رویدادهای بعد از تاریخ ترازنامه به چه معناست؟

رویدادهای بعد از تاریخ ترازنامه رویدادهایی هستند که در حد فاصل تاریخ خاتمه‌ی دوره‌ی مالی و تاریخی که صورت‌های مالی در آن تنظیم می‌شود رخ می‌دهند. در این بخش از معرفی مفاهیم حسابداری، با تعریف دوره‌ی گزارش، خاتمه‌ی دوره‌ی مالی و رویدادهای بعد از تاریخ ترازنامه، مثال، انواع و حسابداری رویدادهای بعد از تاریخ ترازنامه آشنا می‌شوید.

0 266

رویدادهای بعد از تاریخ ترازنامه (Subsequent events) رویدادهایی هستند که پس از پایان دوره‌ی مالی شرکت و پیش از انتشار صورت‌های مالی اتفاق می‌افتند. به عبارت دیگر، رویدادهای بعد از تاریخ ترازنامه رویدادهایی هستند که در حد فاصل تاریخ خاتمه‌ی دوره‌ی مالی و تاریخی که صورت‌های مالی در آن تنظیم می‌شود، رخ می‌دهند. بسته به موقعیت، ممکن است رویدادهای بعد از تاریخ ترازنامه در صورت‌های مالی شرکت نیازمند شفاف‌سازی باشند.

financial

تعریف دوره‌ی گزارش، خاتمه‌ی دوره‌ی مالی و رویدادهای بعد از تاریخ ترازنامه

دوره‌ی گزارش (Reporting Period) معمولاً برای اکثر شرکت‌ها ۱۲ ماه است. با این حال، لازم نیست دوره‌های گزارش دقیقاً طبق تقویم از اول ژانویه تا آخر دسامبر باشند. در حالت عادی، شرکت‌ها تاریخی را به عنوان پایان سال خود انتخاب می‌کنند که در آن مشغولیت کمتری داشته باشند. برای مثال خرده‌فروشان معمولاً پایان سال خود را انتهای ژانویه که (به موجب خریدهای دوران تعطیلات) موجودی انبار کم است در نظر می‌گیرند.

تاریخ خاتمه‌ی دوره‌ی مالی به پایان دوره‌ی مورد گزارش و آغاز دوره‌ی گزارش جدید اشاره دارد. این تاریخ در حسابداری تعهدی از آن جهت حائز اهمیت است که ممکن است چرخه‌های پول کامل نباشند. به همین خاطر، درک این نکته ضروری است که کدام رویداد در طول دوره‌ی مورد گزارش فعلی و کدام رویداد در دوره‌ی گزارش بعدی قرار می‌گیرد. تراکنش‌ها و رویدادها تا تاریخ خاتمه‌ی دوره‌ی مالی در نظر گرفته می‌شوند.

 

حد فاصل تاریخ خاتمه‌ی دوره‌ی مالی و نگارش صورت‌های مالی، همان دوره‌ی رویدادهای بعد از تاریخ ترازنامه است. بسته به نوع این رویدادها، ممکن است تعدیل صورت‌های مالی لازم باشد یا نباشد. تراکنش‌ها و رویدادها در دوره‌ی بعد از تاریخ ترازنامه در نظر گرفته نمی‌شوند. در عوض، تراکنش‌ها و رویدادهایی در نظر گرفته می‌شوند که تا پیش از تاریخ خاتمه‌ی دوره‌ی مالی سنجش تراکنش‌ها را تغییر می‌دهند.

مثالی برای رویدادهای بعد از تاریخ ترازنامه

یکی از مشتریان اصلی شرکت الف پس از تاریخ خاتمه‌ی دوره‌ی مالی (بعد از پایان سال مالی شرکت) و پیش از تنظیم صورت‌های مالی به شکل غیرمنتظره‌ای ورشکسته می‌شود. با ارزیابی‌های صورت گرفته مشخص می‌شود که شرکت تنها می‌تواند ۱۰ درصد از حساب‌های دریافتنی خود را از این مشتری بگیرد. این رویداد مستلزم ایجاد تغییر در صورت‌های مالی شرکت الف است.

انواع رویدادهای بعد از تاریخ ترازنامه

دو نوع رویداد بعد از تاریخ ترازنامه وجود دارد:

۱. رویدادهای تعدیلی (Adjusting events)

رویدادی که درباره‌ی برخی موارد، اطلاعات اضافی فراهم می‌کند که از پیش از تاریخ ترازنامه وجود داشته‌اند.

۲. رویداد غیرتعدیلی (Non-adjusting events)

رویدادی که درباره‌ی برخی موارد اطلاعات جدید فراهم می‌کند که از پیش از تاریخ ترازنامه وجود نداشته‌اند.

حسابداری رویدادهای بعد از تاریخ ترازنامه

صورت‌های مالی برای رویدادهایی که فراهم‌کننده‌ی اطلاعات اضافی درباره‌ی مواردی هستند که از پیش در تاریخ ترازنامه وجود داشته‌اند، تعدیل می‌شوند تا بیانگر این اطلاعات اضافی باشند.

برای مثال:

  • اگر شرکت پیش از تاریخ ترازنامه با دعوی قضایی مواجه شود و دادگاه در دوره‌ی رویدادهای بعد از تاریخ ترازنامه رای دهد، شرکت زیان احتمالی را تعدیل می‌کند تا با زیان واقعی مطابقت پیدا کند.
  • با توجه به فن‌آوری‌های جدید، قیمت بازارِ موجودیِ انبار شرکت الف کاهش شدیدی داشته است. بنابراین لازم است صورت‌های مالی تعدیل شده و موجودی انبار با هزینه‌ای کمتر یا بر اساس بازار ارزش‌گذاری شود.

رویدادهای بعد از تاریخ ترازنامه که رویدادهای جدیدی باشند و اطلاعات اضافیِ تازه‌ای درباره‌ی مواردی که از قبل در ترازنامه وجود داشته فراهم نکنند، در صورت‌های مالی ثبت نمی‌شوند. اما در پاورقی اشاره‌ی کوچکی به آن‌ها می‌شود تا سرمایه‌گذاران از وقوع این رویداد مطلع شوند.

برای مثال:

  • اعتصابی که بتواند شرکت را در خطر ورشکستگی بیندازد باید در صورت‌های مالی ثبت شود.
  • اگر آتش‌سوزی در انبار باعث نابودی موجودی کالاها و دارایی‌های شرکت شود، این مورد در صورت‌های مالی ثبت نمی‌شود (ولی اشاره به آن ضروری است) چون این اتفاق پیش از تاریخ ترازنامه نیفتاده است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.