رمز ارز بیت کوین‌ کش (Bitcoin Cash) چیست؟ چیزهایی که باید درباره آن بدانید

بیت کوین کش نام یک رمز ارز است که از کد اصلی شبکه بیت کوین منشعب شده است. این رمز ارز در اگوست ۲۰۱۷ توسط تیم توسعه دهنده بیت کوین برای کاهش کارمزد تراکنش‌های بیت کوین و همچنین کاهش درجه سختی استخراج و افزایش مقایس‌پذیری بیت کوین ساخته شد؛ در این مقاله با نحوه کار این ارز رمزنگاری‌ شده آشنا خواهیم شد.

0 1,722

اعلامیه غیرمنتظره رمز ارز بیت کوین‌ کش در روز شنبه، مبنی بر انشعاب جدید آن ها در یکم آگوست، افراد زیادی را شگفت‌زده کرد. در این مقاله می‌خواهیم توضیح دهیم که بیت کوین‌ کش یا همان BCC چیست، چگونه روی شما تاثیر می‌گذارد و برای یکم آگوست انتظار چه چیزی را باید بکشید.

بیت کوین‌ کش

رمز ارز بیت کوین‌ کش چیست؟

بیت‌کوین‌ کش یک پول همتا به همتای الکترونیکی برای اینترنت است. این پول کاملا غیرمتمرکز است و به هیچ بانک مرکزی و شخص ثالث معتبری برای اداره آن نیاز نیست.

استفاده از پول همتا به همتای الکترونیکی یک موضوع هدف‌دار محسوب می‌شود. رمز ارز بیت کوین‌ کش می‌خواهد ارز رمزنگاری‌ شده مبتنی بر روی ظرفیت تراکنش‌ها باشد.

چرا این انشعاب (فورک) یک شگفتی است؟

افراد زیادی فکر می‌کردند که این انشعاب فقط زمانی ایجاد می شود که BIP148 قادر به تقسیم شبکه باشد. به بیان دیگر، افراد زیادی فکر می‌کردند که رمز ارز بیت کوین‌ کش (و کلاینت بیت کوین آن، ABC) فقط یک بازدارنده قابل اطمینان برای جلوگیری از فورک نرم  فعال شده توسط کاربران (UASF) می‌باشد. بیت مین (Bitmain) نوشت که Segwit2x (یا همان توافق نیویورک) ترجیح آن‌ها خواهد بود:

بیت کوین‌ کش

بنابراین وقتی BIP91 (بخش اول Segwit2x) از BIP148 زودتر قفل (همزمان سازی) و فعال شد، که البته قرار بود برای اول آگوست فعال شود، اغلب مردم فکر کردند این موضوع باعث توقف راه اندازی فورک سخت فعال شده توسط کاربر (UAHF) می‌گردد.

اما به نظر می رسد حامیان بیت کوین‌ کش نظر دیگری داشتند. حالا چرا این موضوع باید برای ما مهم باشد؟

شما باید از این جهت به این موضوع اهمیت بدهید که بیت کوین‌ کش ، انشعاب دائمی بیت کوین خواهد بود.

آیا رمز ارز بیت کوین‌ کش با خود بیت‌کوین تفاوتی دارد؟

بله. بیت کوین‌ کش ، ادامه پروژه پول دیجیتالی همتا به همتای بیت کوین است. این پول یک انشعاب جدید از دفتر کل بلاک چین بیت کوین است که قوانین توافقی به روزرسانی شده‌ای دارد. این قوانین به رشد پول کمک زیادی می‌کند.

این موضوع به آن معنا است که اگر شما قبل از جدایی انشعاب در ساعت ۱۲:۲۰ روز اول آگوست ۲۰۱۷ صاحب بیت کوین هستید (یعنی کلید های شخصی خودتان را کنترل می‌کنید)، بعد از جداسازی همان میزان بیت کوین و بیت کوین‌ کش را خواهید داشت.

شاید شما فکر کنید این BCC ها ارزش خاصی ندارند، اما پیش خرید های BCC در حال حاضر با قیمت ۴۷۵ دلار در ViaBTC خرید و فروش می‌شوند.

چه چیزی را باید بدانیم؟

در ابتدا شما باید بدانید که بورس‌های زیادی از جمله کوین بیس، اصلا برای این اتفاق آماده نیستند.

بار دیگر از FAQ می‌خوانیم:

اگر بیت کوین داشته باشم، به صورت اتوماتیک بیت کوین‌ کش هم خواهم داشت؟

بله. چون بیت کوین‌ کش یک انشعاب از دفتر کل می باشد. یعنی شما به همان میزان بیت کوین که قبل از انشعاب‌سازی داشته‌اید، پول بیت کوین هم خواهید داشت با این حال اگر بیت کوین‌های شما توسط واسطه‌ای همانند یک بورس ذخیره شده اند، باید با آن ها درباره پول خود صحبت کنید.

به جمله آخر توجه کنید. بورس‌ها یا ذخایر واسطه‌ای بیت کوینی ممکن است به شما بیت کوین‌ کش‌تان را بدهند اما در همین حال احتمال دارد این کار نکنند! بعید نیست که سرویس‌های واسطه کار درست را انجام دهند اما تضمینی وجود ندارد که بتوانند این کار را در زمان محدودی که به آن ها داده شده انجام دهند.

نکته دوم، تمام   انشعاب‌های سخت دو خطر در خود دارند: حمله‌های تکرار وحمله‌های پاکسازی (replay and wipeout attacks) (احتمال حمله از سوی استخراج کنندگان زنجیره هم وجود دارد اما هنوز مورد مشابهی وجود نداشته). حفاظت از حملات تکرار (reply attack) به عنوان بخشی از انتشار بیت کوین‌ کش ارائه می شود که در FAQ توضیح داده شده است.

آیا امکان تکرار تراکنش بین بلاک چین جدید و قدیم قابل استفاده است ؟

تراکنش های بیت کوین‌ کش از یک  شاخص SIGHASH_FORKID جدید استفاده می‌کند که برای باقی‌مانده بلاک چین (legacy blockchain) استاندارد نیست. این موضوع از تکرار دوباره تراکنش‌های بیت کوین‌ کش در بلاک چین بیت کوین و برعکس آن، ممانعت می‌کند.

اما تا زمانی که شما کنترل کلیدهای خصوصی خود را در دست داشته باشید، می‌توانید از این کلیدها برای ایجاد امن تراکنش‌ها در تمام زنجیره‌ها استفاده کنید.

ما فکر می‌کردیم بیت کوین مقیاس‌ گذاری را حل کرده باشد. پس چرا این انشعاب اتفاق می‌افتد؟!

سوال خوبی است. بعد از هیجان مقیاس‌ گذاری چند سال گذشته، ما نهایتا موفق شدیم هنگام قفل شدن (همزمان سازی)BIP91 در روز پنجشنبه گذشته، پیشرفت کنیم. اگرچه Segwit ظرفیت تراکنشی را افزایش می‌دهد، به گونه‌ای صورت نمی‌گیرد که همه از آن راضی باشند.

BCC همانند درخواستی از بخش کاربران بیت کوین می باشد که از Segwit راضی نیستند. به این دلیل که Segwit در بیت کوین فعال می‌شود، این انشعاب به بسیاری از این افراد، مکانی برای رفتن می‌دهد.

چرا برای ساخت بیت کوین‌ کش به یک انشعاب (فورک) نیاز بود؟

کد وارث بیت کوین، محدودیت ۱MB داده به ازای هر بلاک و یا ۳ تراکنش به ازای هر ثانیه داشت. اگرچه از نظر فنی افزایش این محدودیت آسان به نظر می‌رسد، اجتماع نتوانست بعد از سال‌ها مباحثه، به توافقی نسبت به این موضوع برسد.

بنابراین بیت کوین‌ کش چه ویژگی هایی دارد؟

رمز ارز بیت کوین‌ کش سه ویژگی جدید ارائه می‌کند؛ اول، اندازه بلوک بسیار بزرگتر تا اندازه ۸MB.

دوم، حفاظتی در مقابل حملات تکرار و پاکسازی ارائه می‌کند. امضای تراکنش کمی متفاوت است اندازه بلاک انشعاب‌ساز آن باید بسیار بزرگتر از ۱MB باشد.

سوم، راهی برای تنظیم سریع‌تر دشواری اثبات کار نسبت به دشواری حل بلاک سال ۲۰۱۶ که در بیت کوین موجود است ارائه می‌کند.

قوانین انشعاب‌ سازی:

تنظیمات دشواری REQ-7 در صورت کاهش نرخ هش

در صورتی که MTP ابتدای زنجیره، ازMTP شش بلاک قبل‌تر، ۱۲ ساعت یا بیشتر باشد، هدف اثبات کار به اندازه یک چهارم یا ۲۵ درصد افزایش می یابد که به کاهش ۲۰ درصدی دشواری خواهد انجامید.

منطق و توضیح: نرخ هش که از زنجیره پشتیبانی می‌کند، به قیمت بازار بستگی دارد و پیش بینی آن دشوار است. برای اطمینان از موفق ماندن زنجیره صرف نظر از هر میزان دشواری، باید تنظیمات را به گونه ای تعیین کرد که نسبت به کاهش ناگهانی نرخ هش مقاوم باشد.

به بیان دیگر، دشواری به صورت بسیار سریع و حساب‌شده‌ا‌ی در نرخ هش‌های پایین تنظیم می‌شود.

این چه مفهومی برای بیت کوین خواهد داشت؟

این سخت ترین سوال است. شاید مفهوم خاصی نداشته باشد و شاید هم مفهومی بسیار زیادی داشته باشد. برخی از موارد واضحی که ما باید به آن ها فکر کنیم این ها هستند:

  • چه کسی بیت کوین کش را استخراج خواهد کرد؟
  • کدام ارز نرخ هش بیشتری خواهد داشت؟ هر دو سکه از اثبات کار double-sha256 استفاده خواهند کرد.
  • نرخ کارمزد چه خواهد بود؟
  • حجم معاملات بازار روی هر دو سکه چگونه خواهد بود؟
  • نرخ هش به قیمت چگونه واکنش نشان می‌دهد؟
  • این موضوع چگونه روی بخش ۲x HF Segwit2x تاثیر خواهد گذاشت؟
  • کسانی که روی بیت کوین فعالیت می‌کنند، همانند اومنی و کانترپارتی، کدام زنجیره را انتخاب خواهند کرد؟

نتیجه‌گیری

متاسفانه اعلامیه رمز ارز بیت کوین کش سوالات بیشتری نسبت به جواب مطرح می‌کند. یک چیز کاملا مشخص است؛ اگر شما می خواهید دارایی های خود را به حداکثر برسانید، بهترین راه این است که قبل از روز یک آگوست، بیت کوین خود را از سرویس‌های واسطه خارج کنید و کنترل کلیدهای شخصی خود را هم در دست بگیرید.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.