رشد بازار رمز ارز ها در ماه فوریه

با افزایش قابل ملاحظه‎ی ارزش کلی بازار در ماه فوریه و همچنین افزایش ۱۲.۱ درصدی رشد بیت کوین، نشانه‎های قابل تأملی از بهبود بازار رمز ارز ها در ماه‎های اخیر به چشم می‎خورد. همچنین در بازار‎های میانی، کوچک و میکرو نیز، قیمت و حجم مبادلات رمز ارز های کمترشناخته شده نظیر میکر (MKR)، تتا (THETA)، انجین (ENJ) و مترونوم (MET)، با افزایش چشمگیری روبرو بوده است.

0 174

با افزایش فعالیت رمز ارز ها در ماه فوریه، اکنون رکورد جدیدی ثبت شده که به‎عنوان ظهور نشانه‎‎هایی از پایان یک زمستان طولانی در این بازار تعبیر می‎شود.

ارزش کلی بازار تمامی رمز ارز ها در طول یک دوره‎ی ۲۸ روزه، ۱۴.۱۴ درصد افزایش یافت. براساس آمار کوین‎مارکت کپ این اولین افزایش ماهیانه‎ی بازار از ابتدای ماه جولای است (عمدتاً به سبب ظهور نشانه‎های حیات در بیت کوین). رمز ارز پیشرو در سرمایه گذاری بازار (بیت کوین)، با ۱۲.۱ درصد رشد تا آخر ماه فوریه، به پایان دوره‎ی ۶ ماهه‎ی رکود خود رسید.

اما درحالی که بیت کوین، بازار بزرگتر را تحت‎الشعاع خود قرار داده، نام‎های کمتر شناخته شده نظیر میکر (MKR)، توکن تتا (THETA)، انجین (ENJ) و مترونوم (MET) با سود دورقمی، خوش درخشیدند.

از میان این ۴ ارز، MKR بهترین عملکرد ماهانه در بازار عمده‎ی سرمایه‎گذاری رمز ارزها را داشت که به‎عنوان بازاری با بیش از ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه شناخته می‎شود. THETA دارای بهترین عملکرد در گروه رمز ارزهای بازار میانی‎ست؛ درحالی که ENJ و MET دارای رتبه‎ی اول عملکرد، به ترتیب در گروه بازارهای کوچک و میکرو هستند.

وبسایت داده‎پردازی و تحلیل آماری Messari، رمز ارزها را بر اساس میزان سهمشان از بازار به این صورت تقسیم‎بندی می‎کند: بازار عمده (>500 میلیون دلار)، بازار میانی (۱۰۰ میلیون دلار تا ۵۰۰ میلیون دلار)، بازار کوچک (<$100 میلیون دلار) و بازار میکرو (<10 میلیون دلار).

حال به صورت اختصاصی، جزئیات عملکرد هریک را بررسی می‎کنیم:

MKR (بازار عمده)

https://static.coindesk.com/wp-content/uploads/2019/02/MKR-1.png

عملکرد ماهانه: ۸۳.۶ درصد

بالاترین قیمت در طول زمان: ۱,۷۶۳.۶۴ دلار

قیمت بسته شده در ۲۸ فوریه: ۶۷۵ دلار

سرمایه گذاری بازار در ۲۸ فوریه: ۶۶۸.۱ میلیون دلار

میکر (MKR) با ۸۳.۶ درصد سود در طول دوره‎ی فوریه در صدر بخش بازار عمده‎ی سرمایه گذاری قرار گرفته و توانست به قیمت ۷۷۳ دلار در ۲۴ فوریه (بالاترین قیمت از اوایل ماه اکتبر) برسد. با ماندن در این قیمت، MKR دومین رمز ارز گران‎قیمت پس از بیت کوین در کل بازار خواهد بود. MKR یکی از دو دارایی های دیجیتال جداگانه‎ای‎ست که در اکوسیستم MakerDAO (در کنار استیبل‎کوین فرعی آن DAI) در حال اجرا است.

توکن‎های MKR بسته به نوسانات قطعی قیمت DAI ، ایجاد شده یا از بین می‎روند تا وابستگی استیبل‎کوین به دلار ثابت باقی بماند.

با توجه به گزارشات اخیر از افزایش قابل ملاحظه‎ی بدهی‎های میکر (با احتساب همه‎ی میزان اتر بلوکه شده به دلیل وام‌های MakerDAO، که ارزش آن از ۲ میلیون دلار فراتر رفته است)، این رمز ارز موفق شده در شرایط نابه سامان، گامی چشمگیر رو به جلو بردارد.

نمودار ماهانه قیمت در واقع نشان دهنده میزان صعودی است که رخ داده است. همانطور که در بالا دیده می شود، شمع ماهانه از سه ماه قبل نصب شده و در بالای کانال سقوط ۱۴ ماهه بسته شده است. هر دوی این موارد نشان‎دهنده‎ی آن است که در آینده‎ی نزدیک شاهد رشد قیمت بیشتری برای MKR خواهیم بود.

THETA (بازار میانی)

https://static.coindesk.com/wp-content/uploads/2019/02/theta-1.png

عملکرد ماهانه: ۱۶۷+ درصد

بالاترین قیمت در طول زمان: ۰.۳۱ دلار

قیمت بسته شده در ۲۸ فوریه: ۰.۱۴۱۴ دلار

سرمایه گذاری بازار در ۲۸ فوریه: ۱۲۳.۸ میلیون دلار

توکن تتا در این ماه با تسلط بر بازار میانی، با ۱۶۷ درصد افزایش، فوریه را به پایان رسانده و یکی از بهترین عملکردها را در میان رمز ارزهای تمامی بازار ثبت کرد.

نزدیکترین رقیب در کنار نمایش چشمگیر تتا در بازار میانی، اونتولوژی (ONT) بود که در پایان دوره‎ی ۲۸ روزه با ۶۴.۱ درصد افزایش، متوقف شد.

تتا یک پروتکل منبع باز است که یک شبکه‎ی جریان غیرمتمرکز را فراهم می‎کند. این شبکه با همکاری SLIVER.tv، پخش همتا به همتای سرگرمی‎های ورزشی را ممکن کرده و به اپلیکیشن‎های غیرمتمرکز (dapps) این امکان را می‎دهد تا در رأس این پلتفرم ایجاد شوند.

می‎توان حدس زد علت اصلی رشد قیمت تتا، مربوط به پیشرفت‎های مثبت پروژه در اکوسیستم تتاست. به‎عنوان مثال احتمالاً سرمایه گذاران در حال قیمت گذاری مجموعه‎ی فیول‎توکن‎های تتا (توکن دوم شبکه‎ی تتا) در ایردراپ تتا هستند تا در ۱۲ مارس به وقوع پیوسته و در ۱۵ مارس، مین‎نت زودرس آن راه‎اندازی شود.

درحالی که رشد تکنیکال قیمت تتا (با در نظر داشتن پایان روند ۹ ماهه‎ی سیر نزولی و ثبت اولین ارزش مثبت در آنالیز گردش مالی چایکین (CMF) از ماه ژوئن) کاملاً صعودی‎ست، ممکن است سرمایه گذاران بخواهند با ملاحظات بیشتری این روند را ادامه دهند، زیرا در حال حاضر قیمت تتا در بازه زمانی کوتاهی به شدت افزایش یافته و در معرض خطر تصدیق پدیده‎ی “فروش اخبار” است. (پدیده‎ “خرید شایعه و فروش اخبار” پدیده‎ای‎ست که در اغلب بازارهای سهام رخ می‎دهد و عملکرد آن به این صورت است که تحلیلگران، زمانی که احتمال وقوع پدیده ای در مورد یک سهام خاص در آینده را پیش‎بینی می‎کنند، شروع به شایعه پردازی در این مورد می‎کنند و چنانچه این شایعات مربوط به کاهش قیمت سهام باشد، با وقوع این پیش‎بینی و شایعات از پیش مطرح شده، بیشتر معامله‎گران از آن سهام رویگردان شده و یا در خرید و فروش‎های بعدی بیشتر به شایعات اهمیت خواهند داد.)

انجین (بازار کوچک)

https://static.coindesk.com/wp-content/uploads/2019/02/ENJ-1.png

عملکرد ماهانه: +۱۸۰ درصد

بالاترین قیمت در طول زمان: ۰.۴۹ دلار

قیمت بسته شده در ۲۸ فوریه: ۰.۰۸۲۰۱ دلار

سرمایه گذاری بازار در ۲۸ فوریه: ۶۲.۵ میلیون دلار

سکه‎ی انجین (ENJ) رمز ارزی‎ست که توسط انجین برای کالاهای مجازی طراحی شده و در ماه فوریه شاهد افزایش ۱۸۰ درصدی بود تا در صدر لیست رمز ارزهای دارای بهترین عملکرد در میان سکه های بازار کوچک، قرار گیرد.

علاوه بر این ENJ توانست رکورد بیشترین حجم معاملات خود را که ۲۴۴ میلیون در تنها یک ماه (و تقریباً چهار برابر کل ارزش سرمایه گذاری بازار آن است)، به ثبت برساند.

علت افزایش قیمت چشم‎گیر ENJ با توجه به رشد ۱۹۰ درصدی آن از ۲۵ تا ۲۶ فوریه، به‎طور دقیقتری نسبت به سایر رمز ارزها قابل بررسی‎ است. این رشد قیمت ناگهانی در یک روز، به واسطه‎ی شایعاتی که درباره‎ی همکاری آن با سامسونگ (یکی از غول‎های تکنولوژی) مطرح شده، رخ داد.

درحالی که هنوز این همکاری تأیید نشده، نمودار قیمت ENJ حاکی از آن است که روند نزولی طولانی مدت این رمز ارز، اکنون شکسته شده است. همان‎طور که در نمودار فوق دیده می‎شود، شمع ماهانه‎ی فوریه، بالاترین قیمت را، بالاتر از سطوح مقاومت چند ماهه ثبت کرده است که به طور مؤثر، روند نزولی محبوبیت این رمز ارز را به روندی صعودی تبدیل کرده است.

حال به نظر می‎رسد قیمت کنونی به منظور تثبیت روند افزایشی، به پایه‎ی ماهانه در بالای سطح مقاومت چشمگیر بعدی (۰.۱۰ دلار)، نزدیک خواهد شد.

مترونوم (بازار میکرو)

https://static.coindesk.com/wp-content/uploads/2019/02/MET-1.png

عملکرد ماهانه: +۴۳ درصد

بالاترین قیمت در طول زمان: ۴.۵۶ دلار

قیمت بسته شده در ۲۸ فوریه: ۰.۸۹ دلار

سرمایه گذاری بازار در ۲۸ فوریه: ۸.۴۹ میلیون دلار

مترونوم (MET) با ۴۴.۳۸ درصد افزایش، از تمامی رمز ارزهای بازار میکرو در ماه فوریه عملکرد بهتری داشته است. دیگر رمز ارز موفق بازار میکرو،  NMR) Numariarire) است که با ۴۱ درصد افزایش در ماه فوریه در رتبه‎ی دوم قرار گرفته است.

MET هیچ رکورد قابل توجهی از افزایش حجم مبادلات ثبت نکرده و همچنین شاهد عملکرد روزانه‎ی شاخصی نیز نبوده ؛ زیرا افزایش قیمت آن در سراسر ماه بصورت تدریجی بوده است. با این حال MET توانست روند نزولی معاملات هفتگی را با ثبت رقمی در حدود ۰.۹۷ دلار که بالاتر از نوسانات قبلی آن است، بشکند.

اگرچه دلایلی نیز برای افزایش حجم آن وجود دارد؛ زیرا در هنگام تغییر روند، هیچ‎گونه افزایشی در حجم مبادلات رخ نداده است. این پدیده را می‎توان نوعی شکست نادرست و بدون اعتبار مناسب ناشی از افزایش در حجم مبادلات تلقی کرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.