ساتوشی ناکاموتو لایق دریافت صلح نوبل برای اختراع بیت کوین است!

آنتونی پامپلیانو (Anthony Pompliano)، سرمایه گذار و بنیان گذار آمریکایی شرکت دارایی‌های دیجیتالی مورگان کریک (Morgan Creek)، معتقد است ساتوشی ناکوموتو باید برای اختراع بیت کوین، اولین ارزی که بدون جنگ و خشونت و انحصارطلبی جهانی شده، جایزه صلح نوبل را دریافت کند.

0 98

دریافت صلح نوبل برای اختراع بیت کوین

آنتونی پامپلیانو در توییتی که روز سوم سپتامبر پست کرد، نوشت:

ساتوشی لیاقت دریافت جایزه نوبل را برای فعالیت‌های صلح آمیز دارد. سرانجام ما ارزی در اختیار داریم که بدون جنگ و خشونت می‌تواند به ارزی جهانی تبدیل شود.

اما برای اهدای جایزه نوبل به ساتوشی ناکاموتو با یک مانع بزرگ مواجه هستیم. ناکاموتوی افسانه‌ای در اواخر سال ۲۰۱۰ ناگهان ناپدید شد و هیچ گونه ردی از خود به جا نگذاشته است. این اتفاق موجب حدس و گمان‌های فراوان درمورد هویت حقیقی خالق بیت کوین شد و به اندازه خود بیت کوین که ساتوشی در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ آن را به جهان معرفی کرد، توجهات را به خود جلب کرد.

پیشنهاد پامپلیانو، از باور بسیاری از طرفداران پر شور رمز ارزها نشات می‌گیرد مبنی بر اینکه ارزهای فیات همیشه با اعمال خشونت به قدرت رسیده‌اند و امپراطوری این ارزها با اجبار، کنترل متمرکز منابع و انحصار قدرت بنا شده است.

در قرن سوم میلادی امپراتور چین، شین شی هوانگ (Qin Shi Huang) با استاندارد سازی ارزهای مناطق در حال جنگ ، موفق به ایجاد نخستین وجه یکپارچه بنام بن لیانگ (bàn liǎng) برای امپراتوری خود گردید. پس از خاتمه جنگ جهانی دوم در قرن پیش، تسلط قدرت اقتصادی آمریکا در دنیا، دلار را به یک ارز ذخیره جهانی تبدیل کرد. این رویداد ، نماد برتری آمریکا و ابزاری برای تثبیت نفوذ و قدرت اقتصادی آن شد.

دوران متزلزل‌ ارزهای فیات

با جهشی به قرن بیست و یکم شاهد آن هستیم که ارزهای ملی فیات و سیستم ذخیره بانکی شوک‌های ژئوپلیتیکی فرسایشی را در سراسر جهان تشدید کرده اند.

طبق گزارشی که دیروز حاصل شد، آرژانتین مجددا کنترل سرمایه و آزادی شهروندان برای خرید ارزهای خارجی را محدود کرده است. این اقدام در حالی صورت گرفته است که پول ملی آرژانتین یعنی پزو (ARS) متحمل ضررهای زیادی در برابر ارزهای مهم فیات از قبیل دلار آمریکا شده است.

با اختراع رمز ارزهای غیر متمرکز در دهه گذشته و اقدامات اخیر فیسبوک برای انتخاب این فناوری برای زیرساخت‌های شبکه رمز ارز خود، آینده ارزها و سیستم قدیمی پول با چالش‌های بی سابقه و قابل ملاحظه‌ای روبرو شده است.

در کشاکش جنگ اقتصادی سخت و طولانی آمریکا و چین، اخیراً مدیر دفتر بازرسی بانک جمهوری خلق چین از تسریع فرایند توسعه رمز ارز ملی چین برای مقابله و رمز ارز لیبرا با پشتوانه دلار خبر داد. او در این زمینه نوشته است:

اگر این رمز ارز ارتباط تنگاتنگی با دلار آمریکا داشته باشد، شرایطی بوجود می‌آید که طبق آن ارزهای مستقل قادر به همزیستی با رمز ارزهای مبتنی بر دلار آمریکا خواهند بود، اما در عمل باز هم تنها یک قدرت برتر وجود خواهد داشت و آن دلار آمریکا و ایالات متحده است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.