ساتوشی ناکاموتو دوباره رمز ارز استخراج می‌‌کند: احتمال حمله 51 درصد به بیت کوین کش ؟

در هفته گذشته یک استخراج‌‌کننده گمنام به نام ساتوشی ناکاموتو دوباره در حال استخراج رمز ارز بوده و این رمز ارز بیت کوین‌‌ نبوده است. مطابق با اطلاعات وب‌‌سایت Coin Dance این “ساتوشی” کنترل تقریباً 40 درصد از هش‌‌ریت (hashrate) بیت کوین‌‌ کش (BCH) را در اختیار دارد. این عدد از مقدار هفته گذشته خود در همین زمان بیشتر است، زمانی که یک استخراج‌‌کننده مشابه، تقریباً 35 درصد از هش‌‌ریت را داشته است. آیا یک حمله 51 درصد در انتظار بیت کوین کش است؟

0 129

آیا حمله 51 درصد به بیت کوین کش اتفاق افتاد؟ بعضی از افراد گمانه‌‌زنی کرده‌اند که این مورد شروع فصل دوم از جنگ‌های هش (hashwars) است، جنگی که در سال گذشته و در طی هارد فورک (hardfork) بیت کوین‌‌ کش/ بیتکوین‌‌ Bitcoin SV) SV) شروع شد. این نظریه می‌‌گوید که ساتوشی ناکاموتو که در حال حاضر BCH را استخراج می‌‌کند (استخراج بیت کوین کش )، در واقع همان سر دسته بیت کوین‌‌ SV و ساتوشی تقلبی (Faketoshi) مشهور یعنی کریگ رایت (Craig S. Wright) است.

بیشترین مقدار استخراج بیت کوین‌‌ کش (BCH) توسط ساتوشی ناکاموتو انجام می‌‌شود

تقریباً یک هفته قبل، یک استخراج‌‌کننده گمنام که خود را ساتوشی ناکاموتو می‌نامید شروع به برداشت بیشتر از 35 درصد از هش‌‌ریت BCH برای خود کرد. صبح دوشنبه تسلط آن‌ها بر روی استخراج بیت کوین‌‌ کش به مقدار 44 درصد رسید. زمانی که یک استخراج‌‌کننده 51 درصد از هش‌‌ریت بلاک چین را در اختیار داشته باشد، آن‌ها می‌توانند حملات دو بار خرج کردن کوین (double-spend) یعنی همان دزدیدن سکه‌‌های بیت کوین‌‌ کش را ترتیب دهند.

 استخراج بیت کوین‌‌ کش

بلافاصله شک افراد در مورد فردی که خود را ساتوشی ناکاموتو می‌‌نامید به سمت کریگ رایت و گروه‌‌های بیتکوین‌‌ SV: کالوین آیر (Calvin Ayre) و CoinGeek رفت. یکی از کاربران سایت subreddit  بیت کوین کش این نکته را بیان کرد که گروه BSV در حال تلاش برای کنترل قیمت BCH بوده‌‌اند:

من شرط می‌‌بندم که این یک قدرت‌نمایی هش (hashpower) است که بوسیله CoinGeek و همکاران آن راه افتاده است و تلاش می‌‌کند تا حقه‌‌ای مشابه با حالت قبلی را بکار ببرد: اول جمع کردن BCH با استخراج آن در یک مدت زمان معین و سپس تلاش برای مبادله آن با یک BSV از طریق مبادله همه سکه‌های استخراج‌شده در یک لحظه، و بنابراین ایجاد افت قیمت در BCH در عین حال که پول را از سفته‌بازان جذب کرده و به BSV منتقل می‌‌کند

 

همان‌ طور که در این پست سایت reddit به آن اشاره شده است، این استخراج‌‌کننده گمنام ابتداً یک هفته قبل و با نام BoomBoomBoom ظاهر شده است. هیچ راهی وجود ندارد تا تأیید شود که BoomBoomBoom و ساتوشی ناکاموتو در واقع یک کاربر هستند، امّا وقتی یکی از آن‌ها ظاهر می‌‌شد دیگری پنهان می‌‌شد و تشابه این دو استخراج‌‌کننده گمنام در بدست آوردن ناگهانی هش‌‌ریت در روزهای مختلف باورنکردنی به نظر می‌‌رسید.

محافظت Re-Org و احتمال حمله

محافظت Re-Org و احتمال حمله

در نوامبر سال 2018 و در مدت هارد فورک بیت کوین‌‌ کش، بلاک چین BCH تغییر داده شد تا در مقابل حمله‌‌های احتمالی تیم بیت کوین‌‌ BSV از آن محافظت شود. این محافظت که به نام محافظت re-org معروف است، از مرتب‌سازی دوباره بلاک چین و ساختن زنجیره جدید غیرقانونی توسط حمله‌کنندگان جلوگیری می‌‌کند.

بلاک چین BCH

در حال حاضر با وجود محافظت re-org احتمال وقوع حمله 51 درصد به بیت کوین کش زیاد به نظر نمی‌‌رسد. امّا هنوز احتمال وقوع حملات کوچک مخرب برای بی ثبات کردن اکوسیستم بیت کوین‌‌ کش وجود دارد. همانطور که یک کاربر reddit بیان می‌‌کند:

حدس من این است که آن‌ها به یک استخراج‌‌کننده re-org کوچک (شاید 6 بلاک) حمله ‌‌کنند تا ادعا کنند که BCH از BSV بهتر نیست، هر چندکه آن‌ها به re-org خودشان لطمه می‌‌زنند. آن‌ها این کار را صرفاً برای نمایش و ثبت PR بد برای BCH انجام می‌‌دهند مگر اینکه واقعاً استخراج را برای حفظ عملکردهای BSV خود انجام دهند

 

کنترل هزینه تراکنش‌‌های بیت کوین‌‌

اگر فکر می‌کنید همه تئوری‌های بیان شده پیش از این خیلی توطئه آمیز به نظر می‌‌رسند، موارد بدتری هم وجود دارند. یک نظریه دیگر بیان می‌‌کند که استخراج‌‌کننده‌‌های قبلی بیت کوین‌‌ (BTC) تصمیم گرفته‌‌اند تا با متوقف کردن عمل استخراج و افزایش هزینه‌‌ها، با هزینه‌‌ تراکنش‌های بیت کوین‌‌ بازی کنند. این استخراج‌‌کننده‌‌ها سپس در زمان مناسب به بیت کوین‌‌ برمی‌‌گردند و تمام تراکنش‌‌های با هزینه بالای رخ داده را جمع‌آوری می‌‌کنند.

با این حال نظریه‌‌ دیگری می‌‌گوید که این “ساتوشی ناکاموتو” در واقع پشتیبان بیت کوین‌‌ کش است و هدف آن افزایش هزینه‌‌ تراکنش‌‌های بیت کوین‌‌ است. این تئوری پنج روز پیش درست به نظر می‌‌رسید، زمانی که “ساتوشی” شروع به استخراج کرد و هزینه BTC افزایش پیدا کرد، امّا پس از آن هزینه BTC در عمل به اندازه 60 درصد کاهش یافت.

https://www.ccn.com/wp-content/uploads/2019/04/btctxfees.png

حکایت هارد فورک بیت کوین‌‌ کش ادامه دارد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.