رمز ارزهای مجاز و غیر مجاز باید اعلام شوند

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، سید حسن حسینی شاهرودی از بانک مرکزی خواست لیست رمز ارزهای مجاز و غیرمجاز را اعلام کند. وی همچنین اظهار داشت در آینده رمز ارزها جایگزین ارزهای کاغذی و اسکناس خواهند شد.

0 107

رمز ارزهای مجاز و غیر مجاز

به گزارش فینمگ به نقل از خانه ملت، حسینی شاهرودی اظهار داشت: بیش از ۲ سال است که مجلس از بانک مرکزی درخواست کرده که موضع خود را در برابر رمز ارز اعلام کند، چراکه آنچه با اسم بیت کوین و اسم های مشابه در کشور رواج یافته و ممکن است در آینده چالش ایجاد کند. بنابراین باید سازوکاری اندیشیده و مقرراتی توسط بانک مرکزی تدوین شود، اما متاسفانه این بانک در این حوزه سکوت کرده است.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اخیرا بانک مرکزی اعلام کرده که برخی از رمز ارز ها مجاز به فعالیت هستند، افزود: این در حالی است که بانک مرکزی اعلام نکرده این ارزها چگونه می‌توانند فعالیت کنند و آیا بانک مرکزی ورودی به این موضوع داشته و یا بر آن نظارت می کند، یا خیر.

رمز ارز قطعا در آینده نزدیک جایگزین ارزهای کاغذی و اسکناس می شود

وی افزود: همچنین بانک مرکزی اعلام نکرده که آیا مجوزهای لازم را به موسسات مالی و اعتباری می‌دهد تا بتوانند با رمز ارز نسبت به جابجایی منابع بانکی خود اقدام کنند و خرید و فروش و تجارت جهانی داشته باشند، یا خیر، بنابراین مجلس هنوز مشاهده نکرده است که بانک مرکزی دستورالعمل ویژه و خاصی در این حوزه داشته باشد.

حسینی شاهرودی با بیان اینکه رمز ارز قطعا در آینده نزدیک جایگزین ارزهای کاغذی و اسکناس می شود، تاکید کرد: بانک مرکزی در قانون خود اختیاراتی برای تدوین دستورالعمل در حوزه رمز ارز دارد و اگر در این بخش خلاء قانونی احساس کند، می‌تواند در قالب یک ماده واحده از مجلس درخواست نظر کرده و مصوبه بگیرد.

ایران در شرایط تحریم باید از رمز ارز استفاده کند

حسینی شاهرودی با تاکید بر اینکه هنوز بخشنامه ای مشاهده نشده که استفاده از رمز ارز و نقل و انتقال آن را مجاز یا ممنوع کند، افزود: رمز ارز در دنیا ایجاد و در آینده نزدیک نیز استفاده از آن فراگیر و اجتناب ناپذیر است و ایران که در شرایط تحریم قرار دارد باید به طریق اولی از این ارز استفاده کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه باید سازمانی با ابزارهای نظارتی قوی در حوزه رمز ارز زیر نظر بانک مرکزی شکل بگیرد، ادامه داد: امکانات لازم باید در اختیار موسسات مجاز قرار گیرد تا در آینده نزدیک با موج سوءاستفاده های کلانی که برخی موسسات غیرمجاز انجام می‌دهند، مواجه نشویم و اتفاقاتی همانند موج موسسات اعتباری غیرمجازی که بانک مرکزی را زمین زد، در بحث موسسات اعتباری رمز ارز غیرمجاز رخ ندهد.

امکان برخورد با رمز ارز وجود ندارد

وی تصریح کرد: بانک مرکزی باید هم اکنون اقدام کرده و فهرست موسسات مجاز در فعالیت رمز ارز را اعلام و ابزار و مقررات مناسب را فراهم و تدوین کند و اگر استفاده از آن غیرمجاز است بررسی کند که آیا امکان برخورد با این موضوع وجود دارد یا خیر.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه از منظر اقتصاددان ها امکان برخورد با رمز ارز وجود ندارد، گفت: تنها یک راه برای برخورد وجود دارد، اینکه فضای مجازی و شبکه آی پی را در کشور ببندیم و در حوزه دیجیتال عمل نکنیم که آن هم امکانپذیر نیست، چراکه نمی توانیم ارتباط خود را با جهان خارج قطع کنیم و مردم منابع خود را در این حوزه سرمایه گذاری می‌کنند، بنابراین بانک مرکزی باید سازوکار لازم را در این بخش بیاندیشد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.