سازمان ملل متحد آماده پذیرش و گسترش فناوری بلاک چین‌‌

سازمان ملل متحد از آژانس‌‌های مختلفی تشکیل شده که برخی از آن‌‌ها، همچون زنان ملل متحد و برنامه جهانی غذا، مدتی است برای اهداف بشردوستانه از بلاک چین‌‌ کمک گرفته‌اند. برنامه جهانی غذا توانسته است با پروژه‌‌ی Building Block خود، خوراک پناهجویان سوری ساکن اردن را تامین کند. بلاک چین‌‌ به شفافیت و کارایی پروژه‌‌های این سازمان کمک زیادی کرده است.

0 428

سازمان ملل متحد آماده پذیرش بلاک چین‌‌

امسال، اخبار جالب توجهی درباره تمایل گسترده‌‌ شرکت‌‌هایی مانند JP Morgan به فناوری بلاک چین به گوش می‌‌رسد. آن‌‌ها اعلام کردند که آزمایشی از یک کوین دیجیتال که نماینده یک ارز فیات (مثل دلار آمریکا) به نام JPMCoin را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند. این کوین بر مبنای فناوری بلاک چین‌‌ ساخته شده و پرداخت‌‌های آنی بین حساب‌‌های سازمانی را امکان‌‌پذیر می‌‌کند. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که JP Morgan به طور تقریبی ۶ تریلیون دلار آمریکا را به طور روزانه جابه‌‌جا می‌‌کند. یک مثال دیگر مستر کارت است. این شرکت با حدودا ۸۱ ثبت اختراع یا پتنت در بلاک چین‌‌، بین رقبای خود در رده‌‌های بالا قرار می‌‌گیرد. همه‌‌ی شرکت‌‌های تجاری بزرگ مانند مایکروسافت و IBM ، پلتفرم‌‌ها و / یا ابزارهای بلاک چینی و یا شرکایی مانند R3 (کاربردهایی مانند خدمات مالی)، هایپرلجر (کاربردهایی مانند زنجیره تامین)، BiTA (کاربردهایی مانند حمل و نقل لجستیک و باربری ) و B3i (کاربردهایی مانند بیمه) دارند.

بلاک چین‌‌ (و دفتر کل توزیع‌‌شده) فناوری‌‌های زیربناییِ رمز ارزها هستند ولی بسیار فراتر از این پیش رفته اند. طبق گزارش Jobs Of WEF Future، پیش‌‌بینی شده که تا سال ۲۰۲۲، میزان پذیرش بلاک چین‌‌ در ۱۲ صنعت به ۴۵% می‌‌رسد؛ اگر چه میزان پذیرش بلاک چین‌‌در صنایعی همچون خدمات مالی با ۷۳%، تامین سلامت با ۶۷% و صنایع زیربنایی با ۱۸% متغیر است.

این موضوع در جلسه‌‌ای که در ماه مارس با میزبانی برنامه جهانی غذا (WFP) در SXSW با عنوان “در مورد بلوک جهانی – تاثیرات بلاک چین‌‌” برگزار شد، مورد تمرکز قرار گرفت. موضوع بحث، اثر متقابل بلاک چین‌‌ و هوش مصنوعی بر یکدیگر بود، زیرا هر دوی این فناوری‌‌ها با داده و ارزش‌‌های برخاسته از داده سروکار دارند. چیزی که مسلم است این است که هوش مصنوعی با کاربردهای موردی بلاک چین‌‌ ادغام خواهد شد.

WFP میزبان این جلسه بود و گفت‌‌وگویی آزاد در مورد تاثیرات اجتماعی استفاده از بلاک چین‌‌ برگزار کرد و به بررسی برخی سوالات مهم پرداخت:

  • آیا مثال‌‌های حقیقی از تاثیرات اجتماعی بلاک چین‌‌ وجود دارد؟
  • آیا ما بلاک چین را به دلیل تبلیغات و اینکه به موضوع داغی تبدیل شده می‌‌پذیریم یا واقعا به آن باور داریم؟
  • محدودیت‌‌های کلیدی برای توسعه پروژه‌‌های بلاک چینی چیست؟ آیا مثالی در مورد فائق آمدن بر این موانع وجود دارد؟
  • نقش دولت‌‌ها در تحقق بخشیدن به وعده‌‌های بلاک چین‌‌ چیست و چه باید باشد؟ پیشگامان در این حوزه چگونه این تاثیر گذاری را تضمین می‌‌کنند؟
  • در زمینه اثر گذاری، حرکت به سوی مدیریت داده “کاربر محور” چه اهمیتی دارد؟
  • فکر می‌‌کنید کدام بخش‌‌ها یا مناطق بیشترین تاثیر را از بلاک چین‌‌ می‌‌گیرند؟
  • بلاک چین‌‌ چگونه با دیگر فناوری‌‌های انقلابی مانند IoT و AI/ML هم‌‌تراز می‌‌شود؟

بزرگترین موارد کاربرد بلاک چین‌‌ درآژانس‌‌های سازمان ملل متحد است

پروژه Building Blocks در برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد در کمپ‌‌های مهاجران اردن با استفاده از بلاک چین‌‌ به انجام رسید و با کمک آن، مهاجران تنها با نگاه به اسکنر چشمی که داده بایومتریک مهاجر را می‌‌خواند، هزینه‌‌ی غذا برای خرید از خواروبارفروشی‌‌ها را دریافت می‌‌کنند.

این برنامه هم اکنون در مقیاس بزرگ در حال اجرا است. رابرت اوپ (Robert Opp) در این مورد می‌گوید:

پتانسیل عظیمی در پیاده‌‌سازی فناوری‌‌های پیشگام مثل بلاک چین‌‌ و هوش مصنوعی در WFP وجود دارد. ما اکنون برای پشتیبانی از پناهجویان سوری که در اردن زندگی می‌‌کنند، از بلاک چین‌‌ استفاده می‌‌کنیم و از این طریق آن‌‌ها می‌توانند از فروشگاه‌‌های محلی خرید کنند. در ابتدا این فقط یک پروژه کوچک بود، ولی اکنون به ۱۰۷۰۰۰ نفر رسیده و دیگر آژانسِ سازمان ملل متحد، یعنی زنان ملل متحد را نیز در بر گرفته است. این برنامه باعث افزایش شفافیت و کاهش هزینه‌‌ها شده است.

شتاب‌‌دهنده نوآوری WFP

۸۲۱ میلیون نفر در جهان، یا یک نفر از هر ۹ نفر در جهان غذای کافی ندارند.

شتاب‌‌دهنده نوآوری WFP در سال ۲۰۱۵ و با هدف شناسایی ایده‌‌ها و راه‌‌کارهای جدید برای معضلات جهانی طراحی شد. موضوعاتی که در پیاده‌‌سازیِ جهان واقعی به طور فعالانه تحت بررسی قرار دارند شامل یادگیری ماشین، هوش مصنوعی و بلاک چین‌‌ هستند.

در سال ۲۰۱۸، WFP از ۲۸ پروژه sprint and scale در ۴۲ کشور حمایت کرد. Building Blocks اولین پیاده‌‌سازی بلاک چین‌‌ در WFP بود و شامل بزرگترین سامانه توزیع وجه نقد مبتنی بر بلاک چین‌‌ در بخش بشردوستانه است. بیش از ۳۸۰ سازمان کشاورزی، عملیات‌‌های کسب‌‌وکاری خود را به صورت دیجیتال درآوردند و با پلتفرم Farm to Market Alliance تراکنش‌‌هایی به ارزش بیش از ۳ میلیون دلار به انجام رساندند. بیش از ۶۰۰۰ نفر در ۷ کشور از فناوری تغذیه‌‌ای WFP بهره‌‌مند شده اند.

در سال ۲۰۱۸، Building Blocks به بیش از ۱۰۷۰۰۰ پناهجو خدمات ارائه داد؛ ۳۷ میلیون دلار آمریکا را به کمک این سامانه‌‌ی مبتنی بر وجه نقد منتقل کرد؛ بیش از ۶/۱ میلیون تراکنش را پردازش کرد و ۹۸% از کارمزدهای تراکنش را کاهش داد. سامانه بلاک چین‌‌ به خدمات WFP شفافیت، امنیت، کارایی و سرعت بخشید.

به علاوه، معماری زیربناییِ Building Blocks می‌‌تواند در دیگر موارد کاربری بلاک چین‌‌ استفاده شود؛ مثل مدیریت زنجیره و هویت دیجیتال.

در سال ۲۰۱۸، نوآوری شتاب‌‌دهنده نوآوری از چندین پروژه حمایت می‌‌کند؛ مانند RUDA، یک پلتفرم هوش مصنوعی و تصاویر هوایی (Aerial Imagery) برای تحلیل سریع داده در مواقع اضطراری. برای مثال‌‌های دیگر می‌‌توان به Child Growth Monitor، یک اپلیکیشن موبایل برای تشخیص بهتر سوء هاضمه‌‌ی کودکان با کمک دوربین‌‌های ۳ بعدی و هوش مصنوعی، و Cloud2Street، یک سامانه‌‌ی پایشی با تولید نقشه‌‌های با وضوح بالا، اشاره کرد.

یکی دیگر از مثال‌‌هایی که در طول جلسه‌‌ی SXSW مطرح شد راه‌‌اندازی موفق پروژه “bond-I” از بانک جهانی بود.

بانک جهانی با صدور اوراق قرضه‌‌ای با ارزش بیش از ۵۰ میلیارد دلار، بودجه‌‌ای برای توسعه‌‌ی پایدار اختصاص داد. همان طور که دنیس رابیتیل (Denis Robitaille)، افسر ارشد اطلاعات گروه بانک جهانی اشاره کرد: “کمک به گذار کشورها به توسعه مبتنی بر فناوری، کلید کاهش فقر و ارتقاء توسعه‌‌ی پایدار است. این همان چیزی است که در قلب آزمایشگاه نوآوری بانک جهانی اتفاق می‌‌افتد و این اوراق قرضه‌‌ی پیشگام، نقطه‌‌ی عطفی در تلاش‌‌های ما برای مشاوره به کشورهای مورد نظر در مورد فرصت‌‌ها و خطرات فناوری‌‌های انقلابی است؛ زیرا ما برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار تلاش می‌‌کنیم.”

نادیا هوت (Nadia Hewett)، متخصص بلاک چین، معتقد است:

با اینکه ظهور فناوری‌‌ها پتانسیل حل نقاط ضعف موجود در فضای تاثیرات اجتماعی را دارد، اما فناوری به تنهایی برای بهره‌‌برداری از فرصت‌‌ها کافی نیست. المان‌‌های حکمرانی و سیاست، یعنی شرایطی که برای سهامداران باید وجود داشته باشد تا آن‌‌ها بتوانند بهترین تصمیم را بگیرند و شرایطی که برای فناوری‌‌ها باید فراهم باشد تا بتوانند دگرگون‌‌ساز باشند، بسیار حائز اهمیت است. با به‌‌کارگیری روش کاربر محور، هر دو بخش عمومی و خصوصی نقشی اساسی در پیشگامان سیاستِ این فناوری‌‌های روبه‌‌رشد ایفا خواهند کرد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.