رشد سریع بیت کوین‌‌‌‌‌ و کریپتو بر سیستم مالی جهانی تاثیر خواهد داشت

0 85

صندوق بین المللی پول (IMF – International Monetary Fund) در گزارشی که اخیرا منتشر شده اعلام کرده است که رشد سریع بیت کوین‌‌‌‌‌ و کریپتو می‌‌‌‌‌تواند بر سیستم مالی بین المللی تأثیر بگذارد.

این گزارش با عنوان “چشم انداز اقتصاد جهانی: چالش‌‌‌‌‌های رشد پایدار” که توسط صندوق بین المللی پول منتشر شد، به شرح زیر است:

“نقض امنیت سایبری و حملات سایبری در زیرساخت‌‌‌‌‌های بحرانی مالی، نمایانگر یک منبع اضافی خطر هستند، زیرا ممکن است سیستم های پرداخت بین المللی را تضعیف و جریان کالاها و خدمات را مختل کند. ادامه رشد سریع دارایی‌‌‌‌‌های کریپتو می‌‌‌‌‌تواند آسیب‌‌‌‌‌پذیری‌‌‌‌‌های جدیدی را در سیستم مالی بین المللی ایجاد کند.”

رشد سریع، بهبود مقررات، تشویق از سمت سازمان های دولتی

علیرغم کاهش 80 درصدی در ارزیابی بازار کریپتو، این صنعت در نه ماه گذشته برخی از مثبت‌‌‌‌‌ترین تحولات مربوط به نهادینه سازی، تنظیم و توسعه ارزهای رمزنگاری شده را به عنوان یک دسته دارایی در حال ظهور دیده است.

موسسات مالی اصلی مانند NYSE، Cboe و Goldman Sachs به رهبری شرکت‌‌‌‌‌های موجود، مانند Coinbase و Gemini، شروع به تقویت زیرساخت بازار ارز رمزنگاری شده کرده‌‌‌‌‌اند که به هر دو طرف معامله‌‌‌‌‌کنندگان خرده فروشی و سرمایه گذاران نهادی اجازه می‌‌‌‌‌دهند مقدار زیادی پول را در به دسته دارایی اختصاص دهند.

با رشد سریع بخش‌‌‌‌‌های صنعت کریپتو، صندوق بین المللی پول تأکید کرد که این مساله می‌‌‌‌‌تواند در سیستم مالی آسیب پذیری ایجاد کند. از آنجایی که ارزهای رمزنگاری شده به عنوان ارزهای جایگزین و با ارزش محسوب می‌‌‌‌‌شوند، تعداد زیادی از هکرها با ابزارهای پیچیده و روش‌‌‌‌‌های هک کردن مختلف، سیستم عامل‌‌‌‌‌های تجارت دیجیتال را هدف قرار داده‌‌‌‌‌اند.

جیون ها-جین (Jeon Ha-jin) رئیس انجمن بلاکچین کره جنوبی گفت که “سرقت ارز رمزنگاری شده شبیه سرقت پول نقد است، و صرافی‌‌‌‌‌ها همچنان هدف حملات درازمدت هک قرار می‌‌‌‌‌گیرند، همچنین باید به عنوان یکپارچه سازی روش‌‌‌‌‌های مختلف برای جلوگیری از حملات هک سیستم‌‌‌‌‌هایی برای مقابله با پیامدهای حملات هک ایجاد شود.

در کره جنوبی که سومین بازار بزرگ کریپتو بعد از ایالات متحده و ژاپن است، صرافی‌‌‌‌‌ها از طریق ارائه‌‌‌‌‌دهندگان قابل اعتماد بیمه مانند سامسونگ برای اضافه کردن یک لایه اضافی از امنیت و حفاظت از سرمایه گذاران، بیمه کردن سرمایه‌‌‌‌‌های خود را آغاز کرده‌‌‌‌‌اند.

جمینی (Gemini) یکی از معروفترین صرافی‌‌‌‌‌های ارز رمزنگاری شده در ایالات متحده و همپای کوین بیس (Coinbase) اخیرا خدمات بیمه خود را از آئون (Aon) دریافت کرده است تا اطمینان حاصل کند که در مواقعی که احتمال وقوع یک نقض امنیتی وجود دارد، صرافی بتواند منابع و دارایی های کاربر را به طور کامل در اختیار داشته باشد.

“مصرف کنندگان به دنبال همان سطوح حمایت بیمه می‌‌‌‌‌گردند که از طریق موسسات مالی سنتی تامین می‌‌‌‌‌شوند. یوسف حسین، رئیس بخش ریسک جمینی گفت که آموزش‌‌‌‌‌ دادن بیمه‌‌‌‌‌گذاران ما نه تنها به ما اجازه می‌‌‌‌‌دهد که چنین محافظتی را برای مشتریانمان فراهم کنیم، بلکه انتظار برای حفاظت از مصرف کنندگان در صنعت کریپتو را نیز برآورده می‌‌‌‌‌کند.

صنعت ارز رمزنگاری شده و زیرساختی که توسط صرافی‌‌‌‌‌ها مورد استفاده قرار می‌‌‌‌‌گیرد، به نسبت تازه هستند و اساسا با تکنولوژی‌‌‌‌‌های موجود در بخش مالی سنتی متفاوت هستند. به همین ترتیب، توصیف رشد سریع طبقه دارایی به عنوان یک خطر برای اقتصاد جهانی توسط صندوق بین المللی پول و سازمان‌‌‌‌‌های دولتی مناسب به نظر می‌‌‌‌‌رسد.

اما، تلاش‌‌‌‌‌های مداوم برای تقویت زیرساخت بازار ارز رمزنگاری شده و بهبود محافظت سرمایه‌‌‌‌‌گذاران، ریسک‌‌‌‌‌های گوناگون ارزهای رمزنگاری شده بر صنعت اقتصاد جهانی را کاهش می‌‌‌‌‌دهد.

کارشناسان معتقدند که این یک امر خوش بینانه است.

امین گون سیرر (Emin Gun Sirer)، استاد دانشگاه معتبر کورنل و متخصص بسیار نامی در فضای ارز رمزنگاری شده و بلاکچین، اظهار داشت که تأیید ارزهای رمزنگاری شده به عنوان دسته دارایی صندوق بین المللی پول، برای این صنعت خوشبینانه است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.