روندهای برگشت بازار و چگونگی شناسایی آن‌ها

تکنیک‌های مختلفی برای شناسایی روندهای برگشتی وجود دارد. برگشت، به تغییر جهت روند فعلی سهم گفته می‌شود که از طریق مؤلفه‌های بسیاری قابل تشخیص است. در این مطلب می‌خواهیم با شرح چند مثال به شما نشان دهیم که چگونه می‌توانید تغییر جهت روندها را شناسایی کنید.

0 217

اگر بتوانید روندهای حرکتی بازار را به موقع و به درستی شناسایی کنید به سود زیادی می‌رسید، با این حال چیزی که اکثر معامله‌گران از آن می‌ترسند گیر کردن در یک روند برگشتی است. روند برگشتی به زمانی گفته می‌شود که جهت روند تغییر می‌کند. توانایی شناسایی سیگنال‌های مربوط به روندهای برگشتی احتمالی به معامله‌گران کمک می‌کند تا در زمان مقتضی دارایی‌های خود را بفروشند. از سیگنال‌های برگشتی همچنین می‌توان برای انجام معاملات جدید استفاده کرد، چون این برگشت می‌تواند آغازگر روندی جدید باشد.

الگوی برگشتی رول سوشی (Sushi Roll)

مارک فیشر در کتابی به نام «معامله‌گر منطقی» به تکنیک‌هایی برای شناسایی کف و سقف‌های احتمالی بازار اشاره می‌کند. هرچند که الگوهای سر و شانه یا سقف و کف دوقلو هم کاربرد مشابه‌ای دارند، ولی تکنیک‌های فیشر زودتر شما را به سیگنال‌ها می‌رسانند و بر اساس آن سریع‌تر می‌توانید از خطرات تغییر جهت روند آگاه شوید.

یکی از تکنیک‌هایی که فیشر به آن اشاره می‌کند «رول سوشی» است. او می‌گوید این الگو از ۱۰ کندل تشکیل شده که ۵ تای اول آن‌ها (کندل‌های داخلی) بازه‌ی سقف و کف کوتاهی دارند و ۵ تای دوم (کندل‌های بیرونی) کندل‌های گروه اول را در بر گرفته و اندازه‌ی بلندی دارند. این الگو شبیه الگوی دربرگیرنده‌ی خرسی یا گاوی است، با این تفاوت که به جای دو کندل، از گروهی از کندل‌ها ساخته شده است.

وقتی الگوی رول سوشی در یک روند نزولی ظاهر می‌شود، یعنی احتمال برگشت روند وجود دارد و معامله‌گر احتمالا باید سهم خریداری کرده یا وارد استراتژی بلندمدت شود.

اگر این الگو در یک روند صعودی ظاهر شود، معامله‌گر احتمالا باید وارد استراتژی کوتاه مدت شده یا دارایی خود را بفروشد.

اگرچه فیشر می‌گوید که این الگو ۱۰ کندل دارد، ولی تعداد یا بازه‌ی زمانی این کندل‌ها ثابت و ایستا نیست. هدف از این روش شناسایی الگویی مشتمل بر تعدادی کندل داخلی و خارجی است که با سهم مورد نظر شما بیشترین مطابقت را دارد.

دومین الگوی برگشتی که فیشر به آن اشاره می‌کند مربوط به معامله‌گران بلندمدت است و با نام «هفته‌ی برگشتی خارجی» شناخته می‌شود. این الگو اساسا همان رول سوشی است، با این تفاوت که از تمام اطلاعات مربوط به هر روز کاری استفاده می‌کند. این الگو زمانی ظاهر می‌شود که بلافاصله پس از یک بازه‌ی زمانی داخلی ۵ روزه، یک بازه‌ی زمانی خارجی می‌آید که سقف بالاتر و کف پایین‌تری دارد.

آزمایش برگشت رول سوشی

ما در یک آزمایش سعی کردیم با استفاده از شاخص مرکب نزدک (Nasdaq) ببینیم می‌توانیم از این الگو برای شناسایی نقاط برگشت در یک بازه‌ی زمانی ۱۴ روزه از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۴ کمک بگیریم یا نه. اگر بازه‌ی زمانی هفته‌ی برگشتی خارجی را به دو بازه‌ی زمانی ۱۰ روز تبدیل کنیم، تناوب سیگنال‌ها کمتر اما اعتماپذیری آن‌ها بیشتر می‌شود. در نمودار زیر چهار هفته‌ی معاملاتی را مشاهده می‌کنید. به این الگو «برگشت چرخشی داخلی/خارجی» یا RIOR می‌گویند.

هر دو هفته از این الگو (دو کندل از این نمودار که معادل ۱۰ روز معاملاتی است) با یک مستطیل نشان داده شده است. خطوطی که در نمودار کشیده شده سمت غالب روندها را نشان می‌دهد. این الگو اغلب به خوبی تایید می‌کند که روند تغییر یافته و پس از تلاقی خط‌ها جهت آن عوض می‌شود.

وقتی الگو شکل گرفت، حد ضرر را می‌توان برای بازه‌ی زمانی کوتاه مدت در بالا یا برای بازه‌ی زمانی بلند مدت در پایین این الگو قرار داد.

روندهای برگشت بازار

اگرچه شاخص مرکب نزدک در ماه مارس ۲۰۰۰ به رقم ۵۱۳۲ رسید، اما با وجود اصلاح ۸۰ درصدی، همچنان اگر در تاریخ ۲ ژانویه‌ی ۱۹۹۰ خرید می‌کردید و آن را تا ۳۰ ژانویه‌ی ۲۰۰۴ نگه می‌داشتید، ظرف ۱۴.۱ سال، افزایشی ۱۵۸۵ واحدی را تجربه می‌کردید.

معامله‌گری که در اولین روز پس از شناسایی سیگنال خرید RIOR (یعنی روز ۲۱ اُم الگو) وارد پوزیشن بلند مدت شده و در اولین روز پس از شناسایی سیگنال فروش دارایی خود را فروخته باشد، در تاریخ ۲۹ ژانویه‌ی ۱۹۹۱ برای اولین بار وارد و در تاریخ ۳۰ ژانویه‌ی ۲۰۰۴ برای آخرین بار خارج شده است. این معامله‌گر در مجموع ۱۱ معامله انجام داده و ۷.۹ سال در بازار بوده است. با این حال او در مقایسه با استراتژی خرید-و-سهامداری ۲۲۵ درصد عملکرد بهتری داشته است. اگر مؤلفه‌ی زمان را در بازار لحاظ کنیم، بازدهی سالانه‌ی سود برای معامله‌گری که از روش RIOR استفاده کرده، بدون احتساب کارمزد، ۲۹.۳۱ درصد بوده است.

استفاده از اطلاعات هفتگی

در مثال زیر با همان روش قبلی اما این بار از اطلاعات هفتگی شاخص نزدک استفاده شده است. در نمودار زیر به جای ۱۰ روز (یا دو هفته)، اطلاعات مربوط به ۱۰ هفته را می‌بینید. این بار، مستطیل اول یا داخلی بر روی ۱۰ هفته و مستطیل دوم یا خارجی بر روی ۸ هفته تنظیم شده تا بهترین خروجی را داشته باشد.

در نتیجه ۵ سیگنال صادر و ۲٫۹۲۳.۷۷ واحد سود شناسایی شده است. در این شرایط، اگر معامله‌گر وارد این سهم می‌شد به مدت ۷.۳ سال از مجموع ۱۴.۱ سال در بازار حضور می‌داشت و سالانه ۲۱.۴۶ درصد سود به دست می‌آورد. سیستم هفتگی RIOR یک سیستم معاملاتی تراز اول است، اما بیشتر به عنوان سیگنالی حمایتی برای سیستم روزانه‌ی قبلی به کار می‌رود.

روندهای برگشت بازار

تاییدیه‌های برگشت روند

صرف‌نظر از این که از کندل‌های ۱۰ دقیقه‌ای یا هفتگی استفاده کنید، سیستم معاملات برگشت روند، حداقل در آزمایشات، درست کار می‌کند.

اگر از شاخص‌ها به صورت مستقل استفاده شود می‌تواند معامله‌گر را به دردسر بیندازد. یکی از ستون‌های اصلی تحلیل تکنیکال ضرورت وجود علائم تاییدکننده است. وقتی یک شاخص ثانویه وجود دارد که سیگنالی را تایید می‌کند، با اعتماد بیشتری می‌توانیم به یک تکنیک نگاه کنیم.

بسته به هدف معامله‌گر همواره ضروری است که حداقل از یک تلاقی خط روند به عنوان تاییدیه‌ای برای سیگنال مدنظر خود استفاده کرده و حد ضرری داشته باشید تا در صورت اشتباه دچار زیان‌های سنگین نشوید. در آزمایش‌های ما، شاخص قدرت نسبی (RSI) هم یکی از تاییدیه‌های خوبی بود که در بسیاری از نقاط برگشتی به کمک این الگو می‌آمد.

روندهای برگشت بازار

برگشت‌ها از حرکت سهم به سوی سقف‌ها و کف‌های جدید به وجود می‌آیند. بنابراین این الگوها در حرکت‌های بازار نقش مهمی دارند. همیشه به دنبال شناسایی این الگوها باشید و آن‌ها را با سایر شاخص‌های کمکی تایید کنید.

جمع‌بندی

زمان‌بندی دقیق برای ورود در کف و خروج در سقف همواره کار سختی است و ریسک زیادی دارد. تکنیک‌هایی مثل رول سوشی، هفته‌ی برگشتی خارجی، و برگشت چرخشی داخلی/خارجی تکنیک‌های خوبی هستند که اگر از آن‌ها در کنار شاخص‌های تاییدکننده استفاده کنید می‌توانند استراتژی‌های معاملاتی مفیدی باشند و به شما کمک کنند تا حداکثر عایدی را داشته باشید و بتوانید از دارایی‌های خود محافظت کنید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.