ریپل حتی با کمک کوین بیس هم نتوانست از بازار خرسی نجات پیدا کند

خبری که مدت‌ها بود سرمایه‌گذاران ریپل (XRP) منتظرش بودند، بالاخره اعلام شد. صرافی کوین بیس اعلام کرد که در پی افزودن امکان پشتیبانی از این رمز ارز است، ولی حتی این خبر هم نتوانست تکانی به وضعیت معاملات این ارز دیجیتال بدهد و آن را از این وضع نامناسب خارج کند.

0 82

همان‌طور که از نمودار زیر پیداست، قیمت ریپل نتوانست بعد از اعلام خبر کوین بیس رشد مستحکمی داشته باشد، و بعد از گذشت دقایقی کوتاه از یک صعود آنی دوباره با فشار معکوسی مواجه شد که تمام بازار ارزهای رمزگذاری شده در سال ۲۰۱۸ به آن دچار شده‌اند.

نکته‌ عیان ماجرا این است که XRP نه تنها موفق نشد در روزهای پس از اعلام این خبر با دلار رقابت کند، بلکه حتی نسبت به بیت کوین هم عملکرد بدتری داشت و یک بار دیگر باعث شد BTC جایگاه خود را به عنوان رمز ارز اول دنیا مستحکم سازد. در پنج روز گذشته، قیمت بیت کوین ۱۲.۳۳ درصد ریزش داشت، در حالی که قیمت ریپل ۱۵ درصد افت پیدا کرد که بیشترین میزان این ریزش هم متعلق به ۲۴ ساعت گذشته است.

chart

بیت کوین (آبی) در مقابل ریپل (قرمز)

یک سال قبل هیچ‌کس حتی تصور چنین عملکردی را نداشت، چون در آن روزها، XRP حتی با شایعات اضافه شدن به صرافی کوین بیس هم رشد می‌کرد. ولی حالا که با دلیل و مدرک می‌توان گفت که این اتفاق بالاخره خواهد افتاد، خبر مذکور نتوانست چاره‌بخش وضعیت نامناسب ریپل باشد.

البته کوین بیس صریحاً اعلام نکرده که پشتیبانی از ریپل را به پلتفرم‌ها و سرویس‌های خود اضافه می‌کند، بلکه تاکید کرده که XRP و سایر رمز ارزها در حال ارزیابی شدن هستند تا در صورت امکان به فهرست ارزهای این صرافی اضافه شوند. با این حال، چهار توکن اتریوم که در خبر روز جمعه از آن‌ها نام برده شد، به تازگی وارد پلتفرم کوین بیس پرو شدند، به همین خاطر ممکن است اضافه شدن XRP هم زودتر از آن‌چه که انتظار داریم اتفاق بیفتد.

پایان عصر باشکوه کوین بیس؟

اگر از دیدگاه دیگری به این اتفاق نگاه کنیم، شاید بتوانیم بگوییم که عدم واکنش بازار به این خبر حاکی از پایان عصر باشکوه کوین بیس است و ارتباط چندانی با XRP ندارد. اما با این وجود، این صرافی مسیر خود را تا حد زیادی در سال ۲۰۱۸ تغییر داده، و خط مشی جدیدی تعیین کرده که به گفته‌ی خودش این امکان را برای آن‌ها فراهم می‌کند تا بتوانند از رمز ارزهای بیشتری پشتیبانی کنند.

یکی از کاربران توئیتر درباره‌ی تغییرات کوین بیس گفته بود این شرکت تحولات بسیاری داشته و از محافظه‌کارترین صرافی دنیا به شرکتی تبدیل شده که انگار ۶ ماه بیشتر زنده نیست و می‌خواهد از تمام این دقایق استفاده کند.

پلتفرم Coinbase Pro، هفته‌ گذشته با افزودن چهار توکن ERC-20، موفق شد تعداد رمز ارزهای پشتیبانی شده در صرافی خود در سال ۲۰۱۸ را به عددی برساند که از مجموع همه‌ی کوین‌هایی که در سال‌های قبل به این صرافی اضافه کرده بود، بیشتر باشد. همچنین، در مطلبی که از احتمال اضافه شدن ریپل خبر داده بود، علاوه بر XRP، از ۳۰ رمز ارز دیگر که ممکن است روزی به این صرافی اضافه شوند هم نام برده شده بود.

در نتیجه، اگرچه رمز ارزهایی که ارزش بازار کوچکی دارند معمولاً از چنین خبرهایی حداکثر بهره را می‌برند، ولی شاید به پایان عصر کوین بیس رسیده باشیم. پدیده‌ای که حتی رمز ارزهای بزرگ هم با شنیدن خبر اضافه شدنشان به فهرست معاملات این شرکت صعودهای قابل ملاحظه‌ای را تجربه می‌کردند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.