رمز ارز چیست؟ راهنمای جامع دنیای ارزهای رمزنگاری‌ شده

پاسخ کوتاه و ساده‌ی سوالی که در عنوان این مقاله مطرح شده این است که رمز ارز یک پول دیجیتالی غیرمتمرکز است. اما این به چه معناست و نحوه‌ی عملکرد آن چگونه است؟ در این مقاله می‌خواهیم به همه‌ی پرسش‌هایی که درباره‌ی رمزارزها دارید پاسخ بدهیم. در این مقاله به شما می‌گوییم ارزهای رمزنگاری ‌شده چه زمانی اختراع شد، نحوه‌ی عملکرد این ارزها چگونه است و چرا نقش مهمی در آینده دارند. با خواندن این مطلب خودتان می‌توانید به این سوال پاسخ بدهید که ارز رمز چیست.

0 19,730
ارزرمز

وقتی یک کلمه‌ی جدید به گوش ما می‌خورد، معمولاً در فرهنگ‌های لغت به دنبال آن می‌گردیم. رمز ارز یا Cryptocurrency برای اکثر مردم واژه‌ی جدیدی به حساب می‌آید. پس بهتر است ابتدا آن را تعریف کنیم.

جدول محتوا

 • ۱. ارزهای رمزنگاری شده چگونه کار می‌کنند؟
 • ۲. ارز رمزنگاری شده
 • ۳. ریشه‌ی ارز رمزنگاری شده
 • ۴. داستان بیت‌کوین
 • ۵. بلاکچین‌‌‌‌‌‌ چیست؟
 • ۶. بلاکچین‌‌‌‌‌‌ چگونه کار می‌کند؟
 • ۷. استخراج ارزهای رمزنگاری شده
 • ۸. استخراج ارزهای رمزنگاری شده به چه دردی می‌خورد؟
 • ۹. استفاده از ارزهای رمزنگاری شده
 • ۱۰. ظهور ارزهای رمزنگاری شده
 • ۱۱. مبادله‌ی ارزهای رمزنگاری شده
 • ۱۲. آیا ارزهای رمزنگاری شده می‌توانند دنیا را نجات دهند؟
 • ۱۳. کلام آخر: ارزهای رمزنگاری شده چیست؟

ارزهای رمزنگاری شده چگونه کار می‌کنند؟

1ارز رمز
1ارز رمز

استخراج

استخراج‌کنندگان (ماینرها)سعی می‌کنند با حل معادلات ریاضیاتی بلاک بعدی را به بلاکچین‌‌‌‌‌‌ اضافه و پاداش خود را دریافت کنند.

صرافی

صرافی (Exchange) کسب و کاری است (معمولاً به شکل یک وبسایت) که در آن می‌توانید به خرید و فروش یا معامله‌ی ارز رمزها‌ بپردازید.

کیف پول

کیف پول‌های رمزارزی نرم‌افزارهایی هستند که کلیدهای عمومی و خصوصی کاربران را ذخیره می‌کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهند ارز دیجیتال ارسال یا دریافت نمایند و بر دارایی‌های خود نظارت داشته باشند.

تعریف رمز ارز

در ادامه لیستی از ۷ خصیصه‌ی کلیدی دیده می‌شود که رمزارزها برای رمز ارز بودن باید آن‌ها را داشته باشند:

۱. دیجیتالی بودن: رمزارزها فقط بر روی کامپیوترها وجود دارند. هیچ سکه یا یادداشتی در کار نیست. هیچ پولی به عنوان پشتوانه در بانک‌های مختلف مثل بانگ انگلیس برای رمزارزها وجود ندارد!

۲. غیرمتمرکز: رمزارزها کامپیوتر یا سرور مرکزی ندارند. آن‌ها معمولاً در میان شبکه‌ای از هزاران کامپیوتر توزیع شده‌اند. شبکه‌هایی که سرور مرکزی نداشته باشند، شبکه‌های غیرمتمرکز نامیده می‌شوند.

۳. همتا به همتا: رمزارزها به صورت آنلاین از یک شخص به شخص دیگر منتقل می‌شوند. کاربران از طریق بانک، پی‌پال (PayPal) یا فیسبوک با هم در ارتباط نیستند. آن‌ها بدون واسطه با یکدیگر سروکار دارند. بانک‌ها، پی‌پال و فیسبوک به عنوان اشخاص ثالث معتمد شناخته می‌شوند. در دنیای رمزارزها هیچ شخص ثالث معتمدی وجود ندارد!

نکته: به این واسطه‌ها اشخاص ثالث معتمد گفته می‌شود چون کاربران برای استفاده از خدماتشان باید به آن‌ها اعتماد کنند و اطلاعات شخصی خود را در اختیارشان بگذارند. برای مثال، ما به بانک اعتماد می‌کنیم و پولمان را در آن‌جا قرار می‌دهیم، یا به فیسبوک اعتماد می‌کنیم و تصاویر خصوصی خود را در آن‌جا آپلود می‌کنیم!

۴. نام مستعار: این مورد یعنی برای استفاده از رمزارزها یا به تملک درآوردن آن‌ها لازم نیست اطلاعات شخصی خود را ارائه کنید. هیچ قانونی برای مالکیت یا استفاده از رمزارزها وجود ندارد.

۵. بدون نیاز به اعتماد: عدم وجود اشخاص ثالث معتمد به معنای این است که برای استفاده از سیستم لازم نیست لزوماً به کسی اعتماد داشته باشید. کاربران در همه حال کنترل کامل پول و اطلاعات خود را در اختیار دارند.

۶. رمزنگاری ‌شده: هر کاربر کد ویژه‌ای دارد که از دسترسی سایر کاربران به اطلاعات او جلوگیری می‌کند. به این عمل رمزنگاری گفته می‌شود و هک کردن آن تقریباً غیرممکن است. این‌جاست که بخش Crypto از اصطلاح Cryptocurrency وارد بازی می‌شود. Crypto به معنای مخفی‌شده است. وقتی اطلاعات از طریق رمزنگاری مخفی می‌شود، اصطلاحاً می‌گویند اطلاعات رمزنگاری شده است.

۷. جهانی: هر کشور ارزی مخصوص خودش دارد که به آن ارز فیات می‌گویند. انتقال ارزهای فیات در سطح جهانی کار دشواری است. رمزارزها را به راحتی می‌توان به سراسر جهان ارسال کرد. ارزهای رمزنگاری ‌شده به ارزهای بدون مرز موسوم‌اند!

تعریفی که ارائه کردیم نقطه‌ی خوبی برای آغاز کار است، اما هنوز تا رسیدن به درکی صحیح از رمزارزها خیلی فاصله داریم. در قدم بعدی به شما می‌گوییم که ارزهای رمزنگاری‌شده چه زمان و به چه دلیلی به وجود آمد. سپس متوجه می‌شوید که رمزارزها به دنبال چه چیزی هستند.

ریشه‌ی رمزارزها

در اوایل دهه‌ی ۱۹۹۰، اکثر مردم هنوز سعی داشتند مفهوم اینترنت را درک کنند. اما برخی دریافته بودند که این ابزار واقعاً چه ابزار قدرتمندی است.

عده‌ای از این افراد باهوش، که سایفرپانک (Cypherpunk) نامیده می‌شدند، به این نتیجه رسیدند که دولت‌ها و شرکت‌ها سلطه‌ی بسیار زیادی بر زندگی ما دارند. آن‌ها می‌خواستند از اینترنت برای ترویج آزادی استفاده کنند. سایفرپانک‌ها با استفاده از رمزنگاری می‌خواستند به کاربران اینترنت اجازه دهند که بر پول و اطلاعات خود کنترل بیشتری داشته باشند. آن‌ها هم از اشخاص ثالث معتمد خوششان نمی‌آمد!

مهم‌ترین دغدغه‌ی این سایفرپانک‌ها ایجاد یک پول دیجیتال بود. دیجی‌کش (DigiCash) و سایبرکش (Cybercash) اقداماتی برای ساختن این سیستم پولی دیجیتال به حساب می‌آمد. این دو پروژه برخی از خصیصه‌هایی که برای رمز ارز بودن لازم بود را داشت اما هیچ‌کدام همه‌ی آن‌ها را با هم رعایت نمی‌کرد. سرانجام این دو پروژه در انتهای قرن نوزدهم با شکست مواجه شد.

با این حساب جهان مجبور شد تا سال ۲۰۰۹ صبر کند تا نخستین سیستم پولی دیجیتالی تماماً غیرمتمرکز ساخته شود. خالق این سیستم شکست سایفرپانک‌ها را دیده بود و تصمیم گرفت بهتر از آن‌ها عمل کند. نام او ساتوشی ناکاموتو بود و پروژه‌اش بیت‌کوین نام داشت. برای درک ارزهای رمزنگاری‌شده ابتدا باید بیت‌کوین را درک کنید.

داستان بیت‌کوین

هیچ‌کس نمی‌داند ساتوشی ناکاموتو کیست. این نام می‌تواند متعلق به یک مرد، یک زن یا حتی یک گروه باشد. ساتوشی ناکاموتو تا امروز فقط از طریق ایمیل و انجمن‌های گفتگوی آنلاین لب به سخن گشوده است.

ناکاموتو در اواخر سال ۲۰۰۸، کاغذ معرفی کسب و کار (Whitepaper) بیت‌کوین را منتشر کرد. این مقاله توضیح می‌داد که بیت‌کوین چیست و چگونه کار می‌کند. مدل طراحی بیت‌کوین به اساسی برای طراحی رمزارزهای بعدی منجر شد.

ساتوشی ناکاموتو در ۱۲ ژانویه‌ی ۲۰۰۹ اولین تراکنش بیت‌کوین را انجام داد. او ۱۰ بیت‌کوین به کدنویسی موسوم به هال فینی (Hal Finney) منتقل کرد. ناکاموتو در سال ۲۰۱۱ از صحنه‌ی ارز رمزها خارج شد، اما نخستین ارز رمزنگاری ‌شده‌ جهان را به عنوان میراث خود بر جای گذاشت.

بیت‌کوین در میان کاربرانی که می‌دیدند این ارز چقدر می‌تواند اهمیت پیدا کند به سرعت محبوب شد. قیمت هر بیت‌کوین در سال ۲۰۱۱ به یک دلار آمریکا رسید. در دسامبر ۲۰۱۷ قیمت هر بیت‌کوین به بیش از ۲۰ هزار دلار نیز رسید! اما در حال حاضر ارزش آن حدود ۷٫۵۷۶ دلار است.

حقیقتی جالب توجه

یک برنامه‌نویس در سال ۲۰۱۰ به عنوان یکی از اولین تراکنش‌های واقعی این ارز، دو عدد پیتزا به ارزش ۱۰ هزار بیت‌کوین خریداری کرد. امروز، ۱۰ هزار بیت‌کوین معادل ۳۸.۱ میلیون دلار است.

2ارز رمز
2ارز رمز

بنابراین به‌رغم شکست بسیاری از سیستم‌های پولی دیجیتال، بیت‌کوین به موفقیت رسید. اما چرا؟ مگر این رمز ارز چه تفاوتی داشت؟ تفاوت اصلی میان ارزهای رمزنگاری‌شده، ارزهای فیات و سایر پول‌های دیجیتال در چیزی به نام فن‌آوری بلاکچین‌‌‌‌‌‌ است. بگذارید ببینید این فن‌آوری چگونه کار می‌کند.

بلاک چین‌‌‌‌‌‌ چیست؟

همه‌ی رمزارزها برای حذف اشخاص ثالث معتمد از سیستم‌های خود از فن‌آوری دفتر کل توزیع‌شده (DLT) استفاده می‌کنند. DLT یک پایگاه داده‌ی اشتراکی است که اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها در آن ذخیره می‌شود. دفتر کل توزیع‌شده‌ای که اکثر ارزهای رمزنگاری ‌شده از آن استفاده می‌کنند بلاکچین‌‌‌‌‌‌ نام دارد. نخستین بلاکچین‌‌‌‌‌‌ توسط ساتوشی ناکاموتو و برای بیت‌کوین طراحی شد.

بلاکچین پایگاه داده‌ای است که از همه‌ی تراکنش‌هایی که در شبکه یک رمز ارز اتفاق افتاده تشکیل می‌شود. گروه‌های اطلاعاتی که بلاک نام دارند یکی یکی به این پایگاه داده اضافه می‌شوند و یک فهرست بسیار طویل را به وجود می‌آورند. بنابراین، بلاکچین‌‌‌‌‌‌ زنجیره‌ای خطی از بلاک‌هاست! زمانی که اطلاعات به بلاکچین‌‌‌‌‌‌ اضافه شد، دیگر نمی‌توان آن را حذف کرد یا تغییر داد. اطلاعات تا ابد در بلاکچین‌‌‌‌‌‌ باقی می‌ماند و همه می‌توانند آن را مشاهده کنند.

کل این پایگاه داده در شبکه‌ای از هزاران کامپیوتر موسوم به گره یا Node ذخیره می‌شود. اطلاعات جدید تنها زمانی به بلاکچین‌‌‌‌‌‌ اضافه می‌گردد که بیش از نیمی از گره‌ها صحت و سلامت آن را تایید کنند. به این روش سازوکار اجماع یا Consensus می‌گویند. ایده‌ی اجماع یکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌های ارزهای رمزنگاری ‌شده با سیستم‌های متداول بانکداری است.

اطلاعات تراکنش در یک بانک عادی درون خود بانک ذخیره می‌شود. کارکنان بانک اطمینان می‌یابند که تراکنش غیرمعتبری ثبت نشود. به این سازوکار بازبینی یا Verification می‌گویند. بگذارید یک مثال بزنیم.

جورج به طور جداگانه ۱۰ دلار به مایکل و جکسون بدهکار است. متاسفانه او فقط ۱۰ دلار در حسابش پول دارد. پس تصمیم می‌گیرد که آن ۱۰ دلار را در یک لحظه هم برای مایکل و هم برای جکسون واریز کند. کارکنان بانک متوجه می‌شوند که جورج می‌خواهد پولی را واریز کند که آن را ندارد. بنابراین جلوی انجام این تراکنش را می‌گیرند.

بانک جلوی خرج کردن دوباره‌ی پول توسط جورج را می‌گیرد چون این کار کلاهبرداری است. بانک‌ها میلیون‌ها دلار پول هزینه می‌کنند تا جلوی این عمل را بگیرند. اما رمزارزها در مقابل خرج دوباره (Double Spending) چه کار می‌کنند؟ آن‌ها چگونه تراکنش‌ها را تایید می‌کنند؟ به یاد داشته باشید که ارزهای رمزنگاری‌شده مثل بانک‌ها کارمند ندارند!

3ارز رمز
3ارز رمز

تراکنش‌های ارزهای رمزنگاری‌ شده در فرآیندی موسوم به استخراج یا Mining تایید می‌شود. اما استخراج چیست و چگونه کار می‌کند؟

استخراج رمزارزها

استخراج رمزارزها شاید در ظاهر شما را به یاد کار بدنی با بیل و کلنگ بیندازد، ولی این کار تقریباً شبیه حسابداری است. ماینرها یا استخراج‌گران گره‌هایی هستند که با اجرای اعمالی خاص، انجام تراکنش‌ها را ممکن می‌کنند. بگذارید با یک مثال به شما نشان دهیم که این سیستم چگونه با استفاده از شبکه‌ی بیت‌کوین عملی می‌شود.

۱. جورج ۱۰ بیت‌کوین به مایکل بدهکار است. او به شبکه‌ی بیت‌کوین اعلام می‌کند که می‌خواهد ۱۰ بیت‌کوین برای مایکل بفرستد.

۲. ماینرها اطلاعات را دریافت و آن را رمزنگاری می‌کنند. به این کار هشینگ (Hashing) گفته می‌شود. آن‌ها اطلاعات سایر تراکنش را به اطلاعات قبلی اضافه کرده و آن‌ها را هم هش می‌کنند. این کار آن قدر تکرار می‌شود تا اطلاعات کافی برای شکل دادن یک بلاک به وجود بیاید.

۳. حالا ماینرها برای حدس زدن کد رمزنگاری یا هش بلاک که قبل از افزودن بلاک جدید به بلاکچین‌‌‌‌‌‌ به آن اختصاص می‌یابد، با هم رقابت می‌کنند. ماینر خوش‌شانسی که بتواند کد صحیح را حدس بزند، می‌تواند بلاک جدید را به بلاکچین‌‌‌‌‌‌ اضافه کند.

۴. اکنون سایر گره‌های شبکه اطلاعات تراکنش بلاک جدید را تایید می‌کنند. آن‌ها کل بلاکچین‌‌‌‌‌‌ را بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند که این اطلاعات جدید با اطلاعات قبلی مطابقت داشته باشد. اگر همه چیز درست باشد، بلاک جدید معتبر شناخته می‌شود و ماینر برنده می‌تواند بلاک جدید را به بلاکچین‌‌‌‌‌‌ اضافه کند. به این فرآیند تایید یا Confirmation می‌گویند.

۵. مایکل ۱۰ بیت‌کوین از طرف جورج دریافت می‌کند.

استخراج رمزارزها نیازمند توان رایانشی زیادی است، از این رو به ماینرها به خاطر کاری که انجام می‌دهند پاداش داده می‌شود. در شبکه‌ی بیت‌کوین، ماینرهایی که بلاک‌های جدید اطلاعات را تایید کنند ۱۲.۵ بیت‌کوین پاداش می‌گیرند. به همین خاطر به این عمل استخراج گفته می‌شود. ماینرهای بیت‌کوین به جای طلا یا ذغال‌سنگ به استخراج بیت‌کوین‌های جدید می‌پردازند!

استخراج رمزارزها به چه دردی می‌خورد؟

4ارز رمز
4ارز رمز

این سازوکار روشی است که شبکه‌های رمزارزی مثل بیت‌کوین برای بازبینی و تایید تراکنش‌های جدید از آن استفاده می‌کنند. این کار بدون نیاز به حساب‌داری متمرکزی که بانک‌ها انجام می‌دهند از خرج دوباره جلوگیری می‌کند. بلاکچین‌‌‌‌‌‌‌ها از طریق اعتماد یا آدم‌ها ایمن نمی‌شوند. آن‌ها به وسیله‌ی محاسباتی که توسط کامپیوترها صورت می‌گیرد ایمن می‌شوند!

حالا می‌دانید که بلاکچین‌‌‌‌‌‌ و استخراج رمزارزها چگونه کار می‌کند. در ادامه به شما می‌گوییم که چگونه می‌توانید به یک شبکه‌ی رمزارزی ملحق شوید.

استفاده از رمز ارز

استفاده از رمزارزها مثل استفاده از ارزهای فیات نیست. شما نمی‌توانید رمزارزها را در دستتان بگیرید یا یک حساب رمزارزی باز کنید. ارزهای رمزنگاری‌ شده فقط در بلاکچین‌‌‌‌‌‌ وجود دارند. کاربران از طریق کدهایی موسوم به کلیدهای عمومی و خصوصی به رمزارزهایشان دسترسی پیدا می‌کنند.

این سیستم بی‌شباهت به سیستم ایمیل نیست. آن‌جا اگر از کسی بخواهید به شما ایمیل بدهد، باید آدرس ایمیل خود را در اختیار او بگذارید. در دنیای رمزارزها هم اگر از کسی می‌خواهید برای شما رمز ارز بفرستد، باید کلید عمومی خود را به او بگویید.

حالا، اگر بخواهید ایمیل‌های خود را بخوانید یا ایمیل جدید بفرستید، باید رمزعبور داشته باشید. کلیدهای خصوصی هم چنین کاربردی دارند. کلیدهای خصوصی شبیه رمزعبور رمزارزها هستند. همه می‌توانند کلیدهای عمومی را ببینند، ولی کلیدهای خصوصی فقط در اختیار خود شما قرار دارد. اگر قرار باشد فقط یک نکته از این آموزش بیاموزید، باید یاد بگیرید که در امان نگه داشتن کلیدهای خصوصی فوق‌العاده مهم است!

5ارز رمز

کلیدهای خصوصی و عمومی در کیف پول‌ها نگه داشته می‌شوند. کیف پول‌های رمزارزی به شکل‌های آنلاین، آفلاین، نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و حتی کاغذی وجود دارند. برخی از این کیف پول‌ها را می‌توان به صورت رایگان دانلود کرد یا از طریق سایت‌های مخصوصشان مورد استفاده قرار داد. برخی از این کیف پول‌ها گران‌ترند. برای مثال، قیمت کیف پول‌های سخت‌افزاری می‌تواند حدود ۱۰۰ دلار باشد. وقتی از ارزهای رمزنگاری‌ شده استفاده می‌کنید، می‌توانید چند نوع کیف پول مختلف را به کار بگیرید.

هر کسی که کلیدهای خصوصی و عمومی را داشته باشد مالک آن رمز ارز است، بنابراین مراقب کیف پول خود باشید! یادتان است که گفتیم رمزارزها از نام مستعار استفاده می‌کنند؟ هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید ثابت کنید یک رمزارزها مال شماست، مگر این که کلیدهای آن را در اختیار داشته باشید.

بالاتر به شما گفتیم که اولین رمز ارز چگونه به وجود آمد و چگونه کار می‌کند. علاوه بر این، گفتیم که رمزارزها چگونه ذخیره و استفاده می‌شوند. اکنون بگذارید با هم ببینیم بعد از بیت‌کوین چه رمزارزهای دیگری به وجود آمده است.

ظهور ارزهای رمزنگاری شده

بیت‌کوین نگرش آدم‌ها نسبت به پول را تغییر داد. از آن زمان تاکنون صدها رمزارزها دیگر نیز ساخته شده و همه‌ی آن‌ها می‌خواهند دنیا را تغییر دهند!

چند مورد از رمزارزهایی که بعد از بیت‌کوین به وجود آمده عبارت‌اند از:

 • لایت‌کوین (Litecoin): شباهت زیادی به بیت‌کوین دارد اما تراکنش‌های آن چهار برابر سریع‌تر از بیت‌کوین پردازش می‌شود. استخراج لایت‌کوین آسان‌تر از بیت‌کوین است، به همین خاطر کاربرانی که توان پردازشی کم‌تری دارند به سمت استخراج این رمز ارز می‌روند.
 • اتریوم:(ethereum) از فن‌آوری بلاکچینی استفاده می‌کند که نسبت به بیت‌کوین پیشرفته‌تر است. گاهی اوقات به این فن‌آوری بلاکچین‌‌‌‌‌‌ ۲.۰ می‌گویند. اتریوم به کاربران خود اجازه می‌دهد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApp) خودشان را روی بلاکچین‌‌‌‌‌‌ اتریوم بسازند. اگر بیت‌کوین به دنبال این باشد که جایگزین بانک‌ها شود، اتریوم می‌خواهد جایگزین همه‌ی بسترها شود. توسعه‌دهندگان اتریوم می‌توانند نسخه‌ی dApp اپلیکیشن‌های متمرکزی چون فیسبوک، آمازون، توئیتر یا حتی گوگل را بسازند! این پلتفرم فراتر از یک ارز رمزنگاری ‌شده‌ی ساده است. اما به رمزارزی که دیگر واقعاً یک رمز ارز نیست چه می‌توان گفت؟ این همان اتریوم است! پلتفرمی که از فن‌آوری بلاکچین‌‌‌‌‌‌ برای ساختن و میزبانی از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز استفاده می‌کند.

حقیقتی جالب توجه

ارزش اتریوم از زمان عرضه یعنی از سال ۲۰۱۵ تا به حال رشد زیادی داشته و اکنون از نظر ارزش بازار به دومین رمز ارز ارزشمند جهان تبدیل شده. ارزش این ارز فقط در سال گذشته ۲٫۲۲۶ درصد افزایش یافته است. این نکته‌ای است که می‌تواند برای سرمایه‌گذاران خیلی جذاب باشد.

6ارز رمز

IOTA یک رمز ارز کاملاً ویژه است که بلاکچین‌‌‌‌‌‌ ندارد! IOTA از دفتر کل توزیع‌شده‌ای به نام تنگل (Tangle) استفاده می‌کند. در این سیستم ماینرها تراکنش‌های جدید را تایید نمی‌کنند، کاربران این کار را انجام می‌دهند. وقتی یک کاربر می‌خواهد با استفاده از تنگل پرداختی انجام دهد، ابتدا باید تراکنش دو نفر دیگر را تایید کند. پرداخت فقط در این صورت انجام می‌شود. این کار مثل این است که به جای معلم، خود دانش‌آموزان تکالیف هم‌کلاسی‌هایشان را تصحیح کنند. تنگل طوری طراحی شده که بسیار سریع‌تر از بیت‌کوین، لایت‌کوین و اتریوم است! اگر فکر می‌کنید این پروژه عجیب است، باید به شما بگوییم که IOTA اصلاً برای استفاده‌ی انسان‌ها طراحی نشده بلکه برای تکنولوژی اینترنت اشیا ساخته شده است، یعنی برای دستگاه‌هایی که امکان اتصال به اینترنت را دارند. IOTA به اینترنت اشیا کمک می‌کند تا ماشین‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار کند. خود اصطلاح IOTA به معنای اپلیکیشن اینترنت اشیا (Internet of Things Application) است. احتمالاً اتومبیل‌های خودران در آینده برای رفتن به پمپ بنزین، بنزین زدن و پرداخت هزینه از IOTA استفاده می‌کنند. و همه‌ی این کارها بدون دخالت انسان انجام می‌شود.

ارزهای رمزنگاری‌شده فقط برای این نیست که بدون استفاده از بانک بتوانید پول جابجا کنید. این ارزها می‌توانند کارهای فوق‌العاده‌ی بسیاری انجام دهند. رمزارزهای فوق‌الذکر و خیلی از ارزهای دیگر برای خرید و فروش در صرافی‌ها موجود است. اکنون به این سوال می‌رسیم که مبادله‌ی رمزارزها چیست؟

مبادله‌ی رمزارزها

در طول این سال‌ها مبادله‌ی رمزارزها به یک تجارت بسیار بزرگ بدل شده است. مجموع ارزش همه‌ی رمزارزهای دنیا بیش از ۳۵۰ میلیارد دلار است. فقط امروز حدود ۱۷ میلیارد رمز ارز خرید و فروش شده است.

حقیقتی جالب توجه

برای مبادله‌ی آنلاین رمزارزها می‌توانید از صرافی‌هایی چون باینانس (Binance)، بیت ‌استمپ (Bitstamp) و کوین ‌بیس (Coinbase) استفاده کنید. علاوه بر این از طریق سایت‌هایی نظیر LocalBitcoins.com نیز می‌توانید این ارزهای رمزنگاری‌ شده را به صورت مستقیم و با خود اشخاص مبادله نمایید.

7ارز رمز
7ارز رمز

بازار رمزارزها بازاری هیجان‌انگیز است. معامله‌گران می‌توانند میلیون‌ها دلار پول دربیاورند و همه‌ی این پول‌ها را در یک آن از دست بدهند. ارزهای رمزنگاری ‌شده در یک شب تولید و به همان سرعت ناپدید می‌شوند. توصیه‌ی ما به تازه‌واردان این است که با همان‌قدر پول معامله کنید که توان از دست دادنش را دارید. شاید فکر کنید این حرف خیلی کلیشه‌ای است، ولی باور بکنید یا نه، حقیقت دارد!

مبادله‌ی رمزارزها باید نه به عنوان راهی برای یک شبه پول‌دار شدن، بلکه به عنوان روشی برای حمایت از رمزارزها به کار گرفته شود.

از ابتدای مقاله تاکنون با بخش مهمی از مفاهیم دنیای رمزارزها آشنا شده‌اید. در این‌جا یک سوال دیگر وجود دارد که می‌خواهیم به آن پاسخ بدهیم: رمزارزها چه فایده‌ای برای دنیا دارند؟

آیا رمزارزها می‌توانند دنیا را نجات دهند؟

رمزارزها منتقدان بسیاری دارند. برخی می‌گویند این فن‌آوری یک شور و هیجان گذراست. اما حقیقت این است که ارزهای رمزنگاری‌شده آمده‌اند تا بمانند و دنیا را به مکان بهتری تبدیل کنند.

سازمان‌های متمرکز بارها ما را ناامید کرده‌اند:

 • در سال ۲۰۰۸، بانک‌ها تریلیون‌ها دلار هزینه برای مالیات‌دهندگان ایجاد کردند و باعث فروپاشی اقتصاد جهانی شدند.
 • آژانس اعتبارسنجی اکوئیفکس (Equifax) در سال ۲۰۱۷ اطلاعات شخصی بیش از ۱۴۰٫۰۰۰٫۰۰۰ نفر از مشتریان خود را از دست داد.
8ارز رمز
 • همین امسال فیسبوک مجبور شد به خاطر فروش اطلاعات شخصی کاربران از آن‌ها عذرخواهی کرد.
9ارز رمز
9ارز رمز

ارزهای رمزنگاری‌شده به همه‌ی مردمان جهان یک راهکار ثانویه ارائه کرده است.

رمزارزها برای مردم سوریه چه معنایی دارد؟ امید. سی درصد از کمک‌های سازمان ملل به خاطر فساد طرف‌های شخص ثالث از دست می‌رود، به همین دلیل یونیسف برای جذب سرمایه به منظور کمک به کودکان سوری به استفاده از بستر اتریوم روی آورده است.

در دنیا حدود ۲ میلیارد نفر حساب بانکی ندارند. از هر ۱۰ افغانی یک نفر از حساب‌های بانکی بی‌بهره است و بخش عمده‌ای از این آمار مربوط به زنان می‌باشد. اما رمزارزها برای زنان افغانی چه معنایی دارد؟ آزادی. بیت‌کوین برای اولین بار طعم استقلال مالی را به زنان افغانستان چشانده است.

از فن‌آوری بلاکچین‌‌‌‌‌‌ می‌توان برای برگزاری انتخابات در کشورهایی استفاده کرد که فساد از سر و روی آن‌ها می‌بارد. رمزارزها برای مردم سودان یا میانمار چه معنایی دارد؟ این بستر راهی برای زدن حرف‌هایشان است. از این طریق می‌توان بدون ترس از خشونت و فشار انتخابات آزاد برگزار کرد.

ارزهای رمزنگاری‌شده می‌توانند دنیا را به مکانی زیباتر، امن‌تر و صلح‌آمیزتر بدل کنند.

کلام آخر

تا این‌جا فهمیدیم که رمز ارز چیست و چگونه کار می‌کند. مضاف بر این می‌دانیم که این ارزها چگونه ذخیره می‌شوند و کجا باید آن‌ها را مبادله کرد. اما درک رمزارزها فراتر از درک بلاکچین‌‌‌‌‌‌ و استخراج است. برای درک رمزارزها باید بدانید که این فن‌آوری به چه درد شما می‌خورد.

رمزارزها توانایی این را دارند که زندگی ما را برای همیشه تغییر دهند. آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا کنترل پول و اطلاعات خود را در اختیار بگیرید. بعضی‌ها این فن‌آوری را نادیده گرفته و امیدوارند که این جریان هرچه زودتر محو شود. اما بقیه با این جنبش همراه می‌شوند. شما جزو کدام دسته‌اید؟

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.