رفع کمبود استعدادها در زمینه بلاکچین‌‌ از طریق آموزش

تقاضای بی‌‌نظیری برای توسعه‌‌دهندگان بلاکچین‌‌ وجود دارد، زیرا سرمایه‌‌گذاران قدیمی و استارتاپ‌‌های کریپتو، به دنبال سازوکاری مبتنی بر این فناوری نوظهور هستند. شرکت ماشین‌‌آلات بین‌‌المللی کسب‌‌وکار (IBM) و مسترکارت، پیش از این بیش از 80 اختراع مرتبط با فناوری را ثبت کرده‌‌اند و شرکت‌‌ها در تلاش‌‌اند تا برای توسعه طرح‌‌های خود استعدادهای مناسب بیابند. در ابتدای کار، نبود درک صحیح و فقر منابع، مانعی بر سر راه تقاضای توسعه‌‌دهندگان بلاکچین‌‌ بود، به این معنا که این عوامل مانع می‌‌شدند که حرفه‌‌ای‌ها خصوصا توسعه‌‌دهندگان، درباره‌‌ بلاکچین‌‌ بیشتر بدانند. با این حال، طی چند سال گذشته، برنامه‌‌های آنلاین، دوره‌‌های دانشگاهی و کارگاه‌‌های آموزشی، وضعیت را به میزان چشمگیری تغییر داده است.

0 83

تشدید کمبود توسعه‌‌دهندگان بلاکچین‌‌، نگرانیِ به‌‌جایی است که با هدف ارتقای فناوری به جایگاه اصلی‌‌اش، منجر به جلب مشتری شده است. در پایان سال 2017، چرخه شهرت فناوری‌‌های در حال ظهور گارتنر (Gartner Hype Cycle For Emerging Technology) بیت کوین را در «راس چرخه شهرت» (Peak of Inflanted Hype Cycle) قرار داد، به این عنوان که قیمت ارزهای دیجیتال، اوج می‌‌گیرند و بلاکچین‌‌، فناوری پرآوازه‌‌ی سال می‌‌شود.

به عبارت ساده، تقاضا برای توسعه‌‌دهندگان بلاکچین‌‌، بسیار زیاد است.

شرکت Computer World گسترش این تقاضا را در ماه می امسال نشان داد، و با اشاره به گزارش Q1 2018 [شرکت] Upwork دقیقا مشخص بود که چگونه میزان توسعه‌‌دهندگان منفرد بلاکچین‌‌، سالیانه بیش از 6000 درصد رشد داشته است. علاوه بر این، مطالعه‌‌ای که SAP در ماه مارس انجام داد، نشان می‌‌دهد 92 درصد از مدیران کسب‌‌وکارها، بلاکچین‌‌ را به عنوان یک فرصت همراه با زنجیره‌‌ی تامین و یکی از اپلیکیشن‌‌های کاربردی پیشرو در نظر می‌‌گیرند.

همان‌‌طور که تقاضا برای توسعه‌‌دهندگان بلاکچین‌‌ اوج می‌‌گیرد، توانمندی‌‌های موجود از دست می‌‌رود؛ که نه‌‌تنها موجب ناامیدی بخشی از شرکت‌‌هایی می‌‌شود که منتظر تکمیل راه‌‌حل‌‌های بلاکچین‌‌ هستند، بلکه باعث افزاش میزان دستاوردهای توسعه‌‌دهندگاه بلاکچین‌‌ می‌‌گردد. طبق اظهارات Paysa، میانگین درآمد توسعه‌‌دهندگان بلاکچین‌‌ در امریکا، 95.545 دلار است، با اینکه بیشترین دریافتی حقوق‌‌بگیران با درآمد متوسط در حدود 140.000 دلار است. این جایگاه توسعه‌‌دهندگان بلاکچین‌‌، در مقایسه با برخی توسعه‌‌دهندگان دیگر حوزه‌‌های حرفه‌‌ای که حقوق بالایی دریافت می‌‌کنند، کاملا کمتر است.

تا زمانی که مجال کسب درآمد برای توسعه‌‌دهندگان مهیاست، شکاف بین عرضه و تقاضا در زمینه توانمندی‌‌ها نیز به قوت خود باقی است. بسیاری از شرکت‌‌هایی که منابع گسترده و توانمندی‌‌ها فنی دارند –مانند IBM- به موازات جذب منابع بیرونی، آموزش‌‌های داخلی در زمینه‌‌ی مهارت‌‌های بلاکچین‌‌ را نیز آغاز کرده‌‌اند که نشان‌‌دهنده‌‌ حمایت این شرکت‌‌ها از فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال است.

کمیت و کیفیت منابع در ارزهای دیجیتال و بلاکچین‌‌‌‌ها-از دیدگاه توسعه و دانش عمومی- تنها از چند سال پیش به‌‌راه افتاده است. برنامه‌‌های آنلاین مانند Udacity’s Nanodegree for Blockchain Developers و دوره‌‌های بلاکچین‌‌ Coursera، ابزارهای بسیار خوبی برای توسعه‌‌دهندگان خودانگیزه است که قصد دارند مهارت‌‌های خود را وسعت ببخشند.

ابزارهای طراحی مانند Truffle Suit و CryptoZombies نیز منابع اررشمندی برای یادگیری تنظیم قراردادهای هوشمند، ساختن dappها و فهم چگونگی عملکرد بلاکچین‌‌‌‌ها در سطح موافقت‌‌نامه است.

اغلب مواد و خدمات آموزشی رسمی نیز از طرف دانشگاه‌‌‌‌های رده بالایی مانند مرکز تحقیقات بلاکچین‌‌ دانشگاه استنفورد (Stanford’s Center for Blockchain Reasearch) و بلاکچین‌‌ دانشگاه برکلی (Blockchain at Berkeley) و برنامه درسی بلاکچین‌‌ در دانشگاه کینگ اسلند (Kingsland University Blockchain Programming curriculum، ارائه شده‌‌اند. این ابتکارات آموزشی، فرصت‌‌هایی را مهیا می‌‌کند تا توسعه‌‌دهندگان و حتی غیرتوسعه‌‌دهندگان دوره‌‌های جامعی را درباره مفاهیم پایه‌‌ای پیچیده در زمینه فناوری بگذرانند و بیاموزند چگونه در این حوزه، حرفه‌‌ای شوند.

برنده‌‌ی جایزه‌‌ی Stevie دانشگاه کینگ اسلند (Kingsland)، برنامه‌‌ی درسی و مواد آموزشی را از کارشناسان این صنعت مانند ریکاردو اسپگنی (Riccardo Spagni) [کارشناس ارز دیجیتال] (مونرو)، و استیوان داخ (Steven DAkh) [کارشناس ارز دیجیتال] (اتریوم) دریافت می‌‌کند. اخیرا همین دانشگاه، در طرحی ابتکاری، برای حمایت از آموزش 1000 توسعه‌‌دهنده، با بنیاد Tezos مشارکت کرده است، همچنین مواد آموزشی این بنیاد را با پیشنهادات خود در باب برنامه‌‌ی درسی، کامل نموده است.

این، حرکتی ارزشمند برای صنعت است، زیرا بنیاد Tezos میدانی برای هدایت خلاقیت و شکوفایی پلتفرم خود ایجاد خواهد کرد. آموزش، جنبه‌‌ای حیاتی برای به دست آوردن کاربران جدید و توسعه‌‌دهندگان است، و بنیاد Tezos در تلاش است برای دانشجویانی که توان استفاده از وام دانشجویی ندارند یا با محدودیت در کسب شغل‌‌های مرسوم مواجه‌‌اند، فرصت شغلی فراهم کند.

رفع خلا آموزشی برای هر دو گروه اعم از توسعه‌‌دهندگان و غیر آن‌ها، برای غلبه بر کمبود فعلی در عرصه‌‌ی توسعه‌‌ی بلاکچین‌‌، حیاتی است. در حالی که آموزش، اغلب برای متخصصان آغاز می‌‌شود، ارتباط آنها با منابع و فرصت‌‌های مناسب، به منظور تامین تقاضای توسعه‌‌دهندگان بلاکچین‌‌، ضرورت دارد. برنامه‌‌هایی مانند طرح آزمایشگاه بلاکچین‌‌ در دانشگاه هاروارد –باهمکاری Consensys- دانشجویان را قادر می‌‌سازد تا با متخصصان ارتباط یابند و از زمینه‌‌های در حال رشد حوزه‌‌ی کاری خود آگاه شوند.

دانشگاه Kingsland هم‌‌چنین انکوباتورها، شتاب‌‌دهنده‌‌ها، مرکز شغلی و طرح مشارکتی را در اختیار شرکت‌‌ها می‌‌گذارد تا حوزه‌‌های فعالیت توسعه‌‌دهندگان‌‌شان را به تایید برسانند.

در زمینه آموزش فناوری بلاکچین‌‌ و ارزهای دیجیتال، پیشرفت چشمگیری صورت گرفته است. تقاضا برای توسعه‌‌دهندگان بلاکچین‌‌، در حال گسترش است، و میدان برای شکوفایی توسعه‌‌دهندگان در همه‌‌ی عرصه‌‌ها، هرگز تا به این اندازه مهیا نبوده است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.