سال مالی چیست؟

سال مالی دوره‌ای است که برای تعیین وضعیت مالی یک کسب و کار یا سازمان انتخاب می‌شود و از اهمیت زیادی در تصمیم‌گیری‌های آن‌ها برخوردار است. در این مقاله با اهمیت بکارگیری سال مالی متفاوت و تاثیر آن بر هزینه‌های حسابداری و حسابرسی و همچنین کاربرد آن در مدل‌سازی و ارزش‌گذاری مالی آشنا خواهید شد.

0 87

سال مالی (fiscal year) که به عنوان سال بودجه‌‌ای نیز شناخته می‌‌شود، دوره‌‌ای‌‌ست که توسط دولت‌‌ها و کسب‌‌وکارها برای مقاصد حسابداری و تنظیم صورت‌‌ها و گزارشات مالی سالانه به کار گرفته می‌‌شود. سال مالی شامل 12 ماه یا 52 هفته است و پایان آن ضرورتا پایان سال تقویمی نیست. دوره‌‌ای را که از ابتدای فروردین تا پایان اسفند قرار می‌‌گیرد، سال تقویمی (Calendar Year) می‌‌گویند.

در اینجا نمونه‌‌ای از تفاوت سال تقویمی با سال مالی را آورده‌‌ایم:

fiscal year end, example of FY

نمونه‌‌ی کاربری

سال مالی که از سال تقویمی پیروی نمی‌‌کند، می‌‌تواند مثلا از 31 مرداد 1396 تا 1 شهریور 1397 باشد. حسابداران درآمدهایی را که در 30 خرداد قرار گرفته باشد به عنوان درآمدی در نظر می‌‌گیرند که در سال مالی 2010 رخ داده است.

چرا از سال مالی متفاوت استفاده کنیم؟

سال مالی دولتی

به کارگیری سال مالی می‌‌تواند در هر کشور متفاوت باشد. در اینجا نمونه‌‌های مختلفی را مشاهده می‌‌کنید:

  • سال مالی در استرالیا از 1 جولای شروع و 30 ژوئن پایان می‌‌یابد.
  • سال مالی در اتریش طبق سال تقویمی است و آغاز و پایان آن 1 ژانویه و 31 دسامبر است.
  • سال مالی دولت ایالات متحده در 1 اکتبر شروع و 30 سپتامبر تمام می‌‌شود.

فصلی بودن کسب‌‌وکار

به کارگیری سال مالی که با سال تقویمی متفاوت باشد، فرصت تجاری بهتری را برای شرکت‌‌ها فراهم می‌‌کند، زیرا با سیسم فصلی شرکت هماهنگ است.

کسب‌‌وکارها و سازمان‌‌ها سال مالی خود را بر اساس اولویت‌‌های خود انتخاب می‌‌کنند. بر اساس اصول حسابداری، بهترین زمان برای بستن سال مالی در نقطه‌‌ی پایان کسب‌‌وکار است. مثلا شرکت‌‌های کشاورزی سال مالی خود را درست پس از فصل برداشت تمام می‌‌کنند.

نمونه‌‌ی رایج دیگر، کسب‌‌وکار فروشندگی است. شلوغ‌‌ترین فصل فروشندگان ماه دسامبر است، بنابراین اول سال تقویمی را پایان سال مالی خود قرار می‌‌دهند تا بتوانند همه‌‌ی فروش فصل تعطیلات خود را در آمار پایان سال خود بیاورند.

صرفه‌‌جویی هزینه در حسابداری و کارمزدهای حسابرسی

از آنجایی که اکثر کسب‌‌وکارها پایان سال مالی خود را در پایان سال تقویمی قرار می‌‌دهند، شرکت‌‌های حسابداری شلوغ‌‌ترین زمان خود را در این زمان تجربه می‌‌کنند. گاهی کسب‌‌وکارها زمان متفاوتی را به عنوان پایان سال مالی‌‌شان انتخاب می‌‌کنند که حسابداران سرشان خلوت‌‌تر است و هزینه‌‌ی کارهایشان هم کم‌‌تر می‌شود. این امر در کسب‌‌وکارهای خصوصی که ترجیح می‌‌دهند صرفه‌‌جویی بیشتری در هزینه‌‌های حسابرسی و حسابداری داشته باشند مشهودتر است.

کاربردهای آن در مدل‌‌سازی و ارزش‌‌گذاری مالی

در مدل‌‌سازی مالی و در هنگام انجام ارزش‌‌گذاری شرکت، باید توجه دقیق و نزدیکی به پایان سال مالی داشت. اگر بخواهیم دو شرکت را در این زمینه مقایسه کنیم، باید مطمئن شویم که این یک مقایسه پایاپای خواهد بود. به همین دلیل تحلیلگران از شاخصی به نام دوازه ماه اخیر (LTM) برای مقایسه‌‌ی شرکت‌‌ها استفاده می‌‌کنند. LTM مسئله‌‌ی پایان متفاوت سال مالی را با شاخص قرار دادن عملکرد 12 ماه گذشته آنان حل می‌‌کند.

fiscal year end adjustments may be required

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.