سال 2019 برای صرافی‌‌های غیرمتمرکز چگونه سالی خواهد بود

رازهای مربوط به صرافی QuadrigaCX و 140 میلیون دلار دارایی‌های کریپتوی آن که متعلق به کاربران این صرافی بوده و گم شده است، داستان جایگزین‌‌کردن صرافی‌های متمرکز با صرافی‌های غیرمتمرکز (DEXs) را دوباره مورد توجه قرار داده است. صرافی‌‌های متمرکز برای بعضی از افراد مکان‌‌هایی منطقی و قابل‌اطمینان هستند چون سطح بالاتری از مقررات و سرویس به مشتری را ارائه می‌‌نمایند، امّا بقیه افراد ممکن است ادعا کنند که این صرافی‌‌ها بازتاب‌‌دهنده روش‌های نامناسب بررسی اطلاعات توسط تکنولوژی قدیمی هستند.

0 101

نکته‌‌ای که برای اولین بار توسط نیک زابو (Nick Szabo) بیان شده است، “واسطه‌های مطمئن حفره‌های امنیتی هستند.”، ممکن است با عقیده‌‌ی طرفداران کریپتو در مورد صرافی‌های متمرکز و آن حدی از اطمینان کاربر که برای کار کردن با آن‌ها نیاز است مطابقت داشته باشد.

برای فهم ایده DEXs لازم است مشکلاتی که صرافی‌‌های غیر متمرکز برای شبیه شدن به معادل متمرکز خود دارند را تشخیص داد. این مورد که DEXs معایب خود در نقدینگی، تجربه کاربر و پروسه انصراف را رفع کنند، برای آنها چالش‌برانگیز خواهد بود (بیشتر به دلیل محدودیت‌های فنی آن‌ها).

اگر چه تعدادی از DEX‌‌ ها انطباق بین سفارش‌ها را در خارج از حلقه انجام می‌‌دهند، پرداخت‌‌های مربوط به دادوستدهای بین کاربران کماکان در داخل حلقه که ظرفیت پردازش محدودی دارد اتفاق می‌‌افتد. برای مثال در حال حاضر بلوک‌ها در اتریوم تقریباً 8 میلیون GAS را در هر بلاک جا داده‌‌اند که ظرفیت پردازش دادوستدهای شبکه را محدود می‌‌کند.

IDEX که معروف‌تر و از نظر حجم بزرگ‌تر از DEX است، به ازای هر دادوستد 130 کیلو GAS استفاده می‌‌کند که می‌توان آن را با محدودیت مقدار GAS در هر بلاک مقایسه کرد، مقداری که محدود به 60 دادوستد در هر بلاک و یا تقریباً 6 تراکنش در هر ثانیه است.

انجام دادوستدها توسط DEX‌‌ها اثرات جانبی بر روی حجم آن‌‌ها دارد که مقدار آن تنها کسری از نقدینگی کلی است که در مبادله‌‌های متمرکز وجود دارد.

دشواری حذف پیچیدگی‌‌های تکنیکی موجود در قراردادهای هوشمند که به عنوان جایگزین واسطه مطمئن استفاده می‌‌گردند سبب شده است تا استفاده از DEXs بیشتر به کاربران متبحر در مسائل فنی محدود شود.

موفقیت برنامه‌های قدیمی بر روی تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها نشان می‌دهد که تجربه کاربری ضعیف یک مانع جدی برای تطبیق کاربر است و زمانی که این مورد با نقدینگی کم و موانع تکنیکی بزرگ ترکیب می‌شود به راحتی می‌توان فهمید که چرا DEXs در سودآوری مشکل دارد.

شرایط ناپایدار قانون‌گذاری در مورد DEXs نیز مورد دیگری است که باید به آن اشاره شود. مثل موردی که موسسه SEC بنیان‌گذار EtherDelta را بدلیل راه انداختن یک صرافی اوراق بهادر ثبت ‌نشده جریمه کرد.

چالش‌های به‌کارگیری DEX واضح است، امّا ادعای انجام انتقال‌هایی بدون کاستدی، بهبود دادن وضعیت حریم خصوصی و پیاده‌‌سازی یک اکوسیستم منطبق با ایده اصلی پول رمزنگاری‌شده DEXs را بر روی میز تعداد زیادی از تیم‌های توسعه قرار می‌‌دهد.

معمولاً برای طرفداران و کاربران بازارهای محبوب P2P مثل بازار بر پایه بیت کوین HodlHodl حریم خصوصی مهم است – موردی که در میان طیف اصلی کاربران بصراحت از آن صحبت نمی‌‌شود.

ساده‌‌‌تر کردن روند جابجایی از سیستم‌های معمول به DEXs به این معنی است که پلتفرم‌هایی ساخته شود که هیچ‌گونه مشکل قابل توجهی را در مقایسه با استانداردهای متمرکز موجود نداشته باشد.

LADEX که یک DEX ایجاد شده توسط شرکت LATOKEN است پروتکل خود را به‌روزرسانی کرده است تا نسبت GAS استفاده شده به ازای هر دادوستد را کاهش دهد که این کار منجر به کاهش زمان وقفه در زمان اجرای برنامه‌ها و زمان بازپس‌گیری دادوستدها بعد از تأیید توسط 24 بلوک می‌گردد. این مورد همچنین می‌تواند برای کلاس توکن‌‌های امنیتی نیز مفید باشد در عین حال که کماکان از پروسه‌های KYC پیروی می‌‌کند.

همچنین در مورد Binance’s DEX که در حال حاضر در مرحله آزمون عمومی خود قرار دارد انتظار زیادی وجود دارد. به جای ساخت DEX بر روی اتریوم، Binance بلاک چین به خود (Binance Chain) را برای بازارهای DEX بدون کاستدی خود ساخته است تا به این ترتیب اجرای دادوستدها را بسیار سریع‌تر انجام دهد.

در حالی که تکنولوژی ارزهای رمز‌‌نگاری‌‌شده با سرعت زیاد به پیشرفت خود ادامه می‌‌دهد انتظار این است که سرعت روند ارائه پلتفرم‌های نسل بعد افزایش یابد.

با توجه به اینکه ما با یک صنعتی روبرو هستیم که برای قانون‌گذاری‌های مهمی در سال 2019 آماده می‌‌شود، اینکه آیا DEXs و یا هایبریدهای بدون کاستدی صرافی‌‌های متمرکز آماده جذب کاربران بیشتری از طیف اصلی کاربران هستند کماکان به عنوان یک سؤال مطرح است.

شما چه شرایط و تحولاتی را برای صرافی‌های غیرمتمرکز پیش بینی می‌کنید؟

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.