رشد خیره کننده شبکه لایتنینگ : آیا کسب و کارها قادر به استفاده از آن خواهند بود؟

یکی از مشکلات شبکه بیت کوین از ابتدا، سرعت پایین پردازش تراکنش‌ها در آن بوده است که استفاده انبوه از آن را غیر ممکن می‌کند. راه حل ارائه شده برای این مشکل شبکه لایتنینگ (Lightning Network) است. در این سیستم، کانال پرداختی بین دو طرف باز می‌شود و تراکنش‌ها بدون نوشته شدن در زنجیره اصلی در این کانال انجام می‌شوند. البته مشکلاتی مانند حسابداری تراکنش‌های انجام شده در این کانال‌ها همچنان پابرجا هستند.

0 96

اکنون و در چند سال اخیر، مقیاس‌گذاری راهکارهای بلاک چینی، به ویژه برای بیت کوین مبحث نگران کننده‌ای بوده است. هر هارد فورک بیت کوین، مقیاس پذیری و کارکرد بهتر را وعده می‌دهد. علی رغم تلاش‌های بسیاری از بلاک چین‌های دیگر، اکثریت توان هشینگ همچنان در خدمت بلاک چین کند بیت کوین است. سرعت پردازش ۷ تراکنش بر ثانیه‌، برای تقاضای روزافزون بلاک چین بیت کوین بسیار پایین است. بنابراین بیت کوین چگونه می‌تواند با رقبایی مانند ویزا، مسترکارت یا [نام بلاک چین محبوب شما] رقابت کند؟

اشاره به نقاط ضعف بیت کوین آسان است، اما بیت کوین دو ویژگی غیرقابل انکار دارد که آن را سلطان این صنعت می‌سازد: اعتمادپذیری و اثرات شبکه. بیت کوین دارای ویژگی‌هایی ذاتی است که پتانسیل واقعی برای بدل شدن به یک ارز جهانی را به آن می‌بخشند.

تراکنش‌های بیت کوین در یک روز

رشد خیره کننده شبکه لایتنینگ: آیا کسب و کارها قادر به استفاده از آن خواهند بود؟

اگر کارمزد بیت کوین از قیمت خود غذا بیشتر باشد، چه کسی از آن برای خرید پیتزا استفاده می‌کند؟ چه کسی از آن در Starbucks استفاده می‌کند اگر تایید تراکنش آنقدر زمان ببرد که قهوه سرد شود؟

حتی در زمان‌ نوسان و تقاضای نسبتا کم، ظرفیت کم برای تراکنش‌ها عادی است. میانگین زمان تایید تقریبا ۱۰ دقیقه است.

آیا می‌توانید تصور کنید که یک فنجان قهوه یا یک پیتزا بخرید و زمان تایید پرداخت آن از مقدار زمانی که مایل هستید در صف خرید آن بگذرانید بیشتر باشد؟ این شرایط برای انتقال مبالغ بالا در مقایسه با ابزارهای مالی کند و قدیمی سیستم پولی قدیمی قابل قبول است، اما با وعده تبادل آنی ارزش اصلا تطابق ندارد.

رشد خیره کننده شبکه لایتنینگ: آیا کسب و کارها قادر به استفاده از آن خواهند بود؟

به شبکه لایتنینگ بپیوندید

شبکه لایتنینگ یک راهکار مقیاس‌گذاری لایه ۲ برای بیت کوین است که به یک هارد فورک نیاز ندارد و امکان تراکنش‌های آنی را برای بیت کوین واقعی فراهم می‌آورد. شبکه لایتنینگ که توسط گروهی از حامیان سیستم متن باز و برای شرکت‌های انتفاعی ساخته شده، به دنبال یافتن راه حلی برای نقاط ضعف بیت کوین با استفاده از نقاط قوت آن است: قابل اطمینان بودن و اثرات شبکه.

سرعت نوآوری در شبکه لایتنینگ بسیار بالا است!

ظرفیت شبکه لایتنینگ

رشد خیره کننده شبکه لایتنینگ: آیا کسب و کارها قادر به استفاده از آن خواهند بود؟

منبع داده‌ها: Bitcoin Visuals

و رشد این شبکه هیجان‌انگیز است⚡

نودهای شبکه لایتنینگ

رشد خیره کننده شبکه لایتنینگ: آیا کسب و کارها قادر به استفاده از آن خواهند بود؟

منبع داده‌ها: Bitcoin Visuals

شبکه لایتنینگ چیست و با بیت کوین چه تفاوتی دارد؟

اگر بیت کوین را یک بزرگراه در نظر بگیریم، شبکه لایتنینگ مانند سفری جمعی (Carpool) در لاین سریع السیر بزرگراه است (در برخی کشورها، یکی از لاین‌ها در بزرگراه به وسایل نقلیه عمومی و خودروهایی با دو سرنشین یا بیشتر اختصاص داده می‌شود). مقصود من این است:

 • شما هنوز هم از همان جاده‌هایی استفاده می‌کنید که دیگران استفاده می‌کنند (مانند بلاک چین بیت کوین).
 • اما زمانی که در حالت Carpool (زمانیکه افراد برای کاهش هزینه‌های رفت و آمد با خودرو و استرس رانندگی، خودروهای خود را باهم شریک می‌شوند و به صورت چند نفره سفر می‌کنند) هستید، برای مدتی به جاده دیگری می‌روید بدون اینکه بر ترافیک جاده اصلی تاثیری داشته باشید. در مورد لایتنینگ، شما می‌توانید «کانالی» را برای تسریع پرداخت‌ها در یک شبکه خاص باز کنید. این پرداخت‌ها بلاک چین را کند نمی‌کنند.
 • شما می‌توانید برای صرفه‌جویی در پول و زمان چندین نفر را در یک خودرو جای دهید. هنگامی که سفر به پایان می‌رسد، همه با صرف تنها کسری از زمان و تلاش، در یک زمان به مقصد می‌رسند. در مورد لایتنینگ، شما می‌توانید چندین تراکنش را برای کاهش کارمزدها و به حداقل رساندن تعامل با بلاک چین [نسبتا کند] در یک تراکنش واحد جای دهید.

اما این نکته اهمیت دارد که لایتنینگ به عنوان مکملی برای بیت کوین توسعه می‌یابد. لایتنینگ بخشی از بلاک چین اصلی نبوده ولی برای خود نیز بلاک چینی ندارد. شبکه لایتنینگ تنها راهی برای افزایش سرعت و ظرفیت بلاک چین بیت کوین (یا سایر بلاک چین‌ها) با دسته دسته کردن تراکنش‌ها است (که هر کدام یک کانال نامیده می‌شود). کانال‌هایی که خارج از زنجیره، تراکنش انجام می‌دهند و به صورت دوره‌ای با بلاک چین بیت کوین همگام می‌شوند.

شما می‌توانید با کسی که می‌شناسید یک کانال باز کنید تا پرداخت به یا از آن‌ها را تسریع کنید. شما همچنین می‌توانید با کسی یک کانال باز کنید که به عنوان یک superconnector عمل کرده و به شما کمک می‌کند تا بی‌دردسر از یک کانال به یک کانال دیگر بروید. حتی می‌توانید کانال‌های پرداخت را با هم ترکیب کنید تا بتوانید پرداخت به کسی را تسریع کنید که به طور مستقیم به وی متصل نیستید.

عالی به نظر می‌رسد، اما قضیه به تدریج کمی بیش از حد فنی می‌شود. اصلا چرا باید یک کسب و کار از پرداخت با بیت کوین/شبکه لایتنینگ استفاده کند؟

چرا کسب و کارها باید پرداخت با لایتنینگ را بپذیرند؟

کسب و کارها با راضی نگه داشتن مشتریان خود به موفقیت می‌رسند. به همین دلیل کسب و کارها اغلب مایلند که تا جایی که می‌توانند انواع مختلف پرداخت را بپذیرند؛ به شرط آن که قوانین آن بیش از حد دشوار نباشد.

هنگامی که این روش رایج شود، کسب و کارها دیگر چک نخواهند پذیرفت (وصول و تایید آن بیش از حد کند است). بعضی از کسب و کارها حتی از پذیرش پول نقد امتناع می‌کنند (شمارش پول خرد؟ خطر سرقت؟ فراموشش کنید!).

در حالیکه که کارت‌های اعتباری و پرداخت با تلفن همراه به عنوان ‌روش‌های محبوب پرداخت جامعه پیشروی ما،‌ دوران شکوه خود را می‌گذرانند، معایبی جدی بر سر راه استفاده کسب و کارها از این سیستم‌های پرداخت وجود دارد.

محبوب‌ترین روش‌های پرداخت امروز توسط تعدادی از شرکت‌ها (به نام دفاتر پایاپای) کنترل می‌شوند که برای هر تراکنش کارمزدی دریافت می‌کنند. شرکت‌هایی مانند والمارت کانادا هر ساله بیش از ۱۰۰ میلیون دلار کارمزد به شرکت‌های کارت اعتباری پرداخت می‌کنند. کارت‌های اعتباری سالانه ۹۰ میلیارد دلار کارمزد دریافت می‌کنند. اکنون، با ظهور قدرت پرداخت با تلفن همراه و رمز ارزها، معامله‌گران آینده‌نگر مانند Kroger مبارزه را آغاز کرده‌اند.

علاوه بر کارمزدها، هزینه بازپرداخت‌ها نیز از طرف بازرگانانی که کارت اعتباری می‌پذیرند، مشکلی بسیار جدی است و سالانه ۴۰ میلیارد دلار هزینه به کسب و کارها تحمیل می‌کند.

پرداخت‌های سریع‌تر و ارزان‌تر با شبکه لایتنینگ

با شبکه لایتنینگ، کسب و کارها می‌توانند شکل جدیدی از پرداخت را برای مشتریان خود ممکن کنند که کارمزد تراکنش را به طور قابل توجهی کاهش داده و در کنار نبود خطر هزینه بازپرداخت، تسویه آنی را ممکن می‌کند.

رشد خیره کننده شبکه لایتنینگ: آیا کسب و کارها قادر به استفاده از آن خواهند بود؟

منبع: Circle Research: پرداخت مبلغ پیتزا با شبکه لایتنینگ

بیش از حد خوب به نظر می‌رسد؟

پرداخت‌ با شبکه لایتنینگ چه چالش‌هایی دارد؟

شبکه لایتنینگ هنوز یک فناوری جدید است. اگر چه قطعا می‌تواند بستر پرداختی برای آینده باشد، امروز هنوز نیاز به کار دارد.

پیش از پذیرش پرداخت با شبکه لایتنینگ، سوالات مهمی برای کسب و کار شما وجود دارند که باید به آن‌ها پاسخ داده شود، مانند این که «اگر بانکی وجود ندارد، چه کسی حافظ پول من است؟» و «چه می‌شود اگر نود لایتنینگ من خاموش شود؟»

یکی از چالش‌های اصلی شبکه لایتنینگ، این نیاز است که باید برای باز کردن یک کانال باید در ابتدا بیت کوین خرج کرد؛ اما این مشکل با ارائه کانال به شما و مشتریان شما در ازای کارمزدهای حداقلی توسط ارائه‌دهندگان نقدینگی و مشارکت‌ها در حال حل شدن است. شرکت‌هایی مانند Lightning Labs در حال ساخت راهکارهایی برای حل مسائلی هستند که ممکن است کسب و کارها در خصوص نقدینگی در کانال‌‌ها با آن مواجه باشند.

پیکربندی و بهره‌برداری مناسب از شبکه لایتنینگ همچنان به کاربرانی متکی است که نحوه کار شبکه لایتنینگ را می‌دانند. تصور کنید برای این که رانندگی کنید ملزم بودید بدانید که یک موتور درون‌سوز چگونه کار می‌کند؛ در این صورت عده کمی گواهینامه رانندگی دریافت می‌کردند.

اکنون این سناریو را تصور کنید: شما یک کافی شاپ دارید که قصد دارد پرداخت از طریق شبکه لایتنینگ بیت کوین را بپذیرد. یکی از مشتریان چنین چیزی را درخواست کرده و این فرصت برای پرداخت کارمزدهای کمتر تراکنش و تسریع تسویه بین شما و مشتری‌تان شما را وسوسه می‌کند.

پیش از آغاز، مواردی هستند که باید آن‌ها را در نظر بگیرید.

 • چگونه نقدینگی لازم برای افتتاح کانال‌های پرداخت شبکه لایتنینگ را فراهم کنیم؟
 • باید عضو کدام هاب کانال پرداخت شویم؟
 • آیا باید نود خودم را داشته باشم؟
 • چه اتفاقی می‌افتد اگر نود من آفلاین شود؟
 • آیا باید مشترک یک سرویس watchtower شوم؟
 • تراکنش‌های من کجا ذخیره می‌شوند؟
 • چگونه می‌توانم در خصوص تراکنش‌های لایتنینگ خود حسابداری انجام دهم؟

آخرین نکته بسیار مهم است. کسب و کار باید قادر باشند تا پرداخت‌های انجام شده خود را حسابداری کنند. پرداخت‌های لایتنینگ که آفلاین و در کانال اتفاق می‌افتند، چالش کاملا جدیدی به وجود می‌آورند.

حسابداری تراکنش‌های لایتنینگ چگونه انجام می‌شود؟

اگر با بلاک چین آشنا هستید، می‌دانید بلاک چین یک دفتر کل غیرقابل تغییر است که تمام تراکنش‌های بین دو یا چند طرف را شامل می‌شود. گرچه شبکه لایتنینگ بر روی این دفتر کل قرار می‌گیرد، همه تراکنش‌ها در بلاک چین نوشته نمی‌شوند.

شبکه لایتنینگ تنها زمانی در زنجیره می‌نویسد که کانال‌ها باز یا بسته می‌شوند. تمام تراکنش‌هایی که در یک کانال رخ می‌دهند از بقیه جهان مخفی هستند؛ و اینجا است که مشکلات شروع می‌شود. برای هر تراکنش در شبکه لایتنینگ، شما باید راهی داشته باشید تا ثبت کنید که پرداخت انجام شده است. اگر شما صاحب یک کافی‌شاپ هستید و نه یک متخصص فناوری اطلاعات، شاید مجبور شوید تا شخصی را استخدام کنید یا مشترک یک سرویس ثالث شوید تا تراکنش‌ها به صورت ایمن از طرف شما مدیریت و پردازش شوند.

ارائه‌دهندگان بسیاری وجود دارند که می‌توانند کسب و کار شما را قادر سازند تا پرداخت از طریق شبکه لایتنینگ را بپذیرد. GloBee، اولین دروازه پرداخت با شبکه لایتنینگ بیت کوین را می‌پذیرد، امکان تسویه آنی کریپتو را برای بازرگانان فراهم می‌کند. OpenNode و BTCPay نیز مزایای منحصر به فردی ارائه می‌‌دهند و همچنین به پذیرش گسترده‌تر بیت کوین در شبکه لایتنینگ برای بازرگانان کمک می‌کنند.

چه با استفاده از این سیستم‌ها و چه بدون آن، می‌توانید به صورت امن و مطمئن پرداخت‌ها را بپذیرید، اما نخواهید توانست تا به سوالات بحرانی درمورد کسب و کار خود مانند موارد زیر پاسخ دهید:

 • در سال گذشته چه مقدار به فروشنده X پرداخت کردم؟
 • مشتریان من چند بار یک نوع نوشیدنی را خریداری کردند؟
 • کدام دست‌پخت من بیشترین فروش را دارد؟
 • چگونه می‌توانم یک تراکنش در کانال را به یک تراکنش حضوری خاص نسبت دهم؟
 • چه زمانی می‌توانم پرداخت‌ها را به عنوان درآمد ثبت کنم؟

نتیجه‌گیری

میزان پیشرفت شبکه لایتنینگ در تنها یک سال شگفت‌انگیز است. جدیدترین تحقیق منتشر شده توسط BitMex شبکه لایتنینگ در سال ۲۰۱۸ را «بیشتر یک نظریه» توصیف کرد. اما امروز، شبکه لایتنینگ توجه بسیاری از سازندگان، توسعه‌دهندگان و شرکت‌ها را به خود جلب کرده است. تبدیل بیت کوین به یک دارایی سریع می‌تواند به طور بالقوه چشم‌انداز رمز ارزها را تغییر دهد.

هیجان و هیاهوی شبکه لایتنینگ به همان اندازه ابزارهای موجود در حال رشد است. حصول اطمینان از برقرار بودن سیستم‌های پشتیبانی مناسب برای کسب و کارها در پذیرش گسترده اهمیت زیادی دارد. هر روز ویژگی‌های جدیدی برای شبکه لایتنینگ عرضه می‌شود که استفاده از آن را برای کسب و کارها آسان‌تر می‌سازد.

من کیف پول Eclair خود را راه‌اندازی ، پرداخت‌های شبکه لایتنینگ را فعال و برای ایجاد یک کانال پرداخت از طریق ACINQ Node کمی نقدینگی فراهم کرده‌ام. حالا لطفا کسی مشعل را به من بدهد! (اشاره به برنامه مشعل لایتنینگ (Lightning Torch))

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.