رگولاتور کالاهای آمریکایی نسخه‌‌ی اولیه قراردادهای هوشمند را منتشر می‌‌کند

طبق یک اعلامیه‌‌ی رسمی که در روز 27 نوامبر منتشر شد، LabCFTC، مرکز نوآوری فینتک کمیسیون معاملات قراردادهای آتی کالای ایالات متحده (CFTC)، یک نسخه‌‌ی اولیه‌‌ی قراردادهای هوشمند را منتشر کرده است.

0 78

این نسخه‌‌ی اولیه دومین نشریه‌‌ی آموزشی فینتک است LabCFTC است، اولین نشریه ، نسخه‌‌ی ابتدایی ارزهای مجازی بود که در اکتبر 2017 منتشر شد. همانطور که دانیل گورفین (Daniel Gorfine)، مدیر آزمایشگاه، توضیح داد این نسخه‌‌ی اولیه‌‌ی جدید در مورد فناوری قراردادی هوشمند مبتنی بر بلاک چین است، قراردادهایی که طبق گفته‌‌ی او: “برای اتوماسیون بیشتر بازارهای ما مورد استفاده قرار می‌‌گیرد و بر بسیاری از فعالیت‌‌های اقتصادی تاثیر می‌‌گذارد”.

نسخه‌‌ی اولیه‌‌ی LabCFTC با تعریف قراردادهای هوشمند به عنوان «مجموعه ای از توابع کامپیوتری کدنویسی شده» که اجازه می‌‌دهد که «یک کد کامپیوتری که خود به خود قابل اجرا است در زمان خاص و / یا بر اساس رجوع به وقوع یا عدم وقوع یک اقدام یا رویداد اجرا شود ” شروع می‌‌شود.

هدف از انتشار این نسخه‌‌ی اولیه، جستجوی طیف وسیعی از اپلیکیشن‌‌های بالقوه‌‌ی آنها، از کد حلقه‌‌ای اولیه برای دستگاه‌‌های خودکار فروش جنس (دستگاه‌‌هایی که با انداختن پول در سوراخ آن جنس مورد نیاز خارج می‌‌شود) گرفته تا نمونه‌‌های پیچیده‌‌تر مانند بیمه‌‌ی خود اجرا شونده و تسویه‌‌ی معاملات پایاپای قراردادی اعتباری، است.

این نسخه‌‌ی اولیه مزایای بالقوه و دور از دسترس استفاده از قراردادهای هوشمند – که عبارتند از افزایش کارایی بازار، تأیید هویت امن، اجرای معامله‌‌ی خودکار و گزارش رگولاتوری سریع – را مشخص می‌‌کند و یک سری از خطرات و چالش‌‌هایی را بیان می کند که برای رگولاتور پیش می‌‌آیند.

به نظر می‌‌رسد که این خطرات و چالش‌‌ها شامل «خطرات عملیاتی، فنی و امنیت سایبری»، و همچنین تقلب و دستکاری می‌‌باشند. CFTC می‌‌گوید که باید اقدامات لازم جهت کاهش استفاده بالقو‌‌ه‌‌‌‌ی آن‌ها برای دورزدن غیر قانونی قوانین صورت گیرد و اینکه برای پاسخگویی صحیح و توانایی حل اختلاف در مورد اجرای نادرست یا خطای عملکردی باشد به مکانیسم‌‌های مسئولیت و استانداردهای حاکمیت خوب نیاز است.

نسخه‌‌ اولیه همچنین توضیحی کلی در مورد مأموریت نظارت CFTC ارائه می‌‌دهد و حوزه‌‌هایی را که ممکن است نهادهای تحت نظارت CFTC برای قراردادهای هوشمند استفاده کنند، مشخص می‌کند. در خلال بحث‌‌های فراوانی که در مورد قراردادهای هوشمند وجود دارد، این سند “استفاده از مشتقات به عنوان نمونه” را پیشنهاد می‌‌کند، زیرا این مشتقات “می‌‌توانند به راحتی دیجیتالی و کد گذاری شده باشند.” یک قرارداد هوشمند می‌تواند اجرای طیف وسیعی از قراردادهای موجود مانند معاملات سلف، قراردادهای آتی، قرارداد اختیار و مبادلات پایاپای را به صورت اتوماتیک دربیاورد.

این آزمایشگاه همچنین از عهده‌‌ی تقابل قراردادهای هوشمند با چارچوب قانونی نیز می‌‌آید و تاکید می‌‌کند که “قانون و مقررات موجود صرف نظر از اینکه قرارداد به چه شکلی هست، به طور مساوی اعمال می‌‌شوند.” قراردادها یا بخش‌‌های تشکیل دهنده‌‌ی آن‌ها، چه به صورت کد نوشته شده باشند چه نباشند، همچنان در معرض ” قانون و مقررات ” می‌‌باشند.

همانطور که گزارش شده است، یک نمونه‌‌ جالب از ریسک فنی همین اکتبر توسط یک گروه از تحلیلگران دانشگاه شمال شرق و دانشگاه مریلند مطرح شد. تحقیقات آن‌ها نشان داد که اکثر قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم ( ETH ) بر اساس کپی‌‌های عینی یا مشابه سایر قراردادها هستند و این خطر را دارند که یک قرارداد هوشمند کپی شده، حاوی یک کد آسیب پذیر یا کد حاوی خطا باشد که در سراسر اکوسیستم تکثیر می‌‌شود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.