ستاره‌‌ شبانگاهی (Evening Star) چیست؟

ستاره‌‌ی شبانگاهی (Evening Star) یک الگوی بصری در معاملات بورس است که از آن برای تشخیص وقوع بازگشت قیمت به سمت پایین استفاده می‌‌شود. این الگو از نمودارهای شمعی تشکیل شده است. بهتر است از این نشان‌‌گر در کنار دیگر نشان‌‌گرها استفاده شود تا ریسک کمتری تولید شود.

0 161

ستاره‌‌ی شبانگاهی یک الگوی شمعی خرسی است که از سه شمع تشکیل شده است: یک شمع بلند سفید، یک شمع با بدنه‌‌ی کوچک و یک شمع قرمز.

یک ستاره‌‌ی شبانگاهی این ویژگی‌‌ها را نشان می‌‌دهد: اولین میله، یک شمع سفید بزرگ است که در بازه‌‌ی روند صعودی قرار گرفته است. میله‌‌ی وسطی شمعی با بدنه‌‌ی کوچک به رنگ قرمز یا سفید است که بالاتر از اولین شمع سفید بسته می‌‌شود. شمع سوم یک شمع بزرگ قرمز است که پایین‌‌تر از شمع وسطی بازگشایی می‌‌شود و در میانه‌‌ی بدنه‌‌ی اولین شمع بسته می‌‌شود. این الگو برای تشخیص وقوع یک بازگشت از یک روند صعودی است.

Evening Star

دو وجه در تحلیل سهام وجود دارد: تحلیل فنی و تحلیل اساسی. تحلیل‌‌گران اساسی به عملکرد شرکت، مانند روندهای فروش و درآمد خالص آن، برای دستیابی به جهت قیمت سهام توجه می‌‌کنند. تحلیل‌‌گران فنی از الگوهای قیمتی برای دستیابی به جهت قیمت سهام استفاده می‌‌کنند. یکی از ابزارهایی که تحلیل‌‌گران فنی برای شناسایی الگوها از آن استفاده می‌‌کنند، نمودارهای شمعی است. نمودارها فعالیت‌‌های قیمتی را نشان می‌‌دهند و به معامله‌‌گرها، فرصت درک بصری معامله را می‌‌دهند. فرصت‌‌های گاوی یا فرصت‌‌های خرید در مقابل فرصت‌‌های خرسی یا فروش، اطلاعاتی هستند که از این نمودارها دریافت می‌‌شوند.

بازگشت‌‌های خرسی

الگوهای شمعیِ خرسیِ مختلفی وجود دارند؛ مانند هارامی خرسی، پوشش ابر سیاه، ستاره‌‌ی دنباله‌‌دار و پوششیِ خرسی. یکی از بازگشت‌‌های محبوب به الگوی خرسی، ستاره‌‌ی شبانگاهی است.

این الگو وقتی با دیگر نشان‌‌گرها ترکیب می‌‌شود، برای شناسایی تغییرات روند مناسب است. بسیاری از معامله‌‌گران از نوسان‌‌گرهای قیمتی و خط روند برای تاییدِ این الگوی شمعی استفاده می‌‌کنند.

ستاره‌‌ شبانگاهی

هر نمودار شمعی به اطلاعات مشخصی در مورد سهام مانند قیمت بازگشایی، قیمت بسته شدن، قیمت بالا و قیمت پایین نیاز دارد. هر نمودار شمعی از یک شمع و دو فتیله تشکیل شده و طول هر شمع به پایین‌‌ترین و بالاترین قیمت بستگی دارد. یک شمع دراز، تغییرات شدید قیمت و یک شمع کوتاه، تغییرات خفیف قیمت را نشان می‌‌دهد. به عبارت دیگر، بدنه‌‌های دراز شمع، بسته به جهت روند قیمت، خرید بسیار زیاد یا فشار فروش را نشان می‌‌دهند. بدنه‌‌های کوچک نیز جابه‌‌جایی‌‌های کوچک قیمت را گزارش می‌‌دهد.

ستاره‌‌ی شبانگاهی یک الگوی شمعی است که دو شمع بلند و یک شمع کوتاه دارد. اولین شمع در این الگو یک شمع بلند گاوی است که نشانه‌‌ای از تغییرات شدید است. دومین شمع، شمع کوچکی است که ادغام قیمت و عدم قطعیت را نشان می‌‌دهد. به عبارت دیگر، روندی که اولین شمع بلند را ساخته بود، در حال بی‌‌تاثیر شدن است. شمع آخر یک شمع بلند خرسی است که پایین‌‌تر از شمع قبلی جای می‌‌گیرد و وقوع بازگشت و روند رو به پایین جدید را تایید می‌‌کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.