رشد سریع در فینتک

این مقاله با استفاده از تجارب شرکت BlueVine، سرعت رشد در دنیای فینتک را تحلیل می‌کند. همچنین در این مطلب، خطرات رشد سریع در این عرصه بیان شده و راهکارهایی برای آن مطرح می‌شوند.

2 128

سرمایه‌گذاران می‌خواهند که رشد شتابان داشته باشند، اما هرچه سریع‌تر رشد کنید، حاشیه خطای کمتری خواهید داشت.

رشد سریع در فینتک
رشد سریع در فینتک

موفقیت شما به‌ عنوان یک کارآفرین، اغلب با سرعت رشد شما اندازه‌گیری می‌شود. این موضوع به‌خصوص در دنیای استارتاپ‌هایی با پشتوانه سرمایه‌گذاری خطرپذیر صحت دارد که در آن نگرش هرچه سریع‌تر رشد کنی، بهتر است، نگرشِ غالب می‌باشد. توانایی شما برای رشد سریع در این خواهد بود که سرمایه‌گذاران‌، کارمندان، افرادی که می‌خواهید استخدام کنید، رقبای شما و رسانه‌ها چگونه شما را مورد ارزیابی قرار خواهند داد.

در حقیقت، نیاز به سرعت گاهی اوقات می‌تواند تبدیل به مشغله ذهنی شود. شما نیرو استخدام می‌کنید و سرمایه را با سرعت هر چه تمام‌تر گسترش و افزایش می‌دهید. هرچه سریعتر این کار را تکرار و نوآوری می‌کنید.

رشد سریع، حتی با سرعتی سرسام‌آور، مشخص می‌کند که چگونه تبدیل به ستاره بعدی در دنیای استارتاپ، اسنپ چت (Snapchat) بعدی، بلو آپرون (Blue Apron) و یا فیس‌بوک (Facebook) می‌شوید. این موضوع حتی در شعار معروف فیس‌بوک نیز منعکس شده بود: سریع حرکت کن و همه‌ چیز را بشکاف. البته مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) به‌طورعلنی گفته است که فیس‌بوک در حال عقب‌نشینی از این شعار است.

در ژوئیه ۲۰۱۳، بلوواین ( BlueVine) راه‌اندازی شد. این شرکت، سرمایه در گردش را برای کسب‌و‌کارهای کوچک و متوسط فراهم می‌کند. چند ماه پیش، آن‌ها اینفوگرافیکی چاپ کردند که نحوه رشدشان در چهار سال گذشته را نشان می‌داد. این اینفوگرافیک یک تصویر هیجان‌انگیز را برجسته می‌کند؛ نموداری شبیه به چوب هاکی، که افزایش شدید حجم سرمایه در گردش را از زمانی که شروع به کار کرده‌اند، نشان می‌دهد.

اما به عنوان یک کارآفرین، آن‌ها درس مهمی آموختند. در فینتک، رشد سریع می‌تواند خطرناک باشد. در برخی موارد حتی می‌تواند مرگبار باشد. در فینتک، همیشه باید نیاز به سرعت، در برابر اهمیت رشد هوشمند و پایدار مورد بررسی قرار گیرد.

آیا می‌خواهیم هر ساله ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصد رشد کنیم؟ بله، همینطور است. آیا می‌خواهیم بیش از ۳۰۰ درصد در یک سال رشد کنیم؟ فقط اگر بتوانیم مطمئن باشیم که در مسیر رشد هوشمندانه و کنترل‌شده قرار داریم. در غیر این صورت، جواب خیر است. این نوع رشد سرمایه‌گذاران‌ را عصبی می‌کند.

شرکت‌های فینتک با تکنولوژی و علم داده‌ها به طور چشمگیری در حال تغییر نحوه دسترسی و مدیریت دارایی‌های مردم، کسب‌و‌کارها و موسسات هستند. برای صاحبان کسب‌و‌کارهای کوچک که از‌ پردازش کند و شرایط سختگیرانه اعمال‌شده توسط بانک‌ها ناامید شده‌اند، شرکتی مثل شرکت بلوواین به معنی راه‌های سریع و راحت برای بدست آوردن سرمایه است.

اما درحالی که این شرکت‌ها، صنعتی را مختل می‌کنند که مدت‌ها تحت سلطه بانک‌ها بوده است، استارتاپ‌های فینتک دقیقا نمی‌توانند مانند دیگر شرکت‌های فناوری باشند. واضح است که آ‌ن‌ها می‌توانند سریعتر از بانک‌ها حرکت کنند، اما نمی‌توانند صرفا برای رشد سریع بهینه‌سازی کنند.

برای شرکت‌های فینتک همیشه باید سه عامل در محوریت قرار بگیرند: امنیت داده‌ها، مدیریت ریسک و پیروی. در حالی‌که برای سرعت و نوآوری تلاش می‌کنیم، نمی‌توانیم به‌ طور کامل از شعار “سریع حرکت کن و همه‌چیز را بشکاف” پیروی کنیم.

ما با اطلاعات بسیار خصوصی و حساس مالی سر و کار داریم و مشتریان از ما انتظار دارند که این اطلاعات را به طور ایمن ذخیره، مدیریت و نگهداری کنیم. اگر فیس‌بوک دچار اشکالی در سیستم شود و بعضی از عکس‌های  ما را گم کند قطعا ناراحت خواهیم شد. اما این اشکال مانند این نیست که شرکت فینتک ۲۰۰,۰۰۰ دلار را سر جای خود نگذارد. نمی‌توانیم به مشتری بگوییم: اوه متاسفیم، ما موجودی شما را اشتباه حساب کردیم، اما مشکل بزرگی نیست.

علاوه بر این، عرصه‌ای که این شرکت‌ها در آن فعالیت می‌کنند، دارای قوانین و مقررات سختگیرانه‌ای است که به منظور محافظت از مصرف‌کنندگان و صاحبان کسب ‌و ‌کارهای کوچک به وجود آمده است. نمی‌توانید از شرایط صدور مجوز قانونی یا نظارتی، به ‌دلیل این‌که به‌ نظر شما غیرضروری یا خسته‌کننده است چشم‌پوشی کنید. در فینتک، حرکت بسیار سریع و شکافتن همه‌چیز می‌تواند شما را در گرفتاری بزرگی بیاندازد.

این چیزی است که برای Square، شرکت پرداخت تلفن همراه، اتفاق افتاد که در فلوریدا به‌خاطر انتقال پول بدون مجوز، جریمه سنگینی متحمل شد.

دلایل دیگری نیز وجود دارند که احتیاط را برای وام‌دهندگان فینتک به امری ضروری تبدیل می‌کند. در حالی که می‌خواهید پایه و مبانی ارتباط با مشتریان خود را هرچه سریعتر رشد دهید، همچنین می‌خواهید مطمئن شوید که بیشتر پولی که وام می‌دهید، باز خواهد گشت. دادن پول آسان است. تصمیم‌گیری درمورد اینکه پول را به چه کسی بدهید و مطمئن شدن از این‌که دوباره به شما بازمی‌گردد، بخش چالش‌بر‌انگیز کار شما است.

البته، زیان‌های ناشی از وام‌های بد، حقیقتی انکارناپذیر برای موسسات تامین مالی است. شما ناگزیر با وام‌گیرندگانی برخورد می‌کنید که نمی‌توانند پول شما را پس بدهند. در واقع، مدت کوتاهی پس از راه‌اندازی بلوواین در سال ۲۰۱۳، آن‌ها متوجه این موضوع شدند. همانطور که در ستون قبلی ذکر شد، تقریبا هر از هر دو مشتری، یکی از آن‌ها در ماه اول بدهی‌اش را سر موعد پرداخت نکرد. در اوایل کار، زیان‌های بالا قابل قبولی است. با این حال، همانطور که رشد می‌کنید، نمی‌توانید جلوی زیان‌های اضافی را بگیرید.

قابلیت اصلی وام‌دهندگان فینتک مدیریت پرداخت به‌موقع وام است و خوب کار کردن مستلزم نظم و انضباط است. همان‌طور که ناآرامی اخیر در اعطای وام به استارتاپ‌ها نشان می‌دهد، آسان‌تر کردن استانداردهای تعهد‌نامه به دلیل تلاش برای رشد سریع‌تر می‌تواند شدیدا یک موسسه تامین مالی را از مسیر خارج کند. کن کاپیتال (CAN Capital) و وام‌دهی سرکل‌بک (CircleBack) مجبور شدند صدور وام را به دلیل زیان‌های فزاینده متوقف کنند. فاندینگ سِرکل (Funding Circle) نیز به‌ طور چشمگیری اعطای وام خود را به دلیل زیان‌های بیشتر از حد انتظار کاهش داد.

همیشه باید قبل از عمل فکر کنیم. هنگامی که خیلی سریع رشد می‌کنید، کنترل را از دست می‌دهید. در فینتک، نباید کنترل را از دست داد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. پارسا جعفری

  سلام
  با تشکر از مطلب خوبتون می خواستم بپرسم که برای مبادله ارز دیجیتال در ایران چه اپلیکیشن فینتکی رو پیشنهاد می دید؟

  1. حسام حسینی پور

   سلام.
   متاسفانه در حال حاضر چنین اپلیکیشنی در ایران وجود ندارد.