رشد چشمگیر بازار طلا، بیت کوین و اتریوم؛ بررسی علت‌ها

قیمت بیت کوین که دیروز مقاومت روانی ۱۰۰۰۰ دلاری را شکسته بود، صبح امروز با جهشی چشمگیر، تا ۱۰۳۰۰ دلار افزایش یافت. بسیاری از تحلیلگران معتقدند علی رقم وجود احتمالات اندک افت قیمت، این روند صعودی ادامه خواهد یافت و تا ۱۱۵۰۰ نیز پیش خواهد رفت.

2 80

بیت کوین و آلت کوین ها با رشد چشمگیر قیمت طی روزهای اخیر، هفته بسیار خوبی را پشت سر گذاشتند. قیمت بیت کوین که دیروز مقاومت روانی ۱۰۰۰۰ دلاری را شکسته بود، صبح امروز با جهشی چشمگیر، تا ۱۰۳۰۰ دلار افزایش یافت. در زمان نگارش این خبر (ساعت ۱۵ روز دوشنبه ۶ مرداد) هر واحد بیت کوین با رشدی ۳.۳۴ درصدی نسبت به روز گذشته، با قیمت ۱۰۲۱۶ دلار معامله می‌شود. نمودار زیر نمایانگر روند رشد قیمت، ارزش بازار و تغییرات حجم معاملات روزانه، طی ۷ روز اخیر است.

این روند صعودی در شرایطی آغاز شد که بیت کوین تقریباً حدود یک ماه در محدوده قیمتی ۹۱۰۰ تا ۹۲۰۰ دلار گیر افتاده بود. به‌گفته تحلیل‌گران تکنیکال، هر دارایی پس از طی یک دوره طولانی کم‌نوسان، معمولاً حرکت بزرگی را آغاز می‌کند که در مورد بیت کوین، با توجه به عوامل فاندامنتال، این حرکت صعودی بوده است.

طی چند هفته اخیر شاهد استقبال بازیگران اصلی حوزه پرداخت بین الملل، از ارزهای دیجیتال و صنعت کریپتوکارنسی بوده‌ایم. در همین راستا، پی پال اخیراً همکاری خود را با پکسوس (Paxos)، و شرکت مسترکارت همکاری خود را با وایرکس (Wirex) آغاز کردند. بدین ترتیب، این غول‌های بزرگ صنعت پرداخت، در آینده نزدیک تسهیل‌گر خدمات خرید و فروش و انتقال رمز ارزها خواهند بود. علاوه بر این دیروز شرکت ویزا نیز اقدامات خود در جهت ورود و استفاده از رمز ارزهایی نظیر بیت کوین به شبکه پرداخت‌های خود را اعلام کرد. ویزا با دسترسی به بیش از ۶۱ میلیون فروشنده در سراسر جهان، یکی از بزرگترین شرکت‌های پرداخت است که نقشه راه خود برای پذیرش رمز ارزها را به پیش می‌برد.

ادامه رشد قیمت بیت کوین تا ۱۱۵۰۰ دلار

بسیاری از تحلیلگران معتقدند علی رقم وجود احتمالات اندک افت قیمت، این روند صعودی ادامه خواهد یافت و تا ۱۱۵۰۰ نیز پیش خواهد رفت. اما بسته شدن کندل هفتگی این رمز ارز نقش مهمی در تحقق این احتمال دارد.

بازی از زمین آلت کوین ها آغاز شد

به نظر می‌رسد آغازگر روند صعودی بازار رمز ارزها، ابتدا آلت کوین ها بوده‌اند؛ طی چند هفته گذشته افزایش توجهات به صنعت مالی غیرمتمرکز (DeFi) اتریوم، این رمز ارز را وارد روند صعودی کرد.

صنعت مالی غیرمتمرکز، شامل مجموعه برنامه‌ها و اپلیکیشن‌هایی است که به تمرکز زدایی از فعالیت‌های مالی سنتی همچون خدمات پرداخت، وام‌دهی، اعتباردهی، خرید و فروش رمز ارزها (صرافی)، بازارهای آنلاین، بیمه، بازارهای پیشبینی، سرمایه گذاری، و … می‌پردازند؛ اتریوم به واسطه برخورداری از جامعه عظیم توسعه دهندگان و کاربران، و همچنین پشتیبانی از قراردادهای هوشمند، سردمدار حرکت در حوزه دیفای است. علاوه بر رشد سرمایه‌گذاری در DeFi، خبرهای مربوط به آپدیت اتریوم ۲.۰ نیز بر شکل‌گیری این روند تأثیرگذار بود.

اکنون اتریوم با ۴.۴۰ درصد افزایش قیمت طی ۲۴ ساعت اخیر، با قیمت ۳۲۴.۳۰ دلار معامله می‌شود. روند تغییرات قیمت و حجم بازار اتریوم طی ۷ روز اخیر را در نمودار زیر مشاهده می‌کنید:

رشد قیمت طلا، همزمان با خبر عرضه بسته ۱ تریلیون دلاری جدید امریکا

از سوی دیگر بنظر می‌رسد انتشار خبر عرضه بسته‌های حمایتی جدید دولت امریکا به ارزش ۱ تریلیون دلار، یکی از اصلی‌ترین عواملی بود که مردم دنیا را به سوی خرید طلا و بیت کوین (به عنوان ذخیره ارزش) سوق داد.

استیو منوچین (Steven Munchin)، وزیر خزانه‌داری آمریکا در مصاحبه اخیر خود اعلام کرد که مقامات این کشور در حال بررسی و تدوین لایحه‌ای برای ارائه کمک‌های مالی بیشتر، با تمرکز بر کودکان و مشاغل در ایالات متحده هستند. وی افزود:

آماده‌ایم که به‌سرعت اقدام کنیم. کابینه و نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره کاملاً با یکدیگر هم‌عقیده هستند.

در صورت تصویب این لایحه در کنگره ایالات متحده، شهروندان آمریکایی یک چک ۱۲۰۰ دلاری دیگر را به‌عنوان کمک مالی برای جبران خسارات ناشی از همه گیری کووید ۱۹ دریافت خواهند کرد.

در زمان نگارش این خبر، هر اونس طلا در بازارهای آتی با رشد ۲.۱۵ درصدی نسبت به روز گذشته، با قیمت ۱۹۴۲ دلار به فروش می‌رسد.

منبع : فینمگ

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. […] رشد چشمگیر بازار طلا، بیت کوین و اتریوم؛ بررسی علت‌ها اولین بار در فینمگ – مجله مالی اقتصادی. پدیدار […]

  2. […] رشد چشمگیر بازار طلا، بیت کوین و اتریوم؛ بررسی علت‌ها اولین بار در فینمگ – مجله مالی اقتصادی. پدیدار […]