ستاره در یک نمودار شمعی چیست

ستاره نوعی شکل گیری نمودار شمعی است که زمانی مشخص می‏شود که یک شمع-بدنه دار کوچک در نتیجه شکاف در قیمت دارایی‏ها‏ی اساسی، بالای محدوده شمع قبلی واقع شود.

0 456

{ترجمه شکل: بدنه کوچک(در مکان ستاره)/ بدنه بزرگ}

ستاره یکی از چهار گروه (چهارتایی) ماتریس رشد-سهام BCG است که نشان دهنده بخشی از یک کمپانی است که دارای سهام بازار بزرگی در یک صنعت به سرعت رو به گسترش است.

ستاره چیست

معمولا شمع‏ها‏ی کوچک در حالت ستاره نشان دهنده این است که شرکت کنندگان بازار در حال تردید هستند و اینکه شدت روند کنونی ممکن است معکوس شود. در مورد یک الگوی ستاره ای معتبر، بیشتر معامله گران مراقب هستند که شمع‏ها‏ی کوچک یک شمع بزرگ را دنبال کنند،‌ زیرا در مقایسه با زمانی که بدنه اولین شمع کوچک باشد، این سازوکار عموما منجر به احتمال بیشتری برای معکوس شدن روند می‏شود.

یک ستاره برای گسترش دائمی ‏درون یک صنعت سریعا رشد کننده و حفظ مزایای خود، مستلزم سرمایه گذاری است. چنانچه باید صنعت با قرار دادن ستاره به عنوان راهبر رشد کند، ستاره به یک سرمایه گذاری سودده تبدیل می‏شود.

ستاره صبحگاهی در برابر ستاره شامگاهی

مشخص کردن علامت و سیگنال ستاره صبحگاهی نسبتا آسان است؛ این ستاره از لحاظ بصری کاملا با چشم قابل روئیت است. چند پارامتر بسیار ساده وجود دارد که می‏تواند احتمال‏ها‏ی سیگنال ستاره صبح در مورد ایجاد یک بازگشت، را تقویت کند. برای مثال، هرچه شمع سیاه و شمع سفید بلندتر باشند، بازگشت نیرومندتر است. این مساله نشان دهنده تغییری شدیدتر در تمایلات سرمایه گذار است. هرچه ستاره روز با تامل و تردید بیشتری خود را نشان دهد، احتمال اینکه بازگشت رخ دهد بیشتر خواهد بود. همچنین شکافی میان روز اول و روز دوم باعث افزایش این احتمال می‏شود که بازگشت در حال وقوع است. شکاف میان ستاره روز قبل و بعد حتی مطلوب تر است. احتمال اینکه سیگنال ستاره صبحگاهی، روند را معکوس کند، هنگامی‏که در شرایط فروش بیش از حد یافت شود، به شدت بالا می‏رود.

در مقابل، ستاره شامگاهی یک الگوی بازگشتی با روند بالا و نزولی است که بازگشت بالقوه یک روند صعودی را پیش بینی می‏کند. این برعکس ستاره صبح است، و مشابه ستاره صبح از سه کندل تشکیل شده است، به طوری که کندل میانی یک ستاره است. اولین کندل در ستاره شامگاهی باید به رنگ روشن و دارای بدنه واقعی نسبتا بزرگ باشد. دومین کندل یک ستاره است، که کندلی است که بدنه واقعی کوچکی داشته و با بدنه واقعی کندل قبلی تماس ندارد. شکاف میان بدنه‏ها‏ی واقعی این دو کندل آنچیزی است که ستاره چرخنده بالایی را تشکیل می‏دهد. این ستاره همچنین می‏تواند درون سایه بالایی اولین کندل شکل بگیرد. این ستاره اولین نشانه ضعیف شدن است، زیرا نشان می‏دهد که خریداران قادر به بالا کشیدن قیمت نبوده‏اند. این ضعف توسط کندلی که پس از ستاره می‏آید تائید می‏شود. این کندل باید کندلی تاریک باشد که به خوبی به بدنه اولین کندل نزدیک شده باشد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.