زی‌کش (Zcash) چیست؟ یک لایه‌ی امنیتی خصوصی براساس بیت‌کوین

Zcash پلتفرمی است که امنیت کاربران را با حفظ حریم شخصی آنان تضمین می‌کند، در این پلتفرم موجودی حساب کاربران و مقصدهایی که کاربران به آن پول انتقال می‌دهند به صورت مخفی باقی می‌ماند و کاربران برای تعیین روشن و یا مخفی بودن تراکنش‌های خود، اختیار کافی دارند.

0 338

زی‌کش چیست؟

زی‌کش (Zcash) یک بلاکچین رمز‌نگاری‌شده عمومی و پیشرفته علمی با استفاده از “رمزنگاری دانایی صفر” (zero-knowledge cryptography) یا به اختصار zk-SNARKS است. این چهارچوب به کاربران اجازه می‌دهد که برای وارد شدن، از دو آدرس استفاده کنند که یکی از آن‌ها کاملاً خصوصی و دیگری عمومی است (همانند بیت‌کوین).

این حالت‌های قابل تنظیم که به ترتیب پوشیده (shielded) و شفاف (transparent) نامیده می‌شوند، امکان این را فرآهم می‌آورند که تراکنش شما کاملاً بی‌نام یا ناشناس در معرض دید عموم باشد.

زی‌کش چیست؟
زی‌کش چیست؟

آمار زی‌کش

  • حداکثر عرضه سکه: ۲۱۰۰۰۰۰۰ سکه
  • تعداد سکه در گردش: ۳۰۰۶۸۵۶ سکه
  • الگوریتم رمزنگاری: Equihash (از طریق ایجاد نیاز به RAM بالا، به ایجاد مقاومت ASIC کمک می‌کند)
  • نوع الگوریتم اجماع: اثبات کار (PoW)

زی‌کش از این نظر قابل توجه است که یک لایه‌ی انتقالی ایمن برای داده‌های ما (و نهایتاً هویت‌ها) فرآهم می‌آورد و می‌توان گفت که Zcash پول “http” است. یک خودروی زرهی در نظر بگیرید که داده‌های شما در جعبه‌ای درون آن قرار دارند. ایمنی این وسیله هم جلوی دیده شدن محتویات جعبه را می‌گیرد و هم انتقال آن‌ها را امن می‌کند. بر خلاف این مثال در بیت‌کوین، داده‌های ما در یک خودروی شیشه‌ای شفاف جابه‌جا می‌شوند و هر کسی می‌تواند آن‌ها را داخل خودرو ببیند. به این معنی که ردیابان، دزدان و دیگر نقش‌های منفی می‌توانند ببینند که شما در ماشینتان چه دارید، چقدر پول دارید و یا اینکه چه کسی پول شما را دریافت می‌کند.

زی‌کش چیست؟
زی‌کش چیست؟

zk-SNARKS یک پیشرفت علمی در رمزنگاری است که این امکان را فراهم آورده است که صحت و درستی یک عمل بدون نشان دادن همه‌ی جزئیاتش اثبات شود (بدون اینکه کسی بخواهد ورودی‌های مورد استفاده‌ شما را بازسازی و بررسی مجدد (retest) کند).

در حمایت از استدلال‌های (SKARKs) باید بگوییم که این ساختار اثبات ریاضی، تضمین می‌کند که همه‌ی اطلاعات (فرستنده، گیرنده و مقدار) رمزنگاری شود و در عین حال از مشکل خرج دوباره (double-spending) جلوگیری شود (یک عنصر ضروری برای موفقیت در معماری اعتبار دیجیتال).

می‌توان تراکنش‌های خصوصی را از طریق تابع “افشای انتخابی” (selective disclousure) قابل روئیت کرد.

زی‌کش چیست؟
زی‌کش چیست؟

تراکنش‌ها یک فیلد یادداشتی (memo field) دارند که می‌توان از آن برای فرستادن داده‌های تراکنشی اضافی که فقط دریافت‌کننده‌ها می‌توانند آن‌ها را ببینند استفاده کرد. می‌توان این یادداشت را به صورت قابل تنظیم تهیه کرد و آن را به شکلی تبدیل کرد که مورد نیاز صنعت، انطباق قانونی یا دیگر متصدیان قانونی است .

یک مثال ملموس این مسئله این است که شما در حساب کاربری خود اعلام کنید که حداقل یک میلیون دلار دارید (بدون اینکه همه‌‌ی موجودی حساب خود را نشان دهید) و مثال دیگر این است که نشان دهید که کلیدهای خصوصی کیف‌پول خود را دارید و در نتیجه می‌توانید دارایی‌هایتان را خرج کنید.

زی‌کش چیست؟
زی‌کش چیست؟

یک نتیجه عجیب از شفافیت بیت‌کوین این است که جنایتکاران باهوش می‌توانند کمی ناشناس باقی بمانند (از طریق میکسرهای کوین و مخفی‌کردن IP) و این در حالی است که کاربران متوسط و ساده هیچ حریم خصوصی ندارند. از آن‌جایی که ناشناس بودن جزئی از سیستم نیست، اغلب کاربران تنظیمات پیشفرض را تغییر نمی‌دهند و این مسئله این آسیب‌پذیری را ایجاد می‌کند که مهاجمان می‌توانند از طریق دیدن اینکه چه کسانی بیشترین پول را دارند، ارزشمندترین قربانیان (و کسانی که این قربانیان به آن-ها پرداخت می‌کنند) را انتخاب کنند.

از دیدگاه اقتصادی نیز، یک تجارت باید از اطلاعات محرمانه در مقابل رقبا، مشتریان و حتی تأمین‌کنندگان حفاظت کند. ممکن است کارکنان برای حفظ اسرار از دیگر کارکنان و رقبا، طلب دستمزد کنند، پس در نتیجه این اسرار تجاری بی اهمیت نیستند و نباید فایده‌ی حفظ آن‌ها دست کم گرفته شود.

چه کسی پشت Zcash است؟

 

زی‌کش چیست؟
زی‌کش چیست؟

تیم Zcash مجموعه‌ای از دانشمندان، مهندسین، طراحان و حامیان تجارت از سراسر جهان شامل MIT، دانشگاه جانز هاپکینز و دانشگاه تل آویو است. اعضای تیم توسعه دهنده عبارت از: “متیو گرین” (Matthew Green)، “ایان میرس” (Ian Miers)، “اران ترومر” (Eran Tromer) و “مادراس ویرزا” (Madras Virza) است.

این پروتکل، اولین پروتکل از نوع خود است که محصول سال‌ها پژوهش علمی، مهندسی پیشرفته، و کار امنیتی سخت است ... ما جامعه‌ی زی‌کش را تشویق می‌کنیم تا با ما آزمایش کنند، استخراج کنند، یک نود (node) را اجرا کنند و با این فعالیت‌ها به این جامعه‌ی در حال رشد و صمیمی بپیوندند. زی‌کش یک اعتبار دیجیتال مبتنی بر رضایت طرفین، یک شبکه‌ی اجتماعی، و یک اعتبار دیجیتال تحت حمایت توسعه‌دهنده است و مشارکت فعال شما، این شبکه را قوی‌تر می‌کند.

زوکو ویلکاکس (Zooko Wilcox) مدیر اجرایی و بنیانگذار زی‌کش

هیچ فروش جمعی (crowd sale) یا ICO برای زی‌کش وجود ندارد بلکه سرمایه‌های خصوصی توسط افراد مشهور مثل “ناوال راویکانت” (Naval Ravikant) (بنیان گذار فهرست Angel)، “راجر ور” (Roger Ver) (یک سرمایه‌گذار پیشین بیت‌کوین)، “اریک وورهیس” (Erik Voorhees) (بنیانگذار Shapeshift)، “بری سیلبرت” (Barry Silbert) (بنیانگذار شورای اعتبار دیجیتال) و “فرد ارسام” (Fred Ehrsam) (بنیانگذار Coinbase) به فروش گذاشته می‌شوند.

کجا می‌توانم زی‌کش (ZEC) بخرم؟

بیت‌رکس (Bittrex) و پولونیکس (Poloniex) دو بورس مهم، پرارزش و دارای نقدینگی بالا هستند.

چگونه Zcash را ذخیره کنم؟

زی‌کش چیست؟
زی‌کش چیست؟

شما می‌توانید کیف پول دسکتاپ زی‌کش را برای مکینتاش یا ویندوز، دانلود کنید و همچنین شما می‌توانید نسخه سبک کلاینت آن برای موبایل را، از Coinomi دانلود کنید.

چرا ما به حریم خصوصی نیاز داریم؟

کمپانی‌هایی مثل فیسبوک و گوگل از داده‌های ما هرنوع تجارت قابل سودآوری می‌سازند. “ماکس شرمز” که یک فعال در زمینه‌ی حریم خصوصی است، اطلاعاتی را که فیسبوک در رابطه با او داشت برای نوشتن یک پایان نامه درخواست کرد و یک پروفایل شخصیتی ۱۲۰۰ صفحه‌ای دارای ۵۷ دسته‌بندی دریافت نمود.

یک دنیای کامل از داده‌ها در همین نزدیکی‌ها وجود دارد و اغلب افراد نمی‌دانند که این داده‌ها چگونه عمل می‌کنند یا اینکه آیا علیه ما استفاده می‌شوند یا خیر. امروزه، اثبات‌های دانایی صفر و پروژه‌هایی مثل زی‌کش از ما در مقابل نگاه موسسه‌های قدیمی‌تر محافظت می‌کنند و در عین حال با قوانین و مقررات تحمیل شده توسط آن قدرت‌ها سازگاری دارند.

امید به اعتبارهای دیجیتال متمرکز بر حفظ حریم خصوصی ولایه‌های امنیتی جدید مانند Zcash و zk-SNARKS مجدداً به ما یادآوری می‌کند که در یک جهان مشتق از داده که روز روز در حال متمرکز شدن است، اهمیت اغلب بر نیازها غلبه دارد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.