رگ‌تک (RegTech) و فینتک: فواید و قابلیت‌های رگ‌تک (بخش سوم)

در این مقاله به بررسی رگ تک (RegTech) به عنوان بخشی از فینتک یا همان فناوری مالی (FinTech) پرداخته‌ایم. رگ تک زیرمجموعه‌ای از فینتک است که با توجه به تعریفش نقش یک عنصر زیربنایی در فینتک را بر عهده دارد که استفاده از آن می‌تواند کاهش هزینه قابل توجه، کاهش ریسک‌های قانونی و سرمایه‌ای، افزایش سرعت، افزایش انعطاف کسب و کاری را ممکن کرده و در بلند مدت یک جو مناسب برای نوآوری‌ها و خدمات نوین مالی ایجاد کند. علاوه بر این قانون‌گذاران و مسئولین پایش رعایت قواعد حقوقی نیز با آسان شدن فرآیند‌ها و افزایش سرعت و بهبود شفافیت می‌توانند از بکارگیری رگ تک‌ها منتفع شوند. محتویات این مقاله به بررسی نحوه و عوامل ظهور رگ تک، تعریف رگ تک، پایه‌های آن، پیش‌نیازهای رگ تک، اکوسیستم رگ تک، فواید آن و مثال‌های از شرکت‌های فعال در این صنعت و کاربردهای آن می‌پردازد.

0 113

این مقاله بخش سوم از یک مجموعه سه قسمتی است. قسمت های دیگر عبارنند از:

بخش اول
بخش دوم

واضح است که استفاده از رگ تک حتی در شرایط فعلی و با قواعد حاضر نیز می‌تواند به نحو قابل ملاحظه‌ای کارآمدی عملیاتی را افزایش داده و هزینه‌ها را کاهش دهد که یک مزیت برای دوره زمانی کوتاه مدت است.

رگ تک راه حل‌های دیگری هم ارائه می‌دهد که شامل:

 1. کاهش هزینه‌های سنجش‌های قانونی از طریق تسهیل و آسان‌سازی روند ارزیابی با استفاده از تصویر خودکار ریسک‌های قانونی بر روندهای اساسی کسب و کاری که باعث کاهش هزینه‌های کنترل و سنجش به روش‌های سنتی و دستی و کنترل دوباره می‌شود.
 2. بکارگیری روش‌های مقیاس پذیر و پایدار که امکان رشد و انعطاف‌پذیری را برای کسب و کار در زمان نیاز به تغییرات فراهم می‌کند.
 3. کمک به شرکت‌ها برای پیش‌بینی مشکلات و تعیین ریسک فعالانه با استفاده از برنامه‌های تحلیل ریسک و ایجاد آمادگی برای تغییرات قانونی
 4. فراهم‌ ساختن امکان هماهنگی چارچوب‌های سنجش تطابق قانونی و ریسک.

به عبارت دیگر وجود یک رویکرد ماژولار به فینتک (که یک بخش آن رگ تک است)، قدرت ویژه‌‌ای به موسسه استفاده کننده آن می‌دهد که انعطاف است. یک بانک با همکاری با یک شرکت ارائه دهنده خدمات فینتک لازم نیست برای هر بار تغییرات قانونی هزینه‌های هماهنگ‌سازی ساختار خود را پرداخت کند و از طرف دیگر موسسه ارائه دهنده خدمات رگ تک نیز می‌تواند با چند موسسه مالی مختلف طرف قرارداد باشد و با تغییرات قانونی به همه آن‌ها به طور یکسان خدمات‌رسانی کند.

در بلند مدت امتیاز مهم رگ تک ساخت یک جو مناسب برای نوآوری‌ در کسب و کارها است که هم‌زمان با بهبود تجربه مشتریان از خدمات کسب و کارها و افزایش اعتماد آن‌ها به دست می‌آید. علاوه بر آن با بالا رفتن شفافیت و روند فعال کنترل و مدیریت بر خطرات و رعایت قوانین، قانون‌گذاران می‌توانند علاوه بر دستیابی به گزارشات بهتر و قابل اعتمادتر، وقت و منابع بیشتری را صرف قانون‌گذاری و بهبود قوانین کند و انرژی سیستم‌های تقنینی صرف بروکراسی و انتظار برای دریافت گزارشات از موسسات مالی و یا تحلیل آن‌ها نخواهد شد.

با ساخت یک رویکرد یکپارچه برای رگ تک، کلاهبرداری و تقلب‌ها به نحو قابل ملاحظه‌ای کاهش خواهند داشت که این موضوع هم در نوع خود می‌تواند منجر به پیشگیری از هدر رفت سرمایه بانک‌ها در تخلفات مالی و کاهش هزینه‌های جاری آن‌ها شود.

مثال‌هایی از کاربرد رگ تک

به گفته دلوییت راهکارهای رگ تک در «تعهدات اطلاعات پایه و شناخت و مدیریت ریسک و ابزارهای مدیریتی که شامل ابزارهای لازم برای قانون‌گذاری و تحلیل و رفع خلا‌های قانونی، سنجش تطابق با قوانین، کنترل صحت، مدیریت اطلاعات، گزارش تراکنش‌ها، گزارشات قانونی، پایش فعالیت‌ها، آموزش، مدیریت پرونده‌ها می‌شوند کاربرد دارند. (Deloitte, 2017))

به عنوان مثال‌های از رگ تک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ترولیو که ارائه دهنده خدمات تائید هویت در بیش از چهل کشور در جهان و در حال همکاری با بیش از ۲۵۰ میلیون شرکت (به گفته سایت این شرکت) است.
 • سیلورفینچ مسئولیت یک واسط بین مدیریت دارائی‌ها و بیمه‌ها را بر عهده دارد و اشتراک اطلاعات گزارشات قانونی را به طور امن و آسان ممکن می‌کند.
 • پسفورت ارائه‌ دهنده خدمات و محصولات (فیزیکی) نگه‌داری رمزها به صورت امن است.
 • تراستو که یکی از شرکت‌های تحت مالکیت ترانس یونیون است به صورت بهنگام تراکنش‌ها را کنترل کرده و با بررسی الگوهای آن‌ها تراکنش‌های مشکوک را شناسایی می‌کند و به این ترتیب احتمال تخلفات و کلاهبرداری‌ها را کاهش می‌دهد.
 • کورلیتیکس برای موسسات مالی خدمات و ابزارها و همچنین تحلیل ریسک‌های قانونی را فراهم می‌کند.
 • KYC Exchange: یک پلتفرم تبادل مجموعه داده‌های شناخت مشتریان است.
 • کپیتک خدمات سنجش انطباقات قانونی و تبادل گزارشات رسمی قانونی را فراهم می‌کند.
 • اوسیس تحلیل‌های ریسک اعتباری و گزارشات رسمی قانونی را فراهم می‌کند و یک پلتفرم متن باز است.

با نگاهی به این لیست و لیست بلند از شرکت‌های دیگری که سابقه نسبتا کمتری در قیاس با این شرکت‌ها دارند می‌توان دریافت که رگ تک در پایش بهنگام تراکنش‌ها برای جلوگیری از پولشویی و مدیریت قوانین مبارزه با تامین مالی تروریسم، خدمات KYC عملکرد بسیار خوبی دارد. البته باید توجه داشت که در تراکنش‌های فرامرزی به دلیل قواعد متفاوت و اعمال سلیقه‌ها هنوز راه‌ حل مناسبی برای بسیاری از این موارد وجود ندارد اما تبادل اطلاعات بین رگ تک‌ها می‌تواند در شرایط فعلی راهگشا باشد. همچنین FATF مجموعه‌ای از قواعد KYC تعریف کرده است ولی این قواعد از کشوری به کشور دیگر به صورت سلیقه‌ای اجرایی می‌شوند.

همچنین فرصت‌های بی‌شمار دیگری برای توسعه رگ تک وجود دارد که با بهبود فضا برای فعالیت رگ تک‌ها و گذر زمان شاهد نوآوری‌های جدید در این عرصه از فینتک خواهیم بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.