رشد آرام IPOهای معکوس در حالی که پروژه‌های کریپتو برای عرضه عمومی انتظار می‌کشند

برخی شرکت‌های خصوصی به منظور فهرست شدن در بورس بدون آن ‌که نیازی به گذر از پیچیدگی‌های قانونی داشته باشند، سهام عمده یک شرکت فهرست شده را خریداری می‌کنند. پس از معامله، شرکت خصوصی عملا تبدیل به یک شرکت سهامی عام شده است. اما اگر به عملکرد این شرکت‌ها نگاهی بیندازیم، آمارها نشان می‌دهند که این استراتژی هنوز جواب نداده است و سهام شرکت‌های خریداری شده افت کرده است.

0 95

در معامله‌ای که دارای همه نشانه‌های یک عرضه اولیه سهام معکوس (IPO) بود (ادغام معکوس)، شرکت هلدینگ OKC، که شرکت مادر OKCoin و OKEx است (دومین صرافی رمز ارز جهان براساس حجم معاملاتی) سهام عمده گروه هلدینگ Leap را در تاریخ ۱۴ ژانویه خریداری کرد.

هلدینگ Leap یک شرکت ساختمانی است که در بورس اوراق بهادار هنگ کنگ (HKEX) فهرست شده و دارای ارزش بازاری معادل ۹۷۸ میلیون دلار هنگ کنگ (۱۲۴٫۷ میلیون دلار) است. هلدینگ OKC تعداد ۳٬۱۸۲٬۷۹۰٬۰۰۱ سهم را به قیمت ۰٫۱۵۲۰ دلار هنگ‌کنگ (۰٫۰۱۹ دلار) به ازای هر سهم خریداری کرد که به معنی ۶۰٫۴۹ درصد شرکت و حق‌رای در آن است.

این تراکنش تنها یکی از رشته‌های رشته معاملات شرکت‌های رمز ارز و سایر شرکت‌های مرتبط است که از این استراتژی پنهانی برای فهرست شدن در بورس‌های سنتی سهام استفاده می‌کنند.

در ۲۱ اوت سال ۲۰۱۸، صرافی رمز ارز Huobi Global سهام عمده هلدینگ Pantronics با مسئولت محدود،‌ یک شرکت تولید لوازم الکترونیکی را خریداری کرد.

هلدینگ Pantronics همچنین در HKEX نیز فهرست شده است و ارزش بازار کمی بیش از ۱ میلیارد دلار هنگ‌کنگ (تقریبا ۱۲۸ میلیون دلار) دارد. Huobi سهام عمده ۷۱٫۶۷ درصدی را خریداری کرد که شامل ۲۱۵٬۵۷۶٬۰۰۰ سهم به قیمت هر سهم ۲٫۷۲ دلار هنگ‌کنگ (۰٫۳۵ دلار) می‌شد.

در همین حال، سندی پنگ (Sandy Peng)، شریک Fission Capital، یک بستر ارائه‌دهنده خدمات بلاکچینی که در این معامله شرکت داشت، اظهار داشت که این علنا «یک خرید» و تلاشی آشکار برای از بین بردن این واقعیت بوده است که این خرید یک ادغام معکوس است.

«Fission از سال‌ها تجربه در بازار سرمایه هنگ‌کنگ برخوردار است. ما در این خرید در کنار Huobi حضور داشتیم [و] به تجربه غنی Huobi در این حوزه اعتقاد داریم. بستر بین‌المللی نهادی و مقرراتی که این محرک جدید ایجاد خواهد کرد،‌ سکوی پرتاب ایده‌آلی برای هر کسب و کار بین‌المللی و نهادی است که Huobi ممکن است در آینده تصمیم به قدم‌گذاشتن در آن بگیرد.

در ۲۲ ژانویه، Blockchain Industries، یک شرکت تجاری سهام عام در ایالات متحده، اعلام کرد که قصدنامه‌ای با شرکت هلدینگ سنگاپوری BTHMB (تغییر نام به Blockchain Exchange Alliance) امضا کرده است.

Blockchain Exchange Alliance سهام عمده هلدینگ BitHumb را خریداری کرد که صاحب صرافی کره‌ای Bithumb است. اگر چه CoinMarketCap این صرافی را از نظر با حجم معاملاتی در رتبه ۲۱۴ قرار داده است، گزارش ماه نوامبر ۲۰۱۶ توسط CryptoCompare آن را در رتبه اول از نظر حجم ۲۴ ساعته فهرست کرده است.

و در اوت ۲۰۱۸، معامله‌گر سابق Goldman Sachs، مایکل نووگراتز (Michael Novogratz )، توانست بانک تجاری متمرکز بر رمزارز خود Galaxy Digital را باز هم از طریق ادغام معکوس علنی در بورس اوراق بهادار TSX کانادا فهرست کند. او این کار را با خرید یک استارتاپ کریپتو به نام Coin Capital و ادغام آن با یک شرکت کاغذی کانادایی به نام Bradmer Pharmaceuticals انجام داد و نام شرکت را به هلدینگ Galaxy Digital با مسئولیت محدود تغییر داد.

شرح IPO معکوس

هدف یک شرکت خصوصی که به یک ادغام معکوس وارد می‌شود، فهرست شدن در یک صرافی است (یعنی عمومی شدن)، بدون آن ‌که نیازی به عبور از پیچیدگی‌های قانونی یک IPO رسمی باشد. برای انجام این کار، شرکت خصوصی سهام عمده یک شرکت فهرست شده را خریداری می‌کند. هنگامی که معامله کامل شود، شرکت خصوصی عملا تبدیل به یک شرکت سهامی عام شده است.

شرکت عمومی اغلب چیزی بیش از یک شرکت کاغذی با فعالیت تجاری بسیار محدود (در صورت وجود) نیست. این به شرکت خصوصی امکان می‌دهد که بدون تلاش یا مقاومت زیاد فعالیت‌های تجاری خود را به شرکت جدید منتقل کند.

 ادغام معکوس

مزایای IPO معکوس برای شرکت‌های کریپتو

فهرست شدن از طریق ادغام معکوس بسیار ارزان‌تر و سریع‌تر از مسیر سنتی IPO است. یک IPO معکوس می‌تواند در کمتر از ۳۰ روز تکمیل گردد، در حالی که یک IPO عادی ممکن است یک سال یا حتی بیشتر طول بکشد. شرکت‌های خصوصی که تمایل به عمومی شدن دارند، ‌زمانی که به دنبال جذب سرمایه از طریق فروش عمومی سهام خود باشند، تحت نظارت شدید مقرراتی قرار می‌گیرند. هیچ فروش عمومی سهامی در ادغام معکوس وجود ندارد، بنابراین این فرآیند از دیدگاه قانونی بسیار ساده‌تر است.

به طور مشخص برای شرکت‌های کریپتو، IPO معکوس امکان دسترسی به منابع بیشتر تامین مالی را فراهم می‌کند. اگرچه آن‌ها مستقیما از ادغام سرمایه‌ای دریافت نمی‌کنند، پس از عمومی شدن در معرض بازارهای سرمایه‌ای قرار می‌گیرند که سهام آن‌ها را بلافاصله نقدتر می‌کند.

این یک استراتژی خوب در بازار خرسی فعلی است که در آن میزان سرمایه تامین شده عرضه اولیه سکه (ICO) در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ به شدت کاهش یافته است.

عرضه اولیه سکه

شرکت به دنبال افزایش فوری سرمایه نیست، بنابراین این روند به شرایط فعلی بازار وابستگی کمتری دارد. با این حال، افزایش نقدینگی از طریق عرضه ثانویه، ادغام و خرید و افزایش قیمت سهام که از معامله با ضرایب بالاتر به دست می‌آید، گزینه‌های بیشتری را برای تامین مالی بلندمدت از به ارمغان می‌آورد.

فهرست شدن به صورت عمومی نیز می‌تواند سرمایه‌گذاران نهادی بیشتری را جذب کند. آن‌ها شفافیت بیشتری را طلب می‌کنند و یک IPO معکوس می‌تواند با عمومی شدن پروفایل عمومی شرکت کریپتو را در نظر سرمایه‌گذاران نهادی ارتقاء دهد. برخی از سرمایه‌گذاران نهادی ممکن است به بازار کریپتو علاقه‌مند باشند، اما لزوما قصدی برای افتتاح یک حساب معاملاتی متفاوت برای دسترسی به آن نداشته باشند. بنابراین شرکت کریپتوی فهرست شده، سرمایه‌گذاری برای این سرمایه‌گذاران را از طریق کانال‌هایی تسهیل می‌کند که قبلا با آن‌ها آشنایی داشته‌اند.

در نهایت، یک ادغام معکوس می‌تواند به یک شرکت کریپتو کمک کند تا با خرید عمده سهام یک شرکت کاغذی که در یک کشور دیگر واقع شده است، به بازارهای متفاوتی دسترسی پیدا کند و مجددا، اگر سازمان در کشوری استقرار یابد که قانون‌گذاران درخواست‌های IPO شرکت‌های کریپتو را رد می‌کنند (مانند هنگ کنگ)، این روش می‌تواند مفید واقع شود.

سه تولیدکننده بزرگ تجهیزات استخراج رمز ارز (Bitmain Technologies، Canaan Creative  و Ebang International Holding) همه برای فهرست شدن در HKEX درخواست IPO ثبت کرده‌اند. هیچ یک از این درخواست‌ها هنوز مورد موافقت واقع نشده است و چارلز لی شیوجیا (Charles Li Xiaojia)، مدیر اجرایی شرکت HKEX، عدم ثبات، فقدان مقررات و ناهماهنگی در پیشنهادهای تجاری را به عنوان دلایل اصلی ذکر می‌کند:

اگر یک شرکت مبلغ میلیاردها دلار از طریق کسب‌وکار A تولید کند، اما ناگهان بدون ارائه هیچ‌گونه عملکردی اعلام کند که کسب‌وکار B را انجام خواهد داد و بگوید که کسب‌وکار B بهتر است، فکر نمی‌کنم که کسب‌وکار A در درخواست آن‌ها قابل تامل باشد

با این حال، Argo Mining، یک شرکت اشتراک استخراج کوچک‌تر، در ماه اوت ۲۰۱۸ با موفقیت درخواست IPO خود در بورس اوراق بهادار لندن (LSE) را ثبت کرد. آن‌ها در عرضه عمومی خود ۲۵ میلیون پوند انگلیس (نزدیک به ۳۳ میلیون دلار) جمع‌آوری کردند و ارزشیابی آن‌ها دقیقا پس از IPO عدد ۴۷ میلیون پوند (حدود ۶۱٫۵ میلیون دلار) را نشان می‌داد.

مزایا و ریسک های  ادغام معکوس

سودمند به صورت تئوری، اما آیا واقعا جواب خواهد داد؟

به صورت نظری، به ویژه در بازار خرسی، مزایای زیادی برای شرکت‌های کریپتو وجود دارد تا این استراتژی فهرست شدن پنهانی را اتخاذ کنند. اما اثربخشی آن در واقعیت به عوامل منحصر به هر مورد بستگی دارد، که بسیاری از آن‌ها به وضعیت، سلامت مالی و برداشت سرمایه‌گذار از شرکت عمومی کاغذی بستگی دارد که وی در آن سرمایه‌گذاری کرده است.

اگر تنها به عملکرد IPO فوق نگاهی بیندازیم، اعداد نشان می‌دهند که این استراتژی هنوز جواب نداده است، هرچند این موارد به هیچ وجه تنها شرکت‌های بلاکچین و کریپتویی نیستند که فرآیند فهرست‌شدن پنهانی را دنبال کرده‌اند.

قیمت سهام Leap Holdings Group Ltd از زمان IPO معکوس آن با شرکت هلدینگ OKC بیش از ۵۳ درصد سقوط کرده و از ۰٫۳۹ دلار هنگ‌کنگ (۰٫۰۵ دلار) به ۰٫۱۸ دلار هنگ‌کنگ (۰٫۱۸ دلار) رسیده است و در حالی که Novogratz Galaxy Digital نیز متحمل ضرری مشابه شده و قیمت سهام آن از ۲٫۳۰ دلار کانادا (۱٫۷۵ دلار) به ازای هر سهم در اوت ۲۰۱۸ به ۱٫۳۸ دلار کانادا (۱٫۰۵ دلار) پایان ماه ژانویه ۲۰۱۹ رسیده است که از سقوط ۴۰ درصدی حکایت دارد.

از سوی دیگر، هلدینگ Pantronics شاهد رشد خفیف ۶٫۵ درصدی را از ۳٫۸ دلار هنگ‌کنگ (۰٫۳۹ دلار) به ازای هر سهم در اوت ۲۰۱۸ (زمانی که آن‌ها وارد ادغام معکوس با Huobi Global شدند) به ۳٫۲۸ دلار هنگ‌کنگ (۰٫۴۲ دلار) به ازای هر سهم در ۳۰ ژانویه ۲۰۱۹ بوده است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.