زمان آن رسیده که بن بست قانونی بلاکچین برطرف شود

با فراگیری بلاکچین در سطح جهانی، برخی از کشورها این فناوری را پذیرفته و برخی آن را ممنوع کرده‌اند. کره‌ی جنوبی یکی از کشورهایی است که از سال گذشته استفاده از ICO را ممنوع کرد. اما حالا استان ججو از این کشور می‌خواهد به منطقه‌ی ویژه‌ی بلاکچین تبدیل شود.

0 75

این مقاله به قلم وون هی-ریونگ فرماندار فعلی استان ججو از کره‌ جنوبی نوشته شده است:

اگرچه بلاکچین مشکلاتی دارد که باید برطرف شود، ولی تقریبا همه موافق‌اند که این فناوری از پتانسیل‌های زیادی برخوردار است. بلاکچین فناوری شگفت‌انگیزی است که به یک حوزه‌ی خاص محدود نیست و در بخش‌های مختلفی اعم از اقتصاد، لجستیک، سلامت و حتی مالکیت فکری کاربرد دارد.

استفاده از بلاکچین در ترکیب با رمز ارزها گامی اجتناب‌ناپذیر برای استفاده از تمام پتانسیل‌های این فناوری است. بلاکچین به رمز ارزها اعتبار می‌بخشد، و رمز ارزها هم امکان استفاده از مدل‌های تجاری گوناگونی را فراهم می‌کنند که می‌تواند به رشد بلاکچین منجر شود.

با این حال، مدل‌های خدماتی جدیدی که با کمک رمز ارزها به وجود آمده‌اند با سیستم‌های اقتصادی و مالی موجود تداخل دارند. این اتفاق به‌خصوص در مورد عرضه‌ اولیه‌ کوین (ICO) صدق می‌کند، چون در این روش سعی می‌شود سرمایه در همان مراحل اولیه‌ی کسب و کار از طریق عرضه‌ رمز ارز تامین شود.

کشورهای بسیاری در سراسر دنیا در تلاش‌اند تا با استفاده از قوانین و نهادهای مختلف این تداخل را از بین ببرند. خیلی از کشورها نظام‌های مستقلی برای قانون‌گذاری در خصوص رمز ارزها و عرضه‌های اولیه به وجود آورده، یا سعی می‌کنند ICO را با تفسیر قوانین مربوط به اوراق بهادار تحت لوای نهادهای موجود قرار دهند.

در کره، از سپتامبر سال گذشته استفاده از همه‌ اشکال ICO ممنوع شده بود. ولی چون قوانین مشخصی درباره‌ی این فناوری وضع نشد، رمز ارزها و عرضه‌های اولیه هنوز به شکلی مناسب با بازار این کشور پیوند نخورده‌اند. ابهام ناشی از این وضعیت باعث شد خیلی از شرکت‌های کره‌ای این کشور را ترک کرده و به آن سوی آب‌ها بروند.

در این شرایط، در ماه اوت امسال من دو بار با دولت مرکزی و کاخ آبی [مقر دولت کره] صحبت کردم و از آن‌ها خواستم به من اجازه دهند ججو را به منطقه‌ی ویژه‌ی بلاکچین تبدیل کنم.

من برای محقق کردن این خواسته، از طریق وزارت اقتصاد و دارایی، کمیسیون خدمات مالی و کمیته‌ی مرکزی چهارمین انقلاب صنعتی با دولت مرکزی مذاکرات زیادی انجام دادم.

اقدام محلی، چشم‌انداز ملی

هدف اصلی استان ججو در صنعت بلاکچین شناسایی و ترویج گستره‌ای از پروژه‌های بلاکچینی با همکاری میان بخش دولتی و خصوصی است.

استان ججو در حال حاضر مشغول انجام مذاکراتی برای معرفی بلاکچین به چندین حوزه‌ی مختلف از جمله مدیریت ترافیک، استرداد مالیات بر ارزش افزوده برای توریست‌ها و مدیریت باتری‌های اسقاطی است. ما در مجموع معتقدیم حمایت از بخش خصوصی برای ایجاد گستره‌ای از مدل‌های خدماتی نسبت به سرمایه گذاری از طریق مالیات شهروندان برای ساختن مجموعه‌های بلاکچینی و خدماتی که از بخش دولتی ناشی می‌شوند ارجحیت دارد.

برنامه‌ی دوم استان ججو ایجاد مجموعه‌ای مشخص از استانداردها برای رمز ارزها و عرضه‌ی آن‌هاست. این به معنای بی‌نیازی از قوانین و مجوزها نیست. استان ججو می‌خواهد قوانین و استانداردهای مشخصی برای عرضه‌های اولیه در محدوده‌ جغرافیایی خود تبیین کند و به شرکت‌ها اجازه‌ استفاده‌ی صحیح از ICO را بدهد.

استان مذکور برای رسیدن به این هدف قصد دارد از جایگاه منحصر به فردی که با توجه به «قانون ویژه‌ی ججو» در اختیار دارد استفاده کند.

ججو به عنوان یک شهر آزاد بین‌المللی می‌خواهد از استقلال حقوقی خود به منظور ایجاد منطقه‌ای با قوانین ویژه برای بلاکچین و رمز ارزها استفاده کند، منطقه‌ای که می‌خواهد صنعتی سراسری را به نمایش بگذارد و در این راه به نوعی شالوده‌ حقوقی نیاز دارد.

یک منطقه‌ی ویژه‌ی بلاکچین دو مزیت اصلی دارد. نخست انعطاف‌پذیری است. با توجه به این که مدل‌های مختلف ICO مثل STO، IEO، DAICO و «اقتصاد توکنی» به سرعت در حال پیشرفت هستند، انعطاف منطقه‌ای در ایجاد قوانین متناسب با این فناوری‌ها و تجربه‌ی قوانین مختلف، برتری قابل توجه‌ای نسبت به قانون‌گذاری در سطح ملی دارد.

پیشروی همگام با بازار

مزیت دومی که به عنوان یک منطقه‌ی ویژه‌ی بلاکچین خواهیم داشت، سرعت است. قانون‌گذاری در سطح ملی فرآیندی طاقت‌فرسا و زمان‌بر است.

اما اگر دولت‌های محلی بتوانند مجوز تدوین مقررات و استانداردهای محلی را دریافت کنند، این قوانین خیلی سریع‌تر و در یک بازه‌ زمانی کوتاه‌تر ابهامات بازار را برطرف خواهند کرد. استان ججو برای پرورش صنایع محلی قصد دارد از این انعطاف‌پذیری و سرعت به منظور تنظیم استانداردها و قوانین مشخص برای رمز ارزها و عرضه‌ آن‌ها استفاده کند.

چرا حالا دست به انجام این کار زده‌ایم؟ از دید بلند مدت، ما در نقطه‌ای قرار داریم که انتظارات افراطی فروکش کرده و می‌توان بازار را از دیدگاهی منطقی‌تر بررسی کرد. بنابراین اکنون زمان مناسبی برای ورود رسمی به حوزه‌ بلاکچین و رمز ارزهاست.

بله، توجهات نسبت به بازار بلاکچین و رمز ارزها به خاطر افت شدید قیمت‌ها به سرعت در حال کاهش پیدا کردن است. تعداد پروژه‌های ICO به شکل قابل توجه‌ای رو به کمتر شدن می‌رود. کسانی که به رمز ارزها شک دارند معتقدند این اتفاق در نهایت منجر به نابودی ارزهای رمزنگاری شده می‌شود، چون این ارزها ارزش ذاتی ندارند.

ولی بقیه باور دارند که وضعیت فعلی نشانگر پایان دوره‌ی انتظارات غیرواقعی است، و این فناوری حالا در چرخه‌ی هایپ وارد مرحله‌ی «دره‌ی مرگ» شده است.

در طول این پروسه، نوآوری‌های کوچک اما منعطف در سطح منطقه‌ای می‌تواند به کاهش بار سنگین ایجاد سیستم‌های ملی کمک کند و این حس مثبت را در ما ایجاد کند که در مسیر صحیحی قرار داریم.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.