رییس بانک جهانی: فناوری دفتر کل توزیع شده «پتانسیل بالایی» دارد

0 67

جیم یونگ کیم (Jim Yong Kim) رییس گروه بانک جهانی اعلام کرده است که فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) «پتانسیل بالایی» دارد و این بانک باید خود را به فناوری‌ های مبتکرانه برساند. کیم در ۱۱ اکتبر در صندوق بین‌المللی پول و نشست سالانه بانک جهانی در بالی اندونزی صحبت کرد.

کیم به اهمیت مبارزه با فقر و گسترش رفاه اشاره کرد و گفت: «ابتکارهایی در دنیای دیجیتال وجود دارند که به ما اجازه می‌دهند تا سال‌های زیادی جلو بیفیتیم، سال‌هایی که کاهش فساد در طی آن‌ها به طول می‌انجامید.» کیم گفت:

«ما در مورد ارز های رمز‌نگاری شده صحبت کردیم، اما به نظر ما دفتر کل توزیع شده پتانسیل بالایی داشته و ما اولین اوراق قرضه بلاک چین را در ماه اوت منتشر کرده‌ایم و به وسیله آن تمامی اوراق قرضه را از طریق فناوری بلاک چین خلق کرده، تخصیص داده، انتقال داده و مدیریت کردیم.»

کیم همچنین گفت که استفاده از فناوری بلاک چین به این گروه کمک کرده است تا تشریفات اداری و هزینه‌ها را کاهش دهند و همچنین اضافه کرد که «این چیزی است که می‌تواند در آینده بسیار مفید باشد». البته، او اذعان کرد که این بانک با همه پیشرفت‌های جدید همراه نبوده است، خصوصا به صورتی که مشتریان آن بتوانند از «چیزهایی عالی که عرضه می‌شوند» استفاده کنند.

بنابر گفته‌های کیم، هدف بانک جهانی توسعه دسترسی جهانی به خدمات مالی تا سال ۲۰۲۰ است که به عقیده وی، تنها در صورتی رخ می‌دهد که تعامل عمیق‌تری با دنیای فناوری ایجاد گردد.

همانطور که قبلا گزارش داده شده بود، بانک جهانی و بانک مشترک المنافع استرالیا (CBA) یک اوراق قرضه عمومی را منحصرا در یک بلاک چین عرضه کرده‌اند. این توافق ۷۳٫۱۶ میلیون دلاری شامل اوراقی می‌گردد که بنا بر گزارش‌ها در ۲۸ اوت تسویه شده و به شکلی قیمت‌گذاری شده‌اند تا سودی ۲٫۲۵۱ درصدی به همراه داشته باشند.

پس از نتایج مثبت پلتفرم بلاک چین، آرونما اوته (Arunm Oteh)،‌ یکی از خزانه‌داران بانک جهانی، گفت که این بانک «به یافتن راه‌هایی برای استفاده از فناوری‌های نوظهور در جهت تبدیل بازار سرمایه به محیطی امن‌تر و کارآمدتر ادامه خواهد داد».

رییس بانک جهانی پیش‌تر انتقاداتی را در خصوص ارز های دیجیتال مطرح کرده بود. او در مصاحبه‌ای با CNBC در اکتبر سال گذشته، نظراتی سرسختانه در مورد فناوری بلاکچین مطرح کرده و به خطرات مشتقات بلاکچین مانند بیت کوین اشاره کرده بود. او در آن زمان گفت:

«فناوری بلاک چین چیزی است که همه را هیجان‌زده کرده است، ولی ما باید به خاطر داشته باشیم که بیت‌ کوین یکی از موارد معدود [استفاده از بلاک چین در زمینه ارز] است.» و سایر مواردی که بلاک چین استفاده شده در اصل ترفند پانزی (Ponzi) بوده‌اند. بنابراین اهمیت دارد که در صورتی که از آن استفاده می‌کنیم، اطمینان حاصل کنیم که از آن سو استفاده نمی‌شود.»

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.