدار زیادی کاهش دهید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.