ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto): خالق مرموز بیت کوین، ۴۴امین فرد قدرتمند دنیا

یک شخص ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو جایگاهی را در بین ۱۰۰ رهبر برتر مالی جهانی کسب کرده است، در حالی که افراد شناخته شده‌ای مانند مارک زاکربرگ (Mark Zukerberg)، کریستالینا جورجیوا (Kristalina Georgieva) و پاول کروگمن (Paul Krugman) را پشت سر می‌گذارد.

0 105

Worth.com ساتوشی ناکاموتو را ۴۴امین فرد قدرتمند در دنیای مالی نامیده است. یک اسم مستعار که می‌تواند یک مرد یا یک زن، یک فرد یا گروهی از افراد، یک زمینی یا یک فضایی یا هر چیز دیگری باشد، نهاد موجود در پس خلق بیت کوین است، اولین پروتکل (protocol) پرداخت پول الکترونیک همتا به همتا (peer-to-peer) در جهان که تبدیل به یک بازار چند میلیارد دلاری شامل هزاران استارتاپ مالی و فناوری شده است.

یک انقلابی

بیت کوین به افراد اجازه می‌دهد بدون نیاز به یک موسسه‌ی پرداخت، مستقیما به یکدیگر پرداخت‌ها را ارسال و یا از یکدیگر دریافت کنند. این فناوری سابقه‌ی تراکنش‌ها را برروی یک دفتر کل عمومی به نام بلاکچین (blockchain) نگهداری می‌کند، یعنی در عمل همان کاری که بانک انجام می‌دهد اما بیت کوین این کار را با نرخ بسیار کم هزینه‌تر و سریعتر انجام می‌دهد.

تعدادی از مهمترین شرکت‌های جهان مانند IBM، Bank of America، MasterCard و JP Morgan در حال ثبت راه حل‌هایی بر پایه‌ی راه حل متن‌باز بیت کوین، بلاکچین، به نام خود هستند. استارتاپ‌های جدید از ویژگی‌های این فناوری در ساخت راه حل‌های مختص کاربر (user-specific) و ارتقا یافته‌ی ادعایی خود، کپی‌برداری می‌کنند.

افزون بر این بیت کوین به عنوان صلاحی بر ضد یک سیستم تورم‌زای پول بدون پشتوانه، در نظر گرفته شده است. ناکاموتو یک ظرفیت ۲۱ میلیونی (از بیت کوین‌ها) برای این ارز دیجیتال معرفی کرد. این ظرفیت محدود باعث می‌شود بیت کوین از طلا کمیاب‌تر شود؛ علت چرایی اینکه دلال‌ها همانند دیگر ابزار و اقلام مالی، به خرید و فروش ارز دیجیتال در بازار آزاد می‌پردازند.

همین نوع دلالی‌گری باعث می‌شود ناکاموتو بسیار ثروتمند شود؛ آنطور که سایت Worth.com به آن اشاره کرد. اعتقاد بر این است که ناکاموتو کنترل ۹۸۰,۰۰۰ بیت کوین را در اختیار دارد، تقریبا ۵ درصد تمامی بیت کوین‌هایی که می‌توانند استخراج شوند، که در ارزشمندترین حالت واحد پول بیت کوین، ثروتی با ارزش خالص ۱۹.۴ میلیارد دلار در اختیار او می‌گذارد. این مقدار از ارز دیجیتال ناکاموتو را قادر می‌سازد تا در صورت تصمیم به تبدیل بیت کوین‌هایش به پول نقد، بازار را غرق کرده و بر ارزش بیت کوین بیفزاید؛ حال برای سود شخصی یا اثبات یک جور دیدگاه فلسفی، به هر ترتیب بعید است که چنین چیزی باشد.

بلیس مسترز (Blythe Masters) به ناکاموتو ضربه وارد می‌کند

بلیس مسترز، مدیر ارشد اجرایی سابق هولدینگ دیجیتال اَسِت (Digital Asset)، یک شرکت نیویورکی گسترش بلاکچین، در جایگاه ۲۷ام همان فهرست (قدرتمندترین رهبران اقتصادی) وارد شده است. یک دهه تجربه‌ی او در وال‌ استریت (Wall Street) به یاری مشتریان اصلی Digital Asset در بخش بانکداری شتافت، قابل توجه‌تر از همه به ASX و Google.

مسترز به دلایل شخصی، Digital asset را در دسامبر ۲۰۱۸ ترک کرد.

یک چهره‌ی دیگر در حوزه‌ی ارزهای رمزنگاری شده، کلی لوفلر (Kelly Loeffler)، مدیر ارشد اجرایی Bakkt، پلتفرم (platform) آینده‌ی بیت کوین با پشتیبانی ICE، در جایگاه ۷۲ام فهرست برترین رهبران اقتصادی دنیا قرار گرفت. برگرفته از پروفایل او:

اگر Bakkt موفق شود، نه تنها اعتماد و دسترسی سرمایه‌گذاران را به بیت کوین، به عنوان یک دارایی، افزایش می‌دهد بلکه یک برتری جدی نسبت به دیگر بیشمار استارتاپ‌هایی که سعی در گرفتن این بازارِ در حال ظهور دارند، به COE می‌دهد.

نامزد جایزه‌ نوبل

در سال ۲۰۱۵ پروفسور دانشگاه UCLA، Bhagwan Chowdhry متقاضی نامزد شدن ناکاموتو برای گرفتن جایزه‌ی نوبل علوم اقتصادی شد. اما آکادمی علوم Royal Swedish اعلام کرد تنها در صورتی یک شخص ناشناس را نامزد خواهد کرد که خودش را نشان دهد.

جایزه‌ی Sveriges Riksbank در علم اقتصاد به یاد آلفرد نوبل (Alfred Nobel)، هرگز به یک شخص ناشناس، مانند ناکاموتو، و یا فوت شده اهدا نمی‌شود.

جامعه‌ی ارزهای رمزنگاری شده تاسف خود را از این موضوع ابراز کرد، اما آن‌ها همچنین گمانه‌هایی را در این ارتباط زده‌ اند که چنانچه هویت ناکاموتو در بین مردم آشکار شود، آژانس‌های دولتی چگونه با او برخورد خواهند کرد. پرسش‌هایی نیز در این باره مطرح شده که آیا باید کل اعتبار خلق بیت کوین به او داده شود، در حالی که وی حمایت محققان بسیاری را با خود داشته است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.